Експерт-тест: Vip-трактори для справжніх поціновувачів
На українському ринку представлені трактори практично з усього світу, тож їхній вибір — справа не з непростих. Проте сьогодні все більше й більше сільгоспвиробників, обираючи агрегат для своїх потреб, звертають увагу, окрім основних технічних параметрів, як-от: потужність двигуна, тяговий клас трактора, наявність на ринку відповідного причіпного обладнання та сервісного обслуговування тощо, — на додаткові (але не менш важливі) його характеристики, зокрема на умови праці оператора та простоту експлуатації техніки.
Неодноразово доводилось бачити іноземні трактори, яким вже по п’ятнадцять, а то й більше років. І перше, що кидається у вічі після короткого «знайомства» з ними, — це умови праці оператора. Якось, під час чергових технічних оглядин, один із моїх співрозмовників зауважив (із виразною ноткою заздрощів у голосі), що там, «за бугром», мовляв, «уже в той час конструктори створювали трактори для людей, а не навпаки, як от у нас, коли про умови праці людини мало хто думав». Гадаю, цю тенденцію в підході до створення техніки встигли помітити не тільки оператори тракторів, а й, непевно, всі, кому хоч раз доводилося керувати закордонним автомобілем...
І якщо раніше для «небалуваних» вітчизняними умовами механізаторів важливим був власне факт наявності хоч якоїсь більш-менш придатної техніки в господарстві, то із прогресуванням технічного розвитку для сучасного оператора саме умови праці є дуже важливим чинником на користь вибору певної машини. В останньому переконують і дослідження закордонних учених, які стверджують, що належні умови праці оператора можуть підвищити продуктивність роботи до 20%.
Донедавна основою комфортної роботи на техніці вважали наявність у тракторі чи іншій сільськогосподарській машині кондиціонера, холодильника, зручного сидіння оператора та додаткового — для його помічника. Так, це справді допомагає кращій продуктивності роботи. Особливо, коли «за бортом» спека 30°С і більше, кондиціонер та холодильник є реальними «помічниками», що допомагають утримувати працездатність на потрібному рівні. Проте сьогодні всі ці параметри за вибору іноземного трактора відходять на задній план, адже ці системи чи допоміжне обладнання (кому як зручніше його назвати) встановлені, так би мовити, «за замовчуванням». Тому, коли доводиться чути від представників тракторобудівних компаній (мається на увазі — вітчизняних та з країн близького зарубіжжя) про впроваджені в їхню продукцію подібні ноу-хау, то, з одного боку, хочеться похвалити їх за ці нововведення. Адже, як кажуть, краще пізно, ніж ніколи. А з другого — сказати: хлопці, ви відстали років на 30 і тепер цим уже нікого не здивуєте…
Сучасні трактори насичені низкою допоміжних систем, щедро «нафаршировані» електронікою й наділені високим «інтелектом» — усе це, безумовно, значно полегшує умови праці оператора. Власне, сьогодні він потрібен для того, аби розвернути трактор у кінці гону чи об’їхати перешкоду на полі — і то в разі, якщо поле обробляється вперше й координати перешкоди ще не введені до бази даних GPS-приймача. Вже годі й говорити про такі допоміжні системи, як автоматичне підтримання обраної швидкості незалежно від рельєфу поля, відключення висівних апаратів сівалок за потрапляння агрегату на засіяну ділянку поля, автоматичне перемикання передач тощо...
