Спецможливості
Статті

Рацiональне використання бугаїв

05.06.2008
2614
Рацiональне використання бугаїв фото, ілюстрація
Рацiональне використання бугаїв

Рацiональне використання бугаїв
Ефективнiсть селекцiї в скотарствi, насамперед, залежить вiд використання бугаїв-полiпшувачiв. Вiд них потрiбно не тiльки одержати якнайбiльше якiсної сперми, а й рацiонально її використати. Метод штучного осiменiння тварин вiдкрив широкi можливостi в цьому напрямі, але за умов дитримання усiх бiолого-технологiчних аспектiв цього методу.
Адже результативнiсть використання бугаїв тiсно пов’язана iз заплiднюванiстю корiв та телиць, яка в кiнцевому рахунку залежить вiд якостi сперми, клiнiко-гiнекологiчного стану самок i технологiї їх штучного осiменiння.
Hасамперед потрiбно старанно дотримуватись наукових рекомендацiй щодо вирощування i добору бугайцiв для племпiдприємства, де також необхiдно ретельно виконувати технологiчнi прийоми щодо годiвлi, утримання i використання плiдникiв. Аналiз матерiалiв дослiджень показує, що у виробничих умовах далеко не вичерпанi генетико-фiзiологiчнi можливостi i способи використання бугаїв для бiльш швидкого полiпшення продуктивних якостей корiв. Тривалiсть використання плiдникiв на племпiдприємствах, як правило, не перевищує 4-5 рокiв. Їх вибраковують, частiше всього, через низьку якiсть сперми i захворювання кiнцiвок. Порушення сперматогенезу i виникнення захворювань сiм’яникiв та їх придаткiв нерiдко пов’язанi з годiвлею тварин неякiсними кормами.
Статева активнiсть бугаїв i показники сперми залежать вiд спадкових ознак вiдтворювальної здатностi тварин, умов їх утримання та режиму використання.
Проаналiзувавши результати дослiджень вiтчизняних науковцiв щодо строкiв початку використання бугайцiв i прогнозування спермопродуктивностi бугаїв та оцiнки їх вiдтворювальної здатностi, ми провели аналогiчнi дослiди на тваринах нових порiд: чорно-рябої та червоно-рябої українських молочних .
У результатi дослiджень встановлено, що спермопродуктивнiсть молодих бугайцiв (64 гол.) залежить вiд їх використання i забезпечується на оптимальному рiвнi тривалий час, якщо плiдникiв починали використовувати при досягненнi ними вiку 13-15 мiс. Бiльш раннiй (10-12 мiс.) та бiльш пiзнiй (16-18 мiс.) початок використання бугайцiв не сприяв високiй спермопродуктивностi та раннiй оцiнцi плiдникiв. У процесi дослiджень порiвнювали два режими статевого використання бугайцiв: помiрний (взяття одного еякуляту на тиждень протягом 3-6 мiс.) та iнтенсивний (взяття дуплетного еякуляту один раз на тиждень) до 18-мiсячного вiку. Потiм сперму одержували, в основному, два рази на тиждень дуплетним еякулятом. Виявилося, що при бiльш iнтенсивному режимi були кращi показники рухливостi та концентрацiї спермiїв бугайцiв.
У спецiальних дослiдах було встановлено, що для пiдвищення якостi сперми важливу роль вiдiграють корми з великим вмiстом незамiнних амiнокислот i жиру. Введення в рацiон бугаїв 100-110 г соєвого борошна на 100 кг живої маси плiдника протягом 70 днiв забезпечило збiльшення: кiлькостi спермiїв в еякулятi - на 11%, активностi i здатностi до заморожування - на 10,4 i 12,4, а заплiдненостi корiв - на 7,5%, порiвнюючи з контролем.
Активiзують статеву функцiю бугаїв фiтоестрогени. Якщо плiдникам згодовувати по 2-3 кг зеленої маси левзеї протягом 16 днiв, це сприятиме пiдвищенню їх статевої активностi протягом трьох мiсяцiв, збiльшенню об’єму еякулятiв на 12%, концентрацiї спермiїв на 11,0 та зменшенню кiлькостi вибракуваних еякулятiв на 20,5%. Позитивнi результати одержанi також при застосуваннi настоїв i екстрактiв левзеї та iнших препаратiв.
Hа прояв фiзiологiчних функцiй органiзму бугаїв значною мірою впливають вiтамiни, макро- i мiкроелементи, яких у рацiонах часто недостатньо. Hаприклад, коли бугаям згодовували по 300 г малозольного бурого вугілля протягом двох мiсяцiв, це забезпечувало збiльшення об’єму еякулятiв на 13,5%, концентрацiї спермiїв - на 10,6 i зменшення числа вибракуваних еякулятiв - на 11,7%.
