Спецможливості
Агробізнес

Придбати в кредит чи в лізинг?

04.05.2011
2581
Придбати в кредит чи в лізинг?  фото, ілюстрація

Під час планування придбання техніки чи обладнання для господарства одним із важливих питань для виробника завжди було фінансування такого придбання: за рахунок власних чи позичених коштів.

Під час планування придбання техніки чи обладнання для господарства одним із важливих питань для виробника завжди було фінансування такого придбання: за рахунок власних чи позичених коштів.

Коли власних коштів для такої інвестиції недостатньо або вони потрібні для фінансування інших потреб господарства, потрібно використовувати позичені кошти. Є два основні варіанти фінансування такої інвестиції за рахунок позичених коштів: 1) банківський кредит або 2) лізинг. У чому полягає різниця між цими двома способами фінансування і якими аргументами слід керуватись під час прийняття рішення?

   А тепер давайте розглянемо, як працюють лізингові компанії. Лізингові компанії купують та надають у лізинг стандартизований перелік техніки та обладнання, що користується попитом на тому чи іншому ринку (як, наприклад, трактори), або купують обладнання на замовлення конкретного клієнта та надають його в лізинг (спеціалізований лізинг). Лізингові компанії - це фінансові посередники між джерелом коштів та клієнтом. Як і банківські установи, вони оцінюють кредитоспроможність потенційного клієнта і вирішують, укладати чи не укладати лізингову угоду. Багато лізингових компаній тим чи іншим чином мають прив'язку або до банку як джерела коштів, або до виробника, що є основним джерелом обладнання для лізингу. Оскільки лізингові компанії мусять позичити кошти для придбання обладнання, що надалі нададуть у лізинг, сам лізинг міг би бути набагато дорожчим, аніж банківська позика аналогічної кредитної якості (за умови, що вартість кредиту безпосередньо пов'язана з кредитним ризиком позичальника). Існують певні причини, чому лізингова компанія має змогу пропонувати клієнтам ті ж самі умови, які пропонує банк. Вони полягають у тому, що кредитний рейтинг лізингової компанії вищий за кредитний рейтинг звичайного позичальника, за рахунок чого лізингова компанія отримує "дешевші" кошти. Є багато причин, які роблять лізинг набагато привабливішим рішенням. Якщо орендодавець пропонує в лізинг стандартизоване обладнання, він має змогу придбати це обладнання за ціною, нижчою від тієї, яку б заплатив сам клієнт, оскільки він купує велику кількість обладнання і має певні знижки. (Так функціонує переважна більшість лізингових компаній, що мають прив'язку до виробників обладнання). Банки можуть працювати у тісному партнерстві зі своїми постійними клієнтами, пропонуючи у лізинг товари, надані лізинговими компаніями, безпосередньо пов'язаними з виробником.

Які ж є види лізингу?
   В Україні є два види: операційний та фінансовий лізинг.
Операційний лізинг - це особлива форма орендної угоди, згідно з якою ані юридичне, ані економічне право власності на предмет лізингу не переходить лізингоотримувачу. Це означає, що об'єкт лізингу залишається на балансі лізингодавця (див. схему 1).

   Фінансовий лізинг подібний до угоди купівлі-продажу, що має довший термін та покриває більший відсоток (до 95%) вартості об'єкта лізингу порівняно із операційним лізингом. Обсяг фінансування є більшим, і термін лізингу триваліший, але перебуває в рамках терміну експлуатації об'єкта лізингу. Де-факто власність на об'єкт лізингу переходить лізингоотримувачу і перебуває на балансі лізингоотримувача, оскільки він виплачує більшу частину вартості об'єкта, а також використовує об'єкт лізингу протягом майже всього терміну експлуатації. Де-юре об'єкт лізингу - у власності лізингодавця до моменту його повного викупу лізингоотримувачем.
Сьогодні лізингові компанії, в основному, пропонують фінансовий лізинг з метою зниження ризиків повернення об'єкту лізингу. Для того щоб операційний лізинг був вигідним, потрібно прибутково продати повернений об'єкт лізингу. Якщо ринок неліквідний, і об'єкт лізингу продати складно, то лізингові компанії роблять ставку на фінансовий лізинг, за якого ризик повернення об'єкта лізингу є значно меншим, але кредитний ризик лізингоотримувача важливий. Один із найпростіших шляхів зниження кредитного ризику - вимога вищого авансового платежу, що змусить лізингоотримувача працювати ефективніше, оскільки він вклав в об'єкт лізингу значні кошти, а також зменшить обсяг лізингових виплат.
Коли перед господарем постає питання взяти обладнання в лізинг або в кредит - універсальної відповіді немає. Бізнес кожного підприємства унікальний і має свої особливі сильні і слабі сторони, які впливають на рішення лізингодавця чи банку фінансувати господарство.

