Спецможливості
Техніка та обладнання

Напівпричіпні обприскувачі: порівняння конструкції та якісних характеристик

12.08.2016
6978
Напівпричіпні обприскувачі: порівняння конструкції та якісних характеристик фото, ілюстрація
Napivprychepni obpryskuvachi1

Обприскування — складний технологічний процес, що має багато аспектів і пов’язаний з багатьма факторами. Часто саме якісне обприскування визначає успіх у вирощуванні сільськогосподарських культур. Пропонуємо дізнатися про напівпричіпні обприскувачі, що відповідають найвищим стандартам якості.

 

Однією із вирішальних умов ефективного використання пестицидів є їхнє якісне та своєчасне внесення. Водночас дуже важливою є проблема захисту навколишнього середовища від забруднення хімічними сполуками.

Наразі український ринок обприскувачів насичений різноманітною продукцією вітчизняних та іноземних компаній. У такому розмаїтті буває важко знайти саме ту модель, яка працюватиме максимально ефективно у ваших умовах та на ваших угіддях. Зайвих грошей у господарства немає, і тому до вибору техніки потрібно підходити особливо ретельно. Для кожного сільгоспвиробника під час вибору техніки важливими аспектами є її вартість, надійність, якість роботи та ремонтопридатність або наявність сервісної служби у виробника чи дилера техніки.

Для хімічної обробки рослин застосовують широкий спектр машин — напівпричіпних, самохідних, навісних.

Напівпричіпні обприскувачі мають головну перевагу — економічність, оскільки вони не потребують власної енергетичної установки і значно дешевші від самохідних. А трактор, із яким можна агрегатувати машину, знайдеться у кожному господарстві. Отже, вартість і зручність у використанні — це головні переваги напівпричіпного обладнання.

До якості виконання операцій внесення хімічних препаратів та до технічних засобів для їхньої реалізації агрономічна практика висуває низку вимог, основні із яких агротехнологічні:

  • точність дозування препарату,
  • рівномірність розподілення його оброблюваною поверхнею,
  • дисперсність розпилення і ступінь осаджування крапель,
  • проникнення препарату в масив рослин.

За дотримання оптимальних режимів та умов експлуатації зазначені показники якості обприскування обумовлюються установленими на обприскувачі розпилювачами і насамперед — типом розпилювальних наконечників.

Близько 90% використовуваних засобів захисту рослин вносять за допомогою обприскування із застосуванням розпилювачів. У конструкціях сучасних польових обприскувачів застосовується безліч типів розпилювальних пристроїв (наконечників) виробництва різних фірм — плоскоструминні, конусні, інжекторні тощо, які, у свою чергу, різняться своїми конструкційними та технологічними параметрами (продуктивністю, кутом та якістю розпилення, густотою покриття поверхні).

Вибирати розпилювальні наконечники доцільно у кожному конкретному випадку, виходячи з умов застосування:

  1. технологічних (норма внесення препарату, фази розвитку рослин),
  2. кліматичних (температура повітря, швидкість вітру),
  3. екологічних (знесення краплин вітром та випаровування робочої рідини) .

Розглянемо основні характеристики, які допоможуть зорієнтуватися у потоці різноманітних пропозицій і вибрати обприскувач, відповідний саме вашому господарству, із деяких модельних рядів обприскувачів, представлених на ринку України.

 

Причіпні обприскувачі компанії Amazone (Німеччина) серії UX придатні для застосування у середніх та великих господарствах, що займаються вирощуванням зернових культур. До модельного ряду входять такі представники цієї серії: UX 3200, UX 4200, UX 5200, UX 6200 та UX 11200. Фірма Amazone пропонує дві модифікації цієї лінійки техніки: Special і Super, які різняться між собою потужністю насосів та максимальною довжиною штанги.

Моделі UX мають головний бак із фактичним об’ємом 3600, 4600, 5600, 6600, 12000 л. Щоб полегшити очищення бака і зменшити кількість залишкової рідини, його виконано із закругленими краями, без внутрішніх перегородок та з низьким розташуванням центра ваги. Гідромішалка в обприскувачах легко концентрує робочу суміш, не створюючи при цьому піни. Залежно від модифікацій, на обприскувач встановлюють штанги, довжина яких становить від 18 до 40 м. Використовуються штанги серій Special, Super-L та Super-S. Модель UX 11200 комплектується штангою Super-L із шириною захвату від 24 до 40 м.

