Спецможливості
Новини

Безпека продуктів харчування: як виграти за поганого розкладу

07.11.2008
1113
Безпека продуктів харчування: як виграти за поганого розкладу фото, ілюстрація

У Національному аграрному університеті 23–24 вересня відбулися Міжнародна конференція та “круглий стіл” із питань безпеки та якості харчових продуктів. Конференцію організували Українсько-Європейський дорадчий центр із питань законодавства (UEPLAC) і посольство Франції в Україні в співпраці з Міністерством аграрної політики, Міністерством юстиції, Національним аграрним університетом, Українською аграрною конфедерацією, Українською академією аграрних наук.

У Національному аграрному університеті 23–24 вересня відбулися Міжнародна конференція та “круглий стіл” із питань безпеки та якості харчових продуктів. Конференцію організували Українсько-Європейський дорадчий центр із питань законодавства (UEPLAC) і посольство Франції в Україні в співпраці з Міністерством аграрної політики, Міністерством юстиції, Національним аграрним університетом, Українською аграрною конфедерацією, Українською академією аграрних наук.

Потреба проведення такої конференції зрозуміла: в травні Україна стала повноправним членом СОТ, і провідні країни-члени запитали, як в отому фільмі “Ласкаво просимо, або Стороннім вхід заборонено”: “А що ви тут робите?” (з вашими архаїчними стандартами та вимогами щодо системи безпеки харчових продуктів, якими ви начебто збираєтесь завалити Європу).
Відсталість чинної системи якості та безпеки продуктів харчування в Україні вже констатували в попередньому прес-релізі: “…(вона) все ще перебуває під впливом планової економіки колишнього Радянського Союзу з переважанням обов’язкової сертифікації продукції за застарілими ГОСТ-стандартами”. Тобто маємо відставання від світу в галузі безпеки харчів, щонайменше, років на двадцять.
А наші чиновники пафосно повторюють: “Великий потенціал і просування на світові ринки”. Аж тут Юрій Мельник видав щось незвичне, перераховуючи проблеми з цим самим “просуванням”: “Неможливим є експорт продукції тваринництва, оскільки ветеринарна служба свого часу не зробила відповідних кроків”. Як у тій пісні: “Если где-то кое-кто у нас порой…”.
То що ж робити? Вдатися до документа “Розробка й адаптація нових стандартів”. Взагалі-то стандарти є віддзеркаленням вимог суспільства, в даному разі Товариства  споживачів, до безпеки харчових продуктів, які трансформуються у вимоги до виробників продуктів харчування. Але “народ безмолвствует”, а тому рішення, як у давні радянські часи, приймають директивно: “Ласкаво повеліти зволив”.
І що означає слово “адаптація”? Взагалі “адаптація” означає “пристосування”. Адаптуємо європейські стандарти до українських реалій, тобто стрімко погіршуємо показники? Пристосовуємо українські реалії до європейських стандартів? Ні, щось не лізе. Добре, що бодай є бажання щось робити. Хоча, якщо робити, не відаючи що, то може вийти не зовсім те, що хотілося.
Прояснив ситуацію радник при Мінагрополітики пан Жан-Жак Ерве: мова йде про постійне приведення законодавства у відповідність із науковими і технічними досягненнями в санітарії. Система безпеки має гарантувати санітарний нагляд та реакцію в разі потенційної або реальної загрози. Держава має керувати ризиками, особливо в разі надзвичайних обставин.
Отже, в Європі безпека продуктів харчування базується на Регламентах ЄС (аналоги наших законів України), міжнародному стандарті ISO 22000 — управління безпекою виробництва, в тому числі HACCP, та процедурах вилучення й повернення небезпечних продуктів.
Трохи про систему HACCP. Це скорочення від англійського Hazard Analysis and Critical Control Points (аналіз загроз і критичні точки контролю). HACCP — це не система без загроз, а система, яка мінімізує загрози. Система HACCP є дієвим способом управління для захисту підприємства (торгової марки, бренду) під час просування на ринку харчових продуктів і захисту виробничих процесів від біологічних (мікробіологічних), хімічних, фізичних та інших загроз забруднення. Система HACCP спрямована на підвищення безпеки харчових продуктів з допомогою систематичного вивчення кожного етапу виробничого процесу — від сировини до кінцевого споживача.
Віце-президент УААН Анатолій Головко зробив свій висновок: системи аналізу загроз (щось на кшталт HACCP) на сьогодні в Україні немає; ніхто не інформує споживачів про те, що вони споживають; немає і всеохоплюючого контролю якості та безпеки продуктів харчування.
