Спецможливості
Аналітика

Аграрії новообраного парламенту

31.07.2019
2230
Аграрії новообраного парламенту фото, ілюстрація

Як не дивно, серед усієї цієї маси гумористів, весільних фотографів і просто тимчасово не працюючих, яка щойно зайшла у Верховну Раду, є й аграрії. І мова не лише про Олександра Герегу, Валерія Давиденка чи Олега Кулініча, які вчергове заручились підтримкою на окрузі, або про Петра Порошенка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ще один вінницький кондитер у Верховній Раді - Григорій ВацакТак, у Верховній Раді з’явився ще один вінницький кондитер – генеральний директор «Кондитерського дому «Вацак» Геннадій Вацак (мажоритарний округ №16 – Могилів-Подільський, Крижопільський, Піщанський, Чечельницький та Ямпільський р-ни). Цікаво, що «Кондитерський дім «Вацак» зараз активно розвиває мережу роздрібних кіосків, а сам пан Геннадій є чинним депутатом Вінницької обласної ради від БПП. До того ж Крижопільський район, що входить до складу округу, вважається однією з вотчин аграрної імперії «Укрпромінвест». Та до ВР Геннадій Вацак пройшов як самовисуванець.

Повторно обраний від округу № 17 (Ладижин, Бершадський, Гайсинський, Теплицький і Тростянецький р-ни) Микола Кучер, на цей раз – як самовисуванець. У складі ВР, який завершив роботу, він входив до фракції БПП та до комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. Нагадаємо, Микола Кучер прийшов у сільське господарство, коли багатьох новообраних «слуг народу» ще не було на світі – у 1981 р. головним агрономом колгоспу. Потім пройшов усі щаблі кар’єри: заступник голови правління колгоспу, голова РАПО і райуправління сільського господарства, заступник начальника і начальник Вінницького обласного управління сільського господарства, заступник, перший заступник голови правління (в 1999-2002 роках) і голова правління (в 2002-2004 роках) ДАК «Хліб України». Потім з 2004 по 2013 роки очолював ЗАТ «Зернопродукт МХП», а після (до обрання в парламент) – директор Департаменту виробництва продукції рослинництва і тваринництва МХП.

Микола КучерПовторно довірив мандат своєму депутату і округ № 13 (Козятин і Хмільник з районами та Калинівський р-н). Там депутатом став чинний член фракції БПП та аграрного комітету Петро Юрчишин, який пройшов шлях від колгоспного інженера до директора НВП «Візит», що зараз обробляє 13 тис. га землі, володіє елеваторами та переробляє молоко.

По округу № 18 (Іллінецький, Липовецький, Немирівський, Оратівський, Погребищенський р-ни) депутатом став директор ТОВ «Калинівський маслозавод» Олег Мейдич. Наразі він представляє в Вінницькій обласній раді партію «Батьківщина», а тепер пройшов від цієї політичної сили до парламенту.

Вже третій термін поспіль засідатиме у ВР Степан Івахів. Цього разу він пройшов самовисуванцем від округу № 21 (Ковельський, Ратнівський, Старовижівський, Шацький р-ни Волині). Нагадаємо, що до його бізнес-імперії «Континіум» входять «Західна молочна група» (виробник молочних продуктів під ТМ КОМО), ТОВ «Клуб сиру» та «Молочна компанія «Галичина».

Депутат Полтавської обласної ради від БПП і ВР від "Слуги народу" Олександр Трухін Від округу № 40 (Криничанський, Солонянський, Томаківський р-ни Дніпропетровщини і м. Марганець) пройшов Олександр Трухін, який представляє «Слугу народу». Наразі пан Олександр є депутатом Полтавської обласної ради від БПП і входить там до земельної комісії. Інтерес до землі у нього кревний: новообраний депутат володіє ПАТ «Полтаварибгосп» (Глобинський р-н Полтавської обл.), а його батько керує СВК «Андріївський» у с. Андріївка Хорольського р-ну Полтавської обл. ще з часу реформування в кооператив колишнього КСП.

У Маріуполі по округу № 57 обраний один з «патріархів» ВР Вадим Новинський, співвласник HarvEast – сьомого за розмірами земельного банку агрохолдингу України, який обробляє 127 тис. га – на 10 тис. га більше, ніж «Укрпромінвест-Агро». Крім того, нардепу належить компанія "Верес".

