Спецможливості
Статті

Просто, надійно, довговічно

05.09.2008
690
Просто, надійно, довговічно фото, ілюстрація

Смачного, корівки!
Саме таке побажання напрошується після спілкування з фахівцями фірми “Майєр Сілокінг”. Ця німецька фірма з 1993 року почала виробляти кормозмішувачі з кардинально новим процесом змішування.
Раніше користувалися горизонтальними кормозмішувачами. Звичайно, така механізація теж була значним полегшенням фермерської праці.

Смачного, корівки!
Саме таке побажання напрошується після спілкування з фахівцями фірми “Майєр Сілокінг”. Ця німецька фірма з 1993 року почала виробляти кормозмішувачі з кардинально новим процесом змішування.
Раніше користувалися горизонтальними кормозмішувачами. Звичайно, така механізація теж була значним полегшенням фермерської праці. Але, як виявилося, корми за такого принципу змішування роздавлюються. А коровам такий корм не до смаку. Змішувач “Сілокінг”  — вертикальний. За 5–8 хв він може перемішати і вологі, й сухі корми.
Висока продуктивність стада досягається доброю годівлею, а саме: збалансованим раціоном. Але просто роздати корм — цього мало. Корова ще має з’їсти все, що їй пропонують. Щоб вона з’їдала весь корм, не вибираючи так звані ласі шматочки, слід ретельно змішувати його компоненти. До речі, частки корму не мають бути довшими за розмір ротової порожнини корови, а сухої речовини в раціоні має бути не менше 45–50%. Збережена структура корму гарантує стимуляцію процесу пережовування та перетравлення. Бо грубі корми подразнюють стінки рубця й стимулюють повторне пережовування.
Чи знаєте ви, скільки жуйних рухів за годину робить здорова корова? Фахівці з Майєра не полінувалися порахувати — 45–50. Відхилення від такої норми свідчать про погане засвоєння корму.

Шнек із широкими витками  та додатковим турбокрилом

За останні десять років ринок кормозмішувальної техніки помітно змінився. В кінці 90-х перевагу надавали горизонтальним моделям, а з 2000 року популярність завоювали вертикальні моделі.
Конструктори фірми “Майєр” створили шнек із широкими витками та додатковим турбокрилом, яке забезпечує зрівноваження сил на редукторі й підвищує рівномірність роздавання корму. Спеціальне покриття різальних ножів, підтримуючі пластини завтовшки 15 мм гарантують тривалу службу механізму. Шкребок із тисейської сталі St 70 повністю очищає дно і забезпечує якісне подавання корму вгору по турбошнеку. Конус шнека повністю закритий, тому залишків і гниття корму в змішувачі не буває. Бункер зі сталі завтовшки 8 мм зсередини ребристий. Саме тому корм гальмується, добре змішується без застосування протиріза.
Вибираючи кормозмішувач, обов’язково слід звернути увагу на співвідношення форми бункера й шнека: щоб корм не вивалювався і ефективно використовувався корисний об’єм. Якщо шнек великий, то він робить малу кількість обертів, а отже, пального витрачається небагато, деталі менше зношуються, корм змішується недовго й якісно.

