Спецможливості
Агрохімія

Нестача цинку в посівах кукурудзи

21.03.2018
13737
Нестача цинку в посівах кукурудзи фото, ілюстрація

Порівняно з іншими культурами кукурудза дуже вибаглива до цинку, і, відповідно, чи не найбільше серед основних польових культур потерпає від нестачі цього мікроелементу. Як бути в цій ситуації, фермерам пояснюють науковці агрономічного факультету американського Університету Пердью.

Симптоми нестачі цинку спочатку виявляються у наймолодших листках, тому що цинк повільно переміщується в тканинах рослин.  Як правило, з обох боків головної жилки листків з’являється широка смуга від білого до жовтувато-білого кольору; вона починається з основи листка, але не поширюється до кінчика (див. фото). Уражена тканина може бути коричневою або бронзовою (червонувато-коричневою). Середня жилка і зовнішні краї листка залишаються зеленими. Кукурудза з недостатнім вмістом цинку також, як правило, повільніше росте через укорочення міжвузлів. Для підтвердження факту нестачі цинку може використовуватися відбір рослинних зразків. Концентрація цинку в 20-70 частин на мільйон (мг/кг) у тканині вказує на достатній рівень для проростків, молодих рослин та кукурудзи в стадії цвітіння.

 

Відбір тканин

Найкращим способом виявлення нестачі цинку є відбір тканин. Рослини висотою менше 10 см беруть для зразку повністю, починаючи приблизно на 2,5 см вище поверхні ґрунту. А з великих рослин збирають наймолодший пазушний листок. У кукурудзи в стадії цвітіння беруть листок, що прилягає до найвищого качана і не пізніше кількох днів після фази викидання рилець. Хорошою вибіркою можна вважати близько 15-20 окремих зразків рослин або листків.

Якщо зразки забруднені ґрунтом, їх можна швидко промити холодною дистильованою водою, але важливо не перестаратися, оскільки деякі поживні речовини, особливо калій, можуть вимитися із тканин. Вологі зразки повинні бути висушені повітрям перед тим, як їх доставлять до лабораторії в паперових пакетах.

 

Фактори, що впливають на нестачу цинку

 

На додачу до низького рівня цинку в ґрунті, його нестачі також сприяє прохолодна, волога та похмура погода в ранній вегетаційний період, високий рівень pH в ґрунтах всіх видів, піщаний ґрунт з низьким вмістом органічних речовин, багатий на органіку ґрунт та високий рівень фосфору в ґрунті.

На початку сезону нестача цинку внаслідок прохолодної та вологої погоди часто має скороминучий характер. Коли температура повітря піднімається і ґрунт висихає, рослина здатна ввібрати достатньо цинку з ґрунту. Цей тип нестачі навряд чи призведе до втрати врожаю.

Значна втрата врожаю може мати місце на ґрунтах, де концентрація цинку низька через високий рівень рН; це може спричинити нестачу, яка зберігається протягом усього вегетаційного періоду. Вміст цинку зменшується в 100 разів зі підвищенням рівня рН на одиницю. Як правило, нестача цинку виражається, коли рівень рН ґрунту більший за 7. Ділянки з еродованими ґрунтами на вапнякових породах також потерпають від нестачі цинку, тому що ерозія виявляє високий вміст карбонату кальцію в нижніх шарах грунту, де спостерігається низький вміст цинку. Загальний вміст цинку може бути низьким у піщаних та багатих на органіку ґрунтах, а разом з високим рівнем рН це може спричинити більш серйозну нестачу мікроелемента.

Високий вміст фосфору в ґрунті або високі норми внесення фосфорних добрив можуть викликати дефіцит цинку у ґрунтах з граничним рівнем цинку. Якщо в тканинах співвідношення вмісту фосфору до цинку перевищує 100: 1, може спостерігатися нестача цинку. Фосфор перешкоджає обміну цинку в рослині, спричиняючи  тим самим нестачу останнього. Вважається, що високий рівень фосфору, що виникає завдяки внесенню гною, не призводить до нестачі цинку, тому що великі кількості цинку зазвичай вносяться саме з гноєм, так само як і велика кількість фосфору.

