Спецможливості
Техніка та обладнання

Різальні апарати жаток, їхні ТО і ремонт

14.06.2013
7490
Різальні апарати жаток, їхні ТО і ремонт фото, ілюстрація

Під час прямого комбайнування хлібів або вкладання маси у валки велике значення має швидкість роботи різального апарата жатки. Саме вона створює першочергові умови для збільшення робочої швидкості комбайна, а отже, дає змогу пришвидшити збиральні роботи та забезпечує високу робочу продуктивність.

Під час прямого комбайнування хлібів або вкладання маси у валки велике значення має швидкість роботи різального апарата жатки. Саме вона створює першочергові умови для збільшення робочої швидкості комбайна, а отже, дає змогу пришвидшити збиральні роботи та забезпечує високу робочу продуктивність.

С. Карабиньош, А. Новицький,
Національний університет біоресурсів і природокористування України

Різальний апарат жаток складається з пальців та ножа із сегментами. Пальці оснащені протирізальними пластинами. Ніж приводиться в зворотно-поступальний рух механізмом приводу. На комбайнових і валкових жатках установлюють сегментно-пальцеві різальні апарати, які, своєю чергою, поділяються на:
   сегментно-пальцеві закритого типу;
   безпальцеві;
   сегментно-пальцеві відкритого типу.
Для приводу різальних апаратів використовують кривошипно-шатунний привід, так званий механізм коливальної шайби (МКШ). Недоліком МКШ є те, що, окрім зворотно-поступального руху, в ньому виникають також вертикальні коливання (10–12 мм). Це спричинює втому металу, і такий механізм часто виходить із ладу. Також потрібно регулярно стежити за тим, щоб осьові лінії сегментів і пальців у крайніх положеннях збігалися по всій довжині жатки. У разі відхилення понад 5 мм різальний апарат потрібно центрувати. Для якісного зрізування стебел носки сегментів мають прилягати до притискних пластин (зазор має становити не більше 0,5 мм). Проміжки регулюють рихтуванням останніх, установкою прокладок і зміщенням пластин тертя. Відрегульований ніж має вільно переміщуватися від легкого зусилля руки.
В конструкції сучасних жаток усе більшої популярності завойовує механізм приводу ножа (МПН) планетарного типу, так звана система «Шумахер», та система швидкого зрізування.

Система швидкого зрізування та планетарний привід
системи «Шумахер»
Планетарний привід ножа призначений для перетворення обертального руху шківа в зворотно-поступальний рух повзуна, з’єднаного з різальним апаратом жнивної частини жатки. У планетарному приводі використовують планетарні передачі, які рухають ніж тільки в поздовжньому напрямку в горизонтальній площині. В даному приводі відсутні вертикальні коливання ножа, тому він позбавлений недоліків, притаманних згаданому вище механізму приводу. Це дає змогу значно знизити шум, вібрацію, навантаження на головку ножа і збільшити швидкість різання (максимальна кількість рухів ножа на МКШ — 360 ходів/хв, а на МПН — до 650).
Також слід звернути увагу на різальні сегменти і пальці, якими оснащено даний механізм різання. Сегменти ножа встановлені з орієнтацією на скіс різальної кромки, що розміщена почергово вгорі і внизу. Протирізальні кромки на спарених пальцях — також вгорі і внизу. Почерговий напрям скосу різальної кромки сегментів сприяє кращому утриманню збираних культур у процесі різання і перешкоджає затягуванню маси в проміжок різальних ножових пар.
Різальні сегменти, як правило, виготовляють із високоміцної легованої сталі із загартуванням до твердості 54–56 HRC. Деякі виробники використовують збільшені зуби в зоні різання, що разом із зменшенням кута атаки дає змогу отримати гострозаточений профіль зуба. Таке вдосконалення значно знижує зусилля різання, запобігає забиванню ножового створу, забезпечує плавність роботи різального апарата. Сегмент кріпиться до спинки коси конусними зубчастими болтами. Стопорні гайки зі зворотного боку забезпечують надійне і тривале з’єднання.

