Спецможливості
Статті

Розумне збереження зерна кукурудзи

27.08.2010
4692
Розумне збереження  зерна кукурудзи фото, ілюстрація

Україна займає певну нішу на світовому ринку кукурудзи (останніми роками річний експорт становить від 1 до 2,5 млн т), при цьому динаміка змін посівних площ і показників виробництва в країні протягом останнього десятиріччя має позитивну тенденцію. 

Україна займає певну нішу на світовому ринку кукурудзи (останніми роками річний експорт становить від 1 до 2,5 млн т), при цьому динаміка змін посівних площ і показників виробництва в країні протягом останнього десятиріччя має позитивну тенденцію.

У багатьох господарствах і на хлібоприймальних підприємствах щорічно накопичується чимало кукурудзи в качанах і зерна насіннєвого та продовольчо-фуражного призначення. Тому виникає потреба організувати зберігання кукурудзи на науковій основі з використанням таких способів і режимів зберігання та обробки, які враховували б фізичні й біологічні особливості качанів і зерна, а також їхнє цільове призначення та вимоги окремих галузей харчової промисловості.
У насипах кукурудзи відбуваються складні біологічні й біохімічні процеси, що зумовлюють життєдіяльність качанів і зерна кукурудзи, а також мікроорганізмів та шкідників. Результатами цих процесів за сприятливих умов є збереження і навіть поліпшення природних якостей зерна, а за несприятливих - втрата тієї чи іншої частини органічної речовини і погіршення хімічного складу зерна.
Характер та інтенсивність цих процесів залежать від умов зберігання кукурудзи та її якісного стану й значно різняться з тими, які можна спостерігати в насипах зерна колосових культур. Найважливіше завдання - усунути умови, що сприяють розвитку несприятливих процесів.
Партії продовольчо-фуражної кукурудзи, що надходять від виробників на хлібоприймальні й переробні підприємства, розділяють на типи залежно від кольору, консистенції, форми зерна, ушкодженості поверхні. Ці ознаки важливі для промислового використання кукурудзи й організації зберігання. Змішувати різні типи кукурудзи недопустимо.
Мета післязбиральної обробки кукурудзи полягає в доведені її за типами до кондицій, що забезпечуватимуть постачання промисловості доброякісною сировиною. Кукурудзу відпускати споживачам слід у вигляді зерна з вологістю не вище 15%, наявністю смітної домішки - не більше 1-5%, зернової домішки - не більше 3-15 % залежно від групи використання.

