Спецможливості
Статті

Поповнення ринку сортів рослин: горох посівний

07.07.2010
866
Поповнення ринку  сортів рослин: горох посівний фото, ілюстрація

У Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні, у 2009 році записано 40 сортів гороху посівного зернового напряму використання за період з 1993 року, зокрема, в 2009 р. - шість сортів: Гарде, Лавр, Маскара, Улус, Чекбек і ЧЛБ-5. Сорти гороху посівного регулярно реєстрували, починаючи з 2000 року.

У Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні, у 2009 році записано 40 сортів гороху посівного зернового напряму використання за період з 1993 року, зокрема, в 2009 р. - шість сортів: Гарде, Лавр, Маскара, Улус, Чекбек і ЧЛБ-5. Сорти гороху посівного регулярно реєстрували, починаючи з 2000 року. 

До то­го в Дер­жав­но­му реєстрі сортів рос­лин, при­дат­них для по­ши­рен­ня в Ук­раїні, налічу­ва­ло­ся 36 сортів го­ро­ху посівно­го (90%). Чо­ти­ри сор­ти (10%), бу­ло вне­се­но в Реєстр, по­чи­на­ю­чи з 2001 ро­ку. При цьо­му 25 най­ме­ну­вань (62,5%) із усієї за­реєстро­ва­ної кількості - сор­ти вітчиз­ня­ної се­лекції, 13 - сор­ти іно­зем­но­го по­хо­д­жен­ня (32,5%)та два сор­ти (5%) - спільного по­хо­д­жен­ня.
Найбільш плідни­ми за кількістю за­реєстро­ва­них сортів го­ро­ху посівно­го бу­ли 2006, 2009, 2004 та 2008 ро­ки (відповідно, за­реєстро­ва­но вісім, шість та по п'ять сортів). По­чи­на­ю­чи з 2000 ро­ку, за­реєстро­ва­них та підтри­му­ва­них сортів бу­ло більше ніж один.
Усьо­го в нашій дер­жаві в групі зер­но­бо­бо­вих куль­тур налічується п'ять видів куль­тур: го­рох, со­че­ви­ця, нут, чи­на та ква­со­ля зви­чай­на. На 2009 рік за­реєстро­ва­но 62 сор­ти зер­но­бо­бо­вих куль­тур, у то­му числі го­ро­ху - 40 сортів.
 
