Спецможливості
Статті

Розвиток роботизованих доїльних систем

05.06.2008
981
Розвиток роботизованих доїльних систем фото, ілюстрація
Розвиток роботизованих доїльних систем

Аналіз тенденцій у розробці та виготовленні доїльних установок, виконаний на основі відвідування найпрестижніших міжнародних виставок сільськогосподарської техніки, знайомства з молочними фермами Нідерландів, Німеччини та інших країн із розвинутим молочним скотарством, дослідження структури доїльних установок провідних фірм світу, свідчить про те, що однією з основних світових тенденцій у розробці та виготовленні доїльних установок є створення й організація виробництва доїльних роботів. Нині в світі доїльні установки-роботи виготовляють фірми “Лелі”, “Проліон Б.В.”, “Меко”, “Гасконь Мелотт”, “АМС Ліберті”, “Вестфалія” (Німеччина), “Руллвуд” (Велика Британія). Під час відвідання у 1998 році групою спеціалістів УкрЦВТ 15-ти кращих молочних ферм Нідерландів було з’ясовано, що більш як на 100 фермах високопродуктивне молочне стадо доять на установках-роботах.

Під час відвідувань у 1998 році Сільськогосподарського університету у Вегенінгені, делегація УкрЦВТ ознайомилася з роботою доїльного робота “Астронавт” фірми “Лелі” (Нідерланди), який працює на фермі вже понад 9 років.
Тільки фірма “Лелі” (Нідерланди), яка є безумовним лідером у випуску доїльних роботів, виготовила і поставила в Європу понад 10 тис. доїльних систем “Астронавт”: від одномісної системи у Бельгії на 50 корів до 9-місної системи для стада в 540 корів у Північній Голландії. Фірма “Лелі” відома в Нідерландській аграрній промисловості як провідна фірма-винахідник.
Найважливішою перевагою роботів “Астронавт” є використання лазерної техніки, застосування якої дає змогу якнайшвидше обробити сигнал, визначити положення дійок вимені й підключити доїльні стакани.
При виборі кількості доїльних місць на доїльній установці-роботі “Астронавт” приймається, що одне місце забезпечує обслуговування 50 корів. На фермі в Кремкладі стадо в 120 корів обслуговує двомісний робот, у Північній Голландії стадо в 540 корів — 9-місна доїльна установка-робот. За даними голландських учених, використання доїльних роботів дає змогу підвищити продуктивність дійного стада на 10—20%.
Що ж спричинює широке впровадження доїльних роботів у країнах Заходу з розвинутим молочним скотарством?
1. Завжди у всіх країнах світу праця в тваринництві була непрестижною. Тому спочатку широка механізація, а потім автоматизація була основою для розв’язання соціальних питань і зменшення витрат живої праці в непрестижних галузях сільськогосподарського виробництва.
2. У розвинутих західних країнах завжди була дорога ручна праця. Тому для фермера вигідна заміна ручної праці (зазвичай, у непрестижних технологічних операціях) механізмами та роботами.
3. Забезпечення дальшого підвищення продуктивності корів завдяки оптимізації умов реалізації рефлексу молоковіддачі та забезпеченню максимального використання потенційних генетичних можливостей дійного стада.
У світі доволі відомі два типи доїльних роботів. Солітерний доїльний бокс: один доїльний бокс — одна рука робота та АМС — доїльна установка, де рухомий робот для установки доїльних стаканів на вим’я корови обслуговує кілька доїльних боксів. Технічно вирішена проблема установки доїльних стаканів для 85% типів корів і форм вимені, а також питання автономного доїння і відключення доїння окремих дійок вимені, що зводить нанівець холосте доїння.
Очищення вимені здійснюється рукою робота, що з гігієнічної точки зору не є зовсім задовільним. Розв’язана також проблема очищення і дезінфекції доїльної установки. Розпізнавання тварин на доїльній установці АМС здійснюється за допомогою систем управління і контролю.
Згодовування концентрованих кормів на доїльній установці АМС стимулює прихід корів на доїння.
Одним із аргументів противників впровадження доїльних роботів, наприклад, у Німеччині, є те, що, відповідно до правил машинного доїння корів, оператор має видоїти перші струмені молока, для того щоб упевнитись, що жодна з дійок вимені не хвора на мастит. Крім того, роботизовані установки обладнані датчиками для визначення електропровідності молока, що дає змогу, за даними німецьких учених, протягом двох-чотирьох діб до появи субклінічного маститу визначити можливе захворювання.