По 69-му округу (Мукачеве, частини Берегівського, Іршавського й Мукачівського районів) пройшов ще один старожил парламенту – Віктор Балога, серед широкого кола бізнес-інтересів якого називають і торгівлю сільгосппродукцією. Його інтереси напевне лобіюватиме і його двоюрідний брат Василь Петьовка, обраний по 72-му округу (Рахівський і частина Тячівського р-ну).

Михайло Лаба на фоні околиць села НевицькеОбранець наступного, 70-го округу (Великоберезнянський, Воловецький, Міжгірський, Перечинський, Свалявський р-ни і частина Мукачівського) Михайло Лаба по-іншому тісно пов’язаний із селом – він є чинним сільським головою в с. Невицьке поблизу Ужгорода.

По 76-му округу в Запоріжжі пройшов «Слуга народу» Євген Шевченко, власник сільськогосподарського ТОВ «Агросталь» у с. Новоданилівка Якимівського р-ну Запорізької обл., яке зараз перебуває в стані ліквідації за борги.

80-й округ (Мелітополь і район) представлятиме Сергій Мінько, який з 2014 р. очолював Мелітополь, а до того протягом 9 років – ТОВ «Мелітопольська черешня».

Мелітопольський міський голова і новообраний депутат Сергій Мінько78-й округ (Бердянськ з районом, а також Більмацький, Розівський і Чернігівський райони) представлятиме Олександр Пономарьов, котрий через свій перший бізнес – «Бердянський райагропромпостач» - контролює відомого виробника сільгосптехніки «Бердянські жатки».

Марина Нікітіна, «Слуга народу», обрана від 82 округу (Гуляйпільський, Вільнянський, Запорізький, Новомиколаївський, Пологівський та частина Оріхівського району Запорізької обл.), у даних про кандидатів у депутати числиться як тимчасово непрацююча. Але до минулого року вона 5 років працювала юристом ТОВ «Преображенське» з Гуляйполя, яке з земельним банком 20 тис. га займає одну з перших сходинок рейтингу сільгоспвиробників області.

«Слуга народу» Едуард Прощук, що пройшов від 85-го округу (Калуш з районом, Рогатинський і частина Галицького району Івано-Франківщини), під час передвиборної кампанії називав себе підприємцем у другому поколінні, родина якого випікає хліб для мешканців краю.

Фермер зі Снятинського району Прикарпаття і новообраний депутат Володимир ТимофійчукЩе один «Слуга народу» з Прикарпаття – Володимир Тимофійчук (округ №89 – Верховинський, Косівський і Снятинський р-ни) – торік став фермером, створивши ПП «Агро Лідер» у рідному селі Попельники Снятинського р-ну.

Ярослав Дубневич, єдиний з двох братів-депутатів уже минулого скликання, який залишився в парламенті, представлятиме 120-й округ (Городоцький і Мостиський р-ни і частина Самбірського р-ну на Львівщині). З-поміж численних бізнесів, якими він володіє разом з братом, - Агропромислове підприємство «Львівське» - найбільше господарство в області, яке обробляє 10 тис. га, а також «Пустомитівський агросервіс» та Городоцьке ХПП.

Ярослав  єдиний з братів Дубневичів, який зберіг депутатський мандантОкруг №126 на Львівщині (Моршин, Стрий з районом та Жидачівський р-н) обрав Андрія Кота, який у парламенті минулого скликання входив до фракції БПП, а тепер пройшов самовисуванцем. В агробізнесі він уже більше 15 років. За цей час встиг покерувати заводом з виробництва різноманітних олій «Оліяр» (Львівська обл.), ДП ДГ «Оброшино» Інституту сільського господарства Карпатського регіону, а на момент першого обрання до парламенту був заступником директора одразу трьох підприємств: ТОВ «Млин Агро» (агрофірма з с. Млиниська Жидачівського р-ну), ПП «Агрофірма «Лугове» (5000 га в Бродівському і Радехівському р-нах Львівщини) і Буського сорто-насінницького підприємства (теж на Львівщині).

По 128-му округу в Миколаєві пройшов «Слуга народу» Олександр Гайду, який раніше протягом 5 років керував портом «Ніка-Терра», дві третини обороту якого за минулий рік склали зернові й олійні та продукти їх переробки.

