Спецможливості
Новини

Продовольча безпека країни

05.06.2008
653
Продовольча безпека країни фото, ілюстрація
Продовольча безпека країни

“Ми продовольча безпека країни”. Чи багато сьогодні знайдеться сміливців узяти на себе таку відповідальність? А от асоціація “Союз птахівників України” саме таким вбачає сенс свого існування. Про серйозність заяви свідчить розрахований на кілька років уперед план динамічного розвитку галузі, виконання якого приведе до зростання продовольчого добробуту співгромадян, принаймні у споживанні м’яса птиці та яєць.

У квітні цього року найпотужніші, найвідоміші підприємства птахівництва з усіх областей України, на долю яких припадає 70% вітчизняного ринку з виробництва яєць та м’яса птиці, об’єднались на добровільних засадах в асоціацію “СПУ”, яка була зареєстрована на початку червня. Її метою стала участь у розробці та реалізації програм стабілізації і розвитку птахівництва в Україні, підвищення конкурентоздатності вітчизняних виробників птахівничої продукції, надання юридичної та інформаційно-консультаційної допомоги, а також здійснення іншої діяльності, спрямованої на розвиток галузі без мети отримання комерційного прибутку самою асоціацією. Ініціатива птахівників знайшла підтримку в Міністерстві аграрної політики, яке надало суттєву допомогу при юридичній реєстрації та одержанні відповідних документів.

27 червня члени новоствореної організації вже обирали керівні та виконавчі органи. За рішенням ради директорів головою асоціації став Олександр Бакуменко, генеральний директор “Харківптахопрому”, президентом — Юрій Косюк, голова правління ЗАТ “Миронівський хлібопродукт”. Про те, що сама рада директорів орган робочий, свідчать і створені нею комітети з питань: взаємодії з державними органами та інформаційно-представницької роботи; виробництва птахівничої продукції, інформаційно-технічного забезпечення, вузівської підготовки та підвищення кваліфікації галузевих кадрів, впровадження досягнень науково-технічного прогресу; маркетингу та реалізації, створення внутрішнього та зовнішнього ринків птахівничої продукції; матеріально-технічного забезпечення птахівництва та взаємодії з іншими галузями; фінансової діяльності та корпоративної культури асоціації.

До ради директорів увійшов також заступник міністра аграрної політики Юрій Мельник, який підкреслив, що міністерство вітає, підтримує і надалі підтримуватиме створення та діяльність “Союзу птахівників України” як організації, що бере на себе функцію регулювання ринку продукції птахівництва і створення умов для динамічного розвитку цієї галузі. А саме на птахівництво розраховують у насиченні м’ясного ринку країни на рівні минулого року (через скорочення поголів’я прогнозується зменшення м’яса великої рогатої худоби та свиней). Суттєвою підтримкою повинні стати передбачені Держбюджетом 150 млн грн на виплату дотацій сільгосппідприємствам та фізичним особам за здані на переробку молодняк великої рогатої худоби, свині та птицю бройлерів підвищених вагових кондицій. Зокрема, на птахівничу галузь рекомендується виділити із загальної суми 35 млн грн. Кондиційною вважатиметься птиця живою вагою від 2,0 до 2,4 кг ( у середньому — 2,1 кг). За кожен її кілограм буде доплачуватись 30 коп., у середньому — 60–70 коп. закожну голову. На рівні Мінагрополітики ведуться переговори з ДАК “Хліб України” про концентрацію ресурсів фуражного зерна для того, щоб у піковий період попиту його можна було купити.

Юрій Мельник також зазначив, що галузь птахівництва України за останні роки показує значний приріст і з виробництва яєць, і з виробництва м’яса птиці. Та працювати є ще над чим. На часі: підвищення ефективності використання внутрішніх резервів; створення перспектив для інвестування, нових механізмів та організаційних форм координації і регулювання роботи галузі.

Юрій Косюк як президент асоціації добре розуміє, що навіть за підтримки Мінагрополітики перші кроки будуть не такі легкі — як для нього, так і для інших учасників ринку. Він наголосив: “Нам доведеться вести спільні дії і структурувати цей ринок. Зі свого боку гарантую: як президент “Союзу птахівників” не матиму привілеїв для лобіювання особистого бізнесу, інакше я одразу складу свої повноваження. Обіцяю працювати для створення правильного ринку, для того, щоб він був конкурентний”.

“Правильний ринок”, у розумінні Юрія Косюка, — це щорічне середнє споживання на душу населення м’яса птиці — 60 кг (мінімально обгрунтована біологічна норма), а яєць — 300 шт. Для цього треба знизити ціну за рахунок технологій, мінімалізації витрат на виробництві, використання внутрішньої сировини.
Слід також звернути увагу на навчання спеціалістів: проводити семінари і тренінги для працівників галузі. Планується поновити підготовку кадрів у коледжах, базових інститутах, аграрних університетах.
Але лише кадри, навіть висококваліфіковані, не вирішать усіх завдань, якщо на підприємстві старі, витратні технології, а отже, і висока собівартість продукції.

На переконання Юрія Косюка, завдання асоціації — за 3–4 роки привести всіх її учасників до однакового бізнесового стану. Підприємства, які не в змозі самотужки модернізувати виробництво, повинні це зробити за допомогою сторонніх інвесторів або стати частиною більш потужних, які зможуть заповнити ринок достатньо дешевим продуктом єдиного стандарту і високої якості. Зрозуміло, що кількість фабрик з роками зменшиться, натомість продукції птахівництва — збільшиться. Юрій Косюк, президент асоціації “Союз птахівників України”, вже не вперше висловлює сподівання, що у 2008 р. Україна вироблятиме мінімум 600–700 тис. т м’яса бройлерів. Він один з небагатьох, хто не боїться називати конкретні строки: ”Я цілком відповідально заявляю, що у 2005 р. очікувана оптова ціна на м’ясо бройлерів становитиме 5–5,5 грн за кілограм. Це максимальна ціна, яка дасть змогу сьогоднішнє споживання м’яса (3–4 кг на душу населення) підняти хоча б до рівня Росії — 15–18 кг”.

Залишається лише вірити, що через два роки так і станеться. А поки що м’ясо бройлерів у столичних магазинах подорожчало. Тимчасово?
Вікторія ВОЛОШКА

Інтерв'ю
Посівам сільськогосподарських культур в Україні шкодять близько 700 видів бур’янів. Усього некультивованих рослин у нашій державі налічується понад 3500 видів. Бур’яни «паразитують» у посівах культур, пригнічуючи їхній потенціал і знижуючи... Подробнее
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее

1
0