Комп’ютер показує дані про вид раціону та кількість кожного компоненту

Процес змішування відбувається якісно, інша річ, що і в якій кількості змішувати? А якщо раціонів у господарстві кілька? На допомогу приходить електронне обладнання: рама, оснащена ваговою системою, в кабіні трактора встановлено комп’ютер, який показує дані про кожний вид раціону, а також кількість кожного компоненту, який завантажують.
Розміри кормороздавачів “Сілокінг”, незалежно від моделі, зпроектовано під розміри корівника, точніше, воріт для в’їзду, проходу між рядами. Залежно від кількості корів у стаді, можна користуватися різними моделями: наприклад, “Сілокінг смарт” доречно використовувати для приготування корму для 10–40 корів, а також на фермах із вузьким проїздом. Трактор потужністю 20–40 к. с. управиться з транспортуванням “Смарта”. Модель “Компакт” — машина середнього класу, в якій за один заміс можна приготувати корм для 30–75 корів. Тут уже потрібний трактор потужністю 40–80 к. с. “Сілокінг Преміум” забезпечує надійну роботу в найскладніших умовах. За один заміс приготує корм для 40–120 корів. Потребує трактора потужністю 50–120 к. с. “Сілокінг Дуо”, з двома або трьома турбошнеками, запатентовано для роботи з великими навантаженнями на великих сільгосппідприємствах. За один цикл роботи можна приготувати корм для 50–250 корів. Потягнути змішувач під силу трактору потужністю 70–150 к. с.
Окремо слід зупинитися на самохідному кормозмішувачі — золотому медалістові виставки “Євротір” у 2004 році. Ця машина ідеальна для підприємств, де компоненти корму тримають далеко один від одного. За допомогою двометрової фрези здійснюється точне й чисте подавання корму до бункера. За ножами на фрезі встановлено лопатки, які підштовхують корм до центру й подають на широкий транспортер. Машина зважує тільки вміст бункера. Система реверсу дає змогу вивантажити зайве. Триточкове шасі цієї моделі забезпечує високу маневреність машини. Можна вибрати силос навіть із куточків.
Процес завантаження й роздавання кормів контролюють із кабіни кнопками на ергономічному мультифункціональному джойстику. Стандартні камери зовнішнього спостереження полегшують контроль за процесом змішування та маневрування заднім ходом.

Процес завантаження й роздавання кормів контролюють із кабіни кнопками на  джойстику

Що ще, крім якісного корму, потрібно корові для повного задоволення? Виявилося — щітка “Happycow”, яка робить релаксуючий масаж та чищення. Корови вдаються до послуг щітки по шість-сім разів за день. В університеті Брауншвейга провели дослідження, які засвідчили, що корови з великим задоволенням чухають: 55% — голову, 37 — від спини до хвоста, 8% — у ділянці шиї. Цікаво, що тварини пристосовуються до користування чесалкою протягом одного дня. Щітка запускається в дію автоматично за допомогою легкого піднімання. Після вмикання працює 60 с і автоматично вимикається. Щітка складається з 54 сегментів, які можна легко зняти, почистити або замінити.
А ще — корова дає більше молока, коли вона впевнена в безпеці свого теляти. Для вирощування молодняку компанія “Майєр” створила затишні іглу Flixbox. Селекціонери вважають, що телят у перші тижні життя краще утримувати окремо від корови в сухому приміщенні без протягів. Прохолодне повітря позитивно впливає на самопочуття тварин. Будиночки білого кольору виготовлено з пластика, утепленого скловолокном, вони не дуже нагріваються. На майданчиках для прогулянок телята граються на свіжому повітрі. Наочне підтвердження словам працівників фірми “Майєр” ми побачили, відвідавши кілька невеликих фермерських господарств у Баварії та досить великих у Саксонії.
У Німеччині велику увагу приділяють альтернативним видам енергії, які активно субсидує держава, — енергія вітру, сонця, біомаси. В Україні виробництво біогазу теж стає популярним. Змішувальні установки “Сілокінг” для приготування біомаси вже зарекомендували себе як надійні, довговічні та прості в експлуатації.
Де руки й охота,
там спора робота
Першим у Баварії ми відвідали підприємство в Тюрлангені. Ханс Петер Айхер працює разом із дружиною та 70-річним батьком. Це сімейне підприємство, яке перейшло у власність сина від батька. Тут тримають 65 молочних корів, середня продуктивність яких — 8 000 л. Жирність молока — 4,25%, вміст білка — 3,5%. Вирощують сою, ріпак, кукурудзу на корм, пшеницю.

