Спецвозможности
Новости

Професія — менеджер

05.06.2008
1020
Професія — менеджер фото, иллюстрация

Професія — менеджер

Два роки тому тут відзначали перший ювілей. 5 років — не такий уже й тривалий термін аби досягти великих здобутків, проте всім, хто стояв у витоків народження нової справи, було чим пишатися. Отже, і викладачі, і студенти, й аспіранти молодого факультету аграрного менеджменту святкували свої перші перемоги. І раділи вони ось чому: відомо, що випускники факультету нині працюють — і досить успішно — не лише на вітчизняних, а й міжнародних фірмах. Наприклад, Світовий банк, фірми “Сіменс”, “Каргілл”, “Сингента”. Дехто продовжує навчання в кількох відомих університетах світу. Студенти із захопленням ведуть науково-дослідні роботи, займаються видавничою справою. У вільний час залюбки беруть участь у всіх культурно-мистецьких та спортивних заходах університету. Втім, не будемо забігати наперед і довідаємося про все поступово. А допоможе нам у цьому наш співрозмовник — декан факультету аграрного менеджменту Національного аграрного університету, кандидат економічних наук Сергій Іванович Михайлов.

КОР.: Сергію Івановичу, коли створювався факультет, чи не було побоювання, що професії, яких ви навчатимете, не знайдуть свого місця на ринку праці? Адже не секрет, випускники вузів не завжди знаходять для себе хорошу, престижну роботу...
С. МИХАЙЛОВ: Наш факультет був створений у липні 1995 року за рішенням вченої ради НАУ та наказом ректора Дмитра Олексійовича Мельничука. І такий крок був продиктований самим часом. Тоді менеджерів випускали лише в Київському торгово-економічному інституті та в Київському державному університеті ім. Шевченка. Втім, зважте, це були фахівці-економісти широкого профілю, якщо так можна сказати. Час же вимагав нових спеціалістів, які б працювали перш за все в аграрному секторі економіки. А таких поки що не було. Нині ж, коли ми випустили близько тисячі менеджерів для сільського господарства, переконались, що готуємо фахівців нового стандарту. Сьогодні наші випускники з успіхом працюють у таких відомих фірмах, як корпорації “Каргілл”, “Інтерагро”, “Славія”, “Сингента”, “Авентіс”. Зрозуміло, це молоді фахівці у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
КОР.: Сергію Івановичу, а не виходить так, що поки Україні потрібні сучасні менеджери для нашого села, факультет готує спеціалістів для іноземних фірм?
С. МИХАЙЛОВ: Ні в якому разі. Треба чітко розуміти, що на факультеті аграрного менеджменту ми готуємо спеціалістів за такими напрямами: менеджмент організацій, менеджмент зовнішньоекономічної діяльності, економічна кібернетика. Також ми навчаємо групу студентів, які отримують спеціалізацію “правове забезпечення агропромислового виробництва”. Але, що не кажіть, саме менеджер-економіст із зовнішньоекономічної діяльності вважається найпрестижнішим. Це підтверджує конкурс під час вступних іспитів. Та й узагалі саме наш факультет — в п’ятірці самих престижних в Національному аграрному університеті. А повертаючися до вашого запитання, зазначу також, що на всі спеціальності нашого факультету — солідний конкурс. До того ж, наші спостереження підтверджують: багато дітей повертається в рідне село, район, область. Адже аграрний бізнес тільки-но розвивається, і тут аграрним менеджерам є де застосувати свої знання, випробувати свої сили, здобути професійний досвід. Бо ці спеціалісти — організатори сільськогосподарського виробництва. Спілкуючись із ними, ми знаємо, що вони впевнено і кваліфіковано працюють, наприклад, на підприємстві “Агромарс” (Гаврилівський птахокомплекс), ТОВ “Праця”, СП “Агропрогрес”... Є такі, що лише 2–3 роки, як закінчили факультет, а вже працюють головними економістами або керівниками сільгосппідприємств. Щоправда, простежується певна тенденція: хлопці все ж прагнуть потрапити на виробництво, дівчата ж ідуть частіше в банківську систему, податкові органи. Протягом усього періоду навчання, звісно, окрім базових дисциплін, ми привчаємо наших студентів до того, що вони повинні вміти в економічних умовах брати на себе відповідальність, приймаючи рішення. До речі, суперсучасний фах на сьогодні — це менеджер з інформаційних систем. І готуючи таких спеціалістів, ми величезну увагу приділяємо посиленій системі комп’ютерної підготовки.
