Експерт-тест: Найкращі жатки
Зернові жатки високого технічного рівня — це не примха сьогоденної технічної «моди», а реальна й об’єктивна потреба забезпечити зернозбиральним комбайнам високу продуктивність роботи в різноманітних умовах прямого збирання. Жатки достатньою мірою адаптовані до «строкатих» робочих умов: вилягання хлібів, різні рівні врожайності зерна й соломистості, особливості рельєфу поля та різноманітність збираних культур — і в будь-якому разі гарантують високу технологічну надійність та якість роботи.
Практично всі машинобудівні підприємства сільськогосподарського напряму пропонують широку лінійку жниварок для збирання зернових культур. Скажімо, компанія John Deere виробляє жатки десяти різних типів, що пристосовані до роботи в різних країнах з урахуванням їхніх природно-кліматичних умов.
Для чого нам потрібна надійна та високопродуктивна жатка? Всі говорять про сучасні високотехнологічні й ефективні системи обмолоту, очищення, надпотужні двигуни, великі обсяги бункера тощо. Так, це все справді має вирішальне значення. Проте, разом з тим, є одне дуже важливе «але». Одним з основних способів досягнення високої пропускної здатності молотарки і, як наслідок, у цілому продуктивності комбайна є забезпечення відповідного до цих характеристик рівня подавання на обмолот маси технологічної культури. Тобто жатка має забезпечити необхідну порцію скошування маси, яку вже потім обмолотить молотарка. Саме від жатки залежать інтенсивність зрізання технологічної культури, потрібна пропускна здатність надходження цієї маси на обмолочування в молотарку, висока робоча швидкість руху та якість роботи. Всі, напевно, помітили, що в останнє десятиріччя жатка так само, як і решта систем комбайна, зазнала інтенсивних змін відповідно до потреб сучасного технологічного розвитку й технічного прогресу. Це дало змогу підвищити якість скошування хлібної маси, надійно виконувати технологічний процес скошування хлібів у різних умовах роботи та значно полегшити роботу оператора зернозбирального комбайна.
Жатка — це техніко-технологічна система, яка першою контактує з технологічною культурою під час її збирання в режимі прямого комбайнування. І від того, наскільки ретельно, оперативно та якісно вона може сформувати порцію хлібної маси, зрізати її, подати на платформу жатки і в подальшому перемістити в похилу камеру, залежить уся робота комбайна. І саме на врахуванні певних особливостей цих технологічних операцій ґрунтується основне конструкційне виконання її систем. Тому під час вибору зернозбирального комбайна основну увагу слід акцентувати насамперед на жатці, а саме на її можливості якісно завантажувати молотильно-сепарувальну систему.
Як і до більшості систем зернозбирального комбайна, до жатки висувають певні вимоги. Скажімо, втрати зерна за нею під час збирання хлібів без вилягання стеблостою не мають перевищувати 0,5%. Проте навіть за ширини захвату жатки на рівні 11 м цей показник у сучасних жниварках не перевищує значення 0,07%, до того ж робоча швидкість комбайна сягає 7 км/год.
Більшість фірм дотримуються класичних підходів до конструкційного виконання жаток. Так, у різних фірм і моделей вони здебільшого фактично однотипні за принципом роботи та конструкційним виконанням. Разом з тим, саме конструкційні особливості та нюанси виконання технологічного процесу кожною системою надають жаткам провідних комбайнобудівних фірм відмітних рис, що виокремлюють їх із-поміж аналогічних.
Жатки серії 600R — універсальні, надійні, ефективні
Асортимент високопродуктивних жниварок для комбайнів від компанії John Deere включає жатки різних типів із робочою шириною захвату від 4,8 до 12,2 м. До широкої лінійки жниварок входять стандартні, універсальні та спеціалізовані, які, відповідно, розподіляються залежно від призначення — для збирання дрібнонасіннєвих чи просапних культур.
Жатки серії 600R найпопулярніші в цілому серед аграріїв світу (і, зокрема, України) завдяки своїй надійності та простоті в експлуатації. Щоб відповідати високим вимогам сьогодення, їх постійно піддають випробуванням і вдосконаленню. У своїй конструкції жатка поєднує низку сучасних та інноваційних технічних рішень, які дають змогу швидко й безпроблемно збирати широку гамму сільськогосподарських культур.
