Спецможливості
Агробізнес

РИНОК СОНЯШНИКУ: УКРАЇНА ТА СВІТ

07.12.2009
4216
РИНОК СОНЯШНИКУ:  УКРАЇНА ТА СВІТ фото, ілюстрація

Україна є одним із найбільших світових виробників та експортерів насіння соняшнику і продуктів його переробки. Нинішній урожай цієї олійної культури не поступатиметься минулорічному, а тому Україна може зміцнити свої позиції на світовому ринку. Разом з цим зростатиме залежність вітчизняних виробників та переробників від кон'юнктури світового ринку.

Україна є одним із найбільших світових виробників та експортерів насіння соняшнику і продуктів його переробки. Нинішній урожай цієї олійної культури не поступатиметься минулорічному, а тому Україна може зміцнити свої позиції на світовому ринку. Разом з цим зростатиме залежність вітчизняних виробників та переробників від кон'юнктури світового ринку.

Виробництво
На відміну від України, у світовому сільському господарстві насіння соняшнику не належить до основних олійних культур, хоча й посідає значне місце в олійному балансі. Обсяги виробництва соняшнику поступаються таким олійним культурам, як соєві боби та ріпак. Із зазначеного обсягу виробництва олійних культур у 2008/09 маркетинговому році (МР) на рівні 395,3 млн т соєві боби займають 53%, ріпак - 15, соняшник - 8 відсотків.
Згідно з прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), у 2009/10 МР очікується виробництво 31,7 млн т соняшнику, що менше, порівняно з попереднім сезоном, на 4,3%. Зменшення виробництва буде наслідком скорочення посівних площ та зниження врожайності. Так, посівні площі соняшнику очікуються на рівні 23,2 млн га, а це на 160 тис. га, або майже на 1%, менше порівняно з попереднім сезоном. Урожайність очікується близько 13,6 ц/га, що на 3,4% менше за попередній рівень.
Площа вирощування соняшнику в нинішньому сезоні хоча й поступається минулорічній, але перевищуватиме середні показники за 10 останніх сезонів на 1,6 млн га, або 7%, що свідчить про зацікавленість аграріїв у вирощуванні цієї культури.
Найбільшим виробником соняшнику у світі залишиться Російська Федерація. Незважаючи на зменшення виробництва приблизно на 350 тис. т, а саме до 7 млн т, це буде найкращий показник порівняно з іншими країнами світу.
Передбачається також незначне зменшення обсягів виробництва соняшнику в країнах Європейського Союзу. Якщо в минулому році ними було вироблено понад 6,9 млн т насіння, то нинішнього очікується на 62 тис. т менше.
Україна вже котрий сезон поспіль залишається на третій сходинці світового рейтингу виробників соняшнику. На початку листопада Мінагрополітики України переглянуло попередній прогноз виробництва цієї олійної культури. Так, якщо раніше в оприлюднених прогнозах цей рівень був у межах 6,0 млн т, нині цей показник підвищився до 10% і становить 6,5-6,6 млн т, що відповідає рівню минулого року. При цьому його середня врожайність становить 15,8 ц з гектара.
Аргентина після значного зменшення обсягів виробництва у минулому сезоні має наміри збільшити їх у нинішньому. Так, очікується виростити в новому маркетинговому році (березень-лютий) 3,2 млн т насіння соняшнику, що на 11% перевищить попередній рівень.
Прогнозних обсягів виробництва та перехідних залишків минулого року буде достатньо для покриття наявного попиту.

