Спецможливості
Техніка та обладнання

Ефективне обприскування

12.08.2016
11665
Ефективне обприскування фото, ілюстрація
Obpryskuvach Amako

Своєчасне  обприскування полів є одним із найважливіших заходів забезпечення високих урожаїв, оскільки отримати їх без належного агрономічного захисту неможливо. Враховуючи сучасні тенденції до збільшення продуктивності обприскувачів шляхом збільшення місткості бака та робочої ширини штанги, час заповнення бака робочим розчином стає одним із важливих робочих показників.

 

Особливості технологічного процесу обприскування сільськогосподарських культур передбачають виконання допоміжних операцій: приготування робочих рідин, їхнє транспортування, заправлення баків обприскувачів тощо. Варто пам’ятати, що ефективність дії будь-якого препарату значною мірою залежить від правильності його застосування. Також ефективність заходів захисту рослин залежить від науково обгрунтованих технологій застосування сучасних препаратів. Тому налагодженню та регулюванню якісної роботи обприскувача потрібно приділяти першочергову увагу. Підготовку обприскувача до роботи повинен провести механізатор, а налагоджувальні та регулювальні роботи — спеціаліст із захисту рослин. За день до початку обробки рослин слід повідомити всіх осіб, що проживають на прилеглій до полів території, виставити попереджувальні надписи і знаки, які забороняють випасання худоби та птиці у зоні обприскування. Варто пам’ятати, що санітарна зона під час проведення хімічної обробки рослин має становити не менше ніж 300 м від населених пунктів та тваринницьких ферм.

Підготовка робочого місця та перевірка справності техніки

  • До початку приготування робочого розчину або сумішей перевірте відповідність препаратів їхньому найменуванню й призначенню.
  • Перед початком роботи огляньте робоче місце, переконайтеся, що у робочій зоні немає сторонніх осіб, тварин, зайвих машин і механізмів, проїзди і проходи вільні, небезпечні місця (ями, колодязі тощо) огороджені, а територія не захаращена сторонніми предметами, тарою тощо.
  • Огляньте обладнання, переконайтесь у наявності огороджень приводів і обертових частин машин і механізмів.
  • Перевірте наявність та справність засобів механізації для приготування робочих розчинів пестицидів і заправлення обприскувачів (насоси, мішалки, герметичні ємності, шланги, помпи).
  • Переконайтеся у герметичності з’єднань магістралей у машинах, що використовуються для приготування робочих розчинів і сумішей: у цих місцях не повинно бути просочування та прокрапування рідини.
  • На машинах, які працюють під тиском, перевірте справність манометрів: на кожному з них має бути пломба або клеймо із датою перевірки, скло має бути цілим, шкала — із чіткою червоною рискою або припаяною до корпуса металевою пластинкою червоного кольору, яка показує дозволений тиск, стрілка манометра повинна повертатися у нульове положення за з’єднання внутрішньої порожнини приладу з атмосферою.
  • Перевірте наявність і надійність контакту заземлюючого проводу електрифікованих машин і обладнання.

Дотримання правил приготування робочих розчинів залежно від формуляції

Під час приготування робочих розчинів важливо дотримуватись певних правил. Так, за внесення концентратів емульсій, водних розчинів або водорозчинних концентратів ємність спочатку заповнюють на дві третини водою, після чого додають розраховану кількість пестициду та перемішують, доливаючи її водою до повного об’єму, знову перемішують робочий розчин і розпочинають обприскування. За використання порошкоподібних препаратів потрібно окремо приготувати маточний розчин, який уливають у напівзаповнену бакову ємність, перемішують, доводячи її водою до повного об’єму за постійного перемішування, після чого обприскують.

Для отримання робочих розчинів однакової концентрації слід постійно перемішувати їх із водою протягом приготування, заправлення обприскувача, а також внесення.

Машини для приготування робочого розчину

За радянських часів для проведення заходів захисту рослин найчастіше використовували для змішування робочого розчину агрегат АПЖ-12, призначений для забирання води із джерела водопостачання, а також пасто-, порошкоподібних, кристалічних та рідких пестицидів — із допоміжного резервуара і завантажування їх в основний та додатковий резервуари; фільтрації рідин; приготування концентрованих розчинів у додатковому резервуарі і відкачування їх в основний; змішування різних концентратів із розчинниками в основному резервуарі; забирання робочої рідини з основного резервуара і заправлення резервуарів обприскувачів, заправних засобів, літаків та вертольотів за допомогою відповідних пристроїв.