Однією з особливостей жаток цієї серії є можливість механічної адаптації довжини подавального столу до параметрів збираної культури (в діапазоні від 400 до 570 мм). До того ж слід сказати, що для підвищення довговічності та забезпечення плавного подавання хлібної маси до молотильної системи подавальний стіл виготовлено з пластин із нержавіючої сталі, що поліпшує плинність зрізаних рослин.
На жатках використано систему приводу коси типу Schumacher, яка забезпечує високу циклічність руху ножів коси (1144 цикли/хв) і довший її хід, що значно підвищує продуктивність, забезпечує точне зрізування зернових усіх видів на будь-якій стадії стиглості культури. Редуктор ножа приводиться в рух за допомогою пасової передачі, що забезпечує «рівну» роботу — без вібрацій та перевантажень. Ножі Schumacher EasyCut II кріпляться до основи коси за допомогою болтового з’єднання. Вони встановлені в протилежному напрямку, що сприяє їхньому якісному й постійному самоочищенню. Окрім того, що ножі можна легко замінити, їхньою особливістю є ще й спеціальна технологія виготовлення, завдяки якій вони менше ламаються.
На жниварках встановлені мотовила з металевими зубами, які піднімають навіть значно виляглі зернові. Узгоджена швидкість мотовила й руху комбайна дає змогу продуктивно працювати в будь-яких умовах збирання врожаю. Привід та регулювання мотовила відбувається за допомогою гідросистеми.
Для переміщення грубої стеблової маси на жниварках серії R встановлено шнек діаметром 660 мм. Завдяки високій навивці його витків загальний діаметр шнека становить 785 см, що дає змогу без проблем переміщувати великий обсяг хлібної маси до похилої камери. Шнек приводиться в рух за допомогою ланцюгової передачі, його оснащено запобіжною муфтою для захисту приводу в разі забивання.
Відносно довгі висувні (із центральної труби шнека) пальці розташовані по всій довжині труби й забезпечують захоплення стебел за всією довжиною платформи жатки одразу ж після їхнього зрізання ножем різального апарата. Розташовані по всій довжині висувні пальці шнека входять до стандартного обладнання всіх жаток. Слід зазначити, що в разі зламування пальці шнека не потрапляють усередину молотарки комбайна, а залишаються в шнеку.
Система управління жатки інтегрована в джойстик керування основними технологічними системами комбайна й забезпечує автоматичне керування висотою скошування хлібної маси, поперечним нахилом жниварки та режимом тиску її на ґрунт. Високу чутливість ножа жатки щодо рельєфу поля й дотримання тим самим установленої висоти зрізу (навіть на рівні 4 см) забезпечують сенсори, які дають змогу підтримувати запрограмовану висоту зрізу. Залежно від ширини захвату жниварки, максимальна кількість датчиків становить три одиниці (в жниварках моделей 630R та 635R із робочою шириною захвату 9,15 та 10,7 м відповідно).
Агрегатування жатки з комбайном не становить складнощів. З’єднання гідро- та електросистем жатки й комбайна відбувається за допомогою мультифункціонального важеля. Для розширення меж використання жниварок серії R їх можна оснащувати пристосуванням для збирання ріпаку та соняшнику.
Claas — жниварки на будь-який смак
Компанія Claas є одним із лідерів серед виробників зернозбиральної техніки. І для багатьох аграріїв «клаасівські» комбайни стали справжнім еталоном. Сьогодні компанія Claas пропонує широку лінійку зернозбиральних агрегатів, яка включає понад 15 моделей спеціалізованих машин. Завдяки такій широкій пропозиції Claas може задовольнити потреби будь-якого, незалежно від розміру, форми власності та спектра вирощуваних сільськогосподарських культур, господарства.
У компанії чудово розуміють важливу технічну істину: процес збирання культур починається саме з жатки. Тож правильний вибір цього пристрою зробить роботу вашої машини ефективною та високопродуктивною. Для повнішого розкриття технічного потенціалу зернозбиральних комбайнів компанія Claas пропонує широку лінійку приставок для збирання зернових та технічних культур. Тільки уявіть лишень асортимент приставок для збирання зернових культур: шість типів та понад 25 моделей!
