Спецможливості
Інтерв'ю

Роман Масло: «Логістику потрібно розвивати паралельно з іншими секторами економіки»

07.11.2019
4424
Роман Масло: «Логістику потрібно розвивати паралельно з іншими секторами економіки» фото, ілюстрація

Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші витратні статті) отримати оптимальну кількість продукції в потрібний час і в установленому місці.

 

 

 

Втім, не все так просто, адже робота з такими специфічними товарами, як ЗЗР, посівний матеріал, добрива , потребує особливих умов зберігання, складського обліку та транспортування. Тому операторів, що здатні забезпечити відповідне поводження з такими товарами, не так уже й багато. І дуже часто компанії — постачальники засобів матеріально-технічного забезпечення сільгоспвировибників стикаються з логістичними проблемами. Вирішити їх допоможе молода амбітна компанія «Авант Логістик», яка надає повний спектр логістичних послуг для виробників і дистрибуторів ЗЗР, насіння та сільгосптехніки. Зручне розташування (за 75 км від Києва на перетині важливих транспортних магістралей), просторий логістичний комплекс із надсучасними системами зберігання, обробки вантажів, індивідуальний підхід до кожного клієнта) вже встигли оцінити десятки користувачів. Серед постійних клієнтів — компанії-імпортери та виробники ЗЗР і насіння. Сьогодні ми спілкуємося з Романом Масло, директором «Авант Логістик», який розкриває деякі логістичні секрети й розказує, як завезені здалека ЗЗР і насіння вчасно (як ложка до обіду) потрапляють до численних агровиробників.

 

Роман Масло Що сьогодні являє собою «Авант Логістик» і чому — саме аграрне спрямування його діяльності?

— Перш за все, це молода сучасна компанія, яка входить в групу компаній Univest, що має чималий успішний досвід роботи на українському ринку з 1994 року, з професійною командою співробітників — як менеджерів, так і технічного персоналу. На момент створення компанії було прийнято рішення зупинитися саме на обслуговуванні вантажів із ЗЗР та насінням. Це дуже відповідально, оскільки цей вид товару потребує особливого підходу. Відповідно, склад має відповідати всім технічним вимогам як дозвільних органів, так і клієнтів. Тож коли ще будували складський термінал, врахували всі ці фактори.

Власне, «Авант Логістик» — це складські приміщення категорії «А», де увесь товар зберігається на стелажних системах, використовується методика адресного зберігання вантажу, тобто кожна палета має свою адресу (відповідну комірку на стелажі), що, своєю чергою, пришвидшує пошук і відвантаження продукції. Також на складі контролюється й підтримується необхідний мікроклімат: температурний і вологісний режими. Також ми контролюємо поширення гризунів і комах та регулярно знищуємо їх.

Загальна територія нашого комплексу — 4 га. Площа терміналу — 15 тис. м2. Тут розміщений митний склад, комерційний склад, загальний потенціал зберігання — 17 400 європалет. Зокрема, 30% нашого складу — митноліцензійне відділення, 70% — комерційне. В нас на території облаштовані додаткові ангари, де ми зберігаємо вантажі, які не потребують відповідного температурного режиму, є майданчики, на яких ми пропонуємо нашим клієнтам розміщувати вантажі просто неба, зокрема, сільськогосподарську техніку).

Особливу увагу на нашому складі ми приділяємо пожежній безпеці, оскільки це об’єкт підвищеного пожежного ризику. У нас облаштована автоматична система виявлення диму чи раннього загоряння. Також спроєктована система автоматичного гасіння спринклерного типу, є підземний пожежний резервуар із водою (1200 м3), автономна насосна станція — наша родзинка, бо далеко не всі склади нею обладнані. Також, враховуючи специфіку нашого складу, ще до початку його будівництва була спроєктована зливова система. І якщо на складі раптом розливаються ЗЗР, то ми маємо акуратно прибрати препарат, а якщо потрібно змивати, то для цього в нас завжди під рукою зливна система, куди потрапляє брудна вода, яка далі зливається в спеціальний локальний резервуар. А потім уже ми приймаємо рішення щодо її утилізації. 

 

 І як же Вам удається забезпечувати злагоджену безперебійну роботу всього цього велетня? 