Одного разу мені довелося поспілкуватись зі звичайним робітником пересічного сільськогосподарського підприємства. Незадовго до нашої зустрічі господарство придбало сучасний висівний комплекс Horsch Maestro 24.70 SW та новий сучасний трактор. Напевно, мій співрозмовник ще не встиг детально ознайомитися з особливостями сучасної техніки, позаяк від захоплення нею він не зміг під час розмови стримати своїх емоцій: «Оце так техніка! Ти уявляєш, для того аби привести у рух трактор, потрібно лише посунути вперед джойстик! А сівалка — взагалі «бомба» — вона навіть сама відключає секції на засіяних ділянках!». Словом, наше спілкування зводилось, в основному, до його захопленого монологу, рясно здобреного емоційними вигуками, які на письмі слід було б передати з багатьма знаками оклику. Після цього я вже знав, що буде темою чергового матеріалу рубрики «Тест-драйв»…
Тож у цій статті пропоную вам ознайомитися з «розумними» та «нафаршированими» тракторами, в яких, як говорив мій співрозмовник, потрібно лише «посунути джойстик уперед», та розібратися, якими системами й допоміжними механізмами оснащено чи може бути опційно оснащено цих незамінних помічників аграріїв.
Трактор Axion 920
Забезпечуючи конкурентоспроможність своєї продукції, компанія Claas постійно її вдосконалює, створюючи нові моделі та цілі типорозмірні їхні ряди. Так, зокрема, новий модельний ряд тракторів Axion серії 900, моделі Axion 920, Axion 930, Axion 940, Axion 950 перекривають значний діапазон потужності — від 320 до 410 к. с.
Нові сільськогосподарські трактори Axion серії 900 мають класичну компоновку з міцною оригінальною литою напіврамою, яка облягає картер двигуна, що сприяє компактності конструкції. Така конструкційна особливість рами забезпечує великий кут повороту коліс для досягнення максимальної маневреності та надає оптимальний доступ до моторного відсіку під час обслуговування.
На напіврамі встановлено турбіруваний дизельний 6-циліндровий двигун FPT (Fiat Power Train)-Cyrsor-9 з робочим об’ємом — 8,7 л. Двигун обладнано чотириклапанним газорозподільним механізмом, турбонагнітачем, системою проміжного охолодження повітря та передовою високоефективною системою впорскування палива Common-Rail. До конструкційних особливостей слід віднести також і те, що двигун інтегровано до напіврами трактора — це дає змогу знизити центр ваги агрегату й захистити його від можливого пошкодження. Крім того, на тракторі використовують «сухий» картер, тобто в піддоні двигуна немає оливи — вона міститься в окремому спеціальному баку. Це означає, що ми повністю уникаємо масляного «голодування» двигуна. До того ж, завдяки такій системі, олива ніколи не контактує з картерними газами, що збільшує термін використання оливи.
За узгодження дій між двигуном та коробкою передач відповідає система CPS (Claas power systems), що значно полегшує роботу оператора, підвищує продуктивність праці та знижує витрату палива, адже двигун постійно працює на своїх оптимальних обертах (1650-1750).
Чотиридіапазонна безступінчаста коробка передач Cmatic сприяє ефективному виконанню польових робіт на швидкості до 15 км/год та забезпечує транспортування на швидкості до 50 км/год. Задня навісна система трактора має вантажопідйомність 11 т й обладнується приєднувальними елементами категорій 3 та 4. Керувати навісною системою можна як із кабіни, так і за допомогою кнопок, установлених та крилах коліс. Гідросистема забезпечує силове та позиційне автоматичне регулювання навісної системи, що забезпечить максимально ефективне використання знаряддя за високої якості роботи, а також має функції гасіння коливань під час переїздів, регулювання швидкості піднімання та опускання знарядь.
Передня навісна система вантажопідйомністю до 6,5 т компактно вмонтована в напівраму трактора — причому точки приєднання максимально наближені до переднього моста трактора, що мінімізує вплив сільгоспмашини на курсову стійкість агрегату.
Однією з «родзинок» трактора є його баластування. Як правило, до цього вдаються для того, аби максимально використати зчіпні властивості агрегату. На відміну від інших виробників, компанія Claas здійснює баластування не в статиці, а в динаміці. Тобто під час агрегатування трактора з причіпним чи навісним обладнанням ця пропорція становить 40/60.
