Спецможливості
Новини

Попит — двигун економічного зростання

02.11.2011
593
Попит — двигун економічного зростання фото, ілюстрація

У вересні до Вашингтона з'їхалися глави нацбанків, міністри фінансів, провідні вчені світу на Щорічні збори Світового Банку і Міжнародного валютного фонду. Головні теми для обговорення - економічне зростання та фінансова стабільність. Особливу увагу приділили попиту.

У вересні до Вашингтона з'їхалися глави нацбанків, міністри фінансів, провідні вчені світу на Щорічні збори Світового Банку і Міжнародного валютного фонду. Головні теми для обговорення - економічне зростання та фінансова стабільність. Особливу увагу приділили попиту.

Світова економіка страждає від збігу двох несприятливих обставин. Перша полягає в істотному уповільненні економічного підйому в країнах з розвиненою економікою. "Ця зміна, в основному, залишалося непоміченою нами на ранньому етапі (на початку року. - Ред.)", - зазначається у вересневій доповіді МВФ "Перспективи розвитку світової економіки" (World Economic Outlook). Друга - значне підвищення невизначеності у бюджетній та фінансовій сферах, що особливо помітно виявляється з серпня. "Кожна з цих змін викликає стурбованість, але особливо турбують поєднання і взаємодія. Конче потрібні рішучі заходи задля поліпшення перспектив і зниження ризиків, - наголошує головний економіст МВФ.

Ситуація в Європі
На думку провідних фінансових експертів, кризі, що насувається на розвинені країни світу, слід негайно дати колективну відповідь. Серед найпроблемніших регіонів називають Єврозону. МВФ попереджає: разом з Єврозоною постраждають інші країни, і закликає об'єднати зусилля. "Великого запасу часу у нас немає. Найближчими тижнями політичним керівникам по всьому світу і ключовим гравцям на ринках, директивним відомствам, центробанкам тощо слід сісти за спільний стіл", - вважає Антоніо Борджес, керівник Європейського департаменту МВФ.
У своєму виступі на семінарі, присвяченому європейській економіці, всесвітньо відомий американський інвестор і філантроп Джордж Сорос запропонував свій варіант рішення: створити єдине європейське міністерство фінансів. Причому мова не йде про наднаціональну політичну структурі, чого так бояться європейці. "Це, звичайно, буде весіллям, на яке нареченого ведуть під дулом пістолета, та не обов'язково, щоб це привело до політичного об'єднання", - сказав Джордж Сорос.
У той же час, фахівці Світового Банку по Європі та Центральній Азії (ЄЦА) вважають, що в усіх країн Східної Європи, крім України, Латвії та Білорусі, досить непогані перспективи.
При цьому і в Світовому Банку, і в МВФ зусилля латвійської влади щодо виходу з кризи отримали вищу оцінку, ніж реформи в Україні. Зокрема, директор-разпорядник МВФ Крістіна Лагард зазначила, що Латвія за останні місяці продемонструвала результати, в які на початку року ніхто не міг би повірити.
Для України згадані міжнародні інститути не прогнозують спаду економіки. У той же час, як-то кажуть, хотілося б очікувати більшого. Так чи інакше, ситуація в нашій країні, краща, ніж у Білорусі, де очікують на суттєве уповільнення зростання ВВП наступного року і вже зараз населення відчуває на собі галопуючу інфляцію (а, за офіційними даними Білорусі та за оцінками МВФ, споживча інфляція в країні перевищує 60%). "У Білорусі темпи зростання були високими, але вони підтримувалися за рахунок колосального зростання запозичень, - зазначив на брифінгу у Вашингтоні Філіп Ле Уеру, віце-президент Світового Банку по ЄЦА. - Так тривати далі не могло, і це призвело до тої макроекономічної кризи, що ми тепер спостерігаємо. Борг наче валиться під власною вагою, настає колапс".
У МВФ вважають, що допомогти Європі можуть Росія і Китай. Антоніо Борджес, висловив думку, що інтерес до такої співпраці, наприклад з боку країн БРІКС, а це в тому числі Росія та Китай, де є "величезні резерви капіталу", може обумовлюватись тим, що ці країни неминуче постраждають слідом за євро (оскільки впаде попит на російські енергоресурси та китайські товари. - Ред.).
Міністр фінансів Росії Алєксєй Кудрін до труднощів готовий, зокрема до того, що через 1,5-2 роки ціни на нафту знижуватимуться. Річ у тім, що нафта і газ (відомо, що експортні ціни на газ прив'язані до цін на нафту) забезпечують досить вагому частку доходів бюджету Російської Федерації.
Спілкуючись з журналістами, російський міністр попередив, що слід готуватися до тривалого, років на 5-10, бою з низькими темпами економічного зростання. І цей прогноз, як ви розумієте, стосується не тільки Росії.

Рятівний попит
Антоніо Борджес з МВФ зазначив спад у світовій торгівлі, зокрема в США. Робер Зеллік, президент Світового Банку (акціонер банку Goldman Sachs, колишній співробітник ФРС США), звернув увагу журналістів на те, що країни, що розвиваються, вже стикаються з проблемами зниження експортного попиту з боку розвинених країн. Нині, на думку глави Світового Банку, виникає новий, ще небезпечніший ризик. "Падіння ринків і довіри може спровокувати відтік інвестицій і зниження попиту з боку споживачів з цих країн (ідеться про країни, які розвиваються. - Ред.", - підкреслює Роберт Зеллік. Останнє, на його думку, означало б втрату економічних важелів глобального відновлення. При цьому країни, які розвиваються, мають менше фінансових можливостей для боротьби з кризою, ніж у 2008 році.
"Крім податково-бюджетної політики, настійно необхідні заходи з підтримки внутрішнього попиту, від збереження низьких процентних ставок до збільшення банківського кредитування і програм врегулювання проблем на житловому ринку", - радить урядам Олів'є Бланшар.
"Економіка України є відкритою, і половина ВВП формується за рахунок експорту, - зауважив на круглому столі в Києві Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера. - Вочевидь світові тенденції позначаться і на ситуації в Україні". Попри це, у аграрному секторі ситуація із попитом цілком сприятлива: населення планети зростатиме, і продовольство буде затребуване.
Прогноз щодо зростання економіки в Україні Міжнародного фонду Блейзера на 2012 рік - на рівні 4% ВВП."Він серйозно відрізняється, наприклад, від того прогнозу, який прописаний у проекті Держбюджету на 2012 рік, і він консервативніший за прогноз МВФ по Україні (4,8% ВВП. - Ред.)", - пояснив Олег Устенко. - Зростання виробництва може бути серйозним драйвером, що змінить ситуацію на краще. Тоді можна було б говорити, що зростання економіки України становитиме не 4%, а, приміром, 4,5% за рахунок сільського господарства". Але серйозне зростання можливе тільки за зростання інвестування (детальніше - в коментарі).

Марина Моісеєва,
m.moiseieva@univest-media.com
Київ - Вашингтон - Київ

Інтерв'ю
В успіху спільної праці компанії зазвичай вагома частка належить її очільникові й натхненнику, який зміг згуртувати команду однодумців, націлених на досягнення бажаного результату. Таким є Ярослав Чабанюк — людина, добре знана в широких... Подробнее
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі

1
0