Спецможливості
Технології

Ринок засобів захисту рослин: ширина діапазону очікувань

09.12.2008
601
Ринок засобів захисту рослин: ширина діапазону очікувань фото, ілюстрація

“Ринок засобів захисту рослин: сьогодення й найближче майбутнє” — одна із панівних тем на Міжнародній конференції “іnputs 2008. Матеріально-технічні ресурси для аграрного сектору: ризики та перспективи”, що відбулася в київському “Президент-готелі”. “Обережний песимізм — обережний оптимізм” — саме в такому доволі широкому діапазоні перебувають очікування гравців на цьому ринку.

“Ринок засобів захисту рослин: сьогодення й найближче майбутнє” — одна із панівних тем на Міжнародній конференції “іnputs 2008. Матеріально-технічні ресурси для аграрного сектору: ризики та перспективи”, що відбулася в київському “Президент-готелі”. “Обережний песимізм — обережний оптимізм” — саме в такому доволі широкому діапазоні перебувають очікування гравців на цьому ринку.

Системна світова фінансова криза зачепила всі сфери української економіки. Природно, що ринок засобів захисту рослин — не виняток. Шалене зростання, яке він демонстрував протягом останніх десяти років, залишилося в минулому. Прогнози на 2009 рік різні, але частіше невтішні. Мало оптимізму випромінюють насамперед банкіри.
— Кредитів не буде й не чекайте!
—    А як же?..
—    А так…
А справді, як? На Міжнародній конференції “inputs 2008. Матеріально-технічні ресурси для аграрного сектору: ризики та перспективи” теми розвитку агросектору України було проаналізовано всебічно. Зупинимося на тій частині, яка стосується засобів захисту рослин.
Сергій Феофілов, Аналітичний центр “УкрАгроКонсалт”: “Нині обсяг українського ринку засобів захисту рослин становить $410–420 мільйонів. З огляду на фінансову кризу можна прогнозувати на 2009 рік спрощення структури попиту, зокрема, зменшення сегменту дорогих продуктів”.
Борис Тимофєєв, “Байєр КропСайєнс”: “Ринок засобів захисту рослин швидко зростає. Причому темпи зростання, які спостерігалися в Україні, чи не найвищі в світі. Й це природно, адже Україна пройшла етап формування ринку. Саме сільське господарство динамічне. Відповідно, й структура ринку ЗЗР змінюється. Безумовно, на ринку, який швидко зростає, з’являються нові гравці. Слід зазначити також, що покупців засобів захисту рослин кредитували виробники, на відміну, скажімо, від покупців насіння або мінеральних добрив, де домінувала передоплата. Безперечно, що ціни на ЗЗР за умов високої конкуренції якщо й зростали, то не істотно. 2008 рік — перший рік, коли став відчуватися дефіцит багатьох продуктів у багатьох сегментах. Це, вочевидь, пов’язано із загальним світовим зростанням сільського господарства, збільшенням посівних площ. Порівнюючи нинішню кризу й кризу 1998 року, можна сказати таке. Десять років тому ситуація була дещо гіршою, оскільки роки, що передували кризовому, принесли погані врожаї, а ситуація з неповерненням боргів поглибилася крадіжками на місцях на всіх етапах просування коштів. Дистрибуторська система на 75% померла. Тим дистрибуторам, які залишилися на ринку, знадобилося кілька років, щоб отямитися. У 2000–2001 роках розпочалося різке зростання ринку. Сумними ознаками ринку ЗЗР є порушення прав інтелектуальної власності та неабияка кількість підробок. У цілому ми оцінюємо кількість підробок на ринку в 15–20%, а в сегменті дрібного фасування цей показник перевищує 50%. Звичайно, це негативно впливає на ринок. Втім, не вважаю, що нинішня ситуація така драматична, як десять років тому. Сьогодні сільське господарство входить у кризу, скажемо так, із кращим здоров’ям, ніж у 1998 році. Щодо дистрибуційної системи, то можу сказати, що ми не очікуємо таких глобальних банкрутств, як це було десять років тому. Нині дистрибутори фінансово потужніші. Більшість цих компаній мають власні основні фонди, причому істотні. Так, не виключено, що кілька дрібних гравців підуть із ринку, але це я б назвав оздоровленням. Інші відчуватимуть скруту, але не збанкрутують. У середньостроковій перспективі наш прогноз став оптимістичним. Ринок ЗЗР України зростатиме. Якщо говорити про 2009 рік, то наш прогноз — у діапазоні від обережного песимізму до обережного оптимізму. Ясна річ, прогнозувати дуже складно, адже на ринок впливає чимало чинників як позитивних, так і негативних”.
Метью Філіпс, “Філіпс МакДугалл” (Велика Британія) у своїй доповіді підкреслив дедалі зростаючу роль Китаю на світовому ринку ЗЗР.
Останнім часом на різноманітних самітах, присвячених боротьбі з підробками, китайських нелегальних виробників розглядають як загрозу нормальному функціонуванню ринку засобів захисту рослин. Втім, доповідачі, зазвичай, зазначають, що у Піднебесній існують не лише підпільні, а й цілком легальні виробники. “Ми — український виробник, але наше виробництво розміщене в Китаї”, — сказав колись в інтерв’ю “Пропозиції” директор компанії, яка з часом стала помітним гравцем на вітчизняному ринку ЗЗР. Раніше продавці вироблених у Китаї препаратів (ідеться, звісно, про легальну продукцію) неохоче розповідали про китайські заводи, попередньо сказавши щось на кшталт: “Вимкніть, будь ласка, диктофон!” Нині ж продукції, виробленої у Китаї на знаних підприємствах, не соромляться.
Природно, що найбільший ринок збуту для неякісних продуктів — країни з низькою купівельною спроможністю населення та агрофірм. Україна, на жаль, стає справжнім звалищем для підробних препаратів. Невибагливий споживач, численні метастази світової фінансової кризи — що ще треба спритним ділкам для налагодження прибуткового злочинного бізнесу!
Період відчутного зростання ринку ЗЗР на зорі нового століття — позаду. Вочевидь, найближчі роки принесуть Україні стабілізацію ринку. Уповільниться процес появи нових гравців. Водночас можливе певне подорожчання засобів захисту рослин. Проте захистити посіви буде чим.
Банкіри поставили величезний знак питання щодо кредитування аграріїв на наступний сезон. А значить, ресурсів для зростання ринок просто не знайде. Посткризовий ринок, імовірно, підрахує втрати на дистрибуторському фронті. Опісля, як і належить, розпочнеться зростання. Втім, не виключено, що у період кризи перехід українських чорноземів до закордонних власників активізується. Чи виграє від цього ринок ЗЗР загалом? Прогнози нині — річ невдячна. А виграш чи програш ринку взагалі вимірюватиметься зібраним урожаєм. Єдине, що можна прогнозувати з упевненістю, — це, на жаль, зростання ринку підробних препаратів. Причина — низька споживацька культура й невпевнені кроки держави щодо блокування контрабандних ЗЗР. 

Олексій Рижков

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее

1
0