Спецвозможности
Статьи

Чи є перспективи в українського яблука?

07.10.2009
590
Чи є перспективи  в українського яблука? фото, иллюстрация

Вінницька область є одним із лідерів з вирощування плодово-ягідних культур в Україні. Позитивний результат дають новітні технології, які подільські садівники впроваджують у виробництво фруктів та ягід.

Джерелом інновацій для багатьох садівників області стали навчально-інформаційні заходи - семінари та тренінги, - що дають можливість здобути унікальний досвід, збагатитися інформацією, які потім господарі можуть застосувати на практиці.
Цього року "яблучний семінар" на Вінниччині, який традиційно проводить Вінницький фруктовий проект Міжнародної фінансової корпорації у партнерстві із корпорацією "Вінниця СадВинПром", відвідали близько 170 учасників як з Вінницької області, так і з усієї України. Обидві частини семінару "Підвищення продуктивності та покращання якості продукції шляхом впровадження нових прийомів у технологіях вирощування яблуні" - теоретична та практична - захопили учасників розмаїттям доповідачів, важливих тем, які намагалися охопити, а також приємно було бачити інтерактив, що відбувався між доповідачами та аудиторією. Кожен виніс щось корисне для себе: цікаву інформацію, висновки, контакти та домовленості про співпрацю.
Анатолій Семенюк, керівник корпорації "Вінниця СадВинПром", ознайомив учасників зі станом плодово-ягідного сектору Вінницької області, перспективами його розвитку та важливістю активної роботи громадських організацій професіоналів для поширення новітньої інформації про технології виробництва, поліпшення маркетингу продукції та лобіювання інтересів виробників у органах державної влади.
Щороку, ось уже 33-й раз, у Європі проходить надзвичайно важливий для виробників плодово-ягідної продукції та й для всіх, хто має стосунок до цього сектору, захід - міжнародний конгрес "Прогноз Фрут". Основна мета його - оприлюднення прогнозованих даних врожаю яблук та груш. Конгрес "Прогноз Фрут" щороку збирається в іншій європейській країні, що надає країні-організатору можливість презентувати міжнародній спільноті свій потенціал, привернути увагу до фруктового сектору та залучити інвесторів і партнерів для розвитку цієї галузі в цілому. Цьогоріч конгрес відбувся в Голландії, 2008 року - у Великобританії, а ще роком раніше - в Литві. У серпні поточного року на конгресі "Прогноз Фрут" побували й фахівці Вінницького фруктового проекту, Міжнародної фінансової корпорації. Керівник проекту Оксана Вароді виступила перед учасниками семінару з оглядом європейського ринку виробництва яблук і груш та прогнозом урожаю яблук і груш на 2009 рік. Адже ці дані є важливими для українських господарств, що розвивають власний бізнес, замислюються над підсиленням власних позицій як на українському, так і на міжнародних ринках та мають володіти інформацією щодо того, які тенденції у плодово-ягідному секторі спостерігаються за кордоном, яким сортам надають перевагу в Європі тощо.
За оцінками Всесвітньої асоціації виробників яблук і груш, очікується, що 2009 рік займе сьоме місце за обсягом виробництва яблук за останні десять років.
За словами Оксани Вароді, в сезоні'2008-2009 серед країн-експортерів в європейські країни та за межі ЄС Польща посідає перше місце. Обсяг експорту з Польщі зріс на 246 відсотків.
Зі станом справ у садівничій науці на Вінниччині учасників семінару ознайомила Тетяна Кондратенко - головний науковий співробітник Інституту садівництва УААН. Як зазначила Тетяна Єгорівна, українська наука не стоїть на місці, і в Державному реєстрі на сьогодні вже понад 70 сортів яблуні, серед яких є ре-сорти - сорти німецької селекції, стійкі проти такого поширеного захворювання яблуні, як парша (Ремо, Регліндіс, Ревена тощо), а також сорти вітчизняної селекції: Амулет, Едера, Скіфське Золото, Аскольда, Радогость. Новинкою для українського садівництва стало включення в Державний реєстр двох колоноподібних сортів української селекції.
