Хвороби конюшини і люцерни: діагностика та заходи захисту
Ураження конюшини та люцерни хворобами призводить до випадання рослин та зрідження посівів. Хворі рослини знижують продуктивність, що спричинює значний недобір урожаю, до того ж погіршується якість зеленої маси та заготовленого з неї сіна. Масове поширення інфекційних хвороб на насіннєвих ділянках призводить до інфікування насіння патогенами та погіршення посівних якостей і може спричинити навіть повну втрату його схожості.
Хвороби насіння
У роки епіфітотій, а також за стресових умов вирощування конюшини та люцерни їхнє насіння може бути інфікованим або заспореним пропагулами різних грибів. Серед останніх зустрічаються гриби родів Fusarium, Alternaria, Cladosporioum, Penicillium, Aspergillus, Mucor, Trichothecium та ін. Вони є поліфагами і паразитують на багатьох рослинних субстратах.
Розвиток мікрофлори на насінні можна спостерігати під час його фітопатологічного аналізу із використанням біологічного методу (пророщування у вологій камері без поверхневої дезінфекції). Наслідком ураження насіння патогенами є погіршення його посівних якостей або повна втрата схожості.
Джерелом інфекції грибів, що колонізують насіння, є уражені рослинні рештки. Патогени також можуть міститися в інфікованому насінні.
Заходи захисту
- Передпосівна обробка насіння рекомендованим протруйником.
- Дотримання норми та глибини висіву.
- Підживлення рослин макро- та мікроелементами.
- Обробка насіннєвих ділянок дозволеними фунгіцидами.
- Оптимальні строки збирання насіння із подальшим його очищенням і сортуванням.
Фузаріоз конюшини та люцерни
Хвороба проявляється протягом усього періоду вегетації. Уражуються сходи та дорослі рослини. Можна виявити такі типи захворювання: кореневу гниль сходів і дорослих рослин, а також в’янення. У рослин, уражених у період сходів, жовтіють листочки, а також спостерігається відставання у рості. За їхнього викопування можна помітити побуріння центрального корінця. Біля основи стебла утворюються перетяжки. Хворі рослини часто гинуть.
На рослинах другого-третього років вирощування часто проявляється коренева гниль у вигляді побуріння і загнивання окремих ділянок кореневої системи. Також піддаються деструкції основа кореневої шийки, центральний циліндр і судинні пучки, внаслідок чого гинуть рослини. Часто таке явище спостерігається навесні у період відростання рослин після зимівлі. Проте їхня загибель може відбуватися і протягом усього періоду вегетації. Інфіковані рослини спочатку відстають у рості і зрештою гинуть.
Фузаріозне в’янення проявляється у вигляді в’янення окремих стебел, причому листки на них спочатку стають хлоротичними, іноді з рожевим відтінком (у люцерни), потім буріють, стебла засихають, а їхні верхівки поникають в один бік. На поперечному розрізі уражених органів можна спостерігати побуріння судин (унаслідок їхнього закупорювання міцелієм патогену) у вигляді кільця, півкільця або розкиданих бурих крапок. За вологої погоди біля основи стебла ураженої рослини з’являється білий пухнастий наліт і блідо-рожеві білуваті або жовтуваті слизові подушечки (спороношення патогенів). Хвороба також зумовлює плюсклість насіння і погіршення його посівних якостей.
Хворобу викликають гриби із роду Fusarium Link. Вони є поліфагами. Водночас вид Fusarium oxysporum Schlectend. Fr. має спеціалізовані форми, що паразитують на конюшині та люцерні. У циклі розвитку фузарієві гриби формують різні морфологічні структури (макро- і мікроконідії, хламідоспори та ін.), за допомогою яких відбувається поширення і збереження патогенів.
Гриби роду Fusarium, насамперед, паразитують на ослаблених рослинах, що піддалися впливу різних стресів. Цим пояснюються масові спалахи захворювання після несприятливої зимівлі рослин, у посушливі періоди, а також за низької агротехніки (зокрема, за дефіциту елементів живлення у грунті). Сильного поширення хвороба набуває у загущених посівах.
Основним джерелом інфекції є уражені рослинні рештки та грунт. В ураженому насінні патогени зберігаються у вигляді міцелію.
Заходи захисту
- Вирощування стійких сортів.
- Дотримання сівозміни, оптимальних строків висіву та оптимальної густоти рослин.
- Для висівання слід використовувати якісне насіння, оброблене дозволеним протруйником.
- Збалансоване удобрення.
