Спецможливості
Огляди продукції

Рейтинг сортів і гібридів основних польових культур

29.04.2019
7557
Рейтинг сортів і гібридів основних польових культур фото, ілюстрація

Взимку інформаційне агентство «АПК-Інформ» провело опитування 700 господарств, що вирощують зернові та олійні. Зокрема, агрохолдинги представляли 20% опитаних агрономів та керівників господарств. За результатами опитування було визначено найкращі сорти основних польових культур та складено їх рейтинг.

 

Пшениця

72% насіння пшениці, що висівається в Україні, за даними опитування, — української селекції. 18% припадає на німецьку селекцію.

Найкращими сортами назвали:

Богдана

Оригінатор — Миронівський інститут пшениці. В рейтингу займає перше місце. Високоврожайний, максимальна врожайність 98,2 ц/га. Середньостиглий. Морозостійкість висока. Посухостійкість висока. Стійкий до вилягання. Стійкий до обсипання. Середньостійкий проти ураження борошнистою росою  та бурою листковою іржею. Натура зерна 683 г/л, вміст білка 12,9–14,7%, сирої клейковини – 26,6–32,3%, сила борошна 242–365 о. а. Борошномельні та хлібопекарські властивості добрі та відмінні. Сильна пшениця.

Сорт інтенсивного типу. Екологічно пластичний. Вирощувати за інтенсивною технологією з внесенням оптимальних доз мінеральних добрив та своєчасним захистом від шкідників та хвороб. Норма висіву 4,5–5,5 млн схожих насінин на 1 га залежно від зони та вологозабезпечення. Щоб запобігти виляганню, на високих фонах мінерального живлення необхідно вносити ретарданти. 

Шестопалівка

Оригінатор — приватне науково-виробниче об'єднання "Бор". Ранньостиглий. Має високі морозостійкість, посухостійкість, стійкий щодо осипання зерна, стікання та проростання зерна в колосі. Середньостійкий щодо вилягання, ураження борошнистою росою та бурої листової іржі. Зимостійкість сорту в умовах проморожування — вища за середню, в польових умовах за роки випробування зимостійкість сорту становила 8,5–8,8 бала. Стійкість сорту: до вилягання — 8,7–8,8 бала; до осипання — 8,1–8,8; до посухи — 8,1–8,4 бала. За роки випробування сорт слабко уражувався основними хворобами та шкідниками. Сорт високопродуктивний та високопластичний.
Найкращий потенціал врожаю 70–85 ц/га. Вміст білка в зерні 14,2–14,3 %, клейковини — 29,7–30,5 %. Відноситься до сильних пшениць.

Сорт високопродуктивний, універсального типу використання. Невибагливий до умов вирощування, попередників і строків сівби, має високу екологічну пластичність. З метою отримання високоякісного зерна потрібно проводити третє підживлення сухими азотовими туками чи позакореневе підживлення карбамідом нормою 10–15 кг/га д. р. азоту в фазі колосіння - молочна стиглість. Норма висіву насіння 4,5–5,5 млн. схожих насінин на 1 га залежно від зони вологозабезпечення.

Подолянка

Оригінатор — Миронівський інститут пшениці. Високоврожайний, максимальна врожайність 113,7 ц/га. Середньоранній. Зимостійкість висока (7–8 балів). Посухостійкість висока (7–8 балів). Середньостійкий до вилягання. Стійкість до обсипання висока (7–9 балів). Середньостійкий проти ураження борошнистою росою, бурою листковою іржею, кореневими гнилями

Вміст білка 13,5–14,7%, сирої клейковини – 28,7–31,5%, сила борошна 320–410 о. а. Борошномельні та хлібопекарські властивості відмінні. Загальна оцінка хлібопекарських властивостей 4–4,2 бала. Сильна пшениця.

Сорт універсального типу. Невибагливий до умов вирощування, має  високу екологічну пластичність. Придатний для вирощування за інтенсивною технологією з внесенням оптимальних доз мінеральних добрив та своєчасним захистом від бур’янів, хвороб і шкідників. Норма висіву 4,5–5,5 млн. схожих насінин на 1 га. На високих фонах мінерального живлення для запобігання виляганню необхідно вносити ретарданти.

Смуглянка

Оригінатор — Миронівський інститут пшениці. Високоврожайний, фактичний генетичний потенціал продуктивності 100–115 ц/га. Середньоранній. Зимостійкість вища за середню. Посухостійкість висока (7–9 балів). Високостійкий до вилягання (9 балів). Високостійкий до обсипання (7–9 балів) та проростання зерна  в колосі. Високостійкий проти ураження борошнистою росою та бурою листковою іржею.