Олександр Гайду, тоді ще керівник порту "Ніка-Терра"В окрузі № 135 в Одесі обрали іншого «Слугу народу» - ресторатора Олексія Леонова, власника 11 розташованих у «перлині біля моря» ресторанів Slow Piggy та Pizza&Grill. Ресторатор за сумісництвом є також тваринником і пивоваром: пиво для мережі ресторанів варять на власній броварні, а волохатих свиней-мангалиць для м’ясних страв вирощують на власній фермі.

«Слуга народу» і переможець виборів в окрузі №138 (Ананьївський, Березівський, Іванівський, Любашівський, Миколаївський, Ширяївський і частина Лиманського р-нів Одеської обл.) Степан Чернявський є власником фірм «Агростар Експорт», що займається експортом живої худоби та м’яса, «ПМК 2015» і «Сервіс-м’ясо». Також сам новообраний депутат в інтерв’ю ЗМІ називав себе фермером і селекціонером цінних порід овець.

147-й округ на Полтавщині (Миргород з районом та Диканський, Зіньківський, Решетилівський і Шишацький р-ни) переобрав активного члена аграрного комітету ВР Олега Кулініча. Трудову біографію ще далекого 1984-го він почав колгоспним водієм, а 2001-го заснував СТОВ «Октан» у Зіньківському р-ні Полтавської обл.

Олег Кулініч, депутат старого і нового скликань«Слуга народу» Олександр Аліксійчук, якого обрав 154-й округ (південні райони Рівненської обл.), займається переважно будівельним бізнесом. Однак 2017-го вирішив взяти участь у «малиновій лихоманці», яка охопила тоді Західну Україну, і зареєстрував ФОП, де серед інших видів діяльності вказав ягідництво, садівництво й горіхівництво.

Ще один представник АПК, обраний від Рівненщини – «Слуга народу» від округу № 156 (Березнівський, Костопільський і Сарненський р-ни) – в. о. директора Зірненського спиртзаводу Сергій Литвиненко.

На аграрній Кіровоградщині відношення до галузі, та й то непряме, має Олег Воронько – директор фірми «Інстант Фудс Груп» з м. Дніпро, що займається оптовою торгівлею й виробництвом чаю і кави.

Інша аграрна область – Миколаївська – має в парламенті теж лише одного аграрія-мажоритарника: «Слуга народу» Артем Чорноморов, обраний в окрузі № 131 (Південноукраїнськ, Вознесенськ з районом, Березанський, Веселинівський, Доманівський та Єланецький р-ни) очолює фірму «СмартАгрі», яка здійснює навчання та тренінги для фахівців аграрної сфери.

Зате «Слуга народу» від округу № 161 (Ромни з районом, Буринський, Липоводолинський, Недригайлівський і частина Конотопського р-нів Сумщини) Максим Гузенко — справжній аграрій: він володіє ФГ «Натон» у Сумському р-ні, а через нього — птахофабрикою в Путивлі. Ще одна його фірма — «Агрохім-партнер» з офісом в Сумах — продає посівний матеріал вітчизняної й закордонної селекції та мікродобрива для листкового внесення «Екоорганік».

А от на Тернопільщині фахівця АПК обрали до парламенту навіть в обласному центрі (ВО № 163). Тут депутатом став «Слуга народу», заступник директора місцевої птахофабрики Андрій Богданець.

Директор корпорації "Агропродсервіс" Іван ЧайківськийВ іншому окрузі області – 165-му (Бережани з районом, а також Зборівський, Козівський, Підгаєцький, Тернопільський та частина Кременецького р-ну) переміг один з небагатьох у новому парламенті представників великого агробізнесу – директор корпорації «Агропродсервіс» (земельний банк – 40 тис. га), член Аграрної партії Іван Чайківський.

В окрузі № 166 (Бучацький, Гусятинський, Монастириський і Теребовлянський р-ни Тернопільщини) повторно обраний Микола Люшняк, який до приходу в парламент був директором ТОВ «Галич Агро-Стек» (Тернопіль) – дилера пестицидів, агрохімікатів, посівного матеріалу та оптового торговця сільгосппродукцією, а також засновником ТОВ «Золотники Агро» (с. Золотники Теребовлянського р-ну) з земельним банком 3000 га.

Не чужі АПК депутати пройшли навіть від індустріальної Харківщини. Так, обраного від округу № 181 (Первомайськ і район а також Балаклійський, Барвінківський і Близнюківський р-ни) «Слугу народу», голову Балаклійської райради Олександра Літвінова називають близьким до компанії AgroGeneration.

