Спецможливості
Технології

Пропонуємо безпечний захист кукурудзи від бур’янів

26.09.2008
773
Пропонуємо  безпечний захист  кукурудзи від бур’янів фото, ілюстрація

Боротьба з бур’янами на кукурудзі — одне з найважливіших завдань у технологічному циклі вирощування цієї культури. І що раніше буде знищено бур’яни, то більший потенціал урожайності буде забезпечено. Найкращий старт без бур’янів гарантують саме грунтові гербіциди.

Боротьба з бур’янами на кукурудзі — одне з найважливіших завдань у технологічному циклі вирощування цієї культури. І що раніше буде знищено бур’яни, то більший потенціал урожайності буде забезпечено. Найкращий старт без бур’янів гарантують саме грунтові гербіциди.

Якщо ви плануєте одержати врожаї на рівні 70 і більше центнерів з гектара, краще використати Примекстру Голд 720 SC, к.с. (2,5–3,5 л/га) або Примекстру TZ Голд 500 SC, к.с. (4,0–4,5 л/га). Норма витрати, по-переше, залежить від складу гумусу в грунті, по-друге — від рівня забур’яненості. Ці гербіциди мають у своєму складі два компоненти, тому контролюють значно ширший спектр дводольних бур’янів, ніж ацетохлорні препарати. За рахунок синергізму двох компонентів посилюється дія на злакові та дводольні бур’яни, подовжується термін захисної дії. Крім того, ці препарати не мають токсичного впливу на кукурудзу (тим самим покращують потенціал урожайності) і можуть бути використані на ділянках гібридизації. Ще однією перевагою цих гербіцидів є можливість використати їх не тільки до сходів кукурудзи, а й після появи сходів — до фази трьох-п’яти листків. Це дуже важливо в двох випадках: 1) якщо господарство має великі площі кукурудзи й не завжди встигає внести препарати до сходів; 2) під час посухи, коли є ризик погіршення дії грунтових гербіцидів. Із Примекстрою можна перенести строки обробки на пізніший час.
Та може виникнути ситуація, коли, незважаючи на суху погоду, разом із кукурудзою проросли й бур’яни, в тому числі й осоти. Складається враження, що можливості грунтових гербіцидів використано, та тут на допомогу приходить новий грунтовий гербіцид компанії “Сингента” Люмакс 537,5 SE, с.е. (3,5–4,0 л/га). Це вже трикомпонентний препарат, до складу якого входять S-метолахлор, тербутилазин, мезотріон. Завдяки такому складу, спектр контрольованих бур’янів стає ще ширшим, підвищується ефективність їхнього знищення, а захисна дія зберігається протягом 70–80 днів (це найтриваліший період серед грунтових гербіцидів). Та головним є те, що Люмакс 537,5 SE, с.е., знищує вже пророслі бур’яни, діє як страховий гербіцид, включаючи осоти, а потім контролює проростаючі рослини (наступні хвилі) як грунтовий гербіцид протягом 12 тижнів. У цей період вірогідність опадів зростає, дія препарату реактивується, значно скорочуються ризики зменшення ефективності грунтових гербіцидів у разі посухи. Цей препарат теж не має фітотоксичної дії та може бути використаний на ділянках гібридизації. Люмакс 537,5 SE, с.е, демонструє високу ефективність при застосуванні на рослинних рештках, що дає змогу вважати цей гербіцид базовим для No-Till технологій.
У боротьбі з бур’янами в період вегетації найкраще зарекомендував себе Мілагро 040 SC, к.с. (1,0–1,25 л/га). Він досить ефективно контролює не тільки однорічні та багаторічні злакові, а й велику кількість однорічних дводольних бур’янів (щириця, лобода, гірчиця, талабан, дурман, гірчаки тощо). Головне, що вирізняє цей препарат з-поміж аналогічних, — він не фітотоксичний, що дає можливість застосовувати його аж до десятого листка та на ділянках гібридизації. Господарники, які використовували Мілагро 040 SC, к.с., зазначають, що кукурудза зовсім не пригнічувалась, і це, безумовно, покращувало її врожайність.
