Спецможливості
Агрохімія

Ранкона І-Мікс — потрійний захист проти грибних інфекцій

23.09.2021
21743
Ранкона І-Мікс — потрійний захист проти грибних інфекцій фото, ілюстрація

Ранкона (італ. rancone) — холодна зброя у формі тризуба

 

Сьогодні про доцільність протруювання насіння перед сівбою вже ніхто не сперечається. Цей агроприйом є найпершим і одним із найважливіших та обов’язкових заходів у системах захисту зернових культур проти шкідливих організмів, які буквально атакують насінину відразу ж після сівби, особливо за несприятливих погодних умов під час посіву (холодний та вологий ґрунт), вирощування сільськогосподарських культур у монокультурі тощо.

Основними джерелами інфекції хвороб культур є рослинні рештки, ґрунт і насіння. Так, лише на насінні зернових колосових культур може накопичуватися понад 60 видів фітопатогенів. За даними наукових установ, втрати врожаю від хвороб становлять 15–35%, з яких 60% — через неякісний захист насіння від патогенів. І саме застосування препаратів для протруєння насіння обмежує розвиток насіннєвої й ґрунтової інфекції на 60–100%, а первинної аерогенної – на 30–80%. Актуальність цього заходу постійно зростає, адже фітопатологічна ситуація у посівах зернових культур за останні роки значно погіршилася. Це зумовлено як порушенням технології вирощування, так і зміною гідротермічних умов в період вегетації, зниженням стійкості до патогенів районованих та завезених закордонних сортів. Тому хвороби, які зустрічаються в посівах, що вирощуються за інтенсивними технологіями (борошниста роса, септоріоз, іржа) доповнилися хворобами екстенсивного типу господарювання (сажки, фузаріозна, гельмінтоспоріозна та інші гнилі). І якщо проти кореневих гнилей і снігової плісняви в період вегетації посіви зернових можна обробити фунгіцидами, то боротися з твердою та летючою сажками можна лише за допомогою протруювання насіння.

З огляду на це до вибору протруйника слід підходити виважено, особливо у насичених зерновими культурами сівозмінах, при застосуванні технології мінімального обробітку ґрунту або no-till, за пізніх осінніх строків сівби (після кукурудзи, сої, соняшнику), за несприятливих погодних умов, коли розвиток антагоністів патогенних грибів суттєво пригнічується. Помилка у виборі протруйника або розрахунках норми застосування спричиняє не лише фінансові збитки, а й втрату потенціалу врожайності, що не вдасться виправити.

На сьогодні в Україні зареєстровано близько 200 різноманітних протруйників насіннєвого матеріалу, тому правильно вибрати ефективний продукт — доволі складно. Як же обрати протруйник із сотні варіантів?

Насамперед слід звертати увагу на здатність протруйника забезпечувати:

— контроль насіннєвої й ґрунтової інфекції, тобто відсутність хвороб під час проростання насіння і появи сходів;

— відсутність ретардантної дії і, як результат, — дружні сходи;

— інтенсивне формування кореневої системи та наземної маси для забезпечення високої продуктивності рослин;

— захист наземної маси від аерогенної інфекції, особливо на початкових етапах розвитку рослин;

— позитивний вплив на зимо- і морозостійкість озимих зернових культур.

 

Ліворуч - здоровий посів, праворуч - уражений Microdochium nivaleУсім цим вимогам сповна відповідає інноваційний протруйник контактно-системної дiї Ранкона І-Мікс, МЕ (іпконазол, 20 г/л + імазаліл, 50 г/л). Це високоефективний двокомпонентний продукт у вигляді новітньої препаративної форми – мікроемульсії (МЕ) виробництва компанії UPL.

Іпконазол — новітня високосистемна хімічна сполука з класу триазолів, що володіє профілактичною, лікувальною та викорінювальною дією. Характеризується відсутністю ретардантної дії та високою біологічною ефективністю проти різновидів сажки (Tilletia caries, T. Laevis, Ustilago tritici, U. nuda, U.vavilovi, Urocystis tritici, U. occueta, Tilletia controversa), різновидів кореневої гнилі (Bipolaris sorokiniana, Pseudocercosporella herpotrihoides, Gaeumannomyces graminis), септоріозу (Septoria tritici, S.graminum, S.nodorum). Механізм дії полягає в пригніченні біосинтезу ергостеролу в оболонках клітин грибів, що спричинює повну їхню загибель.

Імазаліл – контактно-системна діюча речовина з класу імідазолів, ефективна проти грибів на поверхні насінини, в алейроновому її шарі та в ґрунті навколо насінини. Проявляє високу ефективність проти твердої сажки, гельмінтоспоріозів, фузаріозних кореневих гнилей.

