Ціни на лохину падатимуть до 55 грн/кг
Оптові ціни на лохину в пік сезону знижуватимуться до 55 грн/кг. Такий прогноз зробив заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександр Ярещенко на VII міжнародному конгресі «Чорниця високоросла та інші ягідні культури», проведеному плодово-ягідним розсадником «Брусвяна» 13 липня в Житомирі, передає propozitsiya.com.
Зокрема Ярещенко уточнив: «Якщо в 2016–17 рр. оптова ціна не опускалася нижче ніж 75 грн/кг, то цього року очікується серйозне зниження ціни в пік сезону, яке триватиме близько 1,5 місяця». Науковець аргументує свої прогнози виходом на ринок нових виробників, особливо невеликих, які не сподіваються продавати свою продукцію на експорт і не працюють з торговими мережами, нерідко реалізуючи ягоду з поля за готівку. «На ринок тисне «тіньова» лохина, яка продається з поля за готівку», — сказав він.
А неврахованої лохини на ринку чимало. Якщо за даними офіційної статистики в Україні нараховується 600 га промислових насаджень лохини, то, за даними дослідження Інституту садівництва їх уже торік було близько 1500 га. «Може бути похибка, але не більше 10%», — додав О. Ярещенко.
Відповідно, якщо за даними офіційної статистики торік валовий збір становив 1300 т, то за даними дослідження Інституту садівництва — тільки на промислових плантаціях 3000 т. О. Ярещенко додав, що така низька середня врожайність (2 т/га) пояснюється тим, що не всі плантації увійшли в плодоношення, принаймні, в повне.
Один з учасників форуму, виробник органічних ягід Євген Базилюк додав, що ціни нинішнього року все ще забезпечують повернення інвестицій, але термін їх окупності вже вдвічі довший, ніж очікувалося під час закладки плантацій.
Надалі, як вважає Олександр Ярещенко, лохиновий бум в Україні триватиме, але чим далі, тим більше у виробників виникатиме запитань. «Раніше лохина гарантувала прибуток в будь-якому разі, а тепер потрібно дуже відповідально підходити до розширення існуючих плантацій і закладання нових», — сказав науковець.
Наприклад, не дали бажаного результату інвестиції в тунельні укриття над ягідними плантаціями. Як пояснив О. Ярещенко, висока сума активних температур форсувала дозрівання ягоди в відкритому грунті, тож остання відстала від ягоди в тунельних укриттях незначно. Порятунок для виробників лохини науковець бачить у розвитку експорту і об’єднанні виробників.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com