Якщо поле засмічено осотами, то на допомогу приходить Діален Супер 464 SL, в.р.к. (1,0–1,2 л/га). Цей препарат відомий уже не одному поколінню агрономів. Він контролює дуже широкий спектр однорічних і багаторічних дводольних бур’янів. Крім того, завдяки дикамбі, знищуються кореневища осотів, що дає змогу очищувати поля від цього злісного бур’яну для наступних культур у сівозміні (наприклад, соняшнику). Тож Діален Супер 464 SL, в.р.к., гарантує безосотне поле на два роки вперед.
 Діален Супер 464 SL, в.р.к., можна використовувати в сумішах з іншими гербіцидами (наприклад, Мілагро 040 SC, к.с., для комбінованої дії проти багаторічних рослин). Та для сумішей доцільніше застосовувати Банвел 4S 480 SL, в.р.к. (0,3–0,8 л/га). Це препарат-партнер, який можна використовувати одночасно з різними гербіцидами на кукурудзі. До його складу входить дикамба, яка (як і Діален Супер 464 SL, в.р.к.) сприяє очищенню полів від осотів для наступних культур у сівозміні. Крім того, ці препарати дають можливість розірвати ланцюг використання сульфонілсечовин і запобігти проблемам післядії та резистентності. Слід пам’ятати, що Діален Супер 464 SL, в.р.к., та Банвел 4S 480 SL, в.р.к., можна використовувати тільки у фазі трьох-п’яти листків. Проблема полягає в тому, що формування генеративних органів кукурудзи припадає на фазу шести-десяти листків (залежно від періоду визрівання). Саме в цей період досить небезпечна обробка культури більшістю зареєстрованих гербіцидів, бо вони призводять до суттєвого зниження врожаю. Вгадати точно цей період практично неможливо.
А що ж робити, коли фаза розвитку кукурудзи перейшла цю безпечну межу? Тільки одне — використовувати найменш фітотоксичні гербіциди. Наприклад, Пік 75 WG, в.г. Якщо додати всього 5–10 г/га цього препарату до Мілагро 040 SC, к.с., така суміш посприяє приборканню практично всього спектру бур’янів, а також падалиці соняшнику протягом сезону.
Є ще один спосіб розв’язати згадані вище проблеми — застосувати новинку від компанії “Сингента” Каллісто 480 SC, к.с. (0,2–0,25 л/га). Цей унікальний препарат створено на основі синтетичного аналогу природної речовини рослинного походження — мезотріону. Новий гербіцид знищує широкий спектр однорічних та багаторічних дводольних бур’янів, а також важковикорінювані бур’яни, такі як осоти (навіть рожевий) та березку польову. До речі, препарат найкраще з усіх гербіцидів контролює паслін чорний (Solanum nigrum) — він не пригнічує його, а саме знищує. Каллісто 480 SC, к.с., можна застосовувати до восьмого листка включно. Та це ще не все. Унікальність цього гербіциду полягає ще й у тому, що він одночасно справляє як грунтову, так і страхову дію. Після застосування цього препарату проти пророслих бур’янів Каллісто 480 SC, к.с., виконує свою корисну роботу вже як грунтовий гербіцид. Це особливо важливо за дощових умов, коли може проростати не одна хвиля бур’янів і проти кожної з них треба проводити обробки.
Наявність широкого асортименту гербіцидів для убезпечення кукурудзи від бур’янів дає змогу розробити оригінальні комбінації захисту, які, на жаль, неможливо викласти в рамках цієї статті. Але ви завжди можете звернутися до наших спеціалістів, і вони допоможуть вам розробити рекомендації для кожного поля залежно від виниклих проблем.
Торішній досвід засвідчив, що використання високоврожайних гібридів кукурудзи (Олдхем, Канада, НК-Термо, Окістан, Селест тощо) з одночасним дотриманням технологічних вимог компанії “Сингента” допоміг багатьом господарствам одержати врожай у заліковій вазі понад 100 ц/га. А врожайність кукурудзи на рівні 80 ц/га стала звичним явищем.

О. Зозуля,
канд. біол. наук, менеджер із гербіцидів ТОВ “Сингента”

Попередня стаття

Інтерв'ю
Микола Горбачов, керівник New World Grain Ukraine (Soufflet Group), президент Української Зернової Асоціації
Для успішного ведення агробізнесу мало виростити і зібрати хороший урожай, потрібно ще вміти його продати. Про основні засади роботи зернового трейдингу в Україні propozitsiya.com розповів
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0