Вміст білка 13,0–14,4%, сирої клейковини – 28,9–35,8 %, сила борошна 328–343 о. а. Борошномельні та хлібопекарські властивості добрі й відмінні.  Сильна пшениця.

Сорт високоінтенсивного типу. Технологія вирощування – загальноприйнята для сортів високоінтенсивного типу. Сіяти у другій половині оптимальних строків по кращих попередниках. Норма висіву 4–6 млн. схожих насінин на 1 га залежно від зони та вологозабезпечення. Сорт потребує, добре реагує і витримує високі фони мінерального живлення, формуючи на них великі врожаї. Для одержання високих урожаїв необхідний захист від хвороб та шкідників.

Скаген

Оригінатор — Saaten Union. Урожайність зерна — понад 100 ц/га. Маса 1000 насінин — 46–49 г. Вміст білка не менше 13,4%. Вміст клейковини 28,6%. Строк сівби — вересень. Густота сівби: ранній посів — 2,5–3 млн схожих насінин на 1 га, в оптимальні строки — 3–3,5 млн шт./га, пізній посів — 3,5–4 млн шт./га. Зимостійкість від високої до дуже високої. Висота рослин середня. Група стиглості — середньопізня. Посухостійкість висока. Стійкість до вилягання висока. Стійкість до хвороб: септоріоз листя і борошниста роса — висока, бура іржа — середня, фузаріоз колоса — висока.

Куяльник

Оригінатор — Селекційно-генетичний інститут (СГІ). Високоврожайний: під час випробувань — 67,2–98,8 ц/га, максимальна — 108 ц/га. Середньоранній. Посухо- та жаростійкість високі. Зимостійкість вища за середню. Стійкість до жовтої іржі 8–9 балів, септоріозу — 6–7 балів, летючої сажки — 6 балів, середньо стійкий до ураження борошнистою росою (4–5 балів), бурою іржею, твердою сажкою, фузаріозом колоса (по 4 бали).

Сила борошна 460–510 о. а., вміст клейковини 27,5–28,7%, вміст білка 13–13,7%.

Мулан

Оригінатор — Nordsaat Saatzucht (Zaaten Union). Середньорання. Норма висіву 3,5-4,5 млн. зерен/га. Висота рослин середня. Стійкість до вилягання середня.

Антонівка

Оригінатор — СГІ. Сильна пшениця інтенсивного типу та універсального використання. Середньостигла. Середньоросла. Стійкість до вилягання (7–8 балів), обсипання та проростання зерна в колосі (по 8–9 балів). Зимостійкість і посухостійкість висока (8–9 балів). Стійкість до септоріозу колоса 5–6 балів, летючої та твердої сажки — 3–4 бали, борошнистої роси — 4–5 балів. Добре виражена стійкість до бурої (6–7 балів) і стеблової (5–6 балів) іржі.

Вміст сирого протеїну 12,5–13,8%, сирої клейковини — 28,4–33,6%. Краще реагує на високий агрофон.

 

Кукурудза

АдевейЗ кукурудзою ситуація діаметрально протилежна: на українську селекцію припадає всього 12% загального обсягу насіння, що висівається. Натомість кукурудза американської селекції займає 52% ринку насіння, швейцарської — 19%, французької — 13%.

Рейтинг гібридів і сортів очолюють:

Делітоп

Оригінатор —Syngenta. Середньорання, ФАО — 220. Зерно кременистоподібне. Високоадаптивний. Швидкий ріст кукурудзи на початку вегетації. Швидка вологовіддача зерна під час дозрівання. Зерно придатне для переробки на крупу. Вихід спирту (100 %) зі 100 кг сухого зерна — близько 45 %. Середній вміст крохмалю в сухій речовині — 75,1 %

Холодостійкий гібрид, має добрий рівень посухостійкості. Кукурудза стійка до кореневих і стеблових гнилей, пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі. Має високу стійкість до вилягання. Гібрид найкраще придатний для ранніх термінів сівби (при температурі 6–8 °С на глибині загортання насіння). Придатний для вирощування за екстенсивною технологією. Не рекомендується використовувати високі норми гербіцидів групи сульфонілсечовин

ДК 315

Оригінатор — Monsanto (Decalb). ФАО 310. Середньостиглий. Тип зерна — зубовидний. Адаптивний. Висока посухостійкість. Висока стійкість до хвороб. Гібрид для різних типів технологій. Кукурудзу можна висівати при температурі ґрунту від 8 °С. Рекомендована густота на час збирання:

  • 60–65 тис. шт./га — зона нестійкого зволоження, 70–75 тис. шт./га — зона достатнього зволоження.
  • Придатний для вирощування в монокультурі. Початкова енергія росту — 7 балів, холодостійкість — 7,5, посухостійкість — 7,5, стійкість до пухирчастої сажки — 9 балів, стійкість до фузаріозу — 8 балів,
  • стійкість до кореневого та стеблового вилягання — 8,5 балів, стійкість до стеблового вилягання після пошкодження метеликом — 8 балів, стабільність та пластичність — 9 балів. В
  • вологовіддача добра.