Технологія первинної оборки
та зберігання продовольчо-
фуражного зерна кукурудзи
На продовольчо-фуражні й технічні цілі кукурудзу збирають і майже повністю обробляють у зерні, крім консервування качанів на силосний корм.
Процес технології обробки зерна кукурудзи передбачає попереднє очищення від великих домішок, висушування в шахтних, барабанних і бункерних сушарках, очищення від зернових і смітних домішок на сепараторах. Режими висушування й очищення виставляють залежно від призначення та якості кінцевої продукції.
Кукурудза, якщо порівнювати з зерном інших злакових культур, має нижчу вологовіддачу, що cлід враховувати під час її сушіння. Неоднакова інтенсивність вологообміну зерна і в різних сортів кукурудзи, оскільки вона залежить від розмірів зернин, їхньої форми, фізичної будови, хімічного складу. Менша поверхня та щільна оболонка зерна кукурудзи ускладнює процес випаровування. Волога проникає в зерно переважно через зародок, нерівномірно розподіляється на зернівці. Через це під час висушування виникають неоднакові внутрішні напруження, що призводять до різної усадки тканин і утворення в ендоспермі внутрішніх тріщин, які не порушують цілісності оболонок.
Якщо сушать качани кукурудзи, то, зазвичай, у нерухомому шарі. Насип качанів, очищених від обгорток, має добру шпаруватість, що полегшує циркуляцію повітря, яке подається під тиском чи завдяки припливно-витяжній природній вентиляції - протягам. Тому є багато способів висушування насіннєвої кукурудзи в качанах: у камерних сушарках заводського типу; в засіках; на майданчиках; під навісами; активним вентилюванням; в сапетках.
Стрижні кукурудзяних качанів завжди вологіші за зерно, але під час сушіння вони інтенсивніше, ніж зерно, випаровують вологу. Тому після висушування качани на деякий час залишають у камері, де відбувається перерозподіл вологи та вирівнювання вологості всієї маси.
Під час сушіння контролюють теплове пошкодження й тріщинуватість зерна. Щоб запобігти їхньому виникненню, кукурудзу обробляють за м'яких режимів і об'єму вологи не більше 4-5% за один прохід у шахтних сушарках. У зв'язку з тим, що тріщини з'являються на кінцевій стадії, сушити бажано в два етапи. На першому етапі зерно сушать термічним способом до вологості 16-18%, а потім поступово досушують його в режимі вентилювання та охолодження. Для такої технології краще придатні бункерні сушарки-сховища, обладнанні засобами вентиляції. Особливо уважно слід висушувати зерно, яке планують на експорт, бо в закордонних стандартах є жорсткі обмеження на перегрівання й теплове пошкодження, а також на зернову домішку.
За жорсткіших режимів зерно продовольчої кукурудзи сушать із використанням шахтних сушарок типу ДСП-32, де можна підтримувати певний режим, а саме: нагрівання зерна не вище 50°С, температура теплоносія не вища 130 і 110°С, відповідно, для висушування кукурудзи на переробку та зберігання.
Продовольчо-фуражне зерно кукурудзи можна обробляти також на універсальній механізованій лінії, яку використовують для насіння. При цьому отримують зерно високої якості, екологічно чисте для виробництва цінних харчових продуктів і поживного корму. А ще - використання обладнання для обробки насіння і для зерна збільшує його навантаження та ефективність, одночасно зменшуючи собівартість продукції.
Вагома частина зерна кукурудзи залишається в господарствах для годівлі тварин, обробка його потребує спрощеної малоенергозатратної технології. Найдоступнішим є консервування й зберігання качанів і зерна у подрібненому вологому стані. Технологія об'єднує такі операції: подрібнення качанів або зерна, ущільнення їх, укриття насипу плівкою. Головні критерії при цьому - вологість і свіжість зерна, ступінь подрібнення та щільність маси. Якщо їх дотримуються, тоді додаткові консерванти не використовують. Як сховища використовують різні траншеї, сінажні башти. При цьому подрібнена маса добре зберігається в осінньо-зимовий період і є високопоживним концентрованим кормом.
Кукурудза різних типів через особливості будови зерна й неоднакову гігроскопічність рогоподібної та борошнистої частини зберігається по-різному. Так, кукурудза зубоподібна, особливо борошниста, менш стійка проти дії зовнішнього середовища й грибкових захворювань, а кремениста, навпаки, стійкіша. Окремо зберігають кукурудзу різних класів якості, а надто ту, яку вирощували без застосування пестицидів і яка призначена для виробництва продуктів дитячого харчування.
Найбільший вплив на стійкість насипів кукурудзи під час зберігання мають вологість і температура. Різне поєднання температури й вологості, що виникає в конкретних виробничих умовах під час зберігання качанів і зерна кукурудзи, в основному визначає характер та інтенсивність процесів, які в них відбуваються, а відповідно, й орієнтовні строки їхнього безпечного зберігання (табл. 2, 3). Знання цих строків має особливо важливе значення тоді, коли неможливо забезпечити обробку кукурудзи під час надходження її з поля й закладання на зберігання. В цьому разі можна визначити черговість і час обробки різноякісних партій кукурудзи, що зберігаються.
За подальшого зниження вологості в насипах качанів не спостерігаються помітні фізіологічні й мікробіологічні процеси
Отже, зерно кукурудзи слід зберігати нарізно: сухе (до 14%), середньої сухості (до 15,5), вологе (15,6-17) та сире (17% і більше). Для сухого зерна кукурудзи висоту насипу в сховищі не обмежено, лише для зерна середньої сухості в теплу пору року (температура - понад 10°С) насип має бути не вище 2-2,5 м. В разі тривалого зберігання зерна кукурудзи в елеваторах його обов'язково охолоджують до температури навколишнього середовища й закладають з вологістю не вище 14 відсотків.