Нові сор­ти го­ро­ху посівно­го зерно­во­го на­пря­му ви­ко­ри­с­тан­ня

Гар­де
За­яв­ник: "Ліма­грейн Ад­ван­та
Ніделенд Б. В." (Нідер­лан­ди).
Іден­тифікаційний опис. Рос­ли­ни сор­ту се­ред­ньої ви­со­ти, без ан­тоціано­во­го за­барв­лен­ня та вто­рин­них ли­с­точків, з дво­ма-трьо­ма квітка­ми на вузлі. Се­ред­нь­о­раннє цвітіння й до­сти­ган­ня.
Стеб­ло не­фасційо­ва­не, се­ред­ньої до­в­жи­ни та з се­ред­нь­ою кількістю вузлів, із пер­шим фер­тиль­ним вуз­лом включ­но.
При­ли­с­ток до­б­ре роз­ви­ну­тий, з фор­мою "кро­ля­чих вух", без вос­ко­во­го на­льо­ту, се­ред­ньої до­вжи­ни й ши­ри­ни та з ду­же ма­лою щільністю пля­ми­с­тості.
Квітка з се­ред­нь­ою до­вжи­ною квітконіжки від стеб­ла до пер­шої квітки, має се­ред­ню ши­ри­ну ча­шо­ли­ст­ка та ок­руг­лу фор­му верхівки верх­нь­о­го ча­шо­ли­с­т­ка на дру­го­му квіту­ю­чо­му вузлі.
 Колір па­ру­са - від біло­го до кре­мо­во­го, з ма­лою мак­си­маль­ною йо­го ши­­ри­­ною, з силь­но підня­тою фор­мою ос­­но­­ви та слаб­кою інтен­сивністю хви­ля­с­тості.
Біб має ма­лу кількість насінних за­чатків се­ред­ньої до­вжи­ни, вузь­кий, жов­то­го ко­ль­о­ру без пер­га­мент­ності, з ви­пук­лим ти­пом ви­ги­ну та відсутнім або ду­же слаб­ким сту­пе­нем йо­го про­яву.
Насіни­на сфе­рич­ної фор­ми, має про­сту фор­му крох­маль­них зе­рен, сім'ядолі зе­ле­но­го ко­ль­о­ру із помірною змор­ш­ку­ватістю. Без чор­но­го за­барв­лен­ня руб­чи­ка.
Ма­са 1000 насінин - се­ред­ня.
Гос­по­дарсь­ка ха­рак­те­ри­с­ти­ка. Рос­ли­ни зав­виш­ки 72-88 см. Сорт се­ред­нь­опізній (ве­ге­таційний період - 86-95 днів), інтен­сив­но­го ти­пу, при­дат­ний до ме­ханізо­ва­но­го зби­ран­ня. Ма­са 1000 насінин - 230-236 грамів.
За да­ни­ми за­яв­ни­ка, ре­ко­мен­дується висіва­ти за 100-відсот­ко­вої гос­по­дарсь­кої при­дат­ності 1-1,2 млн/га насінин.
За ро­ки ви­про­бу­ван­ня в об­лас­них дер­жав­них цен­т­рах ек­с­пер­ти­зи сортів рос­лин за­ре­ко­мен­ду­вав се­бе ви­со­ко­в­ро­жай­ним, із вмістом білка 20,8-23,7%. Се­редній уро­жай ста­но­вив 37,8-38 ц/га, що на 21,4-23,8% більше за стан­дарт.
Сорт стійкий до ви­ля­ган­ня й оси­пан­ня, ура­жен­ня ас­кохіто­зом і ан­т­рак­но­зом. Ко­ре­не­ви­ми гни­ля­ми ура­жується ниж­че за стан­дарт.
Кра­ще ро­дить на се­ред­ньоваж­ких грун­тах з хо­ро­шим аг­ро­фо­ном і по­тре­бує до­стат­ньої кількості во­ло­ги на по­чат­ку ве­ге­тації. Пе­ре­дусім при­зна­че­ний для про­до­воль­чо­го ви­ко­ри­с­тан­ня.
Для за­без­пе­чен­ня рівномірності та на­си­че­ності ко­ль­о­ру зер­на зби­ра­ти вро­жай ре­ко­мен­дується за во­ло­гості зер­на 17-18 відсотків.
 Ре­ко­мен­до­ва­но для по­ши­рен­ня в зо­нах Лісо­сте­пу та Полісся.

