Спецможливості
Архів

Ріпак за системою Clearfield: європейські «гулі» та вітчизняні реалії

13.08.2013
1903
Ріпак за системою Clearfield:  європейські «гулі» та вітчизняні реалії фото, ілюстрація

Популярна в усьому світі аграрна виробнича програма Clearfield наразі добре поширена і в Україні. Та попри те, що українські аграрії почали отримувати зиск від її переваг, європейські фермери мають більший досвід застосування цієї технології і виявили низку правових та технологічних труднощів, які почали проявлятися із роками. Про це — детальніше.

Популярна в усьому світі аграрна виробнича програма Clearfield наразі добре поширена і в Україні. Та попри те, що українські аграрії почали отримувати зиск від її переваг, європейські фермери мають більший досвід застосування цієї технології і виявили низку правових та технологічних труднощів, які почали проявлятися із роками. Про це — детальніше.

Г. Жолобецький
g.zholobetskiy@univest-media.com

Європейський досвід застосування системи Clearfield
У ЄС аграрії використовують цю систему вже для вирощування соняшнику (Іспанія, Франція, Австрія, країни Східної Європи), а також рису (Італія). Так само як і Clearfield-гербіцид Vantiga, гербіцид Pulsar 40, дозволений для використання на соняшнику, містить діючу речовину імазамокс, який дає змогу знищувати проблемні бур’яни, наприклад, нетребу, дурман або амброзію. На площах із великою кількістю бур’янів посходове застосування цього гербіциду є єдиною зброєю проти них.
   В Угорщині та Румунії аграрії використовують цю технологію на соняшнику проти амброзії і дурману. У Чилі ярий ріпак вирощують за технологією CL для контролю дикої редьки, яку не вдається побороти жодним іншим препаратом. Перевагою цих ярих CL-культур є те, що їхня падалиця незимостійка, тому переважна частина її не витримує умов зими і гине. Але це не стосується падалиці озимого CL-ріпаку.

Експерти застерігають:
система має свої недоліки!
«Основною проблемою за системи Clearfield є ріпакова падалиця, з чим у наступних культурах, таких як зернові або, ще гірше, буряки, боротися важко або взагалі неможливо, — пояснює Др. Гансґеорґ Шенберґер із фірми N.U. Agrar GmbH. — Нині майже на всіх культурах ріпакова падалиця є проблемою, навіть на самому ріпаку». До того ж насіння цієї культури, що осипалося на грунт, не втрачає своєї здатності до проростання понад десять років.

!Наскільки сильно можна наростити насіннєвий потенціал, показує такий приклад. За середнього показника втрат на рівні 1% та врожайності — 40 ц/га на поле неминуче потрапить 40 кг/га стійкого до імазамоксу ріпаку. За допомогою грунтообробних операцій ми можемо знищити близько 20 кг/га цієї ріпакової падалиці, і ще 10 кг/га — за вирощування зернового попередника. Та все-таки в грунті лишається ще 10 кг/га. Якщо із цієї кількості в рік проростатиме 10%, слід очікувати у посівах наступних культур появу сходів падалиці, стійкої до імазамоксу, в кількості 20–25 росл./м2. І це — наслідок лише одного висівання!
У такому разі падалицю CL-ріпаку вже не побороти або ж це потребуватиме чимало зусиль і обов’язкового використання ALS-інгібіторів (сульфонілсечовини, флорасуламу тощо), наприклад, Atlantis, Broadway, Lexus/Claas, Pointer SX або Attribut. Такі гербіциди, як Bacara Forte та Herold, на падалиці CL-ріпаку показують коефіцієнт корисної дії від 90 до 95%, як свідчать досліди Сільськогосподарської палати землі Нижня Саксонія.
   Ще складнішою є боротьба з падалицею CL-ріпаку на цукрових буряках. Дотепер по всій Німеччині близько 20% цукрових буряків вирощують у ріпаковій сівозміні. І тут “нормальна” ріпакова падалиця стає вже проблемним бур’яном. «Річ у тім, що проти падалиці CL-ріпаку у посівах цукрових буряків уже більше не діє сульфонілсечовина, — говорить Др. Йоахім Вендт, експерт із захисту рослин Палати сільського господарства Нижньої Саксонії. — У новому препараті Betanal maxxPro активна речовина — ленацил має сильнішу дію, порівняно з препаратом Betanal Expert, але успіх заходів із боротьби з бур’янами важко оцінити. Адже кількість активної речовини досить низька, і необхідна умова для її впливу — вологий грунт, аби дія була ефективною».
Для поліпшення заходів із боротьби з падалицею CL-ріпаку потрібна вища концентрація ленацилу. «Колись уже був схожий гербіцид із діючою речовиною — Venzar. Але нині він має дуже незначне застосування, оскільки у регіонах із сухим кліматом спостерігається значне зниження ефективності його застосування», — продовжує експерт.
«Таким чином, у Європі на сьогодні немає чіткої стратегії боротьби з падалицею CL-ріпаку на цукрових буряках»,  — пояснює консультант Др. Вендт.

