Спецможливості
Техніка та обладнання

Ремонтники до послуг замовників

27.08.2008
588
Ремонтники до послуг замовників фото, ілюстрація

У ремонтно-механічній майстерні дослідної станції — шість виробничих цехів. В одному з них налагоджено відновлення працездатності агрегатів паливної апаратури дизельних двигунів і деталей кривошипно-шатунного механізму: колінчастих валів, гільз блоків циліндрів. Для цього тут використовують три верстати та один стенд.

Микола Юрійович Мельничук,
ветеран праці

У ремонтно-механічній майстерні дослідної станції — шість виробничих цехів. В одному з них налагоджено відновлення працездатності агрегатів паливної апаратури дизельних двигунів і деталей кривошипно-шатунного механізму: колінчастих валів, гільз блоків циліндрів. Для цього тут використовують три верстати та один стенд.

Роман Мельничук працює в цеху вже п’ять років, разом зі своїм батьком-наставником Миколою Юрійовичем обслуговує розточувальний і вертикально-хонінгувальний верстати, освоїв також секрети технологічної перевірки, наладки та часткового ремонту паливних помп і всережимних регуляторів.
А Мельничук-старший у цеху ще з 1975 року. Спершу був токарем. Але хотілося опанувати складніші справи. Тож і перейшов із токарного приміщення в сусіднє: там саме не було спеціаліста.
— Тепер аж не віриться, що подолав труднощі самотужки. Тоді до всього ставився з потрійною увагою, діяв за принципом: сім разів відміряй, а раз відріж. Навіть іноді сумнів закрадався в душу:  а може, є в чомусь промахи. Адже ремонт двигуна потребує неабиякої відповідальності й точності, — ділиться своїми спогадами Микола Юрійович. — Але через місяць-другий призвичаївся.
У цеху чимало технічних нововведень упроваджено з участю ветерана. Приміром, кондукторне пристосування до розточувального верстата для кріплення блоків двигунів, різних за своїми параметрами та конфігурацією. У сусідньому — вертикально-шліфувальному — механічний привід хонінгувальної головки змінено на пневматичний.
Перед розточуванням циліндрів ремонтники враховують те, що за тривалої експлуатації дизеля спрацювання робочих поверхонь через нерівномірний тиск робочої суміші в надпоршневому просторі, у верхній частині циліндрів, більший у 1,5–2 рази, а показник радіального спрацювання dо = 0,5 – 1,0.
Під час підготовки хонінгувального верстата беруть до уваги й технологічні параметри його наладки: частоту обертання хонги, довжину шляху її переміщення у вертикальній площині та елементи характеристики процесу дворазової пластичної деформації робочих поверхонь циліндрів залежно від матеріалу, з якого їх виготовлено, величину допуску на чистову обробку, діапазон регулювання тиску повітря. Наприклад, за результатами техніко-експлуатаційної оцінки процесу хонінгування циліндрів двигуна Д-65Н (трактора ЮМЗ-6 АЛ) за величини допуску на чистову обробку 0,03 мм тиску повітря в ланках пневматичного механізму приводу хонги (Р=0,35-0,40) МПа допустима частота обертання шпинделя становить 4,35 с-1, довжина шляху переміщення хонги — 180 мм, швидкість зворотно-поступального руху шпинделя — 0,176 м/с, що відповідає умовам наднормативного періоду експлуатації верстата і вимогам процесу ремонту блока циліндрів. Тобто наладку верстата здійснюють чітко, без порушень технології, бо фактичний термін експлуатації тракторів становить 18–20 років.
Процес шліфування шийок колінчастих валів — теж не менш відповідальний. Якщо не дотриматись будь-якого параметра технічних умов, можливий брак у роботі. Його Микола Юрійович виконує з філігранною точністю, раз по раз контролює свої дії.
— Уже третій рік експлуатую свій трактор ЮМЗ-6АЛ з двигуном, у якому встановлено колінчастий вал, доведений до пуття в цеху дослідної станції, — каже тракторист с. Коршів Коломийського району Івано-Франківської області Михайло Мосійчук. — Відмов у роботі двигуна не виявлено, отже, ремонт проведено якісно, з гарантією. Раніше і паливну помпу з регулятором привозив. Ремонтники — завжди до послуг замовників.

М. Фіялка,
завлаб механізації
Коломийської дослідної станції

Інтерв'ю
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее
Український агрокомплекс відзначає експортна орієнтованість. Тому логістична складова для аграріїв має не менше значення, ніж власно агровиробництво. Зокрема, протягом врожайного минулого року обсяги перевалки зерна в українських портах... Подробнее

1
0