— Під час проєктування ми прораховували пропускну здатність складських приміщень, можливість зберігання та відвантажування товарів. Роботу складу ми організовували так, щоб надавати весь спектр послуг, які потрібні нашим партнерам, виробникам і дистрибуторам. Приміром, якщо імпортер завіз товар, спочатку він інформує склад про те, що в нього є потреба помістити його на зберігання на митноліцензійному складі, тобто провести так зване митне очищення товару. Приїжджає автомобіль, який під час в’їзду проходить сувору систему контролю. У нас є спеціальна система «Актіма», що контролює в’їзд і виїзд транспорту завдяки фотофіксації. Її робота повністю відповідає правилам ДФС України. Після того, як автомобіль пройшов реєстрацію, зважування, фотофіксацію, він заїжджає в зону митного контролю. Після цього під наглядом митного інспектора вивантажують товар: спочатку — в митну зону, де його оглядають та перевіряють супровідні документи, далі — поміщають у митноліцензійний склад. Товар перебуває на цьому складі до того моменту, поки клієнт не вирішить його розмитнити. Весь цей час вантаж перебуває у відповідних умовах з дотриманням належних показників температури й вологості. До речі, всі наші склади відповідають цим критеріям.

На території нашого складу 2019 року було відкрито пост митного контролю ДФС України. Відтак ми можемо не тільки розміщувати вантажі на митно-ліцензійному складі, а й замитнювати товар, приймати автомобілі напряму з кордону, розмитнювати вантажі й виконувати всі необхідні брокерські послуги на території терміналу. Раніше нашим клієнтам потрібно було звертатися на митні пости в прикордонній зоні чи портах, сьогодні ж ця потреба повністю відпала. Можу сказати, що після того, як ми відкрили митний пост, вартість митних і брокерських послуг для наших клієнтів суттєво знизилась.

 

 А як, що називається, наживо відбувається процес обробки вантажу?

Увесь персонал забезпечений автономними терміналами збору даних (ТЗД)— Від часу заїзду транспорту й до часу розміщення вантажу на митному складі проходить приблизно дві години, якщо, звісно, це не в сезон і немає черги. Процес відбувається так: машина заїжджає на термінал, інспектор перевіряє товар, ми розпломбовуємо причіп автомобіля чи контейнер, додатково оглядаємо та ідентифікуємо документи й переміщаємо на митний або, якщо товар розмитнюється, — відразу на комерційний склад. За нашим договором ми маємо обслужити автомобіль клієнта протягом трьох годин — і не більше. Як показала практика цьогорічного весняного сезону, ми в ці норми цілком вкладалися. 

На території нашого терміналу є брокерська компанія, яка входить у нашу групу й обслуговує всіх наших клієнтів за найвигіднішою ціною і максимально швидко та якісно. Також якщо в клієнта виникає потреба транспорту для міжнародних перевезень, то ми надаємо йому й таку послугу. Свого парку для міжнародних перевезень у нас поки немає, але експедиційні послуги надаємо, оскільки маємо надійних партнерів, із якими працюємо на договірних умовах.

 

 

Як ви вкладаєтеся у формат тригодинного обслуговування, аби розмитнити партію вантажу, до того ж не завжди ідентичного?

— Для того, аби опрацювати великий обсяг товару за короткий час, ми продумали перебіг усієї процедури ще на етапі будівництва нашого складу. По-перше, розрахували пропускну спроможність складу: у нас є 13 рамп. По-друге, маємо укомплектований парк потрібної завантажувально-розвантажувальної техніки. Хочеться наголосити, що вручну ми не виконуємо жодної операції — все автоматизовано. Перебіг усіх операцій ми розраховували зі свого власного досвіду в пікові сезони.

Вся наша електротехніка оснащена літієвими батареями, і це дає змогу за потреби її швидко заряджати, уникаючи вимушених простоїв. Так, електроштабелер, що працює на 15-метровій висоті, заряджається за 30–40 хв. Фактично, обідньої перерви вистачає для того, щоб ця техніка була спроможна працювати й далі.

Другий дуже важливий момент — у нас склад категорії «А» — з адресним зберіганням вантажів. Тож, відповідно, всіма бізнес-процесами та складським обліком керує автоматична система 1С:WMS Логістика 4-го релізу. Це сучасна система, так би мовити, мозок нашого логістичного комплексу, оскільки без неї він перетворюється на простий склад найнижчої категорії. Без цієї програми буде дуже складно швидко знайти необхідний вантаж, вчасно відвантажити його тощо. У нас практично немає паперового документообігу: весь персонал забезпечений автономними терміналами збору даних (ТЗД). ТЗД — це портативний комп’ютер, який напряму з’єднаний із нашим сервером: приймання, відвантаження товару виконується за допомогою цього терміналу. Торік у компанії «Zebra» ми закупили техніку останньої версії на системному забезпеченні Android, завдяки чому ТЗД працює в 1,5 раза швидше, завдяки чому ми змогли уникнути утворення черг.