Рацiональне використання бугаїв залежить вiд дотримання правил заморожування i використання сперми. У цьому напрямі працiвники бiльшостi племоб’єднань досягли високих показникiв, дотримуючись рекомендацiй науковцiв. Вони вмiло поєднують виконання вимог технологiї крiоконсервацiї сперми з органiзацiєю i виконанням правил штучного осiменiння корiв i телиць.
Вiдомо, що в основi низької заплiднюваностi корiв нерiдко може бути бiологiчна причина: вiдсутнiсть або недостатня кiлькiсть спермiїв у яйцепроводах перед овуляцiєю внаслiдок несвоєчасного осiменiння, порушення технiки введення сперми, неякiсної сперми, порушення механiзму проникнення спермiїв до яйцепроводiв.
Ми встановили, що швидкiсть руху спермiїв у статевих органах клiнiчно здорових корiв з добре виявленими ознаками статевої охоти i тiчки досить велика. Вона залежить вiд якостi сперми, функцiонального стану матки i мiсця введення сперми в статевi органи самок. Якщо сперму ввести у пiхвову частину шийки матки корiв на глибину до 3 см, то в рогах матки i яйцепроводах можна знайти близько 13% спермiїв вiд введених при осiменiннi. Глибоке ж цервiкальне осiменiння корiв забезпечує швидкий (до 1-2 год.) рух спермiїв до яйцепроводiв. При цьому в матцi i яйцепроводах знаходили до 70% спермiїв вiд числа введених при осiменiннi.
Hайбiльше спермiїв накопичується у верхiвках рогiв матки, якi є своєрiдним депо спермiїв при штучному осiменiннi корiв. Тут вони можуть зберiгати свою життєздатнiсть до 32-54 годин i довше. При незначних запальних процесах у статевих шляхах корiв i навiть у густому слизу при гiпотонiї матки спермiї гинуть протягом 4-8 годин.
З метою ефективнішого використання сперми бугаїв i пiдвищення заплiдненостi самок наукою розроблений i широко застосовується ректоцервiкальний спосiб осiменiння. Вiн розрахований на введення сперми в канал шийки матки на глибину 5-7 см або навiть в тiло чи рiг матки. При такому способi осiменiння якiсною спермою з наявнiстю в дозі 15 млн спермiїв з прямолiнiйним поступальним рухом можна досягти високої заплiднюваностi (60-70%) тварин вiд першого осiменiння. Якщо ж знехтувати глибиною введення сперми, то це призведе до негативних наслiдкiв: багато корiв можуть залишитись не заплiдненими, особливо, якщо пiд час осiменiння у них була гіпотонія матки.
У багаторічних дослідах з урахуванням 2910 корiв ми встановили, що якщо при осiменiннi самок сперму вводили в канал шийки матки на глибину 5-7 см, то вiд першого осiменiння заплiднилося 56,4% корiв, а при введеннi сперми на глибину 1-3 см - тiльки 26,6. Рiзниця становила 29,8%. Пiдвищенню заплiднюваностi тварин сприяв масаж статевих органiв та застосування нейротропних препаратiв при гiпотонiї матки.
Переваги глибокого цервiкального введення сперми перед неглибоким доведенi широкою практикою штучного осiменiння корiв i телиць.
Бiльш ефективне використання бугаїв забезпечується й активiзацiєю функцiй статевих органiв корiв та телиць парувального вiку з метою пiдвищення їх заплiднюваностi вiд першого осiменiння. Цього досягають повноцiнною годiвлею залежно вiд фiзiологiчного стану тварин, органiзацiєю моцiону, систематичним виявленням тварин в охотi, застосуванням масажу матки i фiзiологiчно активних речовин.
Метод штучного осiменiння та розробка способiв синхронiзацiї охоти у самок вiдкривають великi можливостi одержання сезонних розтелень в економiчно обгрунтованi строки, що особливо важливо в м’ясному скотарствi. Це також сприятиме рацiональнішому використанню сперми бугаїв та ефективнішому використанню маточного поголiв’я.

Г. Шарапа, Iнститут розведення i генетики тварин УААH

Інтерв'ю
Вже третій рік поспіль у квітні починається масова загибель бджіл. Цього року бджолярі влаштували низку акцій протесту і написали чимало звернень до органів влади. Організатором трьох акцій протесту і автором звернення до президента... Подробнее
Раїса Вожегова, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, директор Інституту зрошуваного землеробства
Інститут зрошуваного землеробства НААН України посів 1-е місце серед експортерів наукоємної продукції та отримав Міжнародний сертифікат «Експортер року». Його керівника - доктора сільськогосподарських

1
0