Окремо йшлося на конференції про лабораторії контролю за якістю та референтні лабораторії. Але про це ми поговоримо іншим разом.
Загалом ситуація зрозуміла: роботи — непочатий край. Наприклад, цього року вибухнув величезний скандал: в українській олії, яку експортували до Європи, знайшли мінеральні забруднювачі (залишки нафтопродуктів). Хто, що, чому, як? Виявити так і не вдалося. Наслідки — посилення вимог до імпорту продуктів харчування з України.
А тут ще ця історія з китайськими молокопродуктами, забрудненими меламіном, від вживання яких у Китаї кілька немовлят померли, а десятки тисяч опинилися в лікарні. Що ж то за історія з тим меламіном? Тут знадобиться трохи наукових пояснень.
Меламін — це хімічна речовина (1,3,5-триазино — 2,4,6-триамін), органічна основа, тример ціанаміду, в основі структури якого лежить 1,3,5-триазин. Усе зрозуміло? Так от, меламін використовують у виробництві меламіно-формальдегідних смол (пластмаси, клеї, лаки), іонообмінних смол, гексахлормеламіну, який використовують у виробництві фарбників і гербіцидів, а також під час виробництва стимуляторів росту рослин. Крім того, меламін використовували як небілкове джерело азоту для свійських тварин. Проте 1978 року дійшли висновку, що меламін, якщо порівнювати його з іншими джерелами азоту, наприклад, сечовиною, повільніше та недостатньо повно гідролізується. Як і ціанамід, меламін містить 66% азоту (за масою).
Отже, китайські “умільці” на молочних фермах крали молоко, а для приховування крадіжок додавали в нього меламін. Контрольні прилади, що аналізували вміст білка в молоці (за вмістом азоту), показували “о’кей”. Коли до китайських лікарень із діагнозом “каміння в нирках” почали надходити немовлята, влада провела розслідування. Система HACCP дозволила виявити джерело надходження меламіну, і тепер кількох десятків “умільців” очікує куля в потилицю.
До чого це я? А до того, що західні споживачі вкрай налякані, уряди вживатимуть жорстких заходів безпеки, насамперед щодо імпортованих продуктів харчування. Тобто в прийнятій на Заході системі безпеки харчів виявили “дірки”, а ми ж іще й не починали…
Ну й що робити? Займатися удосконаленням стандартів, норм і регламентів, безумовно, треба. Але чи треба так задивлятися на ту Європу? Європі українські харчі не потрібні, бо вони не знають, куди свої подіти. Ну, там зерно, олія, ріпак, конина чи мед — то нехай. Але чи потрібні в Європі наші молокопродукти (те сухе молоко, яке Європа імпортує з України, використовують на технічні цілі, в найкращому разі — на корм), цукор, овочі, вино, м’ясо? Абсолютно ні! Тут — глухий кут, і не треба оцих теревенів про зону вільної торгівлі: “Завалимо Європу нашими харчами”. Все — аут, нуль.
Треба дивитися й адаптуватися до тих ринків, де наша продукція може користуватися попитом, незважаючи на її якість. Це, передусім, Росія та Центральна Азія. Особливе місце займають країни Південно-Східної Азії: Індія, Індонезія, М’янма, Таїланд, В’єтнам, країни Перської затоки та Північна Африка. В Індії мешкає понад мільярд людей. Через усілякі релігійні забобони населення Індії та інших країн Південно-Східної Азії є вегетаріанцями й отримує тваринний білок переважно завдяки споживанню молокопродуктів (якщо й їдять тварин, то хіба що курей, але здебільшого — всіляку гидоту: щурів, кажанів, змій, тарганів тощо). А надої від корів в Індії — аж… 1000 кг молока за рік. Зростання добробуту населення Південно-Східної Азії посприяло стрімкому зростанню попиту на молокопродукти. І вже традиційні постачальники молочної продукції на ці ринки — Австралія та Нова Зеландія — не спроможні задовольнити попит. А тепер ще всі й до китайських молокопродуктів ставитимуться з величезною підозрою.
Тож Україні сам Бог велить виходити на ці ринки. І саме до цих ринків треба адаптувати наші стандарти найперше, а не до якоїсь там Європи. У багатих свої забаганки.
Але все одно, спасибі європейцям, у даному разі французам, за науку.

Юрій Михайлов

Інтерв'ю
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до
Як зробити молочну ферму рентабельною? Цим питанням задаються багато керівників та власників господарств. Із трибун спеціалізованих заходів доволі часто лунає фраза: «Формула рентабельності молочного підприємства базується на трьох китах.... Подробнее

1
0