Також слід сказати й про передню навіску, яка має функцію гасіння коливань під час руху. За результатами дослідження спеціалістів компанії Claas, ця система забезпечує аналогічний комфорт та плавність руху, як і активний незалежний передній міст, проте коштує на 3–4 тис. євро дешевше. Вона входить у базову комплектацію на моделі Axion 950.
На тракторі можливе встановлення до шести пар гідровиходів у задній частині машини та дві пари — в передній його частині. Наявна також окрема лінія постійної потужності Power Beyond, продуктивність гідронасоса становить 220 л/хв.
Не можна не відзначити комфортність кабіни трактора та високий рівень її ергономічності. Прилади контролю розташовані на рульовій колонці та моніторах, які розміщені праворуч від оператора в зручній для огляду зоні, а органи керування системами трактора, за винятком педалей, — праворуч від сидіння. Більшість із них досить компактно вмонтовані в правий підлокітник, завдяки чому керування трактором не потребує зайвих рухів. Кругове засклення забезпечує широку й безперешкодну оглядовість для поліпшеного контролю за роботою знарядь під час роботи, агрегатування та транспортування.
На тракторі встановлено двошвидкісний ВВП (540/1000 об./хв), укомплектований знімним шліцьовим валом на 21, 8, та 6 шліців. Заміна вала відбувається впродовж 5 хв — для цього потрібно відкрутити лише чотири болти.
Обов’язково на тракторах цієї серії встановлено радари для визначення коефіцієнта його пробуксовування, який, за дослідженнями фахівців компанії Claas, в ідеалі має становити 8–12 %. Якщо цей показник нижчий, то це означає, що трактор перевантажений, а якщо вищий — навпаки, недовантажений.
Optum CVX від Case IH
Уперше трактори цієї серії було представлено 2015 року під час виставки в м. Ганновер (Німеччина), де заслужено отримала відзнаку «Машина року’2016». Лінійка тракторів серії Optum CVX складається з двох моделей, які оснащено компактним, проте потужним 6,7-літровим двигуном NEF від FPT Industrial, із номінальною потужністю — 270 та 300 к. с., яка досягається за 2100 об./хв колінчастого вала. Максимальна потужність двигуна для моделі Optum 300 CVX становить 313 к. с.
Одна з головних рис сучасного трактора — повна автоматизація всіх процесів, що відбуваються в ньому, зокрема: використання автоматичної коробки передач, комп’ютерне керування двигуном, гідравлічною системою тощо. Конструкторам цієї машини, як показує практичний досвід її використання в Європі, вдалося поєднати в одному тракторі такі технічні характеристики, як універсальність, маневреність, високу потужність та продуктивність.
На тракторі Optum 300 CVX представлено безступінчасту трансмісію СVX, яка складається з гідростатичного блока, що виконаний як одне ціле (без з’єднувальних шлангів та трубок). Тобто гідронасос розміщений в одному блоці з гідромотором, що значно спрощує конструкцію гідроблока та підвищує його надійність. Далі розміщено механічний блок, що складається з чотирьох механічних діапазонів, які приводяться в дію за допомогою технології DKT (системи подвійного зчеплення). Тобто ми маємо дві передачі на одній муфті зчеплення та дві — на другій, що дає змогу швидше та плавніше перемикати передачі. Унікальністю такої трансмісії є те, що гідростат розміщено перед механічною КПП, що дає можливість уникнути перевантаження, а отже, збільшити його довговічність.
До базової комплектації трактора входить ходозменшувач, який дає змогу розвивати мінімальну швидкість — 30 м/год та ідеально придатний для господарств, що займаються вирощуванням овочів. Максимальна швидкість, залежно від комплектації трактора, може становити 53 км/год.
До того ж використання гідростатичної трансмісії — це також безпека під час руху. Адже вона має можливість самостійно пригальмовувати в разі відключення подавання палива до двигуна. Також ця трансмісія оснащена функцією Active Stop, що дає змогу безпечно зупинятися та рушати на схилах без використання зчеплення та гальм.