Склади категорії «А» не передбачають локального зберігання вантажів (тобто вантаж не обов’язково зберігається в одному місці), але ми все ж таки пішли шляхом локального зберігання — виділили стелажну систему під кожного клієнта. Це дає нам змогу набагато швидше виконувати відвантаження різних товарів одного клієнта, оскільки вся продукція перебуває на одному стелажі.

 

 А як відбувається зберігання насіння, адже воно — майже жива істота…

«Авант Логістик» — це складські приміщення категорії «А»: весь товар зберігається на стелажних системах— Насіння у нас зберігається не лише в мішках, а й у біг-бегах (соя, ріпак) вагою до 1 т. Маємо спеціальну техніку (електронавантажувачі вантажопідйомністю до 1,5 т), яка заїжджає прямо в контейнер, розвантажує біг-бег, після чого ми можемо розміщувати це насіння як на стелажній системі, так і методом підлогового зберігання (на піддонах у нашій зоні складу).

Ми розуміємо всі параметри, яких потрібно дотримуватись під час зберігання, приміром, кукурудзи чи соняшнику. У нас є контрольні точки в складі, де стоять термометри та вологоміри, тож ми маємо змогу не лише відстежувати ці показники, а й впливати на них (системи кондиціонування, контролю вологи, що знижують вологість).  

Ми регулярно обстежуємо насіння на наявність комах — у зоні зберігання насіння розміщені феромонні пастки. Проводимо як планову фумігацію, так і за вимогою клієнта. Для цього в нас є локальні зони, так звані мезоніни. Фумігацію проводить підрядна організація, яка спеціалізується на цьому.

 

 «Авант Логістик» — це не просто складський комплекс, це комплекс послуг і додаткових сервісів…

Вручну ми не виконуємо жодної операції — все автоматизовано— Так, з цього року ми пропонуємо виробникам сільгосптехніки і нашим клієнтам розміщувати в нас на складі свою техніку. Цей сервіс має на меті два завдання: перше  — просто складське зберігання, друге — презентаційний майданчик. Ми розташовані зовсім поруч із Києвом, біля траси Київ — Одеса, маємо добре облаштовану територію з твердим покриттям, якісним освітленням, плюс цілодобова охорона, відеоспостереження. У нас на підприємстві дуже суворі контрольно-пропускний режим і охорона, а під час підбору працівників ми акцентуємо увагу на їхній надійності.

Також для своїх клієнтів ми почали надавали сервіс із комплектації ЗЗР. Тобто поєднували, наприклад, прилипач із необхідним препаратом, із яким його зазвичай застосовують. Раніше такі комбіпаки робили здебільшого в Європі, на що затрачалося чимало часу та коштів. Наразі цей сервіс доступний безпосередньо в нас на складі. Це наш новий специфічний напрямок, який ми досить інтенсивно розвиваємо: самі розробляємо макет, друкуємо упаковку, стікери, відповідну інструкцію, пакуємо, вантажимо, доставляємо до клієнта.       

У нас також є свій автотранспорт (тоннажем до 20 т), і з деякими клієнтами ми працюємо за принципом точкових розвезень. Приміром, формуємо замовлення десяти господарств, завантажуємо автомобіль у тій послідовності, в якій його будуть розвантажувати.

Якщо на нашому складі розміщують свої продукти імпортер чи виробник, то їх можуть  вивантажити відразу до їхніх клієнтів уже за вимогою дистриб’ютора. Тобто, додаткової перевалки товару немає.

Наразі наші клієнти заявляють про потребу саме в обробці дрібних вантажів. Це зв’язано з тим, що господарства вже зрозуміли, що зберігати в себе ЗЗР — це зайвий клопіт і дорого, оскільки потрібно забезпечити певні температурні умови, особливо для насіння, також значну небезпеку становлять гризуни та шкідники. Для цього ми придбали додаткове пакувальне обладнання, так званий палетер, що дасть змогу нам швидко та якісно виготовляти фільмаші. Також палети з насінням ми пропонуємо упаковувати не в стрейч-плівку, а в спеціальну сіточку. Вона запаковує насіннєвий матеріал, по-перше, набагато міцніше, а по-друге, дає змогу насінню вільно дихати.