Теорія перейшла в практику, коли учасники семінару переїхали безпосередньо в господарство ТОВ "Агро-Еталон", на базі якого й відбувався захід. Тут учасникам продемонстрували й різні системи захисту молодих насаджень яблуні, і методики застосування регуляторів росту, і дію абсорбенту. А ще познайомили з багатьма провідними постачальниками допоміжних засобів для вирощування продуктивного інтенсивного саду: постачальниками шпалери, бамбукових опор та захисних і протиградових сіток, обладнання, техніки тощо. Як сказав директор ТОВ "Агро-Еталон" Гачай Шафієв, такий сад - результат важкої і відданої праці людей та великих капітоловкладень. Але доглянутий сад віддячить щедрим урожаєм.
Невід'ємною частиною успішного господарювання є управління ризиками: прогнозування та попередження втрат. Інновація в цьому напрямі - використання метеостанції. На семінар приїхав Готфрід Пессл (компанія "Пессл Інструменц", Австрія, який розробив програми моделювання розвитку збудників хвороб яблуні для метеостанцій iMETOS. Він розповів про можливості, які надає використання цих метеостанцій під час вирощування яблуні. Автономну метеостанцію створено для збирання цілої низки кліматичних даних, які пересилають на спеціальний Інтернет-сайт. Завдяки такій метеостанції, можна планувати та управляти агротехнічними заходами, здійснювати постійний контроль 24 години на добу, 365 днів на рік. Це - детальний аналіз кліматичної ситуації в полі; прогноз погоди; контроль вологості грунту; розрахунок водного балансу; СМС-попередження про заморозки, а також про максимальні або мінімальні критичні показники; показник точки роси: розрахунок коефіцієнтів випарювання та транспірації; розрахунок накопичуваних температур (це потрібно для боротьби зі шкідниками), а також можливість прогнозувати тиск інфекційних захворювань на основі одержаних даних.
Окупиться така метеостанція за рік і навіть швидше, а за вмілого використання вона може стати надійною опорою садівника.
На сьогодні проблема захисту насаджень є чи не найголовнішою в боротьбі за високі продуктивність та якість урожаю. Тому перед господарствами - виробниками плодово-ягідної продукції стоїть завдання пошуку та впровадження спеціалізованої техніки, що дала б змогу забезпечити високу ефективність застосування засобів захисту з мінімальною шкодочинністю на навколишнє середовище. Бельгійська ж компанія BAB BAMPS - виробник садових обприскувачів - мала змогу не лише розповісти, а й безпосередньо показати в роботі дворядний садовий обприскувач власного виробництва, який характеризується більшою ефективністю (завдяки обробці двох рядків одночасно, менше споживає палива, економить час, робочу силу), має вдосконалену конструкцію, що дає можливість значно зменшити витрати робочого розчину й, відповідно, вплив на довкілля.
Серед присутніх на семінарі був і один із провідних німецьких фахівців у садівництві - Фрідріх Нюберлін, який порадив українським виробникам плодово-ягідної продукції об'єднуватися, бо в ефективності цього давно вже пересвідчилися за кордоном. В Європі це вже багаторічна практика, коли господарства об'єднуються, разом купують техніку, спільно доглядають та використовують її на власні потреби. Така співпраця, за словами містера Нюберліна, сприяє значній економії коштів, дає змогу заощаджувати для інвестування в розвиток свого бізнесу.
Семінари, які проводять Вінницький Фруктовий Проект та корпорація "Вінниця СадВинПром", уже давно вийшли за межі області. За передовими технологіями, найновішою інформацією та досвідом у садівництві приїздять фахівці з багатьох областей України.

Тетяна Корінна,
фахівець із зв'язків з громадськістю, Проект "Розвиток плодово-ягідного сектору у Вінницькій області", IFC

Интервью
Игорь Чечетко, директор компании HZPC Ukraine
После того, как заработало соглашение о свободной торговле с ЕС, ряд украинских сельхозпроизводителей попытались выйти на европейский рынок. Стало понятно, что продукция, которая продается в свежем
Малые запасы влаги и отсутствие осадков в период март-апрель формирует определенные ограничения для выращивания данной культуры. Так, на 10 апреля с. г. в зависимости от типов почв, в южных регионах запасы влаги составляли в метровом слое... Подробнее

1
0