Агрегат АПЖ-12 — це одновісний напівпричіп на пневматичних колесах із гідравлічними гальмами. На його рамі встановлено основний, додатковий і допоміжний резервуари, електродвигун, відцентровий насос, пульт керування, розподільний пристрій, заправна штанга, гідроелеватор, забірний рукав для пестицидів. Для перемішування рідини в основному резервуарі є гідравлічна мішалка, у додатковому — механічна. Привід робочих органів агрегату в стаціонарних умовах — від трактора МТЗ-80 через карданну передачу або від власного електродвигуна потужністю 15 кВт. Робоча рідина відцентровим насосом засмоктується із джерела водопостачання, основного і додаткового резервуарів (після відкривання відповідних клапанів). Проходячи шлях до насоса, вода двічі очищається фільтрами. Відцентровий насос подає рідину в напірну комунікацію. Управляє агрегатом оператор із пульта керування. У приготуванні робочої рідини беруть участь два працівники — оператор і його помічник. Місткість основного резервуара — 3200 л, додаткового — 560 , допоміжного — 110 л. Продуктивність насоса — 600 л/хв за тиску 0,4 МПа. Продуктивність агрегату — 12 м3/год.

На сьогодні в Україні використовують як вітчизняні, так і зарубіжні змішувачі.

Одним із представників змішувачів українського виробництва є трисекційний заправник засобів захисту рослин та рідких органічних добрив, напівпричіп-цистерна ЗНЦ-14, який виготовляє «Завод Кобзаренка». Цистерну використовують для транспортування розчину ЗЗР від стаціонарних змішувачів у поле та для заправляння оприскувачів. Резервуар об’ємом 14 м3 розділений на три частини (по 4,3 м3 кожна) та одна частина — 0,7 м3 — для чистої води. Об’єм кожного відсіку розрахований на заправлення обприскувача об’ємом 4,5 м3 (4,3 м3 робочого розчину та 0,23 м3 — води для омивання відсіку). У кожному із трьох відсіків цистерни можна транспортувати різні засоби захисту рослин.

Основні функції цистерни: заправлення обприскувача; перемішування робочого розчину; омивання резервуара чистою водою.

Для незалежного виконання функцій перемішування та омивання у кожному із трьох відсіків бочки використовується три роликових насоси із робочим тиском 10,3 бар та продуктивністю 193 л/хв кожен, які приводяться у дію гідромотором WR 100. Для цього буде задіяна одна секція трактора. Заправлення обприскувачів відбувається за допомогою відцентрового насоса 9306С продуктивністю 1000 л/хв.

Для змішування застосовують чотири антипінні гідравлічні змішувачі (орієнтовно за 5 хв весь об’єм, 4,3 м3, пройде через мішалки).

Для омивання використовуються два інжекторні омивачі (на кожен резервуар окремо).

Омивач за тиску 2,5 бар матиме витрату води на рівні 55 л/хв (враховуючи 230 л чистої води на одну секцію, процес омивання відбуватиметься 4 хв).

Для заправлення обприскувачів у нічний час місце оператора обладнано світлодіодним ліхтарем. Люки доступу у верхній частині цистерни обладнані двосторонніми повітряними клапанами. На кожній секції встановлено кульковий покажчик рівня рідини.

ТОВ «Українська овочева компанія» пропонує власні розробки агрегатів для попереднього приготування робочого розчину. Ця компанія має можливість формувати із наявних на ринку ємностей та комплектуючих різноманітні заправно-змішувальні вузли на будь-який запит агровиробників.

Найбільшою серед лінійки заправно-змішувальних вузлів компанії є окрема одиниця об’ємом 10 м3, що монтується на будь-яку платформу (автомобільні платформи, причепи тощо). На підприємстві відмовилися «ставити» причеп на власне шасі, адже основною задумкою під час створення заправного вузла було максимальне використання наявного парку техніки господарства.

До складу цього заправного вузла входять:

  • мотопомпа Honda, яка розрахована на роботу з агресивними рідинами і має високу продуктивність;
  • преміксер для попереднього приготування препарату (маточного розчину) з подальшим його подаванням у бак;
  • система кранів та високопродуктивних фільтрів (до 800 л/хв);
  • система мішалок та омивачів баків;
  • система контролю та обліку заправленої рідини та хімічних препаратів, що включає в себе лічильник та електромагнітний клапан, який після проходження певної кількості рідини автоматично відсікає її подачу в баки.