Лізинг має свої переваги
і недоліки
У багатьох випадках недоліки лізингу можуть бути і його перевагами.

   Наприклад, хоча лізинг може бути дорожчим, аніж банківський кредит, термін лізингу може бути довшим, і періодичний лізинговий платіж буде меншим. Цей фактор  важливий, оскільки незважаючи на те, що загальний обсяг платежу може бути більшим, ризик неплатоспроможності нижчий: періодичні платежі менші і розтягнуті в часі.
Ще однією перевагою лізингу є те, що він може бути наданий у валюті. Це дає можливість підприємствам, які готові взяти на себе валютні ризики, отримати нижчі процентні ставки. У ті періоди, коли курс гривні  стабільний, це досить приваблива альтернатива.
   Під перевагами або недоліками слід розуміти той факт, що лізингові компанії мають кращу можливість отримати заставу, аніж банківські установи. Це пов'язане з тим, що об'єкт оренди залишається у власності лізингової компанії (тоді, як за надання банківської позики право власності позичальника на об'єкт, що придбавається, передається позичальнику і потім передається в заставу банку). У разі вилучення лізингова компанія просто забирає те, що їй належить. Лізингоотримувач використовує обладнання, не викуповуючи його.
Перевага лізингу полягає у тому, що лізингові компанії з готовністю йтимуть назустріч підприємствам, які не відповідають необхідним банківським критеріям щодо застави тощо, але грошові надходження яких дають змогу підприємствам обслуговувати лізинг. Для таких підприємств співпраця з лізинговими компаніями може бути єдиним шляхом придбання потрібної техніки чи обладнання. І для таких підприємств це - велика перевага.
   Оскільки лізингові компанії несуть ризик повернення об'єкта, вони встановлюють жорсткіші вимоги щодо технічного обслуговування техніки чи обладнання. На новому обладнанні фермери повинні виконувати всі гарантійні вимоги з боку  виробника. Це може розглядатись і  як перевага, і як недолік. Недолік -  якщо фермер вважає, що він може "зекономити " гроші, пропускаючи певні необхідні процедури технічного обслуговування. З іншого боку, це - реальна перевага, оскільки машини, доглянуті належним чином, працюватимуть краще та надійніше.
Вибір обладнання може бути обмеженим. Перевагою може бути те, що якесь обладнання можна отримати в лізинг дешевше, але недоліком є те, що не все устаткування яке потрібне підприємству, можна буде взяти в лізинг. Навіть якщо лізингодавець і виявить бажання придбати обладнання під замовлення клієнта, він не купуватиме будь-яку техніку, а таке, яке по закінченні дії лізингу користуватиметься попитом на ринку. Це пов'язано з тим, що лізингодавець завжди готовий до того, що лізингоотримувач може повернути об'єкт лізингу, і тоді потрібно буде шукати нового клієнта. Стандартизоване обладнання простіше перепродати, аніж спеціалізоване. Тому господарства часто обмежені у виборі видів та моделей устаткування, яке вони хотіли б отримати у лізинг. Перевагою є те, що ліквідне обладнання дешевше і може бути отриманим у лізинг на довший період часу.
У будь-якому разі рішенню про укладання лізингової угоди має передувати ретельна розробка бізнес-плану, який покаже, чи маєте ви достатньо коштів для здійснення всіх необхідних виплат. Обсяг та термін здійснення виплат за лізинг або кредит має бути ключовим визначальним фактором у виборі виду фінансування (яку модель обладнання ви можете собі дозволити порівняно із тим, яку ви б хотіли придбати). Перш ніж розпочати аналіз, слід визначити всі додаткові витрати, які потягне за собою лізинг (або кредит) одиниці обладнання (технічне обслуговування, запчастини, страхування тощо).
Відмінності між лізингом та кредитом представлені у таблиці.
Приймаючи рішення щодо способу фінансування (банківський кредит чи лізинг), потрібно враховувати не тільки вартість того чи іншого способу фінансування. Слід приймати рішення на користь того способу, який дасть вам забезпечити оптимальне вирішення питання фінансування, враховуючи обладнання, яке вам потрібне, ваш фінансовий стан та рух грошових коштів, а також наявність забезпечення чи застави.
 