Як уже було сказано вище, трактор Optum CVX є універсальним агрегатом із підвищеною маневреністю, який ефективно використовують під час транспортних та навантажувально-розвантажувальних робіт (зовнішній радіус його повороту становить лише 7,7 м). А в разі потреби машина може розвинути вражаючу тягову силу в полі завдяки широким можливостям додаткового навантаження на трактор. Так, вага «пустої» машини становить 10,5, а максимально допустима — 16 т, тобто корисне навантаження на енергозасіб становить 5,5 т, що є одним із найкращих показників у цьому сегменті тракторів.
Як і годиться для техніки, яку використовують для транспортних робіт, у базовій комплектації трактори Optum CVX мають спеціальну функцію ABS Anti-lokc для впевненого руху із вантажем дорогами загального користування.
Також доступна система контролю тиску в шинах, яка дає операторові змогу одночасно відслідковувати тиск у 16 шинах, установлених на тракторі та причепах, що також значно розширює можливості економного й ефективного використання трактора як у полі, так і на дорогах загального користування.
Комфорт роботи оператора став одним із визначальних факторів під час проектування та виготовлення цієї машини. Так, у цьому тракторі в базовій комплектації ми маємо підресорену кабіну, водійське сидіння та блок управління, а на доповнення до цього — підресорений передній міст, що сприяє не тільки комфортній роботі оператора, а й підвищенню тягових характеристик трактора. Отож у результаті ми отримуємо поліпшену стабільність руху та покращене зчеплення машини з ґрунтом.
До конструкційних «плюсів» слід також віднести LED-фари та елементи підсвічування, що забезпечують краще освітлювання робочого простору навколо трактора в нічний час, таким чином полегшуючи умови праці оператора.
Гідросистема трактора-новинки створена спеціально для роботи з найважчим причіпним обладнанням — її «серцем» є потужний насос продуктивністю 223 л/хв.
На тракторі можливе встановлення до п’яти пар електронних дистанційних клапанів, які можна повністю налаштовувати за допомогою органів управління швидкістю потоку оливи та таймерами, розташованими на підлокітнику крісла оператора. Також Optum CVX за потреби можна оснащувати однією або трьома парами електронних клапанів для передньої зчіпки (опційна комплектація).
Максимальна вантажопідйомність задньої навісної системи трактора — близько 11 т, а передньої — повністю інтегрованої в конструкцію трактора — 5,8 т.
У базовій комплектації на тракторі встановлюють чотиришвидкісний ВВП 540/540E, 1000/1000E на 21 шліц. Можливе також установлення вала на шість та 20 шліців. Передній ВВП, який може бути поставлений як опція, двошвидкісний — 1000/1000Е.
Як і годиться для машин такого рівня, в базовій комплектації трактори Optum CVX уже підготовлені до встановлення систем AFS Accuguide й оснащені сенсорними моніторами AFS Pro700.
Трактори T7 Heavy Duty
Однією з головних подій попереднього року від компанії New Holland стала презентація нової серії тракторів New Holland Heavy Duty Т7. Так само, як і компанія Case IH, New Holland для ширшого забезпечення потреб аграріїв поставла на український ринок дві нові моделі — New Holland Heavy Duty Т7.280 та New Holland Heavy Duty Т7.315 із номінальною потужністю двигуна — 271 та 300 к. с. відповідно. (Напевно, виведення на ринок двох моделей тракторів Case IH та New Holland є стратегією розвитку корпорації CNH, до якої входять ці два бренди).
Отже, що пропонує Т7.315? Цей трактор оснащений 6-циліндровим двигуном NEF, який за об’єму 6,7 л видає номінальну потужність 300 к. с. (а в максимальному режимі — всі 313 «конячок»). Двигун оснащено високоефективною системою селективної каталітичної нейтралізації вихлопних газів ECOBlue™ HI-eSCR, яка забезпечує його відповідність стандарту Tier 4B. Зважаючи на суттєве збільшення потужності двигуна NEF, його конструкція була значно підсилена додатковими несучими елементами. Це рішення також дало змогу збільшити максимальну загальнодопустиму масу машини до вражаючих 16 т! Максимального крутного моменту двигун досягає вже за 1400 об./хв — він становить 1194 Нм. Такий показник надає двигунові «гнучкості», адже отримуємо високу його потужність у широкому діапазоні обертів його колінчастого вала.