Переваги системи різання з планетарним механізмом:
   надійний і довговічний привід різального апарата з абсолютно прямолінійними рухами ножа;
   підвищена швидкість різання;
   вища продуктивність комбайна;
   надійна і довговічна робота жатки без вібрацій і поломок;
   ідеальне зрізування різних типів культур за високошвидкісної роботи різального апарата.
Як показує практика використання планетарних приводів, для високої надійності їхньої роботи потрібно забезпечити надійне змащення планетарного редуктора і високоточне виготовлення планетарних шестерень. Найнадійнішим редуктором є планетарний привід виробництва Німеччини. Поєднання високоефективного планетарного редуктора з унікально простою системою швидкого зрізування дає змогу значно пришвидшити цей процес, знизити втрати потужності на роботі різального апарата, тим самим збільшивши продуктивність і надійність жниварки.

Жниварки низького зрізування
Призначені для зниження вірогідності попадання на платформу жниварки і в бункер комбайна грунту в разі захоплення його різальним апаратом.
Різальний апарат жниварки складається з ножа і пальцевого бруса з пальцями. Пальцевий брус прикріплений шарнірно до корпуса жниварки за допомогою важелів і пружин. Між ним і платформою жниварки є отвір, виконаний з можливістю перекриття заслінкою. В процесі роботи комбайна, у разі попадання грунту на різальний апарат, наявність такого отвору забезпечує висипання грунту через нього на поверхню поля.
Винахід стосується сільськогосподарського машинобудування, зокрема пристроїв різальних апаратів жаток зернозбиральних комбайнів.
Нині на теренах України є компанії, готові модернізувати будь-які жатки, замінивши привід МКШ на планетарний і систему швидкого зрізування, що надасть незаперечні переваги і допоможе якісно та в найкоротші терміни провести збиральну кампанію, позбавить від вічних проблем виходу з ладу головки ножа і незапланованих поломок різального апарата.

Ремонт приводу різального апарата
За згинання, скручування або поломки цапфи потрібно зняти її з жатки, замінити новою або відремонтованою. За спрацювання шківа, підшипників, корпусів слід зняти відповідну деталь і замінити її новою або відремонтованою.
Після розбирання приводу різального апарата перевіряють технічний стан деталей і, за потреби, замінюють пошкоджені деталі на нові або відновлені.

Ремонт валів
До основних дефектів валів відносять: скручування, спрацювання посадкових місць під підшипники, шліців, шпонкових пазів та зрив нарізі.
За виявлення прогинання вала понад 1 мм — вирівняти його на спеціальному пристрої. Для цього потрібно встановити вал на призми пристрою, завчасно підкласти під шийку мідні прокладки. Вирівняти вал прогинанням у зворотний бік приблизно на величину початкового вигину так, щоб після зняття навантаження вал залишився прогнутим у зворотний бік. Після цього операцію виправлення вала повторити, але не прогинати його до прямолінійного стану.
Невелике спрацювання шпонкових пазів відновлюють вручну або на верстатах з допомогою відповідних пристроїв. Фрезеруванням знімають однаковий шар металу з обох сторін канавок, зачищають задирки. За значного «з’їдання» паза його заварюють електродуговим зварюванням із подальшою обробкою нового шпонкового паза зі зміщенням на 180° (90°) до дефектного.
Спрацьовані шліци вала відновлюють електродуговим наплавленням із подальшим проточуванням вала і фрезеруванням шліців фасонною фрезою.
Посадкові місця під підшипники також відновлюють електродуговим наплавленням металу з подальшою механічною обробкою. Товщина наплавленого шару металу після механічної обробки має бути не менше 1,5–2,0 мм.

Ремонт різьбових з’єднань
Стерту різь в отворах деталей можна відновити в такий спосіб: нарізають її в новому місці, заварюють спрацьовану різь електродуговим зварюванням і нарізають нову номінального розміру.
Спрацьовану різь на валах і осях відновлюють нарізанням зменшеного розміру або наплавленням поверх неї і подальшим нарізанням нової з попереднім проточуванням. Стан різі перевіряють зовнішнім оглядом, а також загвинчуванням нового болта або нової гайки. Вибраковують болти і гайки, які мають такі дефекти: вм’ятини, викришування або зривання більш ніж двох ниток різі, згинання стержнів болтів, забоїни на гранях під ключ. Таким чином, відновлення працездатності елементів різальних апаратів дасть змогу підвищити ефективність використання збиральної техніки.    

Інтерв'ю
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року

1
0