- Максимально стислі строки збирання.
- Знищення усіх відходів після очищення і сортування насіння.
Борошниста роса конюшини та люцерни
Масове поширення хвороби відбувається у другій половині літа. На уражених листках, черешках і стеблах утворюється білий борошнистий наліт. Пізніше на ньому з’являються спочатку жовті, а потім чорні крапки (їх видно без збільшувальних приладів). Це клейстотеції патогену. Внаслідок їхнього формування наліт набуває бруднуватого відтінку. Уражені листки стають крихкими і відмирають.
Збудник, його біологія та спеціалізація. Хворобу викликає гриб Erysiphe communis Grev. Він має спеціалізовані форми: f. trifolii — паразитує на конюшині, f. medicaginis — на люцерні. Під час вегетації рослин патоген поширюється конідіями (формуються у вигляді білого нальоту на уражених органах рослин).
Умови, що сприяють ураженню рослин. Інтенсивний розвиток борошнистої роси спостерігається після спекотних періодів, коли знижується тургор тканин рослин.
Зимує гриб на уражених рослинах клейстотеціями, а також у формі грибниці.
Заходи захисту
- Вирощування стійких сортів.
- Просторова ізоляція фуражних посівів від насіннєвих.
- Ретельне боронування бобових трав навесні.
- Стислі терміни збирання, обмолочування та очищення насіння.
Іржа люцерни
Хвороба може проявлятися від третьої декади травня і розвиватися до кінця вегетаційного періоду. Уражуються листки та інші надземні органи рослин, на котрих виникають бурі порошисті урединіопустули (у вигляді розривів епідермісу). До кінця вегетації у місцях уражень утворюються чорні теліопустули. Уражені листки припиняють свій розвиток, швидко всихають і опадають. Хворі рослини знижують продуктивність.
Хворобу викликає гриб Uromyces striatus Schoet. Це дводомний паразит, еціальна і спермогоніальна стадії якого утворюються на видах Euphorbia (молочаю), а урединіо- і теліостадії — на видах Medicago.
На молочаї (навесні) гриб розвиває дифузну грибницю, а зісподу листків — еціальну стадію у вигляді яскраво-оранжевих подушечок. Особливо багато їх з’являється після випадання дощу або роси. Розпилення еціоспор триває протягом двох-трьох тижнів — до відмирання пагонів молочаю.
Для зараження люцерни урединіоспорами необхідна присутність вологи на листках протягом 4–5 год та оптимальна температура 16…26°С. Іржа може мати сильне поширення на люцерні за умов зрошення.
У зимовий період патоген зберігається еціогрибницею у кореневищах молочаю та урединіогрибницею — на уражених живих рослинах. На інфікованих рештках перезимовують теліоспори гриба.
Заходи захисту
- Дотримання сівозміни.
- Вирощування стійких сортів.
- Знищення рослинних решток, а також молочаю і дикорослої люцерни навколо полів.
- Весняне боронування.
- Прополювання молочаю у посівах люцерни.
- Раннє скошування сильно уражених посівів.
- Обробка насіннєвих ділянок рекомендованими фунгіцидами.
Несправжня борошниста роса, або пероноспороз люцерни
Хворобу можна виявляти протягом усього вегетаційного періоду. Під час її діагностики слід враховувати дві форми прояву: місцеву та дифузну. Місцеве ураження характеризується появою на листках, із верхнього боку, розпливчастих хлоротичних плям, а зісподу — білувато-сірого, а пізніше коричнево-фіолетового нальоту, який інколи утворюється і зверху листків. Дифузне ураження зазвичай спостерігається на люцерні першого року: хворі рослини відстають у рості, набувають хлоротичного вигляду, на них утворюється менше пагонів, а у вологу погоду майже повністю вкриваються нальотом. У подальшому вони всихають, насіння набуває плюсклого вигляду, втрачає схожість або формує сходи із дифузним ураженням.
Хворобу спричинює гриб Peronospora aestivalis Syd. Протягом вегетації він поширюється конідіями. Згідно із дослідженнями М. А. Карімова, збудник хвороби уражує тільки люцерну посівну, однак є відомості про його розвиток на жовтій і хмелеподібній люцерні.
Хвороба частіше поширена в районах із достатньою наявністю атмосферних опадів, за умов зрошення, а також за помірної температури. Сильніше уражуються суцільні посіви.
Зберігається патоген ооспорами в уражених рештках рослин, а також грибницею у живих тканинах рослин люцерни.