Споживання та торгівля
За прогнозами USDA, світове споживання соняшнику зменшиться, хоча й залишиться на високому рівні. Очікується, що в поточному сезоні попит на цю олійну культуру становитиме 32,3 млн т, що менше,  порівняно з минулим сезоном, на 1%. Проте середньорічний показник за останні 10 років буде перевищений на 22%. До того ж, на відміну від попереднього сезону, обсяги споживання соняшнику будуть більшими за його виробництво. Це вплине на зменшення світових кінцевих запасів. У новому сезоні вони становитимуть 3 млн т, а це на 17% менше за минулорічний рівень, тобто найменше з 2006/07 МР.
Скорочення обсягів виробництва призведе до зменшення активності світової торгівлі. Обсяг експорту прогнозується в межах 1,6 млн т, що на 22% менше порівняно з минулим роком. У цілому, частка експорту соняшнику стосовно обсягів його споживання становить лише 5%, що пояснюється задоволенням потреб світових споживачів не сировиною, а продуктами переробки, якими здебільшого є харчова олія та шрот. Світова торгівля такими товарами ведеться більш жваво.
Україна є лідером світового експорту продуктів переробки соняшнику. Очікується в новому році експортувати 1,9 млн т соняшникової олії, що на 198 тис. т або 9,4%, менше від попереднього сезону, але більше за експертні обсяги інших країн. Частка України у світовому продажі соняшникової олії оцінюється на рівні 44%. При цьому Аргентина експортуватиме 1,1 млн т соняшникової олії, або 24,6% світового експорту, Росія - 700 тис. т (16,3%).
Соняшниковий шрот, який здебільшого використовують на корм худобі, теж активно експортують українські трейдери. У поточному сезоні такий експорт з України оцінюється на рівні 1,8 млн т, що менше, порівняно з минулим роком, на 21%, але більше за обсяги зовнішнього продажу інших країн. За обсягу світового експорту соняшникового шроту на рівні 3,8 млн. т частка України становитиме 46 відсотків.
Структура світового експорту насіння соняшнику розподіляється так: ЄС-27 - 25%, Україна - 16, Росія - 9, Аргентина - 3%. На інші країни припадатиме 47% світового продажу.
Впродовж жовтня-листопада на світових товарних біржах спостерігається тенденція до зростання цін на соняшник. Якщо на початку жовтня ціни ф'ючерсів на соняшник становили $ 270-300 за 1 тонну, то впродовж листопада не опускалися нижче $320 за тонну.
Рівень світових цін на олійну групу товарів матиме вагомий вплив на цінову ситуацію вітчизняного ринку.
Ринок України
На внутрішньому ринку соняшнику в Україні теж спостерігається зростання цін. Наприкінці вересня аграрії піднімали питання щодо тодішньої закупівельної ціни, яка була на рівні 1900-2000 грн/т. Це ціна, яка не давала можливості покрити понесені на його виробництво витрати, у зв'язку з чим були проведені комітетські слухання у Верховній Раді, за підсумками яких було прийнято рішення про створення робочої групи для вирішення проблем і пошуку консенсусу між виробниками та переробниками.
 Зокрема, розглядався варіант виведення і узгодження єдиної методики визначення ціни, оскільки за ціни на соняшникову олію у вересні  $730-745/т закупівельна ціна на насіння соняшнику мала б бути не нижчою за 2400-2500 грн за тонну.
Наразі, залежно від регіону і форми оплати, ціна на соняшник у країні становить 2700-2800 грн/т і має тенденцію до зростання. Така ціна не тільки перекриває мінімально допустимий рівень, але й наближається до ціни в 3 тис. грн/т, яку самі аграрії називали як бажану. Собівартість виробництва 1 тонни соняшнику, яку неофіційно оприлюднювали виробники, була на рівні 1400-1600 грн/т, тобто нинішні ціни забезпечують аграріям прийнятний рівень рентабельності виробництва.
Наскільки стійкою буде тенденція до зростання цін, ніхто з учасників ринку не береться прогнозувати. Але ціна на олієсировину здебільшого залежатиме від вартості нафти. Якщо нафта буде дешевшати, то вона "потягне" вниз і ціну на насіння олійних культур. Враховуючи наявну тенденцію, аграрії мають право зачекати на ту ціну, яка їх задовольнятиме. Але потрібно розуміти, що від бажаного можна як виграти, так і програти.
На користь виробників "працює" той факт, що можливості вітчизняних переробників тільки за 2009 рік збільшилися на 1 млн т за рахунок введення в експлуатацію нових і реконструкції діючих заводів. Наразі вони становлять близько 8,25 млн т на рік. Фінансові негаразди дещо уповільнили збільшення їхніх виробничих потужностей, але вже оприлюднюють прогнози, що в 2010 році вони можуть сягнути 10 млн т  за рік.
Тож конкуренція на ринку соняшнику є високою, а його у вільному продажу не так багато.
Існування такої конкуренції на внутрішньому ринку може призвести до подальшого зростання цін, але їхній рівень залежатиме, в першу чергу, від ситуації на світовому ринку. Тому за зростання світових цін можна очікувати їхнього підвищення і на внутрішньому ринку.

О. Маслак,
к.е.н., керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського
національного аграрного університету

Попередня стаття

Інтерв'ю
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее

1
0