Спецможливості
Техніка та обладнання

Правильне насіння

05.06.2008
765
Правильне насіння фото, ілюстрація
До вашої уваги пропонується сепарувальна машина нового покоління “САД-10”. За один прохід вона здатна здійснювати попереднє первинне та вторинне очищення вороху будь-якого ступеня забрудненості і довести насіння до ГОСТу, тобто спроможна замінити цілу лінію за очищення зерна, причому за низького використання потужності — до 15 кВт.

Головною відмітною особливістю даної машини є її спроможність з високою точністю розподіляти зернову масу за питомою вагою з урахуванням розмірів насінин. Сепаратор “САД” — єдина в світі машина, яка спроможна виділити із загального зернового вороху зерна середньої частини колоса, качана, кошика, тобто здійснювати сепарацію насіння за біологічною цінністю.


За допомогою цієї машини також проводять:
pсепарацію всіх видів сільськогосподарських культур, починаючи від дрібнонасінних трав і закінчуючи насінням бобів та гарбузів; виділення важковідокремлюваних домішок і насіння;
pвиділення насіння з підвищеними насіннєвиими якостями, зерна, що має підвищений вміст клейковини;
pочищення та калібрування рису;
pочищення і калібрування всіх видів крупів і продуктів їх виробництва.
Технічна характеристика
nМаксимальна використовувана потужність — 15 кВт.
nПродуктивність у режимі очищення — до 10 т/год, у режимі калібрування — 5 т/год.
nМаса — 1150 кг, габарити  — 3060х3450х1650 мм.
nПовна окупність — 100 днів (з урахуванням усіх затрат, за роботи 8 годин на день).
На базі Луганського аграрного національного університету було проведено експеримент. У 2002 році сертифіковане насіння озимої пшениці Одеська 267 першої репродукції було розподілено на машині “САД” на чотири фракції, рівні за вагою. До другої та  третьої фракцій потрапило насіння з більшою питомою вагою, до четвертої-п’ятої — насіння з меншою питомою вагою.


Результати експерименту були такі. Найбільшою за питомою вагою фракція насіння (друга) перевищувала контроль більш як на 10% як за енергією проростання, так і за схожістю. Високі посівні якості, які перевищували контроль у середньому на 6,5%, проявилися і у третій фракції.
На практиці часто потрібно визначити силу росту насіння, тобто здатність насіння пробитися на поверхню грунту і утворити нормальні рослини в польових умовах. Характеризується сила росту двома показниками: середнє число сходів у % (кількісний показник) і маса сходів у грамах (якісний показник). Ці показники пов’язані з урожайними якостями насіння тісніше, ніж схожість і енергія проростання.
В експерименті з визначення сили росту друга і третя фракції на 25–50% перевищували контроль за масою сходів, тобто і врожайність таких рослин буде мати більшу прибавку.
Більшості видів рослин притаманна висока “плодючість” як найважливіше пристосування до виживання у процесі природного відбору. Оскільки потенціал урожаю закладається у рослин високий, а під дією зовнішніх факторів середовища реальна продуктивність майже вдвічі нижча, то розробляються агрозаходи із наближення реальної продуктивності до потенційної, але вони потребують великих затрат, щоб отримати хоча б незначний ефект. Використовуючи аеродинамічний сепаратор марки “САД”, нам вдалося без великих зусиль і затрат відібрати біологічно цінне насіння й отримати від нього високу реальну продуктивність. Колосся, отримане від насіння другої і третьої фракції, на 25–30% більше зазернене, порівняно з контролем, у результаті чого отримано достовірно високу прибавку врожаю — 14,1 і 15,3 ц/га. У той же час від насіння четвертої і п’ятої фракцій урожайність достовірно знижувалась на 7,5 і 12,1 ц/га.
На підвищену потенційну продуктивність рослин озимої пшениці другої і третьої фракцій вказує і зазерненість колоса.


Таким чином, насіння другої і третьої фракцій на 17–20% більше реалізовувало свої потенційні можливості, ніж контроль, що відбилося на високій його врожайності. Лише за рахунок поліпшення якості посівного матеріалу можна до 70% підвищити врожайність посівів озимої пшениці.
Крім того, сепаратор “САД”, завдяки своїй унікальній здатності з високою точністю розрізняти насіння за питомою вагою та біологічною цінністю, здатний провести очищення та калібрування будь-якого ступеня забрудненості.
Економічне обгрунтування роботи сепаратора “САД” подано на прикладі пшениці. Вихідний продукт (пшениця IV класу — вага 9740 кг) машина розклала на п’ять фракцій за один прохід. До першої фракції потрапили важкі домішки, каміння. Якісні показники другої і третьої фракцій значно вищі, ніж у вихідному матеріалі (табл. 2).
Після сепарації з 9740 кг пшениці IV класу було виділено 5610 кг ІІІ класу. Таким чином, якщо продати зерно без очищення, виручка становитиме 11688,0 грн. Якщо продати зерно після сепарації, то за пшеницю ІІІ класу отримаємо 7012,5 грн, а за залишок 4080 кг (пшениця IV класу) — 4896,0 грн, за 50 кг пшениці V класу — 55 грн.
Отже, виручка в результаті обробки зерна становить 11963,5 грн, прибуток на одну тонну — 28,2 грн (ціни на пшеницю взяті із розрахунку: ІІІ клас — 1250 грн/т, IV клас — 1200, V — 1100 грн/т станом на 15.04.04 року).
Використовуючи сепаратор “САД”, ви зможете забезпечити себе не лише високоякісним посівним і товарним зерном, але й без особливих затрат значно підвищити середню врожайність вирощуваних вами культур і менше залежатимете від несприятливих погодних умов.

Інтерв'ю
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України
Ідея спалювати в котлах ТЕЦ солому ще в 80-х здалася б смішною. Однак зараз учені бачать не тільки можливість замінити ним, кукурудзяним і соняшним бадиллям дві третини газу, але й доводять, що тепло
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 

1
0