Спецможливості
Архів

Амазонська «хижачка»

07.09.2012
1204
Амазонська «хижачка» фото, ілюстрація

На відміну від попередніх моделей самохідних обприскувачів серії SX, які компанія Amazone досі оснащувала ходовим механізмом виробництва голландської компанії Agrifac, новий самохідний обприскувач з багатообіцяючою назвою «Пантера» є стовідсотковим дітищем Amazone. Ексклюзивно для журналу Рrofi компанія Amazone випустила кота, а точніше, пантеру з мішка.

На відміну від попередніх моделей самохідних обприскувачів серії SX, які компанія Amazone досі оснащувала ходовим механізмом виробництва голландської компанії Agrifac, новий самохідний обприскувач з багатообіцяючою назвою «Пантера» є стовідсотковим дітищем Amazone. Ексклюзивно для журналу Рrofi компанія Amazone випустила кота, а точніше, пантеру з мішка.

Самохідні машини завойовують дедалі більшу популярність у галузі захисту рослин, саме тому компанія Amazone має намір і в даному сегменті ринку увійти в число лідерів.
Фахівець у галузі захисту рослин із Нижньої Саксонії не задовольнився лише переобладнанням своєї обприскувальної техніки та штанги - йому важливо було створити цілісну машину. Те, що компанія Amazone і надалі не має наміру відмовлятися від унікальної концепції ходового механізму, яка добре зарекомендувала себе в моделях SX, стає зрозумілим з першого погляду на нову «пантеру».
Компанії вдалося отримати ліцензію на випуск поздовжнього тандемного шасі. Що ж воно собою являє? Ходовий механізм нової моделі Pantera складається з двох незалежних тандемних маятникових підвісок. Вони підвішені посередині й спираються на чотири колеса за допомогою складної гідравлічної системи підресорювання. Завдяки цій системі досягається не тільки дуже спокійний хід, а й помітно поліпшується стабільність машини під час гальмування та руху схилами.
А оскільки сільськогосподарські підрядники, які здають машини в оренду, теж є цільовою групою для використання самохідних машин, простий механізм зміни колії був одним із основних вимог технічного завдання під час їхнього створення.
Незважаючи на те, що програмне забезпечення у випробуваної нами «пантери» було ще не зовсім доопрацьовано, в майбутньому колію можна буде в точності до сантиметрів задавати на сенсорному екрані або обирати одне з трьох заданих значень, і тоді під час руху система перемикатиметься автоматично: з 1,8 до 2,4 м залежно від розміру шин. Зазвичай на вибір надають такі розміри шин: 300/95 R 52 до 520/85 R 38.
Та швидше, ніж ходовий механізм, у новому обприскувачі Pantera впадає в очі нова кабіна. Конструкцію великої кабіни запозичено у самохідного комбайна Jaguar марки Claas. Вона має добру оглядовістю, і в ній досить просторо як водієві, так і його помічникові. Зник знайомий нам по моделях SX повітрозабірник перед лобовим склом, радіатори тепер розміщено ліворуч і праворуч від кабіни. Під кабіною водія міститься великий транспортний відсік, а до початку серійного випуску до нього додасться ще й дротяна корзина.
Та повернемося до кабіни водія (опціонально навіть і з кондиціонером). Правий підлокітник з елементами управління теж уже знайомий по машинах компанії Claas. Але джойстик запозичено не від Jaguar, а від причіпних обприскувачів UX: вісім кнопок і потрійне «привласнення» функцій дають можливість контролювати майже всі функції управління рухом і обприскуванням.
Абсолютне нововведення - термінал управління Amadrive із сенсорним екраном. На кольоровому 10,4-дюймовому дисплеї здійснюється контроль та налаштування всіх ходових функцій, починаючи з режиму руху і круїз-контролю, а також рульового управління й вибору ширини колії аж до освітлення та автоматичної системи управління на разворотній смузі. Тут теж здійснюється керування навіть гідравлічним приводом насоса обприскувача (з регулюванням числа обертів!). Але про все за порядком.
Свою силу Pantera, як і обприскувачі SX, черпає із шестициліндрового двигуна Deutz з робочим об'ємом 6,1 л і потужністю 147 кВ/200 к. с.
Він урухомлює закріплену фланцями гідравлічну систему марки Linde з трьома насосами, причому регулювання обертання двигуна і насосів відбувається автоматично. Це означає, що, залежно від кількості гідравлічної рідини, потрібної, наприклад, в певний момент для мотор-коліс, число обертів двигуна регулюється автоматично.