Лавр
За­яв­ник: Дер­жав­на на­уко­ва ус­та­но­ва - Крас­но­дарсь­кий на­уко­во-дослідний інсти­тут сільсько­го гос­по­дар­ст­ва
ім. П. П. Лук'янен­ка (Росія).
Іден­тифікаційний опис. Рос­ли­ни сор­ту низькі, без ан­тоціано­во­го за­барв­лен­ня та вто­рин­них ли­с­точків, з дво­ма квітка­ми на вузлі. Се­ред­нь­о­раннє цвітіння й до­сти­ган­ня.
Стеб­ло не­фасційо­ва­не, ко­рот­ке, з се­ред­нь­ою кількістю вузлів.
При­ли­с­ток до­б­ре роз­ви­ну­тий, без фор­ми "кро­ля­чих вух", з вос­ко­вим на­льо­том, дов­гий з се­ред­нь­ою ши­ри­ною та щільною пля­мистістю.
Квітка з се­ред­нь­ою до­вжи­ною квітконіжки від стеб­ла до пер­шої квітки, має се­ред­ню ши­ри­ну ча­шо­ли­ст­ка та за­го­ст­ре­ну фор­му верхівки верх­нь­о­го ча­шо­ли­с­ти­ка на дру­го­му квіту­ю­чо­му вузлі.
Колір па­ру­са білий із се­ред­нь­ою мак­си­маль­ною йо­го ши­ри­ною, з підня­тою фор­мою ос­но­ви та слаб­кою інтен­сивністю хви­ля­с­тості.
Біб має се­ред­ню кількість на­­сінних за­чатків, се­редні до­вжи­ну й ши­ри­ну, жов­то­го ко­ль­о­ру з пер­га­ментністю, увігну­тим ти­пом ви­ги­ну та відсутнім або ду­же слаб­ким сту­пе­нем йо­го про­яву.
Інтен­сивність зе­ле­но­го за­барв­лен­ня не­стиг­ло­го насіння слаб­ка.
Насіни­на сфе­рич­ної фор­ми, має про­сту фор­му крох­маль­них зе­рен, сім'ядолі зе­ле­но­го ко­ль­о­ру, не змор­ш­ку­ваті. Без чор­но­го за­барв­лен­ня руб­чи­ка.
Ма­са 1000 насінин - ма­ла.
Гос­по­дарсь­ка ха­рак­те­ри­с­ти­ка. Рос­ли­ни зав­виш­ки 80-111 см. Сорт се­­ред­­нь­о­с­тиг­лий (ве­ге­таційний період - 80-90 днів), напівінтен­сив­но­го ти­пу.
За да­ни­ми за­яв­ни­ка, ре­ко­мен­дується висіва­ти за 100-відсот­ко­вої гос­по­дарсь­кої при­дат­ності 1,1-1,3 млн/га насінин.
За ро­ки ви­про­бу­ван­ня в об­лас­них дер­жав­них цен­т­рах ек­с­пер­ти­зи сортів рос­лин сорт про­явив се­бе як уро­жай­ний, з підви­ще­ним вмістом білка (24,3-25,6%), хо­ро­ши­ми сма­ко­ви­ми яко­с­тя­ми та ма­сою 1000 насінин - 229-271 грам.
Се­редній уро­жай ста­но­вив 31,5-35,8 ц/га, що на 7,2-10,6 ц/га більше за стан­дарт.
Сорт стійкий про­ти ас­кохіто­зу та ан­т­рак­но­зу; по­су­хостійкість ви­ща за се­ред­ню. Ко­ре­не­ви­ми гни­ля­ми ура­жується на рівні стан­дартів.
Ре­ко­мен­до­ва­но для по­ши­рен­ня в зо­нах Сте­пу, Лісо­сте­пу та Полісся.
Ма­с­ка­ра
За­яв­ник: "КВС Ло­хов ГмбХ"
(Німеч­чи­на).
Іден­тифікаційний опис. Рос­ли­ни сор­ту неви­сокі, без ан­тоціано­во­го за­­бар­в­лен­ня та вто­рин­них ли­с­точків, з дво­ма-трьо­ма квітка­ми на вузлі, се­ред­нь­о­ран­нь­о­го цвітіння й до­сти­ган­ня.
Стеб­ло не­фасційо­ва­не, се­ред­ньої до­вжи­ни та з ба­га­ть­ма вуз­ла­ми, з пер­шим фер­тиль­ним вуз­лом включ­но.
При­ли­с­ток до­б­ре роз­ви­ну­тий, без фор­ми "кро­ля­чих вух", без вос­ко­во­го на­льо­ту, дов­гий і ши­ро­кий та з ма­лою щільністю пля­ми­с­тості.
Квітка з се­ред­нь­ою до­вжи­ною квітконіжки від стеб­ла до пер­шої квітки, має се­ред­ню ши­ри­ну ча­шо­ли­ст­ка та за­го­ст­ре­ну фор­му верхівки верх­нь­о­го ча­шо­ли­с­ти­ка на дру­го­му квіту­ю­чо­му вузлі.
Колір па­ру­са білий з мак­си­маль­но ма­лою йо­го ши­ри­ною, підня­тою фор­мою ос­но­ви та помірною інтен­сивністю хви­ля­с­тості.
Біб має се­ред­ню кількість насінних за­чатків, дов­гий і се­ред­ньої ши­ри­ни, зе­ле­но­го ко­ль­о­ру з пер­га­ментністю, увігну­тим ти­пом ви­ги­ну та відсутнім або слаб­ким сту­пе­нем йо­го про­яву.
Інтен­сивність зе­ле­но­го за­барв­лен­ня не­стиг­ло­го насіння слаб­ка.
Насіни­на сфе­рич­ної фор­ми, має про­сту фор­му крох­маль­них зе­рен, сім'я­долі зе­ле­но­го ко­ль­о­ру, не змор­ш­ку­ваті. Без чор­но­го за­барв­лен­ня руб­чи­ка.
Ма­са 1000 насінин - се­ред­ня.
Гос­по­дарсь­ка ха­рак­те­ри­с­ти­ка. Рос­ли­ни зав­виш­ки 66-81см. Сорт се­ред­нь­о­с­тиг­лий (ве­ге­таційний період - 84-92 дні), напівінтен­сив­но­го ти­пу, при­дат­ний для ме­ханізо­ва­но­го зби­ран­ня.
За да­ни­ми за­яв­ни­ка, ре­ко­мен­дується висіва­ти за 100-відсот­ко­вої гос­по­дарсь­кої при­дат­ності 1-1,2 млн/га насінин.
Сорт ви­со­ко­в­ро­жай­ний. За ро­ки ви­про­бу­ван­ня в об­лас­них дер­жав­них цен­т­рах ек­с­пер­ти­зи сортів рос­лин от­ри­ма­ли се­редній уро­жай 34,7-36,8 ц/га, що на 12,8-23 ц більше за стан­дарт. У спри­ят­ливі ро­ки здат­ний да­ва­ти май­же 60 ц/га зер­на з вмістом білка 21,4-24,2%. Ма­са 1000 насінин - 243-260 грамів.
Сорт стійкий про­ти ас­кохіто­зу та ан­т­рак­но­зу. По­су­хостійкість - ви­ща за се­ред­ню.
Ре­ко­мен­до­ва­но для по­ши­рен­ня в зо­нах Сте­пу, Лісо­сте­пу та Полісся.

