Спецможливості
Статті

Буряки рядочками…

18.08.2008
879
Буряки рядочками… фото, ілюстрація

Важким був цей шлях: боротьба точилася понад десять років. А що далі, які висновки треба зробити: відмовитися від культури через насичення ринку й замінити її новою, як це роблять інші, чи йти шляхом західних буржуа?

Важким був цей шлях: боротьба точилася понад десять років. А що далі, які висновки треба зробити: відмовитися від культури через насичення ринку й замінити її новою, як це роблять інші, чи йти шляхом західних буржуа?

Догляд посівів цукрових буряків
Ось і настав час солодкого тріумфу... Нарешті Україна має власного цукру більше, ніж може сама спожити. Поступово розширення площ та зростання врожайності цукрових буряків дали змогу подолати межу дефіциту власної сировини. Тож пропозиція цукру на внутрішньому ринку нині більша за споживання. Звідси питання: вирощування цукрових буряків і надалі буде таким самим рентабельним, як останніми роками, чи знову доведеться скорочувати площі й орієнтуватися на іншу культуру? Куди продавати “зайвий” цукор? З такими запитаннями ми звернулися до заступника директора агрофірми “Пустовітове”, що в Полтавській обл. (Глобинський район, с. Пустовітове), Валентина Васильовича Шкітюка.

— Валентине Васильовичу, як Ви плануєте сівозміни в умовах перевиробництва цукрових буряків?
— Нашою стратегічною культурою є й буде буряк. У господарстві під цукровими буряками торік було понад 2 тис гектарів. А цього року — ще більше. У сівозміні культура займає більше ніж 25%. Щодо перевиробництва, то тут тільки один шлях — зменшувати собівартість, а точніше, оптимізувати затрати на виробництво в перерахунку на 1 ц коренів. Життя змушує економити. І це можна зробити, якщо солодким кореням постійно приділяти увагу.
— А що потребує найбільшої уваги?
— Технології. Точніше, індустріальні інтенсивні технології з висівання гібридного насіння та використання сучасної техніки, ЗЗР, нових добрив.
Переконаний — це запорука успіху. Крім того, щорічне планування, прагнення вчасно виконати заплановані операції та контроль зробленого сприяють оптимізації виробництва. Особливе місце в технології посідають висів в оптимальні строки, коли достатньо вологи в грунті, та захист культури.
— А які гібриди господарство висіяло цього року?
— Ми вирішили робити ставку на гібриди імпортної селекції: Двіна F1,Онікс F1, Крокодил F1, Яміра F1, Сара F1, Пірат F1, Кобра F1, Баккара F1. Потенціал у них, на нашу думку, великий. Хай там що кажуть, але за цукристістю вони не поступаються українським

На культивації парового поля —
Валентин Шкітюк, заст. директора агрофірми (ліворуч) і Олександр Литвиненко, механізатор (праворуч)

гібридам. Це вже перевірено. Єдиний недолік, який ми встановили, полягає в тому, що в буртах буряки зазначених гібридів швидше втрачають вологу, тому їх краще везти на завод одразу після викопування.
— У чому відмінність інтенсивної технології від традиційної?
— По-перше, за інтенсивної технології насіння висівають на кінцеву густоту сівалками точного висіву. А по-друге, всі операції з догляду посівів здійснюють без використання ручної праці, механізовано.
— З огляду на врожайність, у господарстві, напевно, вже є відпрацьована система захисту?
— Звичайно, напрацювання є. Але щосезону випробовуємо нові препарати. Бо засоби захисту (у витратах на гектар) займають вагомий відсоток, і значне досягнення для нас, коли з великої пропозиції на ринку ми можемо обрати кращі для нашого господарства препарати за принципом — висока дієва якість за оптимальної ціни.
Погода програмує кількість та час обробок, але препарати вже маємо. Наше завдання — бути готовими вийти в потрібний час у поле. А препарати перевірені й дієві. Цього сезону перед висівом під культивацію внесли грунтовий гербіцид Тайфун із додаванням 300–400 л/га води. Після висівання через 12–15 днів по чорному полю внесли Голтікс із робочою кількістю води 300 л/га. Для гербіцидів бетанальної групи тоді температура була нижчою за потрібні 10°С для ефективного впливу, тому рішення прийняли саме таке. Обробку по чорному полю ми проводимо тому, що фазу сім’ядоль у бур’янів візуально легко пропустити. І, як виявилося, це правильне рішення. Дальші обробки проводимо з інтервалом сім-десять днів. Друге обприскування — препаратами Бетанес — 1 л із додаванням 30 г Карібу у фазі вилочки в буряку. Втретє — обробка збільшеними нормами гербіцидів Бетанес (1,2 л) і Карібу (30 г) з додаванням 250 л води. Пробували на своїх полях препарат Центуріон проти злакових бур’янів, але він справляє,  порівняно з Таргою Супер, жорстку дію. Через чотири дні після обробки препаратом Центуріон бур’яни жовтіють, але й рослини буряків почуваються погано: некрози на листках.
Тому під час травневих перепадів температур для четвертої обробки за високої температури повітря використовуємо Таргу Супер.
Як водиться, чотирьох обробок вистачає для того, щоб стримати розвиток бур’янів.
Щодо захисту від церкоспорозу, то тут теж є особливості. Багато ефективних препаратів випробували і побачили, що вони мають цікаві відмінності. Полягають вони в тому, що у різних зонах штами патогенного гриба можуть різнитися за стійкістю до діючих речовин препаратів. У нашому господарстві ми використовуємо Фалькон.
— А чим плануєте захистити посіви від шкідників?
— Ми переконалися, що найбільшої шкоди нашому господарству завдавали бур’яни та хвороби. Інсектицидів застосовуємо найменше. Довгоносики в нашій зоні не виявляють великої шкодочинності, хоча торік у середині липня була навала капустяної совки. Причому з’явилася вона раптово. Ми застосували препарат Бі-58 і мали прекрасний результат.
— Яким бачите розвиток буряківництва в Україні в найближчі роки?
— Знаєте, прогнози робити важко, краще працювати. Але власний досвід підказує, що майбутнє — за інтенсивним та професійним вирощуванням на великих площах. 

Підготував
Юрій Юркевич

Інтерв'ю
Компанії «Уніфер» — 20 років! Подія справді знаменна, тому що «Уніфер» — це непересічне явище на українському агроринку. З активною діяльністю компанії пов’язані поява і впровадження в Україні новітніх технологій: перші мікродобрива,... Подробнее
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 

1
0