Комунікаційна система дає змогу працювати як одночасно з двома баками, так і окремо. Час приготування готового розчину — не більше 10 хв, час заправлення обприскувача, скажімо об’ємом 4 тис. л, — не більше 5 хв.

Крім того, компанія може встановити все необхідне комунікаційне обладнання на вже наявні у господарстві ємності.

 

 

Polywest liquid handling products — світовий лідер із виготовлення пристроїв і ємностей для роботи з агресивними речовинами. На території України ПАТ «Компанія “Райз”» пропонує споживачам змішувачі маточного розчину Handler IV, які відмінно зарекомендували себе на сільськогосподарському ринку не тільки України, але і всього світу. Змішувачі маточного розчину Handler IV канадського виробника Polywest призначені для швидкого приготування робочої суміші із засобів захисту рослин різної консистенції (рідкої, порошкової) та наступного заповнення баку обприскувача. Змішувачі цієї марки забезпечують можливість автономного приготування робочого розчину, незалежно від обприскувача, та економію робочого часу. Об’єм резервуара Handler IV — 870 л дає можливість задовольнити потреби як великих, так і маленьких господарств; просте калібрування бака сприяє зручному дозуванню засобів захисту рослин; змішувач забезпечує приготування, завантаження робочої суміші в обприскувач за лічені хвилини та після цього виконує операцію омивання резервуара.

 

Одним із найпростіших змішувачів для приготування робочої суміші для обприскування рослин є преміксер, який встановлюється на обприскувачі. Преміксер робочої рідини, призначений для якісного приготування та дозування робочого розчину для заправлення обприскувача, промивання каністр для забезпечення повного використання хімпрепаратів, зменшення робочого часу оператора під час заправляння обприскувача.

Сьогодні під час проведення захисних заходів задля економії матеріальних ресурсів та робочого часу виникає потреба обробки рослин одночасно проти декількох небезпечних хвороб або паразитів. Для цього готують суміші: в один об’єм води додають два або більше препаратів. Як правило, більшість хімічних засобів захисту рослин, за винятком лужних, добре змішуються між собою, не втрачаючи при цьому своїх властивостей та біологічної ефективності. Проте щоразу варто проводити тест на їхню сумісність, тобто тестове змішування препаратів у невеликих кількостях. Готовий розчин слід використовувати відразу після його приготування. Попри те, що на ринку досить широко представлені комплексні препарати, які є зручнішими у використанні, суміші не втрачають своєї актуальності не тільки у населення, а навіть і у великих агрохолдингах. Це пояснюється тим, що суміші препаратів, що готують у господарствах безпосередньо перед їхнім використанням, мають низку переваг, зокрема:

  • дають змогу одночасно контролювати збудників хвороб, шкідників та бур’янів;
  • розширюють спектр дії препаратів;
  • підвищують ефективність обробки проти певних шкідливих об’єктів;
  • попереджують розвиток резистентності у цільових об’єктів щодо застосовуваних засобів захисту рослин;
  • зменшують пестицидне навантаження на одиницю оброблюваної площі та ступінь механічного пошкодження культурних рослин;
  • запобігають переущільненню грунту;
  • знижують собівартість та підвищують ефективність технологій вирощування сільськогосподарських культур у результаті економії коштів на закупівлю препаратів (можна використовувати мінімальні рекомендовані норми витрати засобів захисту рослин на гектар площі завдяки синергічному ефекту);
  • забезпечують зменшення кратності обробок пестицидами;
  • сприяють вдалому поєднанню заходів із хімічного захисту посівів та їхнього догляду (одночасне внесення пестицидів і добрив, регуляторів росту) тощо.

Слід пам’ятати, що препарати потрібно додавати до змішувача у певному порядку: насамперед — гранули, що диспергуються (це порошки), потім ті, що змочуються (це концентрати суспензій), далі — концентрати, що емульгуються,  розчинні концентрати, наступні — поверхнево-активні речовини, тобто добрива.

 

В. Войновський, завлабораторії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
Економічний успіх молочного господарства залежить від багатьох виробничих складових, у тому числі і від рівня його технічного оснащення. Олександр Сторожук, засновник та генеральний директор ФГ «Степ» переконаний, техніку треба вибирати... Подробнее
Щорічні демонстраційні поля та заходи, які компанія «Сингента» вже багато років проводить на базі потужних й авторитетних господарств в Україні, стали доброю традицією. Зустрічі та живе спілкування фахівців безпосередньо на полі є вкрай... Подробнее

1
0