Нову систему підготовки вимені корів до доїння розробила і експонувала на виставці в Ганновері фірма “Галаксі” (Нідерланди).
Ця система має руку робота, на якій закріплено мийний стакан та оптичний датчик. Рука робота пересувається за допомогою спеціальної системи вздовж станків для доїння та обслуговує два станки з коровами. Система діє так: робот підключає мийний стакан на дійку вимені, на верхню частину дійки подається мийний розчин, який її обмиває, а відпрацьований розчин виводиться окремо від молочної системи. Між кожним обмиванням стакан обполіскується дезінфікуючим розчином, щоб запобігти перенесенню інфекції. Заключне промивання доїльної системи робота здійснюється протягом 12 хв високотемпературним розчином.
Фірма “Гасконь Мелотт” (Нідерланди) виготовляє доїльні роботи АМС, які складаються з одного, двох, трьох або чотирьох доїльних боксів. Спільне нідерландсько-німецьке підприємство на базі фірми “Імпульс” почало виготовляти й постачати на німецький ринок доїльні роботи “Ценіт” (рис. 3).
Одно- і багатобоксові доїльні установки “Ценіт” добре пристосовані до екстер’єру корів. Особливостями цієї системи є використання ультразвукових сенсорів для пошуку дійок вимені, які менше забруднюються, ніж оптичні системи. Порівняно з оптичними сенсорами ультразвукові забезпечують також якісне підключення доїльного апарата коровам із різними розмірними характеристиками дійок вимені. При цьому забезпечується правильне розміщення дійки в доїльному стакані.
Обмивання дійок здійснюється в доїльному стакані водою, яка разом із першими струменями молока через спеціальну групу вентилів видаляється окремо. Після очищення вимені висушується подачею повітря.
На загальний процес пошуку дійок і очищення вимені витрачається не більше однієї хвилини. Доїння корів здійснюється після машинної стимуляції підвищенням частоти пульсації. Після зняття доїльних стаканів може здійснюватися проміжне чищення доїльного апарата.
Одна доїльна система “Ценіт” може обслуговувати до 150 корів. Вартість доїльного роботизованого бокса становить трохи менше DM 300 тис., за кожний додатковий бокс слід сплатити DM 75 тис. (отже, вартість доїльної установки-робота “Ценіт” на 4 бокси для 600 корів становить DM 515 тис.).
У Німеччині щороку будують або реконструюють 3000 корівників, із яких 250—400 обладнуватимуться АМС-роботами.
За даними польських учених, економічно вигідно застосовувати доїльні роботи для стада понад 60 лактуючих корів. За тими ж самими даними, економічно доцільніше серед доїльних установок-роботів використовувати продуктивніші системи АМС “Астронавт” фірми “Лелі”, ніж системи АМС “Проліон” фірми “Меко”. Технічну характеристику роботизованих доїльних систем подано в таблиці.
Аналіз літературних джерел і дослідження функціонування роботів на нідерландських і німецьких фермах свідчать, що основними перевагами їх використання є: заміна напруженої праці операторів роботами; підвищення продуктивності корів завдяки мотиваційному (фізіологічному) доїнню на 10—20%; забезпечення постійного контролю фізіологічного стану корів на доїльному місці; можливість встановлення доїльних роботів як у корівнику, так і в доїльному залі.
Отже, впровадження роботизованих доїльних систем дає змогу на 30% зменшити витрати ручної праці на молочній фермі, на 10—20% збільшити продуктивність корів завдяки забезпеченню використання генетичного потенціалу корів, підвищити здоров’я вимені, зменшити стрес при доїнні корів, підвищити престижність праці в молочному скотарстві. Доїльні роботизовані системи — це майбутнє молочних ферм.

М. Луценко, д-р с.-г. наук, завлаб,
В. Ясенецький, канд. техн. наук, заввідділом “Тваринництво”

Інтерв'ю
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд
Новообрана Верховна Рада за швидкістю прийняття законів змагається з Верховною Радою УРСР комуністичних часів, коли будь-яке питання голосувалося за хвилину: «Хто за? Хто проти? Хто утримався? — Одноголосно». Блискавично розробили і внесли... Подробнее

1
0