Найпоширенішими на ринку України є жниварки типу Vario, які призначені для збирання зернових і ріпаку. Вони відмінно придатні для комбайнів із високою потужністю й продуктивністю, для роботи в регіонах як із низькою, так і з високою врожайністю сільськогосподарських культур. Регулювання столу жатки Vario відповідно до технологічної потреби залежно від особливостей збирання зернових (із короткою або довгою соломою) та ріпаку забезпечує завжди оптимальний потік рослинної маси і тим самим підвищує продуктивність машини в цілому на 10% (дані компанії Claas). Велике розмаїття моделей жаток (від Vario 1230 до Vario 500) із робочою шириною від 12,3 до 4,9 м забезпечує широкі можливості для агрегатування з комбайнами Lexion, Tucano та Avero.
У конструкції нових жниварок Vario із шириною захвату 9,3 м (Vario 930) і 7,7 м (Vario 770) використано низку цікавих інноваційних рішень. Так, стеблорозподілювач та ріпакові ножі можна переставити тепер без використання інструменту: кріплення виконане у формі швидкороз’ємного замка. Для переходу на комбайнування ріпаку операторові потрібно лише закріпити боковий ніж у швидкорознімному кронштейні, під’єднати два гідророз’єми та повернутися до кабіни комбайна. Отже, налаштування жатки на збирання ріпаку виконується за лічені хвилини. У нових жатках Vario положення столу і, таким чином, відстань від різального апарата до шнека жатки регулюється безступінчасто з робочого місця оператора — потрібні параметри можна обирати в діапазоні від -100 до +600 мм.
Залежно від ширини захвату, жниварки можуть мати одно- або двосторонній привід коси, що реалізується через планетарний редуктор, який, своєю чергою, приводиться в дію від кутового редуктора через телескопічну карданну передачу.
Для підвищення пропускної здатності та рівномірнішого подавання маси діаметр приймального шнека збільшено до 660 мм. Зазор між шнеком та задньою стінкою жатки регулюється ззовні. Змін зазнала також і конструкція мотовила: штамповані зірочки й збільшена центральна труба дали змогу підвищити жорсткість, а серпоподібні граблини практично унеможливили намотування хлібної маси. На окрему увагу заслуговують підшипники кріплення граблин, які мають надзвичайно тривалий період експлуатації. Доволі цікавими особливостями жатки CLAAS Vario є наявність окремої гідросистеми приводу ріпакових ножів, що значно спрощує функціональну взаємодію між комбайном і жаткою, а також принцип дії без гідронасоса приводу мотовила, оскільки плавну зміну швидкості останнього реалізовано через змонтований на комбайні аксіально-плунжерний насос, що має низку серйозних переваг перед шестеренним.
Для полегшення роботи оператора компанія Claas оснастила свої жниварки різноманітними системами автоматичного управління — Contour, Auto Contour і Multi Contour.
Жниварка із системою Contour в автоматичному режимі копіює рельєф поля вздовж напрямку руху агрегату. Auto Contour додатково забезпечує автоматичне копіювання нерівностей також у поперечному напрямку відносно руху комбайна. Multi Contour з автоматичним регулюванням поперечного й поздовжнього нахилу жниварки до того ж забезпечує автоматичне регулювання кута зрізування.
Terra Flex від Case IH — задовольнить «апетит» будь-якого комбайна
Не секрет, що роторні зернозбиральні комбайни компанії Case IH є високопродуктивними машинами зі «скаженим апетитом». Зернозбиральні комбайни серії Axial-Flow-7230 (8230; 9230) комплектуються зерновими жатками зі значною шириною захвату, що є першою передумовою досягнення високої продуктивності. Адже ротор для якісного обмолоту зерна потрібно належним чином завантажити. Жатка Terra Flex для прямого комбайнування зернових культур моделі Case-3020 може мати ширину захвату 7,62/9,14/10,7 м; Case-3030 — 7,32/9,15 м; Case 3050 — 7,32/9,15 м.