 

Ринок сезон від сезону зростає. Чи готові ви приймати на збереження й обробку більші обсяги вантажів?

— Ми не перевантажуємо свій склад, аби повністю дотримуватися всіх параметрів зберігання. Наша мета — не зберігати якомога більшу кількість товарів, а робити все якомога якісно та оперативно. Цьогоріч ми облаштували додатку секцію складу й збільшили територію на 3,5 тис. палетомісць.

 

Про плани на майбутнє ...
 
У наших планах - розвиток інфраструктури для складування рідких добрив. До того ж неподалік від нашого складського терміналу проходить залізниця, тому ми хочемо завести залізничну гілку в свій склад. Завдяки цьому наш термінал стане ще більш цікавим для наших клієнтів в плані можливості зберігання мінеральних добрив. Як відомо, ця продукція транспортується переважно по залізниці.
 

Про особисте

Народився і проживаю я у м. Фастів. Мені 36 років. Закінчив Академію внутрішніх справ, два роки працював у Фастові оперативно-уповноваженим співробітником. Сам себе люстрував (2006 р.), оскільки стикнувся з тим, чого мене не вчили в академії, і зрозумів, що це — не моє. Мої життєві принципи, оскільки я віруюча людина, не дозволяють мені працювати у такій системі. Звільнився, вирішив спробувати в автомобільному бізнесі. Пропрацював менеджером із продажів десь 1,5 року, після чого мене призначили директором автосалону. Тож, можна сказати, звідтоді й почалася моя кар’єра керівника, бо я почав займати лише керівні посади. В автомобільному бізнесі я пропрацював до 2011 року.

Потім мене запросили на співбесіду в компанію «Украгро НПК». На той час вони відкривали у Фастові свій філіал, і їм конче був потрібен управлінець. Я з головою поринув у роботу, практично з нуля почав організовувати тут склад для зберігання насіння та ЗЗР. Стосовно цього я пройшов багато тренінгів, отримав хороші теоретичні знання, розумів тонкощі документообігу та специфіку цих вантажів, також займався логістикою. Після отримання такого досвіду торік, у квітні, я прийшов у компанію «Авант Логістик» на посаду керівника для оптимізації всього бізнесу компанії та логістичних процесів на цьому логістичному терміналі.

Маю шестеро дітей. Четверо вже ходять у загальноосвітню школу, а троє з них — у музичну. Тому якісна логістика мені потрібна навіть удома. Цей напрям мені також цікавий як людині, адже від того, наскільки правильно ти керуєш своїм часом, ресурсами, настільки якісним буде твоє життя.

Я дуже люблю свою сім’ю, у мене досить цікаве життя, я віруюча людина, служу дяком у протестантській церкві, інтенсивно розвиваюся в цьому напрямі. Наша церква постійно займається соціальною роботою у Фастові, ми займаємося з дітками, організовуємо літні табори відпочинку, проводимо різні різдвяні, великодні програми тощо. У вільний час ми із сім’єю їздимо відпочивати на море, в ліс, у Київ. Дітей виховуємо з мінімальним залученням до комп’ютерних ігор, вони займаються музикою, малюванням. У вільний від роботи час люблю грати на музичних інструментах: гітарі, блок-флейті, синтезаторі.

Я дуже щаслива людина, бо в своєму житті керуюся любов’ю до Бога, сім’ї та роботи. До речі, на роботі я також намагаюся створити сімейну ауру: ми з колегами дуже багато спілкуємося між собою, відкриті в діалозі, регулярно проводимо зустрічі-дискусії, кожен із персоналу знає, що в разі виникнення якоїсь проблеми він може говорити про неї напряму. Мої двері завжди відкриті для всіх без винятку співробітників. Ми завжди намагаємося вирішувати будь-які труднощі. І сам я завжди намагаюся зрозуміти суть проблеми, аби надалі уникати її.

 

 

Спілкувався О. Єрмоленко, o.yermolenko@univestmedia.com

Інтерв'ю
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее
Президент УАВК Микола Пономаренко
На ринку картоплі зараз — ажіотаж, якого не траплялося майже 10 років. Споживачі занепокоєні неврожаєм і закуповуються картоплею на сезон — цілими мішками. Виробники (перш за все городники) нарікають на неврожай. Відтак Україна вперше за... Подробнее

1
0