Спецможливості
Новини

Економісти виявили масштабні порушення при відшкодуванні ПДВ

15.06.2017
1388
Економісти виявили масштабні порушення при відшкодуванні ПДВ фото, ілюстрація
Підприємці подейкують, що для безперешкодного отримання відшкодування необхідно поділитися з податківцями 20-відсотковим "відкатом"

Лише щодо шістьох підприємств зі 100, які увійшли до звітного списку Мінфіну про проведення аналізу відшкодування ПДВ за 2016 рік, не допущено жодного порушення гарантованих законом прав. Це - Вінницький комбінат хлібопродуктів №2, дочірнє підприємство "Кондитерська корпорація "Рошен", компанія "Елеватор-агро", Івано-Франківський м'ясокомбінат, швейна фабрика "Зорянка" та металургійний комбінат "Запоріжсталь".

Такі висновки оприлюднив к.е.н., директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт Реанімаційного пакета реформ (РПР) Ілля Несходовський, пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.com.ua.

Нагадаємо, раніше Мінфін відзвітував про проведення аналізу відшкодування ПДВ за 2016 рік за вибіркою із ста підприємств та заявив про численні потенційні порушення. Проте дані були опубліковані лише в агрегованому вигляді. Там можна було побачити лише перелік порушень, але кого вони стосувалися, було незрозуміло, зазначив І. Несходовський.

Тому, для виявлення масштабів порушень, пов'язаних з відшкодуванням ПДВ,  експерти податкової групи РПР провели власний аналіз за 2016 рік, до якого включили 114 підприємств, в тому числі 100 - зі звіту Мінфіну.

"Отримані результати доволі промовисті", - підкреслює економіст.

Із 114 підприємств-платників ПДВ без жодних порушень податок було відшкодовано тільки п'ятьом. З 961 заявки у 421 було зафіксовано порушення термінів надання висновків, встановлених Податковим кодексом, що призвело до порушення гарантованого законом принципу черговості.

За 71 заявкою не було надано жодних висновків, чого, відповідно до Податкового кодексу, взагалі не може бути, а за дев'ятьма заявками не було отримано відшкодування навіть попри наявність відповідних висновків ДФС.

Загальна сума зловживань щодо цих 114 підприємств становила 2,6 млрд грн за рік.

"Це кошти, на рік викрадені у підприємств. Це кошти, які бізнес був вимушений компенсувати кредитами замість того, щоб вкладати їх у розширення виробництва чи обороту або використати на виплату дивідендів інвесторам", - підкреслює І. Несходовський.

Такж це - непідвищені зарплати та нестворені робочі місця, з яких могли бути сплачені податки на медицину, освіту, пенсійні та інші соціальні виплати. Йдеться лише про 114 підприємств - незначний відсоток від загальної кількості платників, зветає увагу фахівець.

Ще 64 платники отримали відшкодування понад 95% заявлених сум, 17 платників - менше 45%. При цьому законність формування заявлених до відшкодування сум ПДВ не була оскаржена. ДФС їм просто не видавала висновки або казначейство просто не відшкодовувало кошти, що абсолютно незаконно.

У той же час підприємці подейкують, що для безперешкодного отримання відшкодування необхідно поділитися з податківцями 20-відсотковим "відкатом".

"Таким чином, мова йде про системні порушення і патологічне невиконання законодавства службою, що забезпечує державу ресурсом для існування. Такі порушення були б неможливі без потурання чи прикриття з боку керівництва ДФС", - робить висновок І. Несходовський.

Зважаючи на масштаби виявлених зловживань, експерти податкової групи мають намір разом з юристами підготувати заяву до НАБУ та вжити інших юридичних заходів для притягнення до відповідальності причетних до саботажу реформи і завдання мільярдних збитків державі і бізнесу.

Експерт також нагадав, що недавно набрали чинності чергові зміни в законодавстві щодо відшкодування ПДВ, які знищують явище "висновків" і значно звужують можливості для зловживань: запущено електронний реєстр автоматичного відшкодування ПДВ. Проте якщо залишити безкарними скоєні правопорушення, закон ніколи не буде виконуватися належним чином. Найголовніша вимога громадськості - покарати винних, наполягає економіст.

Ключові слова: НДС

Інтерв'ю
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого
Кліматичні зміни та несприятливі для ринку умови, спричинені COVID-19, не дали змоги українським агровиробникам цього року вкотре продемонструвати світу рекордні врожаї, особливо таких пізніх культур, як кукурудза та соняшник. Втім, і той... Подробнее

1
0