Спецможливості
Новини

Проєкт «Сіверський горіх» — горіхове підкорення півночі України

30.11.2021
982
Проєкт «Сіверський горіх» — горіхове підкорення півночі України фото, ілюстрація

Адвокат Роман Блажко, партнер київської юридичної фірми «Лекс'Юс», працює над сортоформами, які могли б давати стабільні врожаї якісної продукції північніше 51-ї паралелі. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сторінку в facebook президента Української горіхової асоціації Геннадія Юдіна.

Чотири роки тому українські горіховоди тільки почали разом з Максимом Кононенком («Сумський сад») та з командою фахівців Олександра Колісника (АФ «Світанок», Харківська область) працювати над розширенням ареалу вирощування горіха у промислових садах на півночі України, за 50-ю паралеллю.

Роман Блажко вже винайшов кілька перспективних сортоформ, з якими він планує проводити селекційні дослідження, ще далі на північ — за 51-ою паралеллю. Але які горіхи матимуть перспективу для подальшого поширення?

Як відомо, на одному й тому ж дереві горіха тичинкові й маточкові квітки цвітуть не одночасно — це явище називається дихогамією. Дерева, на яких спочатку цвітуть тичинкові (чоловічі) квітки, називаються протоандричними. Дерева, на яких спочатку цвітуть маточкові (жіночі) квітки, називаються протогінічними. Завдяки дихогамії у горіха відбувається перехресне запилення (дуже рідко на одному дереві одночасно цвітуть чоловічі та жіночі квітки — гомогамні дерева).

Ще в 70-х роках вченими Ф. Л. Щепотьєвим та А. Г. Герасименко на підставі численних дослідів було доведено, що при запиленні квіток пилком з дерев іншого типу дихогамії плоди зав’язувались добре і врожайність їх була високою. Тому для постійного та гарантованого запилення в північних садах, де цвітіння триває відносно недовго, краще мати дерева обох типів дихогамії. В своїй селекційній дослідній діяльності Роман Блажко сконцентрувався на підборі таких сортоформ. 

Але цього замало для їх подальшого промислового використання — треба щоб горіхи з цих дерев були тонкошкаралупними, мали світле ядро, яке легко відокремлюється від шкаралупи, добру кулясту форму, та ще й достатній калібр (розміри)! І молодому талановитому садівникові Роману Блажку це вдалося! Сьогодні він має відібрані сортоформи «Батуринський» (протоандричний тип цвітіння, де цвіт чоловічих квітів передує цвіту жіночих квітів) та «Конотопський» (протогінічний тип цвітіння, де цвіт жіночих квітів передує цвіту чоловічих квітів), які вирощені за 51-ою паралеллю та відповідають вище переліченим вимогам для їх поширення.

Роман Блажко добре засвоїв техніку щеплення і у власному розсаднику вирощує щеплені саджанці цих сортоформ. Про якісні характеристики цих сортоформ можна прочитати на сайті СІВЕРСЬКИЙ ГОРІХ. Це найпівнічніший горіховий проєкт в Україні, спрямований на пошук та селекцію сортоформ горіха волоського в екстремальній зоні горіхівництва.

На сьогодні проєкт «Сіверський горіх» є першовідкривачем в Україні нових сортоформ горіха, що виросли за 51-ю паралеллю. Важлива якість цих сортоформ — морозостійкість. При цьому саджанці обох сортоформ в саду забезпечують високе запилення та врожайність. Та у подальшому горіхи обох сортоформ мають всі необхідні якості для експорту: калібр, колір ядра та його вихід, зручна форма горіха для його переробки.

Інтерв'ю
За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології... Подробнее
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее

1
0