Спецможливості
Статті

Прибуткове свинарство — це реально

10.11.2009
3063
Прибуткове свинарство — це реально фото, ілюстрація

Що таке інтенсивне свинарство? Для ТОВ "КРОК-УкрЗалiзБуд" - це і європейська технологія утримання свиней, і годівля за шведською технологією, і контроль за селекцією та розведенням тварин. Результат - 5,3 млн грн чистого прибутку з рентабельністю виробництва свинини 125 відсотків.

Що таке інтенсивне свинарство? Для ТОВ "КРОК-УкрЗалiзБуд" - це і європейська технологія утримання свиней, і годівля за шведською технологією, і контроль за селекцією та розведенням тварин. Результат - 5,3 млн грн чистого прибутку з рентабельністю виробництва свинини 125 відсотків.

Нині тваринницькі господарства України нарощують виробництво свинини. Відновлюють давно виправданий метод великотоварного виробництва та інтенсивного ведення галузі. Прикладом такого промислового виробництва свинини є ТОВ "КРОК-УкрЗалiзБуд" Прилуцького району Чернігівської області. Товариство має в своєму землекористуванні 5500 га сільськогосподарських угідь, взятих в оренду в Прилуцькому та Ніжинському районах Чернігівської області. Господарство багатогалузеве, займається як рослинництвом, так і тваринництвом. Окрім вирощування зернових, зернобобових та кормових культур, має замкнений цикл зберігання й переробки на власному комбікормовому заводі.
Тваринництво господарства представлено молочним скотарством та свинарством. Однією з важливих ланок свинарства, що сприяє підвищенню продуктивності тварин, є племінна справа.
Відтворення поголів'я свиней
Племінне свинарство базується на чотирьох виробничих підрозділах, де утримують 11164 голови свиней разом із 484 головами основних свиноматок.
Господарство має 22 свинарники та літній табір на 180 свиноматок і 500 поросят. Із них вісім - для утримання свиноматок з поросятами, чотири - для утримання холостих та поросних свиноматок і кнурів, чотири - для дорощування поросят, два - для ремонтного молодняку та чотири - для відгодівельного поголів'я.
ТОВ "КРОК-УкрЗалiзБуд" займається також і селекційно-племінною роботою. У 2005 році господарству присвоїли статус племінного репродуктора з розведення свиней великої білої породи, а 2007 - статус племінного заводу. На підприємстві розводять свиней великої білої породи переважно французької та англійської селекцій, які проявили себе якнайкраще за чистопородного розведення та гібридизації.
Племінний облік на свинокомплексі ведуть із моменту народження поросят і до їхньої реалізації відповідно до вимог, які ставлять перед племгосподарствами. Крім того, тут здійснюють аналіз класності молодняку, оцінку маток та кнурів, а також видають племінні свідоцтва.
Від свиноматок поросят відлучають у 35-денному віці середньою живою масою 8-9 кг, але залишають їх у станках ще на один тиждень, а потім передають на дорощування. При цьому свинок для ремонту основного стада виділяють окремо, биркують та тримають їх до досягнення живої маси 26-28 кг (30 діб). Кастрацію кнурців проводять до три-, п'ятиденного віку. Ікла та хвостики відрізають одразу після народження.
На підприємстві проводять стовідсоткове штучне осіменіння свиноматок. Для цього в господарстві збудували лабораторію штучного осіменіння.
Для ремонту основного маточного стада щорічно відбирають свинок у співвідношенні 1:2 (свиноматки і ремонтні свинки). Свинок відбирають під час відлучення від свиноматок (у 35 діб), при цьому вони повинні мати міцну конституцію, не менше семи пар сосків та живу масу мінімум 9 кг. Штучне осіменіння ремонтних свинок здійснюють у вісім-дев'ять місяців, коли їхня жива маса сягає 120 кілограмів.

Раціональна годівля - оптимальне споживання кормів
Від чого ж залежить інтенсифікація в тваринництві? Від багатьох чинників. Основний з них - раціональне використання кормів. Саме тому на підприємстві цьому питанню приділяють максимум уваги.
У господарстві практикують стовідсотковий концентрований тип годівлі комбікормами в сухому вигляді. Усі складові раціону вирощують на землях сільгосппідприємства, а премікси закуповують.
Комбікорми виготовляють на власному комбікормовому заводі згідно з рецептами, розробленими за допомогою комп'ютерних програм. Як наслідок, раціони для свинопоголів'я практично збалансовані за всіма поживними речовинами, обмінною енергією, сирим протеїном, сирою клітковиною, макро-  та мікроелементами.
Свиноматок і кнурців годують за спеціальною схемою, індивідуально, залежно від віку, фізіологічного стану та періоду супоросності. Для всього відгодівельного поголів'я впроваджено новітню технологію утримання свиней на глибокій підстилці з соломи зі шведською технологією годівлі. Впровадження такої технології для всіх статевовікових груп свиней за останні два роки знизило витрати кормів на 1 ц приросту живої маси на 26 відсотків.

Свинарство може бути рентабельним
Сільгосппідприємство працює динамічно та ефективно. В 2006-2008 роках господарство збільшило виробництво і продаж свиней. Якщо 2006 року було реалізовано 509 т свиней у живій масі, то в 2007 та 2008 роках, відповідно, на 27 та 63% більше.
У 2008 році ТОВ "КРОК-УкрЗалiзБуд" отримало 5,3 млн грн чистого прибутку, рентабельність свинини при цьому становила 125%. За словами головних спеціалістів господарства, такі економічні показники одержали саме завдяки впровадженню прогресивних технологій годівлі та утримання, а саме: науково обгрунтованій годівлі різних вікових груп свиней, налагодженій селекційно-племінній роботі, чіткій системі відтворення стада, якісному ветеринарному забезпеченню, чіткому виконанню всіх технологічних процесів та високій організації праці на всіх виробничих ділянках.
У планах на 2009 рік - збільшити кількість поголів'я свиней до 12 тис. голів, у тому числі основних свиноматок - до 494 голів. Також господарство має намір одержати не менше 12 тис. голів приплоду поросят, реалізувати на забій не менше 900 т свиней у живій масі, отримати по 570 г середньодобових приростів живої маси свиней на вирощуванні та відгодівлі й реалізувати 150 голів племінного молодняку.

Д. Микитюк,
канд. с.-г. наук,
М. Андрієвський,
генеральний директор
ТОВ "КРОК-УкрЗалiзБуд",
М. Геймор,
учений зоотехнік 

Інтерв'ю
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее
Кооперація в агросекторі – це забезпечення зайнятості та соціальної інтеграції.  У світі кооперативи є елементом самодопомоги і отримують преференції від держави. 

1
0