Спецможливості
Новини

Аграрії Дніпропетровщини з побоюванням дивляться на озимі

09.11.2021
1339
Аграрії Дніпропетровщини з побоюванням дивляться на озимі фото, ілюстрація

Нинішній урожай ранніх і пізніх зернових, а також технічних культур дав змогу аграріям Дніпропетровщини не лише дещо «обрости жирком», поліпшивши матеріальне становище, а й оновити технічний парк. Водночас перспективи на майбутній рік на тлі критичного стану посіяних із великою затримкою озимих — досить туманні.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на golos.com.ua.

Ранніх зернових в області зібрали майже 3,4 мільйона тонн. Як розповіли в управлінні агропромрозвитку ОДА, аграрії вже на 95% впоралися із запланованими осінніми роботами, намолотивши понад 1,1 мільйона тонн пізніх зернових і стільки само — технічних культур.

Уже зібрали просо і гречку — вийшло майже двадцять тисяч тонн. Поповнили засіки й 8,3 тисячі тонн сої. Соняшнику отримали більш як мільйон тонн, кукурудзи на зерно — понад 1,1 мільйона, а також майже вісім тисяч тонн сорго.

«Завершити з пізніми культурами планують найближчими днями», — зазначає начальник управління Любов Климович.

Голова постійної комісії облради з питань АПК і соціального розвитку села, керівник сільсько-фермерського господарства Тамара Скорук наголошує, що нинішнього року випало багато дощів, тому збирати було складніше: «Усе затягнулося. Часто стояли й чекали, доки підсохне. Якщо комбайни могли збирати, то машинам у поле заїхати складно — доводилося їх тягти тракторами. Але все минуло у штатному режимі — коли є техніка, пальне».

Нині у господарстві збирають кукурудзу. Її тут майже 500 гектарів на поливі. Не поспішають: вологість становить 20%, доводиться досушувати. Роблять це самі в складах. Урожайність тішить — особливо на поливі. Якщо навіть на богарі віддача гектара становить 80 центнерів, то на полях з поливом — удвічі більше.

Що стосується впливу нинішнього врожаю на зміну цін на зерно, то такий прогноз виробникам сьогодні дати складно. За їхніми словами, за годину ціна може обвалитися на тисячу гривень — і невідомо, що буде далі. Хоча всі кажуть, що буде підвищення.

Також аграрії упевнені: хоча б який був урожай, але сьогодні наше сільське господарство працювати без кредитів не може. Господарство Тамари Скорук кредитні умови обраного банку влаштовують: з 11,5 відсотка 6,5 держава компенсує. Виходить лише п’ять відсотків. Це дає змогу купувати техніку та інше, а потім без проблем повертати кошти. Вдалося цілком змінити парк і методи обробки землі. Наприклад, уже відійшли від оранки.

Голова Асоціації фермерів і приватних власників землі Дніпропетровської області, фермер Анатолій Гайворонський також наголошує, що через вологе і не дуже спекотне літо збирання зернових виявилося затяжним. Відтермінувалося і визрівання пізніх культур... Утім, урожайність соняшнику досягала трьох тонн з гектара. Що стосується кукурудзи, то, незважаючи на гарні погодні умови, деякі господарі примудрилися отримати лише по 25 центнерів з гектара. У тих, хто дотримувався технологій, урожайність до ста центнерів і вище.

Він згоден, що рік був досить урожайним, аграріям вдалося дещо поліпшити свою матеріальну базу. Здебільшого це стосується тих, хто ставився з повагою до виробництва, застосовував нові технології, не шкодував вкладати кошти в добрива, гербіциди, насіння.

«Судячи з того, як дорожчають добрива, метал, дизпаливо й усе інше, не думаю, що ціни на зерно підуть на зниження. Фермери залежать від безлічі різних чинників. Але й не можу говорити про істотне подорожчання. Ціну формує міжнародний ринок і вона залежить від урожаїв наших закордонних колег», — розмірковує Анатолій Гайворонський.

Керівник фермерського господарства «Дамія» Микола Штефан кукурудзи збирає по сто центнерів з гектара. Труднощі розпочалися під час здавання. У районі приймають два великі підприємства. І машинам доводиться очікувати черги по два дні. Та й за перевищення вологості від базових 14% знімається частина зерна. Тому намагаються чекати, коли воно максимально висохне.

Інтерв'ю
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее

1
0