Першою системою жатки Terra Flex, що контактує із соломистою масою технологічної культури, є 6-планчасте мотовило з пальцями, виготовленими з міцного пластику, який значно легший за метал та не піддається корозії. Мотовило отримує привід від гідромотора, який забезпечує змінну швидкість обертання залежно від стану хлібостою та лінійну швидкість своїх планок, яка має дещо перевищувати швидкість руху комбайна. Винесення мотовила по горизонталі та його відповідне підняття відносно різального апарата відбувається за допомогою гідроциліндрів. Пальці граблин мають певну траєкторію руху, їхній нахил під певним кутом уперед забезпечує двосторонній ексцентриковий механізм.
Різальний апарат жаток Case IH-3020 Terra Flex — сегментного типу й суцільного зрізу Sta-Sharp — здатен витримувати значне навантаження, особливо в режимі роботи з копіюванням поверхні поля. Адже в цій ситуації різальний апарат працює дуже близько до поверхні ґрунту, частки якого, відповідно, час від часу потрапляють у робочу зону ножів. Саме тому жниварки третього покоління Case IH 3020 Terra Flex обладнані зносостійкими 3-дюймовими сегментами Super Sta-SharpTM та протирізальними пальцями підвищеної міцності Heavy Duty.
Донедавна функцію приводу ножа виконував спеціальний механізм — коливальна шайба, який забезпечував циклічність руху ножа — кількість подвійних ходів за максимум до 1060 хв. Останнім часом вимоги до інтенсивності/швидкості подавання хлібної маси в молотарку зросли. Одним зі шляхів вирішення такої проблеми є пришвидшення різання технологічної маси і, як наслідок, збільшення швидкості руху комбайна. Такий режим забезпечує планетарний редуктор системи Schumacher, який під час зрізання хлібної маси має високу циклічність — до 1150 ходів за хвилину, хорошу якість різання стебла ножем, причому без вібрації, що забезпечує м’яку безшумну роботу. За збирання деяких культур потрібна значно менша швидкість різання. Це враховано в універсальних механізмах приводу ножа, які дають змогу отримати циклічність ножа на рівні 400–500 об./хв.
Жатки для прямого комбайнування зернових культур Terra Flex із робочою шириною захвату починаючи від 9,14 м обладнані двостороннім приводом різального апарата, що важливо під час роботи у важких умовах, наприклад на скошуванні виляглих хлібів.
Шнек — один із найкраще відпрацьованих конструктивно (і водночас найбільш консервативний) робочий орган жатки. Великий його діаметр, 660 мм,
у поєднанні зі спіральною навивкою заввишки 127 мм сприяє рівномірному подаванню скошеної маси до транспортера похилої камери незалежно від її об’єму та вологості рослин.
Для приводу жатки та похилої камери використано надійну й довговічну механічну систему, яка складається з карданних валів та редукторів із механізмом реверсу. Похила камера фронтального вікна жатки вужча, ніж у більшості клавішних комбайнів, оскільки скошена маса має надходити на крильчатку ротора щільним рівномірним потоком.
Для автоматичного підтримання жниварки в оптимальному положенні під час роботи на горбистій місцевості служить система Terrain Tracker. Ключовою особливістю цих жниварок є можливість розфіксації важелів, що підтримують різальний брус у фіксованому горизонтальному положенні. Кожен із підтримуючих важелів із протилежного від коси боку тримається на окремому торсіонному блоці. Завдяки регулювальному гвинту комбайнер має змогу встановлювати ступінь притискання підтримуючого важеля до днища жниварки, тим самим регулювати ступінь гнучкості різального апарата. Різальний брус пальцьового апарата ковзає поверхнею поля на спеціальних лижах, які допомагають краще копіювати нерівності рельєфу поля та водночас можуть прогинатись до 11,5 см, а мінімальна висота зрізу може досягати 2,0–2,5 см.
Для роботи в автоматичному режимі жатку можна обладнати датчиками відстані до землі. Агрегатування жатки з комбайном відбувається за допомогою спеціальних роз’ємів блочної конструкції, на яких змонтовані всі гідравлічні та електричні виводи.
А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com