Висока розчинність Ранкона І-Мікс сприяє легкому і швидкому отриманню гомогенного робочого розчину, що не утворює осаду навіть за тривалого зберіганняПоєднання цих діючих речовин із різних хімічних класів не лише забезпечує надійний і тривалий (до чотирьох тижнів з моменту висіву) захист насінин і молодих сходів зернових культур від таких хвороб, як тверда сажка (Tilletia caries), фузаріозна коренева гниль (Fusariumspp), снігова пліснява (Microdochiumnivale), летюча сажка(Ustilago nuda), плямистості листя (Drechslera teres, Drechslera graminea), а й запобігає появі резистентності у патогенів до складових протруйника. Доведено, що ефективність продукту проти летючої сажки сягала 99–100%, проти гельмінтоспоріозно-фузаріозних кореневих гнилей — 96–98%. Також відзначено високу ефективність Ранкона І-Мікс проти плямистостей листя пшениці та ячменю: септоріозу листя пшениці – в межах 93–95%, а гельмінтоспоріозів ячменю – 94–96%.

Також проведені лабораторні та польові дослідження підтверджують позитивний вплив Ранкона І-Мікс на проростання насіння. Суттєво зростала лабораторна схожість (на 7,5%), а польова перевищувала показники контрольного варіанта на 11%. Оброблені протруйником рослини формували більший урожай (за даними Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла прибавка врожаю сорту Берегиня миронівська в середньому за три роки досліджень становила 2 ц/га) з кращими якісними та кількісними показниками (сорт Паллідум 107).

Досягненню високих показників застосування сприяє й новітня препаративна форма протруйника – мікроемульсія (МЕ). На відміну від текучої суспензії (препаративної форми більшості протруйників), яка не завжди забезпечує бажаний результат через в’язкість, довготривале і незначне проникнення в насінину, великі залишки на обладнанні, пилоутворення під час пересипання і висівання обробленого насіння, мікроемульсія має низку унікальних переваг, зокрема:

— завдяки нанорозміру активних часток (менш як 0,1 мкм) у мікроемульсії досягається максимальне покриття кожної насінини, забезпечується кращий контакт (адгезія) з патогенами та надшвидке проникнення не лише в насінину та проростки, а й безпосередньо в структури фітопатогенних грибів;

— рівномірність нанесення робочого розчину на кожну насінину забезпечує потрібну концентрацію діючих речовин, що нівелює ризики проявів фітотоксичності та появи резистентності у грибів та низької ефективності протруйника;

— у разі використання мікроемульсійного протруйника (завдяки низькій в’язкості як за високих, так і за низьких температур) досягається однорідність робочого розчину. Висока розчинність Ранкона І-Мікс сприяє легкому і швидкому отриманню гомогенного робочого розчину, що не утворює осаду навіть за тривалого зберігання;

— відсутність залишків продукту не лише на стінках тари, а й на обладнанні після протруювання насіння — гарантія нанесення усієї кількості протруйника саме на посівний матеріал без втрат робочого розчину;

— не має неприємного запаху та не утворює пилу, зручний і простий у приготуванні робочого розчину, абсолютно безпечний для операторів.

Поєднання діючих речовин із різних хімічних класів з контактною та системною дією забезпечує надійний та тривалий захист як насіння,  так і молодих сходів зернових культур Застосовується цей препарат на таких культурах як пшениця та ячмінь з нормою використання 1 л/т насіння. Протруювання насiння відбувається перед висiванням суспензiєю препарату, 8–10 л води на 1 тонну насіння.

В кінцевому результаті Ви отримаєте ефективний захист кожної насінини; максимальне використання робочої рідини, що забезпечує потрібну концентрацію, а отже й високу ефективність; не матимете затримки в отриманні сходів культури, що важливо для пізніх посівів або посівів за несприятливих умов; найкращий контроль кореневих гнилей, сажкових хвороб, септоріозу та інших плямистостей; запобігання розвитку резистентності у грибів; відсутність явища випадіння сходів, швидкий стартовий ріст рослин; розвиток здорових рослин, максимальне використання сонячної інсоляції, інтенсивний процес фотосинтезу; високу екологічність використання продукту (одна з найнижчих концентрацій діючих речовин у розрахунку на 1 га); впевненість у результаті без додаткових витрат.

І не забувайте, що для досягнення максимального ефекту від протруювання необхідно використовувати насіннєвий матеріал із високими сортовими та посівними властивостями, а також дотримуватися регламентів застосування обраного протруйника.

 

Сергій Харусь, продукт менеджер із фунгіцидів і біостимуляторів

 

Тел: +38 050 332 87 34

     +38 099 541 58 20

www.upl-ltd.com/ua

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
Український агрокомплекс відзначає експортна орієнтованість. Тому логістична складова для аграріїв має не менше значення, ніж власно агровиробництво. Зокрема, протягом врожайного минулого року обсяги перевалки зерна в українських портах... Подробнее

1
0