Чизельний плуг — технічне забезпечення процесів глибокого розпушування грунту
Досить відчутною проблемою виробництва продукції рослинництва сьогодні залишається стійка тенденція до ущільнення, деградації грунтів та загострення проявів ерозій земель аграрного призначення на всій території України.
Головними чинниками є використання застарілих методів і підходів до механічного обробітку грунту, вирощування у господарствах монокультур, значна засміченість сільськогосподарських угідь хімічними речовинами і бур’янами, майже повна відсутність органічних добрив, засилля надважкої техніки та ін. Розв’язання цієї проблеми передбачає перехід від традиційних методів обробітку грунту до ресурсоощадних технологій, які грунтуються на використанні чизельних комбінованих знарядь, подрібнювачів рослинних решток, комбінованих багатоопераційних машин, посівних систем для технологій прямого висіву, машин для локального внесення добрив у грунт тощо. Саме впровадження перспективних технологій та використання нових конструктивних рішень під час реалізації всього комплексу сільськогосподарських робіт дасть змогу не лише уповільнити деградацію грунтів, але й завдяки реалізації системи грунтозахисних технологій відновити грунтотворний процес та підвищити родючість.
Поблема ущільнення грунту: причини виникнення та вплив на продуктивність грунту
Однією із найзатратніших операцій, з точки зору витрат пального та часу на її здійснення, є основний обробіток грунту. Традиційна полицева оранка, яка на сьогодні є чи не найпоширенішим прийомом основного обробітку в більшості фермерських господарств України, спричинює створення переущільненої підорної підошви, а отже — погіршення волого- та повітрообміну в родючому шарі.
Сферичні диски дискових борін, лущильників, дискаторів під час взаємодії з грунтом чинять на нього ще інтенсивнішу дію, як наслідок — підвищується ступінь подрібнення структурних елементів, що прискорює руйнування агротехнічно-цінних агрегатів. Саме механічна дія цих робочих органів призвела до тенденції зниження врожаїв та суттєвого впливу на врожайність кількості опадів у вегетаційний період. Тому питання руйнування підорної підошви та проведення основного обробітку без пошкодження агротехнічно-цінних агрегатів грунту за умов ресурсоощадних технологій є актуальним.
Ущільнення грунту відбувається під дією власної ваги, рослин і води, що знаходяться на поверхні поля, а також в результаті висушування грунту. До цих внутрішніх чинників додаються зовнішні: ущільнення мобільними агрегатами і робочими органами. В результаті щільність грунту збільшується, знижується мікропористість, що призводить до погіршення інфільтраційних властивостей.
Розрізняють два види ущільнення грунту: поверхневе — до 30 см і підорне переущільнення — на глибину понад 30 см. Загалом ущільнення грунту — кумулятивний процес, який супроводжується підвищенням щільності, зменшенням пористості, зниженням аерації, що негативно впливає на розвиток кореневої системи і біологічну активність мікроорганізмів. Зменшення просочування вологи через грунт сприяє водній ерозії і призводить до затоплення земель аграрного призначення на тривалий строк. Вміст у грунті гумусу — головний фактор, що визначає ступінь ущільнення, та його рівень в орних грунтах України знижується із кожним роком.
Чизельні плуги глибокорозпушувачами - альтернатива полицевий оранці
Очевидною альтернативою полицевої оранки та дискування є проведення нульового чи мінімального обробітків грунту. Основою мінімального обробітку є безполицеве глибоке розпушення, яке можна здійснювати чизельними глибокорозпушувачами. Чизелювання дає змогу суттєво збільшити ширину захвату машин, порівняно із оранкою, знизити витрати пального на основний обробіток (до 40–50%), зруйнувати ущільнену підорну підошву та ін. Проте під час виконання цієї операції можна відмітити і деякі недоліки, серед яких неповне підрізання бур’яну, неможливість отримання в результаті обробітку суцільного дна борозни, низький рівень загортання пожнивних решток, насіння бур'янів та добрив, утворення на поверхні поля великих брил тощо.
Ще одним проблемним моментом широкого впровадження операцій чизельного обробітку грунту є неповна адаптація наявних машин до складних грунтово-кліматичних умов України, оскільки значна їхня кількість виготовляється закордонними фірмами — Gaspardo, Amazone, John Deere, Lemken, Great Plains або ж за їхніми ліцензіями, а основні робочі органи не перевірялися в реальних польових умовах. Саме наведені фактори призводять до обмеженого використання чизельних знарядь, хоча світові тенденції доводять, що в недалекому майбутньому операції глибокого розпушення повністю замінять полицеву оранку. Так, у США та Канаді ще в 2000 р. на безполицеві способи обробітку переведено 70% посівних площ, а до 2020 р. планується перевести 100%.
Чизельні плуги глибокорозпушувачами на ринку сельхостехнікі України
Серед технічних засобів для глибокого розпушування на ринку України широко представлені глибокорозпушувачі компаній John Deere, Wil-Rich (США), Hatzenbichler (Австрія), Gregoire Besson (Франція), Gaspardo (Італія) тощо (фото 1).
