Спецможливості
Архів

Промислова технологія свинарства

26.09.2008
911
Промислова технологія свинарства фото, ілюстрація

ТОВ “Деміс-Агро” на базі колишньої молочнотоварної ферми радгоспу “Підгородній” Дніпропетровського району в жовтні 2006 року заснував Едуард Демішев. Рік по тому територія ферми, що спершу займала 15 га на околиці міста Підгороднє, розширилася за рахунок придбання свинокомплексу ЗАТ “Котовського” в селі Любимівка.

ТОВ “Деміс-Агро” на базі колишньої молочнотоварної ферми радгоспу “Підгородній” Дніпропетровського району в жовтні 2006 року заснував Едуард Демішев. Рік по тому територія ферми, що спершу займала 15 га на околиці міста Підгороднє, розширилася за рахунок придбання свинокомплексу ЗАТ “Котовського” в селі Любимівка.

Створений свинарський комплекс об’єднує кращі технології інтенсивного ведення свинарства, в тому числі відтворення та дорощування свинопоголів’я, а також енергоощадну альтернативну технологію відгодівлі, утримання свиноматок другої половини поросності та ремонтного молодняку.
Проектна потужність ферм комплексу — 20 тис. голів товарних свиней за рік. Матеріально-технічна база комплексу включає: на репродукторі — один свинарник-маточник на 206 станкомісць, одне приміщення для дорощування поросят на 3,5 тис. головомісць, два приміщення для утримання свиноматок другої половини поросності на 1120 головомісць та одне приміщення для індивідуального утримання холостих і умовно поросних свиноматок на 340 станкомісць (тут же утримують 20 кнурів-плідників), лабораторію для оцінки якості сперми; на відгодівельній фермі — 6 свинарників для утримання відгодівельного поголів’я свиней на 5000 головомісць.
ТОВ “Деміс-Агро” — одне з найбільших спеціалізованих підприємств із виробництва свинини в районі, де впроваджено промислову технологію відтворення стада, вирощування та відгодівлі свинопоголів’я.
За 2007 рік тут реалізовано близько 61 т свиней у живій масі, а 2008 року очікують реалізувати не менше 1700 т, або в 28 разів більше, ніж попереднього року. Вже у перший рік роботи від реалізації 60,6 т свиней у живій масі одержали 125 тис. грн чистого прибутку, а рентабельність виробництва свинини становила 26,6 відсотка.
Середня кількість працюючих на свинофермах — 28 осіб, вартість основних засобів підприємства на початок 2008 року — 7,3 млн гривень.
Станом на 28 березня 2008 року в господарстві утримували 8879 голів свиней, з них — 882 голови свиноматок. Практично за перший квартал цього року вже реалізовано на м’ясо 3059 голів свиней загальною живою масою 336 тонн.
Велику увагу на підприємстві приділяють підвищенню рівня годівлі свинопоголів’я.
Усі складові раціону закуповують на ринках України, бо в господарстві зернофуражні культури не вирощують, а премікси використовують виробництва Франції.
Для годівлі свиней комбікорми, які становлять 100% структури раціонів, готують за п’ятьма рецептами у власному комбікормовому цеху. Рецепти комбікормів складають для окремих вікових груп свиней: поросні свиноматки, лактуючі свиноматки, ремонтні свинки, свині на відгодівлі першої фази — “Гроуер” та свині на відгодівлі другої фази (заключної) — “Фінішер”. Ці рецепти складають з допомогою програми, яку розробили спеціалісти українсько-французької фірми. Для підсисних поросят закуповують 100-відсотково стартерні комбікорми в Данії, Польщі та Німеччині.
На підприємстві впроваджено ресурсоощадну технологію сухої годівлі комбікормами. На основі комп’ютеризованої автоматичної системи годівлі раз на добу годують свиноматок другої половини поросності, відповідно, двічі — холостих та умовно поросних свиноматок і тричі — лактуючих. Кнурів-плідників годують один раз на добу. Поросят після відлучення, підсвинків та відгодівельне поголів’я свиней годують уволю; комбікорми в бункерні годівниці подають кожні дві години.
