Спецможливості
Статті

Прогноз агрометеорологічних умов на січень-лютий 2009 року

04.02.2009
480
Прогноз агрометеорологічних умов на січень-лютий 2009 року фото, ілюстрація

Підставою для прогнозування середньомісячної температури повітря був аналіз багаторічних спостережень за температурою на мережі метеорологічних станцій України в ретроспективі за період 2008–1881 рр. із застосуванням методів математичної статистики й комп’ютерних технологій.

Підставою для прогнозування середньомісячної температури повітря був аналіз багаторічних спостережень за температурою на мережі метеорологічних станцій України в ретроспективі за період 2008–1881 рр. із застосуванням методів математичної статистики й комп’ютерних технологій.

Очікуваний тепловий режим
У січні й лютому цього року очікується суттєва теплова аномалія. Відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми в січні коливатиметься в межах 2…2,7°С в зоні Степу; 2,4…2,8 — в Лісостепу; 2,2…2,9°С — на Поліссі й, відповідно до вказаних регіонів, 1…1,5, 1,5…2 та 1,2…1,8°С — в лютому (табл.). Унаслідок цього на фоні від’ємних значень середньодобової температури можливі тривалі періоди з відлигами, протягом яких руйнуватиметься сніговий покрив.
За весь історичний період спостережень від’ємні відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми коливалися в січні від мінус 5,6 до мінус 9,4°С, а в лютому — від мінус 6,2 до мінус 12,5°С. Позитивна аномалія теплового режиму змінювалася в межах 5,6…7,8° у січні та 5,6…8,3°С — в лютому. Наведені екстремальні значення відхилень середньомісячної температури від норми характеризують допустимі похибки прогнозування даного показника агрометеорологічних умов зимового періоду. Як це часто буває в зимові місяці, амплітуда коливання температури повітря від мінімальних значень у нічні години до максимальних у денні становитиме 10…15°С.

Прогноз опадів
У другій половині зими 2008–2009 рр. на переважній території прогнозується значний недобір атмосферної вологи. Кількість опадів за місяць у січні й лютому коливатиметься в межах 90–110% середніх багаторічних показників, які відповідають кліматичній нормі. Лише в лютому в чотирьох областях Полісся місячні суми опадів перевищать її на 16–26%, що обумовить збільшення висоти снігового покриву та потенційних запасів талої вологи, потрібної для зволоження грунту на полях (табл.).

Володимир Просунко,
канд. географ. наук, провідний науковий співробітник Інституту гідротехніки й меліорації УААН

Інтерв'ю
Виробники добрив та аграрії не можуть дійти згоди у питанні справедливого ціноутворення на добрива вітчизняного виробництва. Ця ситуація викликає занепокоєння.
Висока культура землеробства потребує організованості та злагодженості у виконанні кожного технологічного процесу. А в умовах інтенсивного землеробства всі технологічні операції слід довести до ідеалу, оскільки їхнє виконання є найбільш... Подробнее

1
0