Під час нашого ходового випробування це функціонувало досить добре. Якщо важелем управління запустити машину, то «хижачка» почне плавно рухатися. При цьому можна ще вибрати режим «Еко» з максимальним числом обертів двигуна - 1900. Хоча він розвиває й не повну потужність (яка, мабуть, потрібна тільки під час руху з повним баком і на горбкуватій місцевості), але при цьому економиться більше палива.
Дорогою Pantera 4001 рухається зі швидкістю 40 км/год - теж за зменшеного числа обертів, завдяки чому навіть великі відстані долати дуже легко.
Місткість бака зі склопластику, як і раніше, становить максимально 4150 л. Деяким великим сільгосппідприємствам цього може бути замало. Але в цьому разі допускається агрегатування обприскувача з цистерною місткістю 12 т, наповненою водою, яка за уповільнення важелем теж пригальмовується завдяки пневматичній системі гальмування.
Але щоб Pantera добре тягнула і в полі, Amazone робить ставку на гідростатичні двигуни, які швидко обертаються, з планетарним редуктором для зниження частоти обертання в колесах у співвідношенні 1:20. Як наслідок, немає потреби міняти діапазон зміни передавального числа.
Усе це доповнено електронною системою контролю тяги на окремих колесах. Це означає, що, замість увімкнення роздільника потоку, що спричинює великі втрати, масляний потік переспрямовується до інших урухомників (приводів), якщо раптом одне колесо починає прокручуватися.
На закінчення додамо кілька слів про механізм обприскування. Оснащення «пантери» складається зі штанги Super L з максимальною шириною захвату 40 м, а також - серійно - має пакет Comfort з електричним управлінням клапанами.
Завдяки тому, що насоси виробництва компанії Annovi & Reverberi розміщено позаду бака, вони добре доступні. До них належить насос обприскувача потужністю 280 л/хв і насос-мішалка потужністю 250 л/хв. За даними Amazone, в разі заповнення через 3-дюймове з'єднання обидва насоси одночасно розвивають потужність усмоктування 530 л/хв.
Разом з уже згаданим (який добре зарекомендував себе) джойстиком управління обприскувачем здійснює новий термінал Amatron3. Враховуючи те, що в ньому об'єднано всі функції налаштування та контролю обприскувача, а також автоматичне ввімкнення окремих сегментів штанги GPS Switch, його дисплей занадто маленький. У даному разі кращим був би великий термінал у вигляді монітора з сенсорним екраном.
Коротко про решту деталей
n   Вага порожнього нового обприскувача Pantera з шириною захвату 40 м становить, за даними Amazone, 9,9 т. За заповнення - 14,3 т, вага яких в робочому стані рівномірно розподіляються на передню (46%) і задню (54%) вісь.
   Суцільний дорожній просвіт за висоти шин 1,85 м становить, за даними виробника, аж 120 см.
   Повноцінне рульове управління чотирма колесами можливе за швидкості до 8 км/год, за руху до 16 км/год - частково, а за вищої швидкості - неможливе. За інформацією Amazone, внутрішній радіус повороту становить 4,50 м.
   На схилі можна вибрати «крабовий» хід. Під час управління на разворотній смузі одним натисненням кнопки вмикається кермове управління чотирма колесами, й штанга трохи піднімається.
   На замовлення для штанги виробник пропонує систему примусової циркуляції DUS і нове світлодіодне освітлення окремих форсунок.
   Разом із кліматконтролем у кабіні під зручним сидінням помічника є ще й велике холодильне відділення.
   Бака з дизпаливом місткістю 230 л вистачає для тривалої роботи, бо витрата, за даними Amazone, сягає 0,35-0,60 л/га.
   Центральну систему змащування виробник пропонує на замовлення.
   Відразу біля сходів розміщено бак для миття рук і відсік для рукавичок. Сходи складаються гідравлічно.
   Позаду розміщено дві камери, показання яких відображаються в терміналі Amadrive.

Підіб'ємо підсумки. Нова Pantera компанії Amazone - це «цілісний» самохідний обприскувач. А оскільки ходовий механізм попереднього модельного ряду SX тепер випускають за ліцензією, клієнтам не доведеться відмовлятися від уже перевіреної концепції.
За поєднання з двигуном Deutz, а також гідравлікою від Linde, великою кабіною від Claas і вже відомою технікою обприскування та штангою від моделей UX Amazone зробила важливий крок до завоювання ринку самохідних обприскувачів. І якщо в майбутньому в оснащенні «пантери» буде ще й бак більшого розміру, ця «амазонська хижачка», безперечно, ще впіймає свою  здобич.
Х. В.

Інтерв'ю
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.
Ольга Вергелес, менеджер проекту CUTIS
Верховна Рада України 14 березня ратифікувала Угоду про вільну торгівлю з Канадою. Тепер, щоб угода набрала чинності, її має підписати президент України, а також остаточно ратифікувати Сенат і

1
0