Упровадження такої технології годівлі дало можливість знизити витрати кормів на 1 кг приросту живої маси свиней та, відповідно, на 1 голову. Так, якщо 2007 року на 1 кг приросту живої маси свиней на підприємстві витратили 4,3 кормоодиниці (к. о.), то за перший квартал нинішнього року відповідні витрати становили лише 3,3 к.о., або на 30% менше, ніж торік.
Господарство використовує французьку схему гібридизації. Виробництво свинини організовано на двох виробничих ділянках. На товарному репродукторі утримують свиноматок F-1 (галаксі-помісі, велика біла х ландрас французької селекції), яких осіменяють спермою кнурів синтетичної м’ясної лінії для одержання відгодівельного молодняку свиней.
Для ремонту маточного стада завозять ремонтних свинок із Франції. Їх утримують великими (до 120 голів) групами в станках комбінованого утримання (із зоною моціону та годівлі на решітчастих підлогах і зоною відпочинку на підстилці). Таке вирощування ремонтних свинок відповідає європейським вимогам щодо утримання свиней. Осіменяють ремсвинок у віці 7–7,5 місяця, коли їхня жива маса — не менше 130 кілограмів.
У господарстві з першого дня заснування впроваджено штучне осіменіння свиноматок. Після осіменіння свиноматок (ремсвинок) перші чотири тижні (28 діб) утримують в індивідуальних станках, а після того як УЗД (ультразвукове дослідження) підтвердить їхню поросність, свиноматок переводять у корпус для групового утримання (120–140 голів). На опорос свиноматок переводять за 10 діб до строку. Після опоросу, на 28 добу, свиноматок забирають від підсисних поросят, і вони вже на четвертий-п’ятий день приходять в охоту, тоді їх і осіменяють.
Поросяться свиноматки в свинарнику-маточнику на 206 станкомісць (5 секцій по 40). Поросят відлучають від свиноматок у 28-денному віці середньою живою масою 7,5–8,0 кг. На другий день від народження в поросят обрізають ікла та хвостики, а на четверту-п’яту добу кнурців каструють та вводять їм препарати, які містять залізо. На сьомий день поросят привчають до годівлі стартерними комбікормами, поступово збільшуючи їхню кількість.
Основою виробничих процесів є тижневий ритмічний цикл. У всіх приміщеннях дотримуються оптимального мікроклімату. Для підтримання температурного режиму в маточнику та свинарнику з дорощування поросят встановлено котельню, оснащену твердопаливними котлами польського виробництва, що працюють на органічних відходах. На відгодівельній свинофермі в приміщеннях використовують глибоку підстилку (подрібнена солома, тирса та лушпиння соняшнику).
На всіх виробничих ділянках кормороздавання механізовано; видалення гною на репродукторній фермі в свинарниках із дорощування поросят здійснюють самопливом періодичної дії, а де є глибока підстилка (відгодівельники), — навантажувачем після реалізації свиней на м’ясо (через 5–5,5 місяця). Водонапування на обох фермах здійснюють за допомогою автоматичних соскових напувалок.
Навантаження поголів’я в свинарнику-маточнику на одного оператора — 80 свиноматок, на дорощуванні поросят — 2,5–3,0 тис. голів та на відгодівлі — 800–1000 голів.
На всіх виробничих ділянках у господарстві підтримують високий рівень ветеринарно-санітарної культури виробництва.
На кінець 2008 року господарство планує збільшити чисельність свинопоголів’я до 10 тис. голів, у т. ч. свиноматок — до 1300 голів; одержати в середньому 11,5 поросяти на один опорос свиноматки, а всього за 2008 рік — близько 18 тис. голів приплоду та реалізувати на м’ясо не менше 1700 т кондиційних свиней у живій масі.

Д. Микитюк,
канд. с.-г. наук
А. Лоза,
директор ТОВ “Деміс-Агро”
М. Геймор,
учений зоотехнік

Інтерв'ю
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька
Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому... Подробнее

1
0