 

Аналіз ґрунту на вміст цинку

 

Імовірність нестачі цинку може бути визначена шляхом аналізу ґрунту. При відборі ґрунту з підозрою на низький вміст цинку не слід використовувати оцинкований метал або гуму, які самі по собі можуть містити цинк. Екстрагенти, які містять хелатні агенти (діетилендіамінтетраоцтова або етилендіамінтетраоцтова кислоти або скорочено відповідно DTPA і EDTA), вважаються найкращими для виявлення дефіциту або надлишку цинку. Однак критичний рівень достатності сильно залежить від використовуваного методу. Деякі лабораторії також враховують рівень рН і фосфору в ґрунті при оцінюванні наявності цинку. Краще посилатися на рекомендації лабораторії з аналізу ґрунту для визначення рівня вмісту цинку, за яким починається дефіцит.

 

Компенсація нестачі цинку в посівах кукурудзи

 

Є декілька видів цинкових добрив (див. таблицю нижче). Гранульовані джерела цинку повинні бути водорозчинні принаймні на 40-50%, щоб бути достатньо ефективним джерелом поживних речовин. При прямому внесенні в ґрунт хелат цинку в 2-5 разів ефективніший, ніж сульфат цинку або лігносульфонат цинку. Сульфат цинку та лігносульфонат цинку водорозчинні майже на 100% і є чудовими джерелами цинку. Оксисульфат цинку є хорошим добривом, якщо він містить високий відсоток сульфату цинку, але якщо оксид цинку є переважаючим компонентом, то це добриво не буде хорошим джерелом вмісту цинку. Оксид та сукрат цинку в формі гранул є поганими джерелами цинку через їх низьку розчинність. Такі нерозчинні у воді речовини, як оксид цинку, можуть забезпечувати рослину цинком, коли вони випускаються у формі порошку, але у такій формі вони їх складно вносити.

Цинкові добрива та їх приблизний склад.

Добриво

концентрація цинку

Водорозчинність

Хелат цинку

~10%

100%

Лігносульфонат цинку

~10%

>90%

Оксид цинку

~70-80%

~0%

Оксисульфат цинку

мінливий

мінлива

Цинку сукрат 

~35%

~0%

Сульфат цинку

~25-36%

~100%

 

Внесення цинку в ґрунт

 

Цинк може бути внесений врозкид нормою 5,6-11,2 кг/га д. р. у складі хелату або на 16,9-33,7 кг/га д. р. у складі сульфату цинку. Внесення врозкид забезпечує достатню кількість цинку, щоб добриво було ефективним протягом кількох років, якщо дозволяють ґрунтові умови.

Цинк можна також вносити стрічково або додавати до стартових добрив  нормою 0,5-1,1 кг/га д. р. у складі хелату або 2,25-4,5 кг/га д. р. у складі сульфату. Спільне застосування з розкислюючими добривами сприяє збільшенню рівня цинку. Завдяки низькій нормі внесення, стрічкове внесення добрив має менший залишковий ефект, ніж внесення врозкид, і його необхідно повторювати щороку. Проникнення цинку в ґрунт досить обмежене, тому для системи нульового обробітку грунту рекомендується приповерхневе внесення.

 

Внесення цинку по листку

 

Загальновизнано, що у більшості ситуацій внесення цинку по листку не є настільки ефективним способом компенсації нестачі цинку, як внесення в ґрунт. Листя зеленішає у відповідь на такий вид нанесення цинку, але воно менш ефективне при збільшенні врожайності, можливо тому, що перенесення цинку з тканини листя, де він всмоктується, до кореневої тканини обмежене. Ознаки позеленіння листя часто можна спостерігати через 5-10 днів після внесення.

Якщо з'являються симптоми дефіциту цинку, то можна внести цинкові добрива по листу нормою відношенні 0,5-1,1 кг/га д. р. (1,7-3,4 кг/га сульфату цинку) при нормі робочої рідини близько 200-300 л/га; такий спосіб повинен дати помітне поліпшення. Розкидне або стрічкове внесення цинку слід розглядати як запобіжний захід, коли кукурудзу планується вирощувати у наступні роки.

 

Переклала Анна Сказатна

Інтерв'ю
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее

1
0