Європейські правові аспекти застосування системи Clearfield
Із вирощуванням ріпаку за системою Clearfield її розробники побічно отримали саме ту культуру, яка швидко поширюється шляхом перехресного запилення та осипання насіння. За дослідженнями професора Яна Петерсена з Університету прикладних наук міста Бінґена, пилок ріпаку долає відстань до 75 м, а насіння, втрачене під час перевантаження із комбайнів (до 15 кг), розноситься довкіл площею 2 га. Навіть в аграріїв, що не мають до цього стосунку, можуть виникнути проблеми з бур’яном CL-ріпаку на своїх культурах, якщо сусід застосовує цю систему.
   Немає жодних нормативів вирощування ріпаку за системою Clearfield щодо просторової ізоляції та обов’язкового маркування, а також норм співіснування з іншими агропідприємствами, адже мова йде про резистентність до гербіцидів, що виникла в рослин звичайним шляхом. Якщо хтось хоче застосовувати систему Clearfield, все одно мусить зважати на певні правові норми. «Сусід підприємства, яке вирощує Clearfield-ріпак, має отримати відшкодування збитків, якщо його площі значно постраждають від забур’янення CL-ріпаком, — пояснює Др. Губертус Шмітте, юрист Сільськогосподарської асоціації у Вестфаліен-Ліппе. — Компенсація включатиме матеріальні збитки у так званій межі допустимості». Крім того, узаконено обов’язки щодо роз’яснення та особистого захисту працівників-підрядників. Так, фермер повинен інформувати їх, що збиратимуть саме Clearfield-ріпак. Працівник, своєю чергою, після закінчення збиральних робіт має ретельно очистити свою машину, аби не занести на поле наступного клієнта насіння, що пристало до частин комбайна. Також і він мусить інформувати наступного клієнта про те, що перед цим молотив Clearfield-ріпак.
Для підрядників це відбувається за таким сценарієм. Для проведення очищення вони повинні обладнати свої комбайни спеціальним компресором. Якісне очищення забирає чотири години робочого часу, і, звісно, в гарячу пору жнив це дуже багато. Крім того, ніхто не може гарантувати, що машина буде справді абсолютно чистою.

Вітчизняний досвід
В Україні в епоху рентабельного сільського господарства агровиробники вирощують найпродуктивніші культури: соняшник, ріпак (озимий, ярий), кукурудзу, сою, зернові колосові. Наразі проблемним є вирощування соняшнику через засмічення його вовчком. В ареалах поширення цього бур’яну-паразиту (південь та схід) єдиним заходом (візьмімо до уваги, що профілактичні заходи взагалі нівелюються) є хімічний метод боротьби, а саме: застосування системи Clearfield, яка передбачає використання гербіцидів на основі діючих речовин імазамокс + імазапір. Про те, чи допомогла система Clearfield вирішити основну проблему на соняшнику, ми поговоримо іншим разом. А зараз — про неї, тільки на ріпаку.   
   В Україні вже зареєстровано чимало гібридів як озимого, так і ярого ріпаку (виробництва основних європейських компаній), які можна вирощувати за системою Clearfield, що передбачає застосування діючих речовин метазахлор + імазамокс. Українські аграрії, які вирощують озимий чи ярий ріпак за системою Clearfield, як і європейські фермери, стикаються із падалицею Cl-ріпаку. Але чи завдає вона проблем під час вирощування наступних культур?

Розповідає керівник господарства ФГ «Надія НВ» (Оратівський р-н, Вінницької області) Віктор Мартинюк: «Обробляємо 1200 га землі. Вирощувати озимий ріпак останніми роками стало дуже ризиковано через несприятливі кліматичні умови, що складаються взимку. Тому альтернативою озимому є ярий ріпак, який за врожайністю не поступається.
Так, ми вирощуємо ярий ріпак уже третій рік поспіль. Цього року висіяли гібрид Сальса на площі 80 га. Здавалося б, ріпак, який не зимує, не має взагалі ніяких проблем із вирощуванням, але це не так. Під час виробництва ярого ріпаку особисто ми маємо найбільше проблем із забур’яненістю. Видовий склад бур’янів дуже широкий: від однорічних дводольних до однорічних злакових та багаторічних. Тому почали використовувати на ярому ріпаку гербіцид із д. р. метазахлор + імазамокс. Перевагою даного препарату є те, що він повністю вирішує проблему бур’янової засміченості. Недоліком можна назвати вищу вартість гербіцидного захисту системи Clearfield порівняно зі звичайною системою захисту, а також його післядію на деякі наступні культури. Проблем із падалицею під час подальшого вирощування культур взагалі не маємо».