Зерно й качани кукурудзи з підвищеною вологістю можна зберігати в добре провітрюваних приміщеннях, обладнаних установками для активного вентилювання або ж на майданчиках з поступовим використанням на корм. За таких умов зберігання зерно має на 20-30% вищу поживність і перетравність, ніж зерно, яке піддавали термосушінню.
Технологія обробки
та зберігання насіннєвого матеріалу кукурудзи
Значно різниться й потребує більшої уваги технологія обробки та зберігання насіння кукурудзи, яка об'єднує такі операції: доочищення й сортування качанів за зовнішніми ознаками й типовістю, термічне висушування до вологості 12-13%, обмолочування качанів, очищення, калібрування й доробку окремих фракцій, протруєння та упакування готової продукції. При цьому кількість і режими операцій різні для різних гібридів і батьківських форм у зв'язку з їхніми особливостями.
Завдяки численним науковим і практичним дослідженням, встановлено, що найсприятливішим періодом є вересень - перша половина жовтня. Збирання й подальше висушування в цей період забезпечує одержання якісного насіння з високою схожістю та стійкістю під час зберігання. Тоді як збирання після 18-20 жовтня в Степу України збільшує вірогідність пошкодження заморозками, підвищує ризик самоосипання й травмування насіння. Так, останнім часом пізні строки збирання стали основною причиною одержання низької якості насіння кукурудзи. Знижується якість і за несвоєчасного сушіння, недотримання його технології. Збір насіннєвої кукурудзи разом з обмолотом качанів теж недопустимий, бо тоді відбувається сортове засмічення й значне травмування зародка насіння.
Останнім часом досить часто термічне висушування замінюють поступовим досушуванням, вентилюванням у камерних сушарках, що нерідко призводить до прихованого проростання насіння, пліснявіння, підвищення вологості зародка. Насіння має слабку енергію й силу росту, нестійке під час зберігання, а в полі дає низьку схожість.
Насіння кукурудзи слід сушити за оптимально допустимої вологості - 34-36%, таке насіння вважається повністю сформованим як за фізіологічними, так і за фізико-механічними властивостями. А вищі витрати палива в цей період окуповуються високою якістю, а отже, - й конкурентоспроможністю підготованого насіннєвого матеріалу. Для зниження енерговитрат використовують нові способи сушіння й модернізацію камерних сушарок, які зменшують витрати палива на 25-40%. Водночас за невеликих об'ємів економічно вигідніше сушити кукурудзу в спеціально розроблених сушарках на механізованих лініях, які вже тепер дають змогу одержувати високоякісне насіння зі зниженими енерговитратами на 20-25 відсотків.
Якщо спеціальних сушарок немає, то кукурудзу можна сушити на майданчиках, обладнаних вентиляцією і нагріванням повітря. В цьому разі слід правильно розрахувати температурно-вентиляційний режим.
Основні параметри, які потрібно враховувати за якісного й безпечного сушіння: температура, об'єм теплоносія та експозиція залежно від вологості зерна. Досить часто треба враховувати різноякісність, групу стиглості й біотип кукурудзи (сорт, гібрид, самозапилювальна лінія). Так, для самозапилювальних ліній застосовують нижчий температурний режим, особливо в початковий період, не допускаючи різких його змін у процесі висушування.
 Під час завантаження сушарок із качанів необхідно відділити саморушку і обробляти їх за такою технологією: м'які режими сушіння на майданчиках або ж у бункерах, посилене очищення на сепараторах, обов'язкове протруювання, контроль за рівнем травмованості та схожості. В разі дефіциту такий посівний матеріал можна використати для висівання наступного року, але для тривалого зберігання він не придатний.
Не менш важливе очищення насіння. І дотепер одними з кращих сепараторів для очищення насіння кукурудзи (й не тільки її) залишаються машини фірми "Петкус" (К-531/1, К-545, К-547А). Проте багато з тих, які використовують у господарствах, значно зносилися, а отже, знизилася і якість очищення. Вітчизняним аналогом цих машин є сепаратори типу БСХ Хорольського механічного заводу, які за техніко-технологічними характеристиками не поступаються закордонним зразкам і за правильного вибору сит забезпечують якісне очищення та калібрування насіння кукурудзи.
Для очищення насіння потрібно ретельно вибирати верхнє приймальне та нижнє підсівне сита, щоб максимально зберегти круглі й дрібні насінини. Число фракцій гібридів доцільно зменшити до двох-трьох залежно від розміру й форми зернівки. Батьківські форми можна не калібрувати, але треба збільшити ступінь очищення до 20-25 відсотків.
Зберігати насіння кукурудзи краще в сухих складах. Насіннєвий матеріал від кукурудзообробних заводів потрібно складати штабелями на дерев'яну підлогу або підтоварники так, щоб унеможливити потрапляння вологи в насіння в період зберігання. Не слід без потреби переміщати мішки з насінням (це краще зберігає цілісність мішків і протруйника на насінні).
Отже, щоб мати якісний продовольчо-фуражний та насіннєвий матеріал кукурудзи, всі операції з обробки обов'язково належить здійснювати з урахуванням особливостей зерна цієї культури та цільового призначення продукції. Зберігати зерно кукурудзи слід згідно з типом, станом і категорією якості, особливо вологості й засміченості.

Н. Ящук,
молодший науковий співробітник
НУБіП України

Інтерв'ю
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 червня на Сквирській сільськогосподарській дослідній станції проводився щорічний День поля. Він був присвячений органічному землеробству, адже це єдина в Україні дослідна станція, спеціалізацією якої є органічне землеробство. Сайт «... Подробнее
Рейдерство – стихійний термін, що дослівно означає «недружнє захоплення активів». В аграрній сфері найчастіше використовуються підроблені документи, а часто — в купі із тупою грубою силою. Чому рейдерство набуло такого поширення в Україні... Подробнее

1
0