Спецвозможности
Новости

Про земельні сертифікати, ринок землі, іпотеку...

05.06.2008
683
Про земельні сертифікати, ринок землі, іпотеку... фото, иллюстрация

З 6,7 млн громадян України, які мають на руках земельні сертифікати, близько 3 млн отримали державні акти на право приватної власності на землю. Ще 1,7 млн держактів перебувають у стані підготовки технічної документації. Про це 11 жовтня заявив голова Держкомітету по земельних ресурсах України Анатолій Даниленко у ході прямої урядової телефонної лінії “Проблеми економічної реформи”.

За його словами, найкраще робота з оформлення і видачі державних актів на землю здійснюється у Кіровоградській області — 240,426 тис. держактів, або 96% потреби; Рівненській — 172,519 тис. держактів (77,1%); Львівській та Дніпропетровській, відповідно, — 232,955 тис. (67%) та 168,196 тис. (60,6%).
За розрахунками Держкомзему, до кінця 2002 року державні акти на право приватної власності на землю отримають 4,5 млн громадян України. За оцінкою експертів, вартість земель сільськогосподарського призначення в Україні (близько 33 млн га ріллі) оцінюється у 420 млрд грн.
Анатолій Даниленко також повідомив про те, що понад 3 млрд грн отримають власники земельних паїв в Україні до кінця поточного року за оренду земель сільськогосподарського призначення. За його словами, треба подолати багато проблем, зокрема, несвоєчасні, неякісні і не у повному обсязі подані розрахунки за оренду земельних ділянок. Такі порушення не можна назвати постійними, вони, швидше, спонтанні, зазначив А. Даниленко, наголосивши на запобіганні їм з боку Держкомзему.
На думку експертів, нинішній відсоток орендної плати занижений, і його найближчим часом необхідно збільшити. Підвищення орендної плати дасть змогу посилити реальний захист економічних інтересів селян — власників земельних паїв. Окрім того, це заохотить селян здавати землю в оренду великим підприємствам, які утворилися на базі колишніх КСП, що сприятиме збереженню цілісності земельних і майнових масивів.
Середній земельний пай одного громадянина України становить 4,2 га землі. Плата за таку ділянку в середньому — понад 500 грн.
Під час роботи телефонної лінії також йшлося про пакет законопроектів щодо ринку земель в Україні, створення та функціонування іпотечного банку, проведення експертно-грошової оцінки земельних ділянок тощо, який буде подано 1 листопада на розгляд Кабінету Міністрів Державним комітетом по земельних ресурсах України.
За словами Анатолія Даниленка, для нормального функціонування ринку землі в Україні необхідно на базі Земельного кодексу розробити та ввести у дію загалом близько 30 нормативно-правових актів. Вони нормалізують ринкові відносини між власниками та орендарями земельних паїв і покращать ситуацію щодо земельних операцій в Україні.
Як приклад А. Даниленко навів проект Закону України “Про ринок земель”, який буде поданий на розгляд Кабміну 1 листопада. Документ передбачає жорсткіші умови купівлі земель сільськогосподарського призначення. На відміну від Земельного кодексу, де обмеження купівлі землі однією особою становили 100 гектарів, у законопроекті передбачено, що одна особа або її родичі не мають права скуповувати більш як 25 відсотків земель у межах одного адміністративного району. Таким чином, вважають експерти, Держкомзем матиме змогу контролювати процес купівлі земель сільськогосподарського призначення і не допустить його монополізації у межах району, області.
ДОВІДКА. На сьогодні понад 11 млн українських громадян приватизували земельні ділянки загальною площею близько 3,5 млн га.
Згідно з Указом Президента України, мінімальний розмір орендної плати за землю в 2002 році збільшено з 1 до 1,5 відсотка для працівників сільськогосподарських підприємств і до 2 відсотків — для інших орендодавців, зокрема пенсіонерів. За розрахунками фахівців, із запровадженням нових норм власники земельних паїв отримуватимуть щороку понад 3,5 млрд грн. З часом планується знову підняти рівень орендної плати і вийти на показники високорозвинених країн. За приклад може слугувати Європейський Союз, де орендна плата за землю становить у середньому 20–25% вартості зібраного врожаю, що в перерахунку на вартість землі — 2,5%.
За матеріалами інформагенств

Интервью
Междунаро́дная фина́нсовая корпора́ция (International Finance Corporation, англ. IFC) — международный финансовый институт, входящий в структуру Всемирного банка. Штаб-квартира организации находится в
Валентина Болоховская, лауреат Государственной премии Украины в области науки и техники, один из основателей "БТУ-Центр"
«БТУ-Центр» — один из самых известных в Украине отечественных производителей биологических продуктов для сельского хозяйства. Компания работает с 1999 года, и с тех пор на рынок выведено немало

1
0