Адевей

Оригінатор — Limagrain. Середньоранній гібрид кукурудзи. ФАО 290. Тип зерна проміжний. Високий потенціал урожайності. Розкриває високий потенціал продуктивності за інтенсивної технології вирощування. Забезпечує виробництво силосу з високим вмістом крохмалю. Придатний для ранніх посівів з високою початковою енергією росту. Придатний для виробництва класичного силосу. Толерантний до посухи.

СИ Новатоп

Оригінатор —Syngenta. Середньоранній. ФАО 240. Тип зерна кременисто–зубовидний. Гібрид з високим потенціалом урожайності (крупний качан). Еректоїдний тип розміщення листків (підвищена ефективність фотосинтезу). Забезпечує високу віддачу з підвищеного агрофону. Рослини типу Stay Green забезпечують високу якість корму для тварин. Посухостійкий. Стійкий до стеблових і кореневих гнилей, пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу й вилягання. Найкраще розкриває потенціал на родючих ґрунтах і високому агрофоні. Не рекомендується використовувати високі норми гербіцидів групи сульфонілсечовин. Рекомендовано оптимально ранні терміни сівби (за температури 9–12 °С на глибині загортання насіння).

 

Соняшник

ТункаНа соняшник української селекції, згідно даних опитування, припадає всього 7% ринку. Найпопулярніша натомість швейцарська селекція (43% ринку), далі йде французька (26%) і американська (20%).

Найкращими гібридами названо:

НК Бріо

Оригінатор —Syngenta. Середньостиглий. Стійкість до вовчка рас А-Е. Вміст олії до 52 %. Високоврожайний гібрид соняшнику інтенсивного типу вирощування. Найраніший у своїй групі стиглості. На перших етапах розвитку має сповільнені темпи росту. Краще вирощувати в Лісостепу та Поліссі.

НК Неома

Оригінатор —Syngenta. Середньостиглий, типу Clearfield. Стійкість до вовчка рас А-Е. Вміст олії до 50 %. Гібрид інтенсивного типу із середньою енергією початкового росту і високим потенціалом урожайності. Найкращу врожайність соняшник забезпечує на родючих ґрунтах. Рекомендований для північного Степу, Лісостепу та Полісся.

ЛГ 5580Тунка

Оригінатор — Limagrain. Середньоранній високопродуктивний гібрид. Соняшник стійий до вовчка рас А-G. Ппластичний до умов вирощування та технологій. Висока стійкість до посухи. Рекомендований для зон Степу та Лісостепу.

НК Конді

Оригінатор —Syngenta. Середньостиглий. Стійкість до вовчка рас А-Е. Вміст олії до 54 %. Гібрид інтенсивного типу з доброю енергією росту і високим потенціалом урожайності. Найкращу віддачу забезпечує на родючих ґрунтах. Рекомендований для Лісостепу та Полісся.

ЛГ 5580

Оригінатор — Limagrain. Середньоранній. стійкий до вовчка рас А-G. Стійкий до нових рас несправжньої борошнистої роси. Високопродуктивний гібрид соняшника , пластичний до умов вирощування. Висока енергія початкового росту. Відмінна стійкість до посухи. Рекомендується на Півдні для зрошення.

НК Роккі

Оригінатор —Syngenta. Ранньостиглий. Стійкість до вовчка рас А-Е. Вміст олії до 53 %. Гібрид помірно-інтенсивного типу з високою енергією росту на початкових етапах. Пластичний до термінів посіву (можна сіяти в оптимально пізні терміни).  Добре реагує на плодючість ґрунтів і високий агрофон. Соняшник рекомендований для Лісостепу та Полісся.

ПР 64 Ф 66

Оригінатор —Pioneer. Середньоранній, стійкий до 7 рас вовчка (A-G). Стійкий до полягання, відмінна посухостійкість, високоврожайний. Рекомендується для вирощування в Степу і Лісостепу, особливо в умовах жаркого сухого клімату та в ареалах значного поширення вовчка.

Інтерв'ю
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее
Ірина Чернишова
Зараз стрімкі зміни, передусім у технічній сфері, охопили навіть аграрний сектор, який має репутацію чи не найконсервативнішої галузі економіки. Не дивно, що часто зусилля власників господарств, спрямовані на впровадження змін, зустрічають... Подробнее

1
0