Порівняльна характеристика лізингу та банківського кредиту
Розглянемо приклад, який дасть нам можливість порівняти переваги та недоліки лізингу і кредиту. Реальні цифри залежатимуть від того, з якою конкретно компанією ви працюватимете (ставки різняться та постійно змінюються), а також процентна ставка залежатиме від кредитоспроможності підприємства. Наведений приклад є навчальним.

   Припустімо, що господарству потрібен трактор Ferguson 6499, який коштує 750000 грн. Вона має намір порівняти кредитну пропозицію банку та пропозицію лізингової компанії. І банк, і лізингова компанія пропонують термін фінансування - 3 роки. В обох випадках перший внесок - 30%, комісія - 1% вартості контракту і обов'язкова вимога, щоб трактор був застрахований та пройшов техогляд. І банк, і лізингова компанія пропонують річне (сезонне) погашення, що особливо важливо для господарства, яке у такому разі має змогу здійснювати погашення з прибутку, отриманого від продажу врожаю. Оскільки господарство користуватиметься послугами страхової компанії, з якою воно співпрацює, страхова премія буде однаковою як за взятя кредиту, так і при лізингу. Різниця в такому: банк може надати позику під 20% річних, лізингова ж компанія хоче отримати 22% річних. Банк вимагає заставу відповідно до суми позики. Лізингова компанія застави не вимагає. Кредит потребуватиме витрат на нотаріальне оформлення та оцінку вартості майна, чого немає в лізингу. Кредитний платіж складається з двох частин - тіло кредиту та відсотки, що нараховуються на залишок. Виплати за лізингом здійснюватимуться у кредит (рівними щорічними сумами). На основі нашого прикладу можна побачити різницю між лізингом та банківським кредитом.

Витрати    Кредит    Лізинг
Оформлення застави     5,825     Немає
Сплачені відсотки    210,000     227,942
          Всього    215,825    227,942
          Різниця        +6,867
Приклад погашення
              1 рік       280,000    249,231
              2 рік    245,000    249,231
              3 рік    210,000    249,231
          Всього    735,000     747,693

   Лізинг має свої не стільки вартісні, скільки інші переваги. Лізинг можна отримати в іноземній валюті, він не потребує додаткової застави, протягом перших років підприємство несе менше навантаження під час використання лізингу. Якщо ж банк надає кредит у розстрочку, різниця у витратах на сплату відсотків зменшується, оскільки відсотки нараховуються за однаковим принципом, і такий кредит в результаті буде дорожчим.

Жаклін Гугін, консультант
з банківського фінансування, IFC
Оксана Вароді, керівник проекту,
IFC Проект з розвитку плодово-ягідного
сектору у Вінницькій області

Інтерв'ю
Вихід на зовнішні ринки все частіше стає закономірним етапом розвитку успішного бізнесу. Втім, перед керівником, що прийняв рішення про зовнішню експансію, традиційно постає багато запитань. І хоча
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у

1
0