КОР.: Але для того, щоб дати дітям такі знання, потрібні висококваліфіковані викладачі. І це, напевне, проблема з проблем...
С. МИХАЙЛОВ: Нагадаю, що навчальний процес на факультеті забезпечують 6 профільних кафедр. Їх керівники — “золотий запас” не тільки нашого факультету, а й Національного аграрного університету. Це доктор економічних наук, член-кореспондент УААН, заслужений діяч науки і техніки України, професор Валерій Галушко, доктор економічних наук, заслужений діяч науки і техніки України, професор Йосип Завадський, доктор економічних наук, професор Володимир Кадієвський, академік, доктор юридичних наук, професор Василь Янчук, кандидат економічних наук, професор Віталій Білик, кандидат економічних наук, доцент Михайло Швиденко. Очолювані цими викладачами кафедри підготували чимало сучасних підручників, нових навчальних посібників, монографій та методичних розробок, які допомагають у підготовці спеціалістів економічного профілю. Також на факультеті сьогодні навчається близько 35 аспірантів, які добре володіють іноземними мовами, тому у них є можливість стажуватися за кордоном. Адже Національний аграрний університет працює в спільному проекті з вузами Великобританії, Німеччини, США, Голландії, Франції, Польщі, Чехії щодо обміну студентами і викладачами. Між іншим, навчальні плани факультету аграрного менеджменту адаптовані до системи вищої освіти США та інших розвинутих країн світу. Це дає змогу нашим студентам продовжувати навчання на відповідних курсах у зарубіжних університетах і отримувати диплом про вищу освіту міжнародного зразка. Щороку близько 60 старшокурсників проходять стажування та навчання в кращих університетах Західної Європи та США, а також на спеціалізованих фермах європейських країн.
КОР.: Переконана, тим, хто, захоплюється якоюсь справою, завжди здається, що зробленого замало, щось потрібно доробити, доопрацювати, достворити...
С. МИХАЙЛОВ: Так. Ми теж упевнені, що повинні постійно розвиватися, вдосконалюватися. Наш колектив, підтримуючи ідею ректора НАУ Дмитра Мельничука, працює над реалізацією задуму: відкрити ще одну спеціальність — адміністративний менеджмент. Цього ще не навчає жоден вуз. А ми вже підготували навчальну програму, за якою навчатимуться майбутні магістри. Ще ми мріємо, і знову ж таки на вимогу часу, відкрити спеціальність “маркетинг”. Адже Україна стоїть на порозі вступу до Світової організації торгівлі, і нам дуже будуть потрібні фахівці, які б уміли просувати наш вітчизняний товар на світові ринки.
Зрозуміло, напрям — підготовка фахівців для сфери аграрного бізнесу — залишається. І Національний аграрний університет є флагманом у справі підготовки професійних кадрів для сільського господарства.
КОР.: Сергію Івановичу, розповідь про факультет була б неповною, якби ми не згадали про захоплення ваших студентів. Я знаю, що Ви пишаєтеся їхніми успіхами у спорті та мистецтві...
С. МИХАЙЛОВ: Думаю, Ви зі мною погодитесь, що кожна дитина в чомусь талановита. Варто їй тільки допомогти. Наші діти співають, танцюють, грають у Клубі веселих і кмітливих, беруть участь у спортивних змаганнях, які проводяться в НАУ. Наша спортивна команда, наприклад, виборола перше місце в спартакіаді університету. Ми тримаємо перші призові місця в традиційному вузівському мистецькому конкурсі “Голосіївська весна” та в змаганнях серед команд КВК університету. Гордість нашого факультету — Юля Кравченко. Вона є лауреатом відомого міжнародного пісенного фестивалю “Слов’янський базар”... Що не кажіть, а сучасний менеджер повинен бути не лише професіоналом, а й усебічно розвиненою особистістю.

Запитувала Наталія Черешинська

Интервью
Международная семеноводческая компания Strube, которая специализируется на селекции сахарной свёклы, пшеницы, ржи и рапса, в 2017-м отмечает вое 140-летие. В Украине офис компания открыла в 2008 году.
Максим Тарапата
Украина является лидером по экспорту растительного масла. Один из перспективных рынков для украинского масла – КНР, на котором интерес к подсолнечному маслу постоянно растет. Какие сложности ожидают украинских импортеров, рассказал Максим... Подробнее

1
0