Безступінчаста трансмісія CVT, яку використано на тракторах нової серії, суттєво полегшує роботу оператора та мінімізує вплив людського фактора під час вибору оптимальних режимів роботи. Електронна система агрегату сама обирає необхідні оберти двигуна та передаточне число трансмісії залежно від навантаження. Причому двигун працює в найоптимальнішому режимі, що допомагає економити паливо.
Всі трактори T7 Heavy Duty оснащені в базовій комплектації досконалою гідравлічною системою із замкнутою схемою циркуляції та автоматичним регулюванням потоку оливи. За базового варіанту виконання продуктивність гідравлічного насоса становить
165 л/хв. Таким чином, система здатна забезпечити необхідною гідравлічною потужністю агрегатоване знаряддя для більшості сільськогосподарських робіт. Продуктивність опційної системи MegaFlow™ для найенергоємнішого гідрофікованого обладнання сягає 220 л/хв. На тракторі можливе встановлення до восьми пар виносних гідравлічних клапанів, управління якими відбувається з багатофункціонального підлокітника SideWinder™ II. Іншими двома гідропарами керують або за допомогою двох клавішних перемикачів, розташованих праворуч від монітора IntelliView™, або за допомогою важеля управління основними функціями CommandGrip™. ВВП має чотири швидкості обертання уже в базовій комплектації: 540, 540 ECO, 1000 та 1000 ECO.
На тракторі можливе встановлення двох категорій (III чи IV) заднього навісного пристрою, різноманітних тягових брусів та навіски зі швидкорегульованими тягами, що дає змогу адаптувати трактор до виконання будь-якого завдання. Вантажопідйомність задньої навіски — 11 058 кг. До того ж навісна система оснащена динамічною підвіскою для захисту від ударних навантажень, яка зменшує розгойдування важких агрегатів на навісному пристрої під час руху машини в транспортному діапазоні швидкостей. Трактор також комплектують переднім навісним механізмом вантажопідйомністю 5821 кг.
Уже в базовій комплектації T7.315 має передній міст з амортизацією, що полегшує керування трактором та підвищує комфортність роботи оператора. Також машини можна оснащувати шинами завширшки до 900 мм (із системою моніторингу тиску в колесах). До того ж ця система може контролювати тиск не тільки у власних шинах, а й у шинах причіпного обладнання (до 16 шин).
Щодо допоміжних систем: трактор оснащений системою Active Start Stop, що спрощує старт агрегату з положення в напрямі підйому. До базової комплектації тракторів New Holland T.7 HD входить система автоматичної послідовності дій під час розвороту в кінці гону — HTS II.
Трактори для важких умов роботи модельного ряду T7 Heavy Duty оснащені посиленими передніми мостами, що в поєднанні з максимальною загальною масою машини — 16 т — дає змогу легко працювати навіть із найважчими сільськогосподарськими агрегатами. До базової комплектації цих машин включена підвіска переднього моста Terraglide™: її подвійні амортизатори й акумулятори тиску забезпечують ідеальну плавність ходу машини.
Фірмова система Terralock™ компанії New Holland дає операторові можливість максимально ефективно використовувати тягово-зчіпні характеристики трактора. Вона автоматично вмикає і вимикає привід переднього моста та блокування диференціалів. Під час розворотів агрегату в кінці гону чи переходу з польового в транспортний режим система Terralock розблоковує диференціали та повний привід без участі оператора.
На тракторі встановлено повністю оновлений пакет освітлювальних приладів, який може включати в себе до 20 світлодіодних фар.
А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com