Спецможливості
Архів

R-еволюція

19.07.2013
944
R-еволюція фото, ілюстрація

Багато хто з нетерпінням чекав на демонстрацію нової серії 6R від John Deere. І цей момент настав! Про еволюцію і революцію нових тракторів розповідає наш перший ексклюзивний драйв-репортаж.

Багато хто з нетерпінням чекав на демонстрацію нової серії 6R від John Deere. І цей момент настав! Про еволюцію і революцію нових тракторів розповідає наш перший ексклюзивний драйв-репортаж.

Якщо зміна серії 6020 на 6030 була ще п’ять років тому, швидше, еволюцією, то з появою нової моделі — 6R дилери та клієнти очікували на свого роду революцію. Інженери компанії John Deere змушені були приступити до нових розробок не тільки через уведення суворіших норм токсичності IIIB (або Tier 4 Interim). Продукція, яку випускають із 1992 р. (із чотириступінчастою коробкою передач та перемиканням під навантаженням), нині вже морально застаріла.
І справді, нові трактори значно різняться із серією 6030 не тільки новим, більш «зухвалим», дизайном капота — заглянувши під нього, можна виявити і деякі нововведення. Тут, як і колись, працює знайомий за попередньою серією шестициліндровий двигун об’ємом 6,8 л, адаптований французькими інженерами моторобудівного заводу Saran під норми токсичності «Євро IIIB». Однак компанія Deere Power Systems (DPS) зробила ставку не на каталізатор SCR із додатковим використанням розчину AdBlue, а «тільки на дизельне паливо». Це означає, що, завдяки охолоджуваній системі рециркуляції вихлопних газів (EGR), оксидаційному каталізатору (DOC) і фільтру сажі тонкого очищення (DPF), у майбутньому для заправляння тракторів знадобиться тільки дизпаливо.
Для того щоб вмісту 465-літрового бака, що міститься навколо (!) заднього моста, вистачило надовго, інженерам довелося вдатися до деяких хитрощів: тепер система CommonRail працює з уприскуванням під ще вищим тиском — до 2000 бар, турбонагнітач має змінювану геометрію лопаток (VTG), а система охолодження працює в автоматичному режимі. Охолоджувач повітря, яке нагнітається в циліндр, розташований тепер не «в ряд» з іншими охолоджувачами оливи і води, а встановлений (як на 5R) майже горизонтально під капотом. Разом із лопатями, що приводяться в рух гідравлічно, він забезчечує оптимальне охолодження повітря під час спалювання пального, без чого великий вентилятор Visco змушений був би обертатися швидше.
Тому ми з цікавістю чекаємо перших результатів вимірювань потужності і витрати пального з випробувального центру DLG, які фірма John Deere обіцяла надати нам. Особливо нас цікавить питання про повернення до фільтра тонкого очищення, яке досі залишалося без відповіді. Фактом є те, що принаймні під час наших перших пробних заїздів водії не помічали його роботи, якби не показники на панелі приладів. Вартість фільтра в роботі настільки незначна, що, за розрахунками John Deere, на неї можна не звертати уваги. Це саме стосується і специфікованої оливи для двигунів «Євро IIIB»: за даними John Deere, вона не дорожча, ніж раніше.
По-справжньому захоплюючим для водіїв нового 6R буде вибір потужності.  «Маленькі» трактори 610R, 611R і 612R оснащені  чотирициліндровим двигуном  (з колісною базою 2,58 м),  середньопотужні моделі 6130R — чотирициліндрові (з колісною базою 2,76 м) та трактори серій 6140R і 6150R — обидва шестициліндрові. Трактор 6R не тільки переступив межу в 200 к. с., але й істотно підняв рівень цієї серії. Він також замінив 7430 і 7530 Premium з Мангейма. У майбутньому всі трактори 7-ї серії випускатимуть на американському заводі у Ватерлоо (див. розділ на наступній сторінці).
Такі потужні двигуни, звичайно ж, потребують надійної трансмісії. Відразу ж почнемо із задньої частини: на 6R уже на заводі встановлюватимуть задні колеса розміром до 2,05 м (!) (710/70R42 і 650/85 R38), а також фланець або вставну вісь — відмінно! Вдалими також є нові, помітно збільшені, задні надкрильники. На жаль, для зовнішнього управління підйомним механізмом і розподільними клапанами встановлюють ті самі «старі» кнопки.
Коробку передач пропонує фірма ZF. У даному разі мова йде про вдосконалену Eccom 2.0 (6170R і 6190R) або 2.4, яку поставляють як безступінчасту коробку передач AutoPowr (6210R). Цікаві нововведення є і тут (особливо для водіїв Fendt), зокрема режим роботи з педаллю акселератора. З ним, незалежно від ручного газу, можлива установка педаллю потрібної передачі. І якщо важіль реверса перевести в положення «Р», то також можна керувати і гальмівною системою причепа — просто чудово!
Хто не потребує особливого комфорту, який забезпечує безступінчаста коробка передач, і хоче заощадити гроші, той має можливість придбати «стару», перевірену в роботі, коробку передач із п’ятьма передачами і чотирма ступенями перемикання під навантаженням, так звану PowrQuad Plus або AutoQuad Plus.
