Спецможливості
Агробізнес

Ринок ріпаку приваблює стабільністю

25.06.2009
662
Ринок ріпаку приваблює стабільністю фото, ілюстрація

Вирощування ріпаку є ризикованою діяльністю через вибагливість цієї культури щодо природних та кліматичних умов, однак, певною мірою, це компенсується тим, що немає проблем зі збутом готової продукції.

Вирощування ріпаку є ризикованою діяльністю через вибагливість цієї культури щодо природних та кліматичних умов, однак, певною мірою, це компенсується тим, що немає проблем зі збутом готової продукції.

На ріпак упродовж останніх років існує постійний попит, підкріплений привабливими для аграріїв цінами. Це не просто збіг обставин, а реальне відображення сучасних тенденцій розвитку як світового, так і вітчизняного аграрних ринків. Із зростанням цін на енергоносії ріпак зайняв провідне місце серед сільськогосподарських культур, які є сировиною для виробництва біоенергії, зокрема біодизелю. Ріпакова олія посідає третю сходинку в світовому споживанні, поступаючись лише пальмовій та соєвій. До того ж, завдяки зменшенню вмісту в нових сортах глікозинолатів та ерукової кислоти, ріпак є джерелом протеїну, вкрай потрібного для успішного розвитку тваринництва. Отже, питання ринку ріпаку є цікавими для широкого кола аграріїв, а саме: комерційних структур, переробних підприємств, сільськогосподарських товаровиробників.

Підсумки виробництва та споживання
Ріпак - друга в Україні олійна культура за площею посіву та валовим виробництвом. Він поступається лише соняшнику. В 2008 році його зібрали понад 2,8 млн т, що майже втричі перевищувало показники попереднього року. Цього вдалося досягти за рахунок збільшення площі з 800 тис. га у 2007 році до 1,4 млн га у 2008 році та підвищення врожайності, відповідно, з 13,1 до 20,8 ц/га. Збільшення виробництва ріпаку дало можливість, з урахуванням перехідних залишків на рівні 11 тис. т та імпорту - 4,6 тис. т, забезпечити загальну пропозицію внутрішнього ринку на рівні 2,9 млн т. Ріпак є експортно орієнтованим товаром, тому питома вага його внутрішнього споживання незначна. У 2008/2009 маркетинговому році (МР) очікується використати на потреби країни лише 203 тис. т ріпаку, що становить 7% загальної пропозиції. З них на переробні підприємства надійде близько 158 тис. т, для формування насіннєвого фонду - 18 тис. т, можливі втрати передбачаються на рівні 27 тис. тонн.
Основними споживачами ріпаку є експортери продукції. У поточному сезоні прогнозується експортувати 2,6 млн т, з яких 2,4 млн т на кінець грудня 2008 року вже було продано. Збільшаться й перехідні залишки. На кінець сезону вони становитимуть 86 тис. т, що більше за попередні в 7,8 раза.
Основними перевагами ріпаку, порівняно з іншими сільськогосподарськими культурами, є стабільний попит на нього, що простежується протягом останніх років та вирізняється високим рівнем закупівельних цін. Якщо на початку 2008/2009 МР майже на всі види зерна та соняшнику спостерігалося значне зниження цін, то цього не сталося на ринку ріпаку. В серпні-вересні ціна на продовольчий ріпак сягала 2200-2300 грн/т, на технічний - 2100-2200 грн/т. Протягом нинішнього сезону ціни на ріпак не опускалися нижче 1900 грн/т, але досягали 2800 грн/т. Тож за середніх витрат 3200-3500 грн на 1 га рентабельність ріпаку становитиме від 30% і більше, що прирівнює його до найбільш прибуткових культур у нинішньому сезоні.
Світовий ринок
Світове аграрне виробництво щороку збільшує площі під вирощування ріпаку. Якщо під урожай 1996 року було відведено 21,9 млн га, то в 2008 - понад 30 млн, що разом зі зростанням урожайності забезпечує стабільне збільшення світового виробництва.
За очікуваними даними Міністерства сільського господарства США (USDA), світове виробництво ріпаку в 2008/2009 МР становитиме 57,6 млн т, що більше проти минулого сезону на 19,2%. Найбільший вплив на зростання світового виробництва мали: Канада, яка збільшила виробництво, порівняно з минулим періодом, на 3,1 млн т, або 32,2%, та Індія - на 1,6 млн т, або на 28,4 відсотка.
 Збільшення виробництва ріпаку призвело до зростання його споживання та перехідних залишків. Очікується, що його споживання в світі підвищиться на 11,4% - до 54,5 млн т. При цьому, перехідні залишки сформуються в обсязі 6,3 млн т, що майже вдвічі перевищить торішній показник.
Збільшення виробництва та споживання ріпаку призведе до підвищення світової торговельної активності. Нині ріпак займає понад 12% у світовій структурі експорту олійних культур, поступаючись лише соєвим бобам. При цьому, обсяги світового експорту становитимуть 11,1 млн т, що більше на 35,2% порівняно з попереднім сезоном.
Найбільшим світовим експортером ріпаку є Канада, яка більшість виробленої продукції продає на зовнішніх ринках. Якщо в 2007/2008 МР з Канади було експортовано 5,8 млн т, що становить 60,6% загального виробництва, то в 2008/2009 МР очікується збільшення обсягу зовнішнього продажу до 6,9 млн тонн.