Щітки “Happycow” для релаксуючого масажу та чищення

Звичайно, високу продуктивність стада господарі забезпечують якісною годівлею. Денний раціон у кілограмах на одну корову складено так: 24 кг трави, 20 — кукурудзи, 1 — соломи, 5 кг комбікорму. Раціон для сухостійних корів дещо різниться за енергетичністю.
Неабияке значення в приготуванні корму відіграє якість змішування продуктів. Кілька років тому Айхери придбали кормозмішувач “Сілокінг” місткістю 11 м3. У дію його приводить трактор потужністю 50 к. с. Процес завантаження складових корму забирає в господаря 20 хв, а процес змішування — шість. Роздають корми теж швидко. За словами господаря, він розраховує користуватися кормозмішувачем не менше 20 років.
Узагалі в сім’ї є потяг до максимальної механізації процесів, наприклад, прибирання гною в проході корівника, підгортання корму. Максимум механізації, оптимізація процесів годівлі, доїння, прибирання дають можливість виконувати великий обсяг робіт малими силами. Наймолодші фермери заробляють кишенькові гроші вирощуванням кролів, а на дозвіллі грають у футбол.
Франц Вольфштетер працює разом із дружиною Ерною на сімейному підприємстві в Палінгу. Площа земельних угідь — 75 га. Спеціалізуються вони на вирощуванні телят на продаж та виробництві молока. Тримають сименталів, які дають по 9000 л молока жирністю 4,2% та з вмістом білка 3,6%. Денний раціон у кілограмах такий: 20 кг трави, 20 — кукурудзи, 1 — соломи, 4 кг комбікорму. Коровам, які дають понад 25 кг молока на добу, на кожний додатковий літр згодовують додатково ще 1 кг комбікорму. Максимально — плюс 4 кг. Тобто корова, яка дає, наприклад, 40 кг молока, отримує додатково 4 кг комбікорму, а якщо 26 кг, то — 0,5 кг. До складу комбікорму входить ріпак, соя, пшениця.
Тваринницька ферма Вольфштетерів побудована традиційно для Баварії. Корівник має два поверхи: на нижньому утримують тварин, а на верхньому тримають сіно та добавки. Неподалік від корівника зберігають силос. Таким чином, для приготування корму виникає потреба набирати інгредієнти, які зберігаються на віддалі. Тому господар вирішив придбати самохідний кормозмішувач “Сілокінг” місткістю бункера 13 м3. Машина маневрена, нею можна під’їжджати і підбирати корм з будь-якого куточка силосної ями. Камери допомагають контролювати рух назад та процес завантажування бункера. Раціон дуже просто перевірити на бортовому комп’ютері.

Велика і мала механізація на фермі Айхерів

Телят у господарстві утримують окремо від корів в індивідуальних будиночках. Це убезпечує їх від багатьох інфекцій. Випоюють “малюків” молоком, потім дорощують до шеститижневого віку і продають.
Сімейне підприємство Херберта Майєра в Тюрлангінгу спеціалізується на виробництві біоенергії. Цікаво, що дахи майже всіх ферм прикрашають сонячні батареї. Задоволення не з дешевих, але Євросоюз підтримує розвиток біо- та відновлюваної енергетики дотаціями з бюджету на кожен кіловат енергії. Бо економічно не вигідно вкладати великі гроші у вітряки чи біогазові установки. Але за умови державної підтримки пошуки альтернативних видів енергії набувають сенсу.
Херберт Майєр має біогазову установку потужністю 130 кВт. Інвестиція в обладнання сягнула 500 тис. євро. Якщо звичайна ціна 1 кВт становить 15 центів, то Майєр отримує від енергетичної компанії 17 центів, а держава компенсує різницю компанії. У Херберта 70 га ріллі, приблизно 50% він орендує. У компактній Баварії знайти вільну земельну ділянку досить складно. Тому ціна орендної плати висока — 450–500 євро/га за рік. Якби вдалося знайти продавця, тоді ціна гектара була б 30–35 тис. євро/га. Вирощує господар кукурудзу, яку використовують на корм 45 коровам, а також переробляють на біогаз. Для його виробництва треба мати сировину, добрий змішувач, правильно збудовані камери для бродіння (реактори) з газовідвідними трубами, генератор, що перетворить енергію газу на електричний струм. Змішування відбувається за допомогою “Сілокінг Дуо” (двошнекової змішувально-дозувальної установки) з місткістю бункера 28 м3 . Кожний турбошнек має свій мотор, який можна регулювати індивідуально, а 14 ножів, за потреби, легко змінити. Зазвичай для приготування кормів кормозмішувач використовують не дуже інтенсивно, а от для змішування кукурудзи, трави, гною для виробництва біомаси інтенсивність використання значно більша. Відповідно, й ножі зношуються швидше. Але сервісна служба працює як годинник, і безперервне виробництво енергії — гарантовано.
Господарства Саксонії значно різняться з баварськими — і за розміром, і за підходом до годівлі. Сільгосппідприємство “Аграр ГмбХ Жопауталь”, крім молочного виробництва, займається вирощуванням ріпаку, виробництвом електроенергії, насінництвом. Виробництво молока й м’яса сертифіковано, підприємство є учасником програми “Безпечне для