А від округу № 175 (Люботин, Деркачівський і частина Харківського р-ну) обраний «Суга народу», професор Харківського університету харчування і торгівлі Євген Пивоваров, який водночас є засновником двох підприємств з випуску продуктів харчування — «Тайфун 2000» (випускає закуски для намазування на хліб під ТМ Пікнік та жульєни) і «Капсулар» (продукти, максимально наближені до натуральної ікри лосося, щуки та осетра).

Власник компанії "Продексім" Ігор КолихаєвЩо вже говорити про Херсонщину. Тут на окрузі № 184 (Нова Каховка, Бериславський, Великолепетиський, Великоолександрівський, Високопільський, Горностаївський, Нововоронцовський р-ни) пройшов самовисуванцем депутат облради від БПП Ігор Колихаєв, власник компанії «Продексім» з земельним банком 30 тис. га, яка займається зокрема вирощуванням органічних зернових та олійних, а також винограду, плодових і ягід, і виробляє олію.

Сусідній 185-й округ (Каховка з районом, Верхньорогачицький, Генічеський, Іванівський, Нижньосірогозький, Новотроїцький р-ни і частина Чаплинського р-ну) обрав до парламенту «Слугу народу», директора з виробництва агрофірми «Агропроект-Юг» Володимира Іванова.

А 186-й округ (південно-західна Херсонщина) представлятиме ще один «Слуга народу», директор агрофірми «ЛК-Агро» (с. Бехтери Голопристанського р-ну) Олексій Ковальов.

Сергій Лабазюк, народний депутат, почесний президент групи компаній VitagroНа 188-му окрузі (Хмельницький і Волочиський р-ни Хмельниччини) вчергове пройшов почесний президент Групи компаній Vitagro з земельним банком 60 тис. га, активний член аграрного комітету ВР попереднього скликання Сергій Лабазюк.

А на окрузі № 192 (Городоцький, Дунаєвецький, Чемеровецький і Ярмолинецький р-ни) – всім відомий Олександр Герега, яикй наразі контролює земельний банк в 121 тис. га – на 5 тис. га більше, ніж Петро Порошенко.

Варто згадати і Сергія Рудика, повторно обраного по округу № 198 (Сміла з районом, Кам’янський і частина Черкаського р-ну) – він 7 місяців (з квітня по листопад 2014 р.) був головою Державного агентства земельних ресурсів України.

Валерій Давиденко вчергове заручився довірою виборців ЧернігівщиниОкруг № 208 (Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський, Талалаївський та частина Ічнянського р-нів) повторно обрав Валерія Давиденка, якого пов’язують з агрофірмою «Агродім» з земельним банком 23 тис. га на Чернігівщині.

У партійних списках «Батьківщини» ми знову бачимо Івана Кириленка, який пройшов шлях від заступника голови колгоспу до віце-прем’єра з питань АПК, а вперше пройшов до ВР ще в 1995 році, а також заступника голови аграрного комітету ВР минулого скликання Вадима Івченка.

Люди, пов’язані з АПК, є і в “Опозиційній платформі «За життя», яка асоціюється насамперед з індустріальним Сходом. Так, Тарас Козак не тільки почав свою трудову біографію в радгоспі «Львівський» і закінчив Львівський сільгоспінститут, а й, за деякими даними, контролює Львівський м’ясокомбінат.

Один з моментів, якими Вадим Івченко запам'ятався під час минулого скликання - бійка з колегою-нардепом Єгором СоболєвимТакож тут є Ігор Кісільов, який за Януковича встиг попрацювати начальником Управління забезпечення діяльності голови, контролю та міжнародної діяльності Держсільгоспінспекції і навіть науковий співробітник відділу земельних відносин та природокористування Інституту аграрної економіки НААН України Олександр Колтунович. Також слід згадати Суто Мамояна, заступника директора ТОВ «М’яспром” (смт Макарів на Київщині), сферою діяльності якого вказане виробництво м’яса, та Олександра Качного, який у 1995–2006 роках працював у рибній галузі, дослужившись до голови Держдепартаменту рибного господарства.

Натомість у списку «Європейської Солідарності» крім Петра Порошенка ми не бачимо нікого, кого можна було б назвати аграрієм.