Чизельні грунтообробні знаряддя цих виробників, крім неповної адаптації до важких суглинкових та глинистих грунтів, характеризуються неможливістю агрегатування із вітчизняними тракторами більш раннього виробництва, дорогими і дефіцитними запасними частинами та в окремих випадках — складністю самої конструкції і регулювання глибини обробітку та режимів роботи. Наприклад, у глибокорозпушувачів фірми Gaspardo (фото 1д) положення котків та глибина обробітку чизельними лапами регулюються гідросистемою, що ускладнює їхнє використання на полях багатьох фермерських господарств України. Крім цього, багато зразків закордонної техніки для безполицевого обробітку мають підвищену металоємність, а допоміжні робочі органи нездатні забезпечити агротехнічні вимоги за показником якості кришення грунту.
Чизельні плуги глибокорозпушувачами українського виробництва: переваги і недоліки
Сьогодні техніка вітчизняна та виробництва країн близького зарубіжжя конструктивно мало відрізняється від закордонних аналогів, проте якість її виконання та матеріалів, з яких виготовлено робочі органи, скорочує термін її експлуатації. На основі наукових досліджень у напрямі технологій безполицевого обробітку грунту на кафедрі сільськогосподарського машинобудування Кіровоградського національного технічного університету розроблено конструкцію універсального комбінованого чизеля, адаптованого до наявних грунтово-кліматичних умов України (фото 2). Виробництво таких комбінованих чизелів на замовлення працівників аграрного сектору налагоджено у «ПП Савицький», в селищі Нове, що на Кіровоградщині.
Основним робочим органом розробленої машини є чизельна лапа, яка складається зі стояка, долота, зуба для подрібнення великих грудок та крил (фото 3). Допоміжний робочий орган — здвоєний зубчастий коток (фото 2), який, крім функції регулювання глибини обробітку, проводить розбивання великих грудок, загортання рослинних решток у нижні горизонти, на глибину до 15 см. Мала товщина зубів котка сприяє кращому проникненню їх у грунт і додатковому його розпушуванню на більшу глибину. До того ж чизель може мати меншу конструктивну масу, порівняно із закордонними аналогами, вигідно відрізняється простотою регулювання загальної глибини обробітку та інтенсивності роботи переднього та заднього котків.
Під час розпушування грунту чизельною лапою долото сколює суцільне середовище, зуб подрібнює підняті долотом великі грудки, а крила, крім підрізання бур’янів, додатково кришать грунт та, залежно від висоти їхнього розташування на стояку, можуть зменшувати висоту гребенів дна борозни. Зміна положення крил відносно дна борозни відбувається шляхом перестановки останніх в отворах на стояку та закріплення болтовими з’єднаннями. Г-подібна форма крил, порівняно з криволінійною, забезпечує їхнє щільне прилягання до стояків і сприяє зниженню тягового опору на переміщення всього робочого органа в грунті (фото 1д).
Чизельні плуги глибокорозпушувачами: результати польових випробувань
Випробування комбінованих чизелів проводилися протягом 2013–2015 років на полях Новоукраїнського, Компаніївського, Кіровоградського районів Кіровоградської області. Умови проведення випробувань відповідали середньостатистичним у регіоні. Механічний склад грунту — важкий і середній суглинок. Твердість грунту становила: у шарі 0–10 см — 2–3,5 МПа; 10–20 см — 3,5–6,5; 20–30 см — 6–10 МПа. Абсолютна вологість грунту знаходилася в межах 12–16%.
Технічна характеристика сімейства розроблених комбінованих чизельних глибокорозпушувачів дає змогу оцінити їхню конкурентоспроможність порівняно із кращими закордонними аналогами (таблиця).
Об’єктом дослідження був технологічний процес комбінованого чизельного глибокорозпушувача (фото 4). Після виконання безполицевого обробітку проводили оцінку ефективності роботи за коефіцієнтом якості кришення грунту та рівномірністю глибини обробітку. Показником якості вважався відсоток грунтових агрегатів, розміри яких не перевищували 50 мм у загальній масі обробленого грунту. Крім того, проводили оцінку впливу швидкості агрегату на якісні показники та ефективність роботи котків. Досліди проходили з п’ятикратною повторюваністю, а результати представлено за середніми значеннями.
Результати експериментальних досліджень із визначення якісного показника розпушування оцінювали за глибини обробітку h=32–40 см, при цьому висота гребеня, що утворюється між суміжними проходами чизельних лап на дні борозни, становила h1=18–20 см. Максимальна швидкість руху обмежувалася тяговою здатністю засобів агрегатування без пробуксовування привідних коліс. Аналіз отриманих результатів показує, що найнижча якість кришення грунту досягається під час роботи чизеля без котків-подрібнювачів — цей показник змінюється від 49 до 60%. Підвищення робочої швидкості сприяє покращанню якісного показника. Аналогічна картина спостерігається під час роботи чизеля із одним котком (робота з одним котком досягається зміною положення регулювального гвинта 5, фото 2), але якісні показники роботи агрегату є значно вищими: k=55–69%. Найбільш якісно грунт обробляється за повної комплектації чизеля під час роботи з двома котками, на швидкості 7–8 км/год. За таких умов якісний показник кришення грунту становить 70–75%, що перевищує аналогічні показники деякої закордонної техніки (наприклад, в умовах важких чорноземів для Artiglio S 250–500 Gaspardo — k=55–60%, для Cenius 400/18 AMAZONE — k=58–65%). Відхилення реальної глибини обробітку від заданої під час експерименту не перевищувало 2%.
В. Сало, д-р техн. наук, професор,
С. Лещенко, канд. техн. наук, доцент,
Кіровоградський національний технічний університет