Самохідний кормозмішувач у пана Вольфштетера працюватиме ще років 50

навколишнього середовища сільське господарство”. На підприємстві працює 84 робітники та шість практикантів.
Молочна ферма на 1400 голів вражає своїми масштабами. Тут також тримають 1385 телят і репродуктивних теличок. Молочна квота становить 12 717 255 кг за рік. Середня продуктивність — 9602 кг на корову. З 1992 по 1997 рр. землі поступово вилучали з обробітку. Тепер сіють 269 га ріпаку, 131 — озимого ячменю, 106 — озимого жита, 97 — тритикале, 251 — ярого ячменю, 110 — вівса, 1234 — кукурудзи на силос, 453 — пари, 58 — суміш багаторічних трав, 113 га законсервовано. Середня врожайність озимого ячменю — 70,36 ц/га, озимого жита — 66,12, ярого ячменю — 52,10, вівса — 57,02, ріпаку — 38,75 ц/га. Рослинництво обслуговують зернозбиральні комбайни Сlaas Lexion та cівалка Horsch. У тваринництві працю полегшують “Массеї” та кормозмішувач “Сілокінг Дуо”. Раціони щоденно контролюють з допомогою комп’ютерної програми, час від часу перевіряють вміст сухої речовини в кормі елементарним зважуванням перед сушінням, висушуванням у духовці та контрольним зважуванням. Раціони різняться за вмістом енергії для сухостійних, тільних, дійних корів і телят. Оскільки ферма величезна, то змішування складових корму (сіно, люцерна, меляса, соєвий шрот, ріпаковий експелер, сіль для худоби, кукурудза, мінерали, вапно) здійснюють в ангарі, а готовий корм транспортером подають до приміщення корівника. У корівнику транспортери розміщають нагорі, і корм падає до годівниць. Приміщення вентилюється потужними вентиляторами. Корови стоять ситі та задоволені. Обслуговуючий персонал, здається, теж, бо має достатньо механізації, всі процеси оптимізовано.
Ви, певно, завважили, що кукурудзи господарі висівають найбільше. Звичайно, не всю її використовують на корм. Велику частину спрямовують на вироблення біогазу, а потім електроенергії, які споживають у господарстві та продають енергетичній компанії. Для подрібнення й змішування маси теж послуговуються великим “Сілокінгом”.

Ольга Сидоренко, 
Німеччина

Інтерв'ю
Аграрний союз України — громадська організація, яка об’єднує сільгоспвиробників. Переважно — «середняків» із земельним банком від 1000 до 3000 га. Вона, як і низка інших об’єднань сільгоспвиробників, виступила з різкою критикою тієї моделі... Подробнее
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес

1
0