Заходи захисту
- Просторова ізоляція посівів люцерни різних строків сівби.
- Весняний достроковий укіс люцерни.
- Рано навесні слід знищувати рослини, що мають дифузну форму ураження.
- Обприскування насіннєвих посівів дозволеним фунгіцидом.
Аскохітоз люцерни
Хвороба поширена у всіх районах вирощування люцерни. Уражуються листки, стебла, квітконоси, боби та насіння. Ознаки аскохітозу на листках характеризуються утворенням бурих, світло-бурих, темно-коричневих плям із облямівкою від світло-жовтого до темно-бурого забарвлення. Вони різної величини (діаметром до 8 мм) та різної форми. У разі ураження молодих пагонів вони відстають у рості і нерідко гинуть. Плями на стеблах темні, майже чорні, видовжені, часто охоплюють усе стебло, епідерміс розтріскується, і на стеблах утворюються виразки. Важливою діагностичною ознакою хвороби є утворення на відмерлих тканинах у місцях плям чорних крапок, котрі являють собою пікніди патогену.
За умов ураження бобів насіння у них формується плюскле, воно має низьку схожість. Якщо з інфікованих насінин утворюються сходи рослин, вони вже хворі і з часом гинуть. Крім того, на таких рослинах продукується інфекційний матеріал.
Хворобу спричинює гриб Phoma medicaginis Malbr. & Roum. var. medicaginis (синонім — Ascochyta imperfecta Peck.). Під час вегетації рослин він поширюється за допомогою пікноспор. Гриб A. imperfecta уражує різні види люцерни.
Масове інфікування рослин відбувається за дощової прохолодної погоди. Найбільше уражуються посіви другого і третього років. Дощова погода під час цвітіння рослин і формування бобів сприяє ураженню насіння. Інкубаційний період захворювання може становити чотири-шість діб.
На уражених рослинних рештках гриб зберігається у формі пікнід. В інфікованому насінні міститься грибниця патогену. Інфекційний матеріал також може зберігатися на уражених рослинах дикорослої люцерни та самосіві культурної.
Заходи захисту
- Вирощування стійких сортів.
- Очищення, сортування та протруювання насіння.
- Розташування нових посівів на віддалі від старих.
- Знищення рослинних решток.
Ретельний обробіток грунту шляхом боронування, дискування і культивації. Застосування широкорядних посівів, раннє скошування заражених посівів. Підживлення фосфорно-калійними добривами.
Бура плямистість люцерни
Хвороба поширена в усіх районах вирощування люцерни і проявляється на початку літа. Уражуються листки, стебла та боби. На листках з’являються бурі, круглі, із зубчастими краями плями, спочатку дрібні, а пізніше їхній діаметр збільшується до 2–3 мм. У центрі плям, із верхнього боку листка, утворюються один або два бурих воскоподібних горбики (спороношення патогену у вигляді апотецій). Уражені листки передчасно опадають. На уражених стеблах плями довгасті.
Хворобу викликає гриб Pseudopeziza medicaginis Sacc. Під час вегетації рослин він поширюється сумкоспорами, що формуються в апотеціях і розносяться потоками повітря на інші рослини.
На уражених листках зісподу пластинки утворюються також темно-коричневі пікніди, у яких формуються пікноспори.
Гриб P. medicaginis є вузькоспеціалізованим паразитом, який уражує тільки люцерну.
Умови, що сприяють ураженню рослин. Хвороба часто проявляється на посівах люцерни за вологої і теплої погоди. Загалом дощі та рясні роси сприяють утворенню та поширенню сумкоспор гриба і розвитку хвороби. Ураженість люцерни бурою плямистістю посилюється із віком посіву.
Патоген зимує на уражених рослинах у вигляді апотеціїв, із яких навесні поширюються сумкоспори. Від них відбувається зараження листків. Перезимовувати також можуть пікніди.
Заходи захисту
- Впровадження у виробництво стійких сортів.
- Дотримання сівозміни та просторової ізоляції посівів.
- Менше уражуються широкорядні посіви люцерни.
- Знищення джерел інфекції шляхом боронування та низького скошування.
- Передчасне скошування у разі раннього сильного розвитку хвороби.
- Скошування дикорослих видів люцерни.
- Збалансоване удобрення.
- Обприскування насіннєвих посівів дозволеними фунгіцидами.
- Якісне обмолочування, очищення, сортування та знезараження насіння.
М. Піковський, канд. біол. наук,
М. Кирик, д-р біол. наук,
НУБіП України