Спецможливості
Новини

Право власника вище, ніж економічні реалії та галузеві проблеми

05.06.2008
722
Право власника вище, ніж економічні реалії  та галузеві проблеми фото, ілюстрація
Очевидно, саме під таким девізом Президент України застосував право вето до низки законів, прийнятих Верховною Радою України. Явище начебто звичне. Однак, коли йдеться про проблемні питання в окремих галузях, то сподіватися на швидке їх вирішення — марно. Скажімо, в цукропереробній галузі сировину перероблять швидше, ніж набуде чинності важливий для неї закон. Чим викликано підхід, що спричинить такі наслідки? Про це — у пропонованому огляді.

Президент України Віктор Ющенко підписав Закон “Про основні положення державної аграрної політики у період до 2015 року”, спрямований на забезпечення стабільного розвитку аграрного сектору національної економіки.
У документі йдеться про пріоритети розвитку агропромислового комплексу й соціального розвитку села в національній економіці, що визначаються винятковою значущістю продукції, яку виробляє сільське господарство. У тексті закону наголошується також на системному й комплексному підході державних органів та органів місцевого самоврядування до реалізації державної аграрної політики.
Основними складовими державної аграрної політики є комплекс правових, організаційних і економічних заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування аграрного сектору економіки, вирішення соціальних проблем сільського населення й забезпечення комплексного і постійного розвитку сільських територій. Головні положення державної аграрної політики поширюються на сільське й рибне господарство, харчову промисловість і переробку сільськогосподарських продуктів, аграрну науку й соціальну сферу села, їх матеріально-технічне та фінансове забезпечення.
А от Закон “Про введення мораторію на ввезення на територію України м’яса й харчових субпродуктів домашньої птиці” Президент повернув на повторний розгляд. У пропозиціях Президента зазначено, що введення цього шестимісячного мораторію може негативно позначитися на процесі вступу України в Світову організацію торгівлі (СОТ).
На його думку, відповідна стаття закону, якою вводиться мораторій, не відповідає міжнародним нормам, зокрема, вимогам Угоди про застосування санітарних і фітосанітарних заходів, відповідно до якої такі заходи можна застосовувати лише в обсязі, потрібному для захисту життя чи здоров’я людини, тварин або рослин, і строк її дії має бути науково обгрунтованим.
При цьому зазначається, що питання заборони імпорту харчових продуктів тваринного походження в разі підтвердження спалаху захворювання вже врегульовано законом “Про якість і безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини”, який нещодавно прийняв український парламент.
Президент України Віктор Ющенко також вважає, що в разі введення зазначеного мораторію Держбюджет України недоодержить близько 60 млн грн від сплати ввізного мита.
“У прийнятому Законі вказується на порушення вимог ч.2 ст. 27 Бюджетного кодексу України, а також на те, що не визначено види витрат, які підлягають скороченню, і (або) джерела додаткових бюджетних надходжень, що призведе до розбалансованості Бюджету й порушення норм ч.3 ст. 95 Конституції України”, — зазначив Президент.
На думку Президента, закон не вирішує питання імпорту в Україну м’яса дикої птиці, інкубаційних яєць, тобто продукції, що може сприяти передаванню високопатогенного вірусу пташиного грипу й інших захворювань.
В іншому разі Президент Віктор Ющенко ветував прийнятий Верховною Радою України закон, що передбачає мораторій на відчуження об’єктів або інших основних засобів виробництва цукрових заводів до 2008 року.
Нагадаємо, що в жовтні Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект № 6113 “Про введення мораторію на демонтаж або розкомплектування цукрових заводів”, який запропонували народні депутати України Олег Юхновський та Григорій Калетник. Цей законодавчий акт передбачає заборону передавання прав власності іншим юридичним і фізичним особам за договорами або за рішенням суду. У пояснювальній записці автори мотивували свої пропозиції тим, що 2003 року із 192 підприємств не працював 71 цукровий завод, із яких 34 — “порізано”на металобрухт, і вони вже не підлягають поновленню.
Однак, на думку Президента, окремі положення цього закону суперечать конституційним засадам про захист державою прав усіх суб’єктів права власності й господарювання, непорушність права приватної власності й порушують гарантоване Конституцією право кожного розпоряджатися своєю власністю.
Президент вважає, що введені Верховною Радою обмеження не відповідають положенням Цивільного кодексу, згідно з якими власник володіє, користується й розпоряджається своїм майном на власний розсуд, і держава не може втручатися в це право.
Президент також вважає порушенням закону положення, відповідно до якого Кабінет Міністрів повинен розробити програму реструктуризації цукрових заводів, але при цьому в ньому нічого не сказано про узгодження такої програми з власниками заводів. Таке положення, на думку Президента, виходить за рамки повноважень Кабміну.
Президент України повернув законодавчому органу країни і прийнятий закон “Про внесення змін у Закон України “Про ПДВ”, яким пропонувалося зберегти до 1 січня 2007 року нульову ставку ПДВ на поставки переробним підприємствам молока та м’яса від сільгоспвиробників. На його думку, внесення цих змін може випливати тільки з положень закону про Держбюджет України на 2006 рік.
Президент України Віктор Ющенко відхилив закон, що пропонує продовжити до 2007 року пільги зі сплати ПДВ, оскільки він “суперечить Конституції та законам України, ускладнить адміністрування податку на додану вартість, може призвести до невиконання дохідної і, як наслідок, видаткової частин державного бюджету України”.
Як зазначив глава держави, запровадження запропонованих змін, насамперед, порушує п’ятирічний мораторій на введення нових і розширення існуючих пільг щодо сплати ПДВ, визначений змінами в законі про Держбюджет’2005 та іншими законодавчими актами. Крім того, йдеться у пропозиціях Президента, всупереч вимогам Бюджетного кодексу закон не містить фінансово-економічного обгрунтування та не визначає джерела компенсації бюджетних втрат від надання відповідних пільг.

Інтерв'ю
Олег Вагін найбільш примітний своєю відкритістю і готовністю ділитися секретами вирощування багатьох рослин. В останні роки він повністю сконцентрувався на вирощуванні лохини, перейшовши від вирощування саджанців до закладки власної... Подробнее
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее

1
0