Улус
За­яв­ник: Інсти­тут цу­к­ро­вих бу­ряків Ук­раїнської ака­демії аг­рар­них на­ук (Ук­раїна).
Іден­тифікаційний опис. Рос­ли­ни сор­ту се­ред­ньої ви­со­ти, без ан­тоціано­во­го за­барв­лен­ня та вто­рин­них ли­с­точків, з дво­ма-трьо­ма квітка­ми на вузлі, се­ред­нь­о­ран­нь­о­го цвітіння й до­сти­ган­ня.
Стеб­ло не­фасційо­ва­не, се­ред­ньої до­в­жи­ни та з се­ред­нь­ою кількістю вузлів, із пер­шим фер­тиль­ним вуз­лом включ­но.
При­ли­с­ток до­б­ре роз­ви­ну­тий, без фор­ми "кро­ля­чих вух", без вос­ко­во­го на­льо­ту, се­ред­ньої до­вжи­ни й ши­ри­ни та з се­ред­нь­ою щільністю пля­ми­с­тості.
Квітка з се­ред­нь­ою до­вжи­ною квітконіжки від стеб­ла до пер­шої квітки, має се­ред­ню ши­ри­ну ча­шо­ли­ст­ка та за­го­ст­ре­ну фор­му верхівки верх­ньо­­го ча­шо­ли­с­ти­ка на дру­го­му квітую­­чо­му вузлі.
Колір па­ру­са білий, з ма­лою мак­си­маль­ною йо­го ши­ри­ною, підня­тою фор­мою ос­но­ви та помірною інтен­сивністю хви­ля­с­тості.
Біб має се­ред­ню кількість насінних за­чатків, се­редні до­вжи­ну та ши­ри­ну, помірно зе­ле­не за­барв­лен­ня, пер­га­ментність, увігну­тий тип ви­ги­ну зі слаб­ким сту­пе­нем йо­го про­яву.
Насіни­на сфе­рич­ної фор­ми, має про­­сту фор­му крох­маль­них зе­рен, сім'я­долі зе­ле­но­го ко­ль­о­ру, не змор­ш­ку­ваті. Без чор­но­го за­барв­лен­ня руб­чи­ка.
Ма­са 1000 насінин - се­ред­ня.
Гос­по­дарсь­ка ха­рак­те­ри­с­ти­ка. Рос­ли­ни зав­виш­ки 71-84 см. Сорт се­ред­нь­опізній (ве­ге­таційний період - 85-97 днів), напівінтен­сив­но­го ти­пу, при­дат­ний для ме­ханізо­ва­но­го зби­ран­ня.
За да­ни­ми За­яв­ни­ка, ре­ко­мен­дується висіва­ти за 100-відсот­ко­вої гос­по­дарсь­кої при­дат­ності 1,2-1,4 млн / га насінин.
Уро­жай­ний. За ро­ки ви­про­бу­ван­ня в об­лас­них дер­жав­них цен­т­рах ек­с­пер­ти­зи сортів рос­лин ви­ро­с­ти­ли се­редній уро­жай 32,4-33,6 ц/га, що на 7,8-11,7% більше за стан­дарт, із вмістом білка 22,2-22,5%. Ма­са 1000 насінин - 244 гра­ми.
Сорт стійкий до ви­ля­ган­ня й оси­пан­ня та має се­ред­ню по­су­хо­стій­кість. Ас­кохіто­зом ура­жується ниж­че за стан­дарт.
Ре­ко­мен­до­ва­но для по­ши­рен­ня в зо­нах Лісо­сте­пу та Полісся.