Перспективи нового врожаю
Згідно з даними Держкомстату України, площі посіву озимого ріпаку під урожай 2009 року перевищили 1,4 млн га проти 1,6 млн га під урожай 2008 року. За результатами обстежень посівів озимого ріпаку, які оприлюднило Мінагрополітики України, в доброму та задовільному стані перебуває 66,2% площ, слабкими та зрідженими є 16,3%, загинули - 17,5%. Посилаючись на середньостатистичну різницю в Україні між площами посіву і збирання за останні чотири роки, ІА АПК-Інформ прогнозує, що в поточному році збирати врожай доведеться з площі 1,1 млн гектарів.
Посівна площа під ярим ріпаком може збільшитися до 150 тис. га. Наслідками цього є активні дії компаній - постачальників насіння ріпаку, спрямовані на популяризацію виробництва озимого та ярого ріпаку, можливе недосівання озимого ріпаку через погодні умови та збереження привабливості виробництва ріпаку в цілому. Крім того, вже є вітчизняний досвід виробництва цієї культури із застосуванням оптимальних технологій його вирощування, що дає можливість збирати понад 20 ц/га ярого ріпаку. За прогнозами згаданої вище інформаційної агенції, площа для збирання ярого ріпаку становитиме близько 125 тис. гектарів.
Урожайність ріпаку, швидше за все, знижуватиметься. З одного боку, такий висновок базується на даних статистики про зміни врожайності зернових та олійних культур, з другого, - очікується зменшення обсягу агротехнологічних заходів, що теж впливатиме на зниження врожайності. Таким чином, попередній прогноз урожайності ріпаку в 2009 році становитиме 16,8 ц/га, що на 19,3% менше проти 2008 року. Врожайність озимого ріпаку прогнозується на рівні 17,3 ц/га (21 ц/га - в 2008 р.), ярого - 12,3 ц/га (14,1 ц/га - в 2008 р.).
За попереднім прогнозом, валовий збір ріпаку в Україні в поточному році становитиме 2,06 млн т, що на 810 тис. т, або 28,2%, менше, ніж 2008 року. Валовий збір озимого ріпаку прогнозують на рівні 1,9 млн т (2,8 млн т - в 2008 році), ярого - 155 тис. т (62 тис. т - в 2008 році).
За прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), у 2009/2010 МР світове виробництво ріпаку знизиться на 1,6 млн т, або на 2,7%, у зв'язку зі зменшенням виробництва ріпаку в Канаді. Так, канадські виробники ріпаку планують зменшити виробництво на 2,3 млн т, або на 18,3%. Це негативно вплине на обсяги світової торгівлі. Прогнозується, що експорт ріпаку буде меншим на 7,3%, що має позначитися на зростанні цін. На провідних світових біржах ціни ф'ючерсних торгів на ріпак уже почали зростати, тож сподіватимемося, що з нового сезону вітчизняні аграрії одержать гідну ціну за вирощений урожай.

О. Маслак,
канд. екон. наук,
керівник Центру
стратегічних досліджень АПК
Сумського НАУ

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — одна з найбільших публічних наукових компаній у світі чи не першою серед виробників насіннєвого матеріалу і засобів захисту рослин прийняла рішення припинити бізнес в росії після її повномасштабного нападу на Україну... Подробнее
Кожен сезон вирощування овочів для виробників не буває легким і на 100 % прогнозованим. Зокрема, протягом останніх років значно зросла активність шкідників на овочевих культурах. Загрозу з боку лускокрилих відчувають навіть на півночі.... Подробнее

1
0