Спецможливості
Статті

Ринок живої худоби та м’ясної продукції:

11.11.2013
1465
Ринок живої худоби та м’ясної продукції: фото, ілюстрація

Зростання обсягів виробництва, реалізації яловичини та високий рівень імпорту м’ясопродуктів зумовили зниження цін у вересні-жовтні 2013 р. проти відповідного періоду в 2012 р.

Зростання обсягів виробництва, реалізації яловичини та високий рівень імпорту м’ясопродуктів зумовили зниження цін у вересні-жовтні 2013 р. проти відповідного періоду в 2012 р.

О. Варченко, д-р екон. наук,
І. Свиноус, д-р екон. наук,
Білоцерківський НАУ,
В. Ціхановська, канд. екон. наук,
Вінницький НАУ

Станом на 1 жовтня в Україні утримують 5209,3 тис. голів ВРХ, що на 2,6% більше, ніж минулого року. Така тенденція до відродження вітчизняного скотарства позитивно позначиться на рівні цін на молоко та яловичину і, відповідно, на вартості ковбасних виробів, основна складова яких — продукти забою ВРХ.
 Найбільше поголів’я ВРХ у господарствах населення зосереджено у Вінницькій області (369,7 тис. голів), а найбільша кількість поголів’я, утримуваного в сільгосппідприємствах, — у Полтавській (169,3 тис. голів).
 Знизились, порівняно із жовтнем минулого року, середня закупівельна ціна на ВРХ на 13% — до 14 187 грн/т та оптово-відпускні ціни на м’ясо ВРХ — на 1%. У розрізі регіонів України відмічають незначну диференціацію закупівельних цін на ВРХ залежно від статевовікових груп (рис. 1). Так, найвищий рівень цін на молодняк ВРХ спостерігають у Харківській та Київській областях, а найнижчий — у Полтавській області.
 Ціна на високоякісну яловичину без кістки на роздрібних продовольчих ринках України становить 52,38 грн/кг, що на 0,1% вище порівняно з ціновим показником у вересні.
 Жовтневий рівень цін на яловичину (тазостегнова частина) становить 42,28 грн/кг, що на 0,1% вище, ніж у вересні. За тиждень ціна зросла у АР Крим (на 0,8%) та Київській області (на 1,3%).
Загалом на ринку ВРХ спостерігають парадоксальну ситуацію: зниження закупівельних цін і зростання їх на роздрібних продовольчих ринках. Це є проявом спекулятивних дій складових ланцюга товароруху продуктів забою (від виробника до споживача) та пасивності відповідних дій з боку представників державних органів управління, що може призвести до збитковості товаровиробництва.
 Загальна чисельність свиней, яких утримують усі категорії господарств, становить 8407,8 тис. голів, що на 3,7% більше, ніж минулого року (тоді цей показник становив 8105 тис.).
Найбільше свиней утримують у Донецькій (624,5 тис. голів), Київській (528,7) та Дніпропетровській (556,3 тис. голів) областях. Найменше свиней утримують у Луганській та Миколаївській областях — відповідно, 120,8 та 153,2 тис. голів.
 Зниження закупівельних цін на свиней у живій вазі переробники пояснюють зниженням споживчого попиту на м’ясні та ковбасні вироби через низьку платоспроможність населення. Відповідно, переробні підприємства не здатні запропонувати високих цін на свиней у живій вазі безпосереднім виробникам свинини.
 Ціна за один кілограм живої ваги свиней м’ясо-сальних порід у жовтні становить у середньому 14,3 грн. Своєю чергою, виробники свинини не погоджуються здавати свиней за такими цінами, через що переробні підприємства відчувають нестачу сировини (рис. 2).
 На початку жовтня ціна на свиней I категорії коливалась у межах 19–20 грн/кг живої ваги (20–21 грн/кг — минулого року). Аналогічна цінова ситуація і щодо свиней II категорії: ціни знизились до 17–18 грн/кг, тоді як минулого року за тварин цієї категорії пропонували 19–20 грн/кг.
 На роздрібному продовольчому ринку спостерігають незначне зростання цін на високоякісну свинину — на 0,1%, наразі вона становить 48,24 грн/кг. Особливо помітне зростання цін у Львівській (на 0,3%) та Київській (на 0,2%) областях, а також у м. Севастополь (на 0,9%) та АР Крим (на 0,4%).
 Суттєвих коливань цін на свинину (з кісткою, відруби стегна) протягом жовтня не відбулося, і її вартість досягла 41 грн/кг. Проте у розрізі регіонів її вартість зросла у Запорізькій (на 0,1%), Київській (на 0,8%) областях, м. Севастополь (на 0,5%) та АР Крим (на 0,1%).
Враховуючи низьку купівельну спроможність кінцевого покупця продуктів забою свинарства, відмічають незначне зростання цін на сало, що особливо помітно в АР Крим (на 4%), Запорізькій (на 1,4%), Київській (на 0,7%), Львівській (на 0,1%) областях.
 На ринку племінної худоби та свиней спостерігають незначну активізацію покупців сільгосппідприємств та господарств населення, що зумовлено наявністю потужної кормової бази для вирощування та відгодівлі тварин. Найвищий рівень цін у цьому сегменті спостерігається у Волинській та Тернопільській областях (рис. 3).
Проте більшість споживачів орієнтуються на іноземного товаровиробника, тому племпродукція свинарства вітчизняних племінних господарств не користується попитом.
Подібну ситуацію спостерігають і на ринку племінної продукції молочного і м’ясного скотарства. Нині середня ціна корів молочного та м’ясного напрямів продуктивності становить 25–45 грн/кг.

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — одна з найбільших публічних наукових компаній у світі чи не першою серед виробників насіннєвого матеріалу і засобів захисту рослин прийняла рішення припинити бізнес в росії після її повномасштабного нападу на Україну... Подробнее
Український агрокомплекс відзначає експортна орієнтованість. Тому логістична складова для аграріїв має не менше значення, ніж власно агровиробництво. Зокрема, протягом врожайного минулого року обсяги перевалки зерна в українських портах... Подробнее

1
0