 
Із досить парадоксальною ситуацією стосовно падалиці ярого Cl-ріпаку зустрівся Дмитро Тимошенко — керівник ТОВ «Гранум Плюс» (Малинський р-н Житомирської обл.): «Площа оброблюваних земель нашого господарства становить 900 га. Систему Clearfield із використанням гербіциду на основі д. р. метазахлор + імазамокс ми застосовували на ярому ріпаку (гібрид Сальса) два роки поспіль, на площі 300 га. В посівах ярого ріпаку найпроблемнішим бур’яном була суріпиця (родина хрестоцвітих), із якою досить непросто було боротися. Тож у господарстві у пошуках вирішення цієї проблеми заклали дослід із вивчення ефективності застосування гербіциду із д. р. метазахлор + імазамокс порівняно з іншими аналогічними грунтовими препаратами. Сказати чесно, на перший погляд, різниці ніякої не відчувалося. Як гербіцид із д. р. метазахлор + імазамокс, так і решта грунтових аналогів (за вчасного та правильного їхнього внесення та наявної вологи в грунті) показували високу ефективність. Але в подальші роки вирощування культур ситуація із використанням гербіциду із д. р. метазахлор + імазамокс була досить цікавою.
З метою запобігання післядії цього гербіциду виробник навів перелік культур, які можна вирощувати відразу після застосовуваної системи Clearfield (деякі з них — лише через певний період часу, оскільки вони чутливі до післядії досить тривалий період). Отож і ми все зробили, як зазначено в інструкції: після збирання попередника провели поверхневий обробіток грунту та висіяли озиму пшеницю. Навесні наступного року картина поля нас досить здивувала: падалиця ярого ріпаку добре перезимувала та рясно зійшла на озимій пшениці. Досить важко було з нею боротися, та зрештою вдалося її сильно пригнітити комбінацією гербіцидів Гранстар + Естерон, що, своєю чергою, спричинило додаткові витрати.
Отож, підсумовуючи, можна сказати, що із недоліків застосування гербіциду на основі д. р. метазахлор + імазамокс є вища його вартість, порівняно з іншими грунтовими гербіцидами, за однакової ефективності, досить тривала його післядія на низку культур, а також збільшення витрат в боротьбі з падалицею».

Є також і такі агровиробники, які розширюють вирощування за системою Clearfield другий рік поспіль. Далі розповідає головний агроном ТОВ «Приват-Агро-Альянс» (Машівський р-н Полтавської області) Руслан Харипенко: «Систему Clearfield у своєму господарстві ми застосовуємо другий рік поспіль. Минулого року висіяли гібрид Сальса на площі 250 га. Як завжди, стояла проблема засмічення хрестоцвітими бур’янами у посівах ріпаку, тому застосували гербіцид Нопасаран. Даний гербіцид показав високу ефективність проти них. Такий бур’ян, як амброзію полинолисту, йому вдалося знищити неповністю — був лише ефект пригнічення. Але це дало змогу ріпаку випередити в рості амброзію та в подальшому її пригнітити.
У нашому регіоні із вологою не дуже добре. Тому той, хто вносить звичайні грунтові гербіциди на ріпаку, має великий ризик, позаяк вони можуть за посушливих умов не спрацювати і доведеться ще додатково їх вносити. Система Clearfield, хоча і дорожча у застосуванні, проте ефективність її досягається у будь-якому разі, що не зумовлює додаткових витрат. Після збирання ярого ріпаку на цій самій площі (250 га)висіяли озиму пшеницю. Навесні наступного року падалиця появилася на площі 210 га поодиноко (фактично її не було), решта — 40 га (вибірково) довелося її «прибирати», але особливої проблеми від неї не мали. Цього року площі ріпаку, вирощуваного за системою Clearfield, розширили до 400 га. Середня врожайність ярого ріпаку за два роки становить на рівні 25–27 ц/га. Є озимий ріпак, який передбачає внесення гербіциду Євро-лайтнінг (за системою Clearfield). На мою думку, гербіцид Нопасаран проявляє більш «м’якший» ефект щодо культури.

Інтерв'ю
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із

1
0