А як бути з тими клієнтами, які вважають за ліпше користуватися перевагами вдосконалених механічних коробок передач, насамперед, із великою кількістю ступенів перемикання під навантаженням? Компанія John Deere і тут має рішення — це коробка передач DirectDrive з вісьмома ступенями перемикання під навантаженням, трьома режимами і сучасним, повністю автоматичним, дводисковим зчепленням. Але всі технічні секрети John Deere нам поки не розкрив.
Тому поглянемо на підйомний механізм нового 6R: у John Deere є тепер власний інтегрований фронтальний підйомник! Він піднімає 4 т завдяки нижнім важелям, які складаються по-дитячому легко. Також і геометрію заднього підйомного механізму фахівці з Мангейма (нарешті!) змінили: так, велика модель із максимально можливою вантажопідйомністю 9,4 т наділена тепер не лише більшою підйомною силою на гаку, а й до того ж, якщо центр ваги розташований ззаду, то система важелів може витримувати набагато більше, ніж раніше.
Також і гідравліку на тракторах 6R дооснащено. Всього є до семи клапанів (три — спереду, чотири — ззаду) і за бажанням оснащуються контролем часу та  кількості пропущеної оливи. Насос продуктивністю 114 л/хв можна замінити на потужніший аксіально-поршневий — із 155 л/хв. За додаткову плату можна отримати другий масляний бак, який майже подвоює кількість використовуваної оливи від 27 до 55 л — відмінно!
Тепер перейдемо до найприємнішої частини нашого драйв-репортажу — нової кабіни. Робочого місця, за даними John Deere, побільшало на 20%, а ще, завдяки чотирьом стійкам, досягнуто чудової оглядовості довкіл. А що стосується ергономії кабіни — вона значно поліпшена. GreenStar 3 — так називається новий семидюймовий Command-Сenter, що має роз’єм для підключення відеокамер і дооснащений клавішами прямої дії, наприклад для освітлення.
За допомогою дисплея, поєднаного з шиною ISO, можна тепер налаштовувати навігаційну систему Autotrac, що працює із сигналом GPS. Можна також придбати обладнання із сенсорним екраном, що ми тільки можемо порекомендувати.
Кому і цього видасться недостатньо, той може замовити великий дисплей GreenStar 2360, який пропонує все — від документації до захищених паролем налаштувань!
До речі, про захист: на вибір для моделі 6R поставляють іммобілайзер із кодованим ключем запалювання.
Гідропневматична підвіска кабіни (опція) відома нам ще по моделі 6030. Новим же є два напівактивних амортизатори, які автоматично налаштовуються під умови експлуатації. Нововведенням також є м’яке пасажирське сидіння, яке за бажання може слугувати столом.
Рухома панель приладів залишилася майже без змін, крім поліпшеного покажчика запасу стисненого повітря (замість подавання попереджувального сигналу). Професіонали також помітять, що спідометр має позначки до 60 км/год, щоб виводити значення максимальної швидкості в 55 км/год.
Велика потужність за невеликої ваги була однією з важливих цілей під час розробки нового 6R. За даними John Deere, модель 6210R важить усього 7,4 т! За допустимої загальної маси 13 т (і швидкості 50 км/год!) це становить 5,6 т корисного навантаження — відмінний результат!
Про все інше — двома словами.
   Передню м’яку підвіску TLS можна придбати додатково.
   Як фронтальний підйомний механізм, так і фронтальний ВВП тепер поставляють із заводу (опція).
   Компресорну установку для подавання стисненого повітря оснащено електричним зчепленням.
   Лобове скло — з регулюванням нахилу (опційно).
   До 10 фар робочого освітлення на даху і 12 — на кронштейнах і крилах (до вісьми ксенонових) забезпечують освітлення на всі 360°.
   Із 2012 р. випускають модель 6210 RE, що замінює трактор 7530 E-Premium: під час їзди можна користуватися електричною потужністю в 20 кВт, наприклад для роботи розкидача добрив.
   У нових фронтальних навантажувачів типу Н360 і Н380 масляні магістралі та азотний компенсатор тиску розташовані в стрілі. У майбутньому, поряд із можливістю механічного і гідравлічного паралельного водіння, буде запропоновано і електронний варіант. Це дасть змогу зберігати і викликати з пам’яті дві позиції навісного обладнання одним натисканням кнопки.
Висновки. Напівеволюція-напівреволюція — таке визначення власної розробки нового 6R дала компанія John Deere. І справді, поряд із вдалим дизайном ми змогли знайти деякі нововведення — від двигуна «Євро IIIB» без додавання AdBlue (з майже 250 к. с. максимальної потужності), нового підйомного механізму до нової кабіни поліпшеної комфортності.
Навіть якщо на революцію щодо коробки передач нам доведеться дещо почекати, ми очікуємо її з таким самим нетерпінням, як і перших результатів потужності та витрати пального двигуном нової генерації, що  обіцяє надати випробувальний центр DLG.
Х. В.

Інтерв'ю
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее

1
0