Нові сор­ти го­ро­ху ово­че­во­го на­пря­му ви­ко­ри­с­тан­ня

Арія
За­яв­ник: То­ва­ри­ст­во з об­ме­же­ною
відповідальністю "Ярд".
Іден­тифікаційний опис. Рос­ли­ни сор­ту ду­же низькі, без ан­тоціано­во­го за­барв­лен­ня, із вто­рин­ни­ми ли­с­точ­ка­ми, з дво­ма-трьо­ма квітка­ми на вузлі, ран­нь­о­го цвітіння та се­ред­нь­о­го до­сти­ган­ня.
Стеб­ло не­фасційо­ва­не, се­ред­ньої до­вжини, з се­ред­нь­ою кількістю вузлів.
Ли­ст­ки помірно зе­ле­но­го ко­ль­о­ру без сіру­ва­то­го відтінку та з се­ред­нь­ою кількістю вто­рин­них ли­с­точків.
Вто­ринні ли­с­точ­ки ха­рак­те­ри­зу­ють­ся та­ки­ми оз­на­ка­ми: без вос­ко­во­го на­льо­ту на верхніх ли­с­точ­ках, се­редній розмір, се­ред­ня до­вжи­на, не­ши­рокі, се­ред­ня відстань від най­шир­шої ча­с­ти­ни до ос­но­ви та слаб­кий ступінь зуб­ча­с­тості.
При­ли­с­ток до­б­ре роз­ви­ну­тий, без фор­ми "кро­ля­чих вух", з вос­ко­вим на­­льо­­том на йо­го по­верхні, до­вжи­на та ши­ри­на - се­редні, з помірною пля­мистістю.
Квітка з се­ред­нь­ою до­вжи­ною квітконіжки від стеб­ла до пер­шої квітки, має се­ред­ню ши­ри­ну ча­шо­ли­ст­ка з за­го­ст­ре­ною фор­мою верхівки верх­нь­о­го ча­шо­ли­с­ти­ка на дру­го­му квіту­ю­чо­му вузлі.
Колір па­ру­са білий, з ма­лою мак­си­маль­ною йо­го ши­ри­ною, пря­мою фор­мою ос­но­ви та помірною інтен­сивністю хви­ля­с­тості.
Біб має ве­ли­ку кількість насінних за­чатків, се­ред­ньої до­вжи­ни й вузь­кий, помірно зе­ле­но­го ко­ль­о­ру, з пер­га­ментністю, з ви­пук­лим ти­пом ви­ги­ну та слаб­ким сту­пе­нем йо­го про­яву.
Насіни­на не­пра­виль­ної фор­ми, має про­сту фор­му крох­маль­них зе­рен, сім'ядолі зе­ле­но­го ко­ль­о­ру із силь­ною змор­ш­ку­ватістю. Без чор­но­го за­барв­лен­ня руб­чи­ка.
Ма­са 1000 насінин - се­ред­ня.
Гос­по­дарсь­ка ха­рак­те­ри­с­ти­ка. Сорт ха­рак­те­ри­зується універ­саль­ним на­прям­ом ви­ко­ри­с­тан­ня: свіжим і в су­хо­му ви­гляді, на­ту­ральні та за­мо­ро­жені кон­сер­ви. Період від по­вних сходів до по­чат­ку дозріван­ня ста­но­вить 52 до­би, а період пло­до­но­шен­ня - 6 діб.
То­вар­на вро­жайність бобів - 10,8 т/га з ви­хо­дом чи­с­то­го зер­на 48,8%. Вміст су­хої ре­чо­ви­ни в зерні - 20,1%, за­галь­но­го цу­к­ру - 6,2%, вітаміну С - 28,9 мг/100 г, білка - 26,7%. Де­гу­с­таційна оцінка свіжих плодів - 4,6, а під час пе­ре­роб­ки - 4,5 ба­ла.
Ура­женість ас­кохіто­зом - 10,2, ко­ре­не­ви­ми гни­ля­ми - 20,4 відсот­ка.
Ре­ко­мен­до­ва­но для ви­ро­щу­ван­ня в Лісо­сте­пу, на Поліссі (бо­гарні, зро­шу­вані, осу­шені грун­ти).

О. Безручко,
ст. наук. співробітник лабораторії аналітичних досліджень кваліфікаційної експертизи сортів рослин на відмінність, однорідність і стабільність
М. Загинайло,
заввідділу досліджень кваліфікаційної експертизи сортів рослин,
Український інститут експертизи сортів рослин

Інтерв'ю
Ольга Вергелес, менеджер проекту CUTIS
Верховна Рада України 14 березня ратифікувала Угоду про вільну торгівлю з Канадою. Тепер, щоб угода набрала чинності, її має підписати президент України, а також остаточно ратифікувати Сенат і
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька

1
0