Значно більше осіб, тісно пов’язаних з агросектором, як не дивно, в «Слузі народу», де у вічі кидається велика кількість «дітей асфальту». Так, Дмитро Соломчук з Рівного ще в 2006 р. створив фірму «Агро-Центр», яка займається виготовленням запчастин до сільгосптехніки. Юрій Арістов — генеральний директор фірми «Атлантік-ЮММА», одного з провідних імпортерів живих морепродуктів та охолодженої риби.  Є тут навіть свій кондитер, щоправда дрібний, — киянин Артем Культенко. Втім, головний його бізнес — не солодощі, а кіоски на зупинках. А от Микола Кириченко, депутат Харківської обласної ради від «Батьківщини», займається тільки сільським господарством, керуючи підприємствами з загальним земельним банком у 12 тис. га. Павло Халімон з Прилук — директор місцевого ТОВ «Агро-хаус», що займається вирощуванням та торгівлею сільгосппродукцією. Володимир Козак, син тривалий час звинувачуваного в корупції голови Сокирянської райради в Чернівецькій області, був юрисконсультом «Сварог Вест Груп» та директором ТОВ «Буковинський сад» у рідному районі, що входить до складу вищезгаданого агрохолдингу.

Свого часу Артем Культенко зайнявся виробництвом солодкої випічкиДосить авторитетний в аграрних колах «Слуга народу» Олег Тарасов — заступник голови Всеукраїнської аграрної ради і син власника компанії «Агроспецсервіс», яка обробляє більше 40 тис. га землі, має 2 елеватори і цукрозавод (все — на Кіровоградщині).

Олександр Салійчук — другий «списочний» «Слуга народу» з Рівненщини, і теж представник бізнесу, пов’язаного з сільським господарством: його ТОВ «Перша м’ясна хата” виготовляє ковбаси в смт Гоща під маркою «Гощанські ковбаси».

«Слуга народу» Мар’ян Заблоцький, помічник депутата минулого скликання, члена аграрного комітету ВР Олексія Мушака, запам’ятався, як і його шеф, активною критикою мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

Наступний у списку «Слуг народу» — Андрій Клочко, який свого часу був заступником директора з продажів ТОВ «Агропродекспорт» колишнього депутата-регіонала Руслана Бадаєва, крупного експортера молочної і зернової продукції.

Фермер Микола Кириченко (ліворуч), депутат Харківської обласної ради від "Батьківщини" і ВР від "Слуги народу"Добре відомий українським аграріям і Олексій Устенко, що очолює інвестиційний напрямок холдингу Agrogeneration. Значно менше знають заступника голови правління ПАТ АТП 13058, яке займається зокрема перевезеннями сільгосппродукції, Артема Нагаєвського, або юрисконсульта Одеського зернового терміналу, який входить до структури ДПЗКУ, Богдана Торохтія.

Найбільш чужою аграріям виявилась фракція партії «Голос». Тут сякий-такий аграрний досвід (окрім бабусиного городу) має лише Андрій Осадчук, який у 2003–2005 роках був директором з міжнародного та корпоративного права в компанії «Кернел». Звичайно, є в цій партії люди, добре знайомі з проблемами АПК, але їх або помістили в партійному списку недостатньо високо, або ж вони програли вибори на окрузі.

Отже, працюють або працювали в аграрній чи харчовій галузі щонайменше 60 з обраних 424 депутатів. Трохи більше половини з них - 32 - належать до партії "Слуга народу" - тут картина аналогічна до загальної ситуації в парламенті. Троє депутатів, пов'язаних з АПК, представлятимуть "Батьківщину", один - "Європейську солідарність", 6 - "Опозиційну платформу "За життя", 1 - "Опозиційний блок". З 21 депутата, пов'язаного з АПК, які працювали в минулому скликанні, 17 - самовисуванці. Отже, в новому складі ВР, зокрема, і в правлячій партії, знайдеться достатньо достойних людей, щоб працювати в аграрному комітеті і професійно формувати аграрну політику кракїни.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее
Микола Горбачов, керівник New World Grain Ukraine (Soufflet Group), президент Української Зернової Асоціації
Для успішного ведення агробізнесу мало виростити і зібрати хороший урожай, потрібно ще вміти його продати. Про основні засади роботи зернового трейдингу в Україні propozitsiya.com розповів

1
0