Спецможливості
Статті

Прогноз агрометеорологічних умов вегетації озимини

05.06.2008
882
Прогноз агрометеорологічних умов вегетації озимини фото, ілюстрація
Прогноз агрометеорологічних умов вегетації озимини

Темпи розвитку і ріст вегетативних органів озимих культур значною мірою залежать від накопичення ефективного тепла і зволоження грунту в межах розповсюдження кореневої системи рослин упродовж вересня і жовтня.
Агрометеорологічні умови, що склалися в літній період поточного року, виявилися жорсткими і несприятливими для богарного землеробства.
Внаслідок значного недобору опадів (що передбачалося довгостроковим прогнозом на початку року) і великої кількості спекотних днів більшість районів південних, південно-східних і східних областей охопила повітряна і грунтова посуха. За даними Українського гідрометцентру, на значних площах під посівами ранніх і пізніх культур у цьому регіоні запаси продуктивної вологи у метровому шарі в середині липня не перевищували 10–40 мм, а місцями знижувалися до нуля. На решті території кількість продуктивної вологи коливалась у межах 70–90 мм і лише в ряді районів західних і центральних областей становила 120–160 мм. Така строкатість зволоження грунту влітку не тільки негативно позначиться на продуктивності пізніх польових культур, а й призведе до недостатнього вологозабезпечення посівів озимих культур під урожай наступного року, адже післядія посухи частіше дається взнаки не так у поточному, як у наступному, році.
Аналіз багаторічних спостережень за температурою повітря (за період 1881–2002 роки) показав, що екстремальна позитивна теплова аномалія в липні (коли відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми перевищувало 3°С) спостерігалася в 1882, 1885, 1920, 1936, 1938, 1959, 1999 і 2001 роках.
За довгостроковим агрометеорологічним прогнозом, у серпні очікується близький до помірного тепловий режим з позитивним відхиленням середньомісячної температури від кліматичної норми, яке коливатиметься по території в межах 0,9–1,5°С.
Кількість опадів на переважній території становитиме 70–90% середніх багаторічних показників. Отже, очікуваний гідротермічний режим у серпні не сприятиме істотному збільшенню вологозапасів у грунті. Тому слід орієнтуватися на складні умови для посіву озимих культур, які супроводжуватимуться недостатнім забезпеченням продуктивною вологою.
У вересні прогнозується близький до помірного тепловий режим з невеликою від’ємною тепловою аномалією середньомісячної температури, яка коливатиметься від мінус 0,1 до мінус 0,5°С. Унаслідок цього сума ефективних температур вище 5°С виявиться меншою порівняно з кліматичною нормою (табл. 1).
Очікувана кількість опадів у вересні на переважній території України на 30–40% перевищуватиме середні багаторічні показники, що сприятиме поповненню запасів грунтової вологи і оптимізації вологозабезпечення польових культур.
Агрометеорологічні умови, що очікуються в першій половині осіннього періоду вегетації озимих культур, призведуть до стриманих темпів розвитку рослин і водночас сприятимуть їх укоріненню і росту вегетативної маси.
Теплішим від звичайного очікується жовтень. Позитивні відхилення від норми середньомісячної температури повітря становитимуть 0,5–1°С. Завдяки цьому збільшиться накопичення ефективного тепла і прискоряться темпи розвитку рослин. Сума ефективних температур понад 5°С за жовтень перевищуватиме кліматичну норму на 12–26°С, що компенсуватиме недобір ефективного тепла у вересні. Загалом позитивні відхилення від кліматичної норми суми ефективного тепла за вересень-жовтень становитимуть 9–16°С. Унаслідок цього на кінець періоду осінньої вегетації строки настання фаз розвитку рослин озимих культур випереджатимуть середні багаторічні показники на 2–3 дні.
Розрахунки показують, що припинення вегетації озимих культур, яке збігається з датами стійкого переходу середньодобової температури через 5°С у бік зниження, відбудеться на 3–6 днів раніше від середніх багаторічних строків, у третій декаді жовтня — першій декаді листопада (табл. 2).
За довгостроковим прогнозом середньомісячної температури на вересень-жовтень розрахована очікувана динаміка суми ефективних температур (вище 5°С), яка накопичується від початку кожної декади (починаючи від першої декади вересня) до кінця вегетаційного періоду (табл. 3).
Наведену інформацію можна використовувати для визначення оптимальних строків сівби озимої пшениці з огляду на те, що для настання фази кущіння й утворення 3–5 стебел у рослин озимини потрібна сума ефективних температур 250–350°С.
Очікувана динаміка накопичення суми ефективних температур у вересні-жовтні свідчить про достатнє забезпечення теплом посівів озимої пшениці за умови сівби її в оптимальні строки.

В. Просунко,заввідділом агрометеорологічного та математичного аналізу і досліджень Інституту гідротехніки і меліорації УААН

Інтерв'ю
Наразі багато країн світу шукають спосіб, як поліпшити екологічні умови та знайти нові джерела енергії. Одним із рішень цієї глобальної проблеми є вирощування унікального дерева, яке вже відоме у всьому світі під назвою «павловнія». Це... Подробнее
Щорічні демонстраційні поля та заходи, які компанія «Сингента» вже багато років проводить на базі потужних й авторитетних господарств в Україні, стали доброю традицією. Зустрічі та живе спілкування фахівців безпосередньо на полі є вкрай... Подробнее

1
0