UX-5200

В обприскувачах моделей UX використовують один або два насоси:

  • у варіанті Special він продуктивністю 280 л/хв.
  • У варіанті Super встановлено два насоси продуктивністю 430 та 530 л/хв. Ця модифікація використовується у разі потреби великої ширини захвату — понад 24 м або значної витрати робочого розчину — понад 250 л/га та для забезпечення високої продуктивності насоса.

Обприскувачі моделі UX 3200, UX 4200, UX 5200, UX 6200 одновісні та оснащені системою TrailTron, яка забезпечує їхній точний рух слід у слід за інерцією. Обприскувач UX 11200 — двовісний та може бути комплектований здвоєною віссю DoubleTrail із електронним регулюванням, завдяки якій він рухається чітко колією трактора.

На обприскувачах серії UX встановлено електродистанційну автоматику дозування і використовується ступінчасте регулювання мішалки. З допомогою електромагнітних клапанів можна вмикати та вимикати окремі секції. Обприскувачі серії UX мають пристрій зворотного ходу рідини, який дає змогу регулювати тиск під час роботи окремих секцій.

Фірма Amazone використовує систему складання Profi — це електрогідравлічне керування штангою, що забезпечує функції налаштування за висотою, складання та розкладання, зменшення ширини захвату і регулювання за кутом нахилу.

 

Причіпні обприскувачі John Deere (США) серії 800 призначені для застосування у середніх за розміром господарствах, що займаються вирощуванням зернових культур. До серії 800 входять моделі John Deere: 824, 832, 840, 832 TF та 840 TF. Виробник пропонує свої моделі у двох конфігураціях: із інтегрованою інтелектуальною системою («і») та без неї.

Моделі John Deere мають головний бак об’ємом 2400, 3200, 4000 л із заокругленими краями, без внутрішніх перегородок. Його поверхня гладка всередині та зовні — це полегшує процес миття й очищення від хімікатів. Товщина стінок бака — 12 мм, що забезпечує його міцність та надійність. Гідроінжекторне перемішування (під тиском) робочої суміші в обприскувачах легко концентрує її та забезпечує відмінну однорідність. Залежно від модифікацій, на обприскувачі встановлюють штанги, довжина яких становить від 18 до 40 м. Паралелограмна підвіска підвищує стабільність і стійкість штанги. Висота розміщення штанги — від 500 до 2300 мм, що дає змогу обприскувати культури на різних стадіях їхнього розвитку.

John deere obprysk

В обприскувачах John Deere серії 800 використовується один або два насоси: у варіанті з одним — він має продуктивність 280 л/хв. У двонасосному варіанті встановлено насоси продуктивністю 230 л/хв.

Система TwinFluid (TF) — це система із використанням повітря для зниження витрати води та підвищення продуктивності обприскувача. Забезпечується автоматичне регулювання краплин робочого розчину залежно від умов обприскування. Прискорення подавання краплин за допомогою повітря забезпечує дрібнокраплинну обробку рослин.

Система вакуумної рециркуляції (VRS) після вмикання насоса розпочинає циркуляцію розчину по всій системі трубопроводів, але він не подається через розпилювачі. Це дає змогу вносити розчин із потрібною концентрацією, починаючи із перших секунд роботи. Система VRS забезпечує промивання трубопроводів чистою водою навіть за наявності в баку робочої рідини для обприскування.

 

У боротьбі аграріїв зі шкідниками та хворобами надійними помічниками на полях будуть обприскувачі серії Hardi Navigator (Данія). До серії Navigator входять моделі: 3000, 4000, 5000, 6000. Відповідно до кожної моделі встановлено баки на 3000, 4000, 5000 та 6000 л. Бак, як і в машинах інших виробників, описаних вище, також має заокруглені краї, гладкий всередині та зовні. Обприскувачі мають високий кліренс — 800 мм і водночас низький центр ваги. Це забезпечує чудову їхню стійкість на полі та під час пересування дорогами загального призначення. У баку встановлено наконечники Venturi, щоб підвищити змішування всередині бака як рідинних, так і порошкових препаратів. Фірма Hardi пропонує для цієї лінійки техніки штанги кількох типів відповідно до ширини захвату: Pro — від 12 до 18 м, Force — від 24 до 36 м, Eagle — від 24 до 30 м та Delta — від 24 до 28 м. Розглянемо їхні особливості:

  • Штанга Pro встановлюється лише на обприскувачах з об’ємом бака 3000–4000 л. Вона оснащена самостабілізуючою підвіскою типу «трапеція».
  • Force оснащена маятниковою підвіскою із пружинною амортизацією і гідравлічним демпфуванням, центральна секція обладнана пристроями, що поліпшують стабільність руху: протиривковим і для гасіння коливань. Вона може бути обладнана системою контролю висоти AutoHeight.
  • Eagle позитивно зарекомендувала себе завдяки самостабілізуючій підвісці типу «трапеція». Підпружинена підвіска штанги гасить коливання вгору-вниз, а система Anti-yaw — горизонтальні коливання через гумові демпфери.
  • Delta оснащена маятниковою підвіскою та системою Anti-yaw, що гасить горизонтальні коливання через гумові демпфери. Система DynamicFluid слідкує за швидкістю і точністю внесення розчину і залежно від зміни умов роботи обприскувача збільшує або зменшує подавання робочої рідини.

В обприскувачах Hardi Navigator використовуються мембранні насоси Hardi продуктивністю від 114 до 322 л/хв.

Система Twin — це система примусового осадження крапель.

Hardi Navigator

Одним із лідерів українських виробників обприскувачів є ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка».У виробництві своєї продукції вона поєднала вітчизняний досвід та іноземні технології.

Модельний ряд обприскувачів включає різноманітну лінійку, яка зможе задовольнити потреби різних господарств щодо обсягу обробки посівів.

Представниками обприскувачів серії ОПК є моделі: 2000, 2500, 3200 та 4200. Обприскувачі агрегатуються із тракторами тягового класу 1,4–2. Основний бак агрегату виготовлено з поліетилену. Відповідно до моделі баки мають місткість 2000, 2500, 3200 та 4200 л. У баку робочий розчин перемішують два інжекторних змішувачі із керамічними наконечниками, які встановлені на дні бака.

OPK-2000

Обприскувачі ОПК комплектуються гідравлічною штангою (але є і механічна штанга — 18 м), яка доступна у версіях ширини захвату 18 , 21,5, 24, 28, 32 та 36 м. Штангу оснащено маятниковим механізмом стабілізації та гідромеханічною системою гасіння коливань. Для запобігання руйнації штанги за потрапляння на перешкоду вона оснащена відповідно до європейських вимог запобіжним механізмом: сегмент штанги під час зіткнення із перешкодою горизонтально відхиляється на 45°, і таким чином оминувши перепону, повертається у початкове положення.

В обприскувачах «Богуславської сільгосптехніки» використовуються мембранно-поршневі насоси компанії AnnoviReverberi продуктивністю від 145 до 250 л/хв залежно від об’єму бака та ширини захвату обприскувача.

Висота оброблюваної поверхні становить від 500 до 2100 мм, що забезпечується паралелограмною підвіскою із двома гідроциліндрами. Також обприскувачі серії ОПК мають різний кліренс — від 550 до 750 мм та регульовану ширину колії — від 1400 до 1800 мм, що дає можливість господарствам обирати машину, яка щонайкраще відповідає саме їхній технології вирощування культур.

До серії входить модель обприскувача ОПК «Шторм», який оснащено системою примусового осаджування крапель. Вона забезпечує утворення дрібних краплин, які мають підвищену контактну поверхню, а отже краще покривають рослини, що дає змогу працювати навіть в умовах до певної міри вітряної погоди.

До основних показників, що характеризують якість виконання технологічного процесу обприскувачів, належать:

  • виливання рідини через один розпилювач,
  • нерівномірність її подавання між розпилювачами,
  • густота покриття обробленої поверхні краплями,
  • середньозважений медіанно-масовий діаметр сліду краплин.

Відповідно до вимог міжнародних стандартів, що гармонізовані в Україні, ці показники мають відповідати встановленим параметрам. Технічні характеристики та показники якості представників напівпричіпних обприскувачів, які було описано в цій статті, наведено у таблиці.

Під час тестувань машин для хімічної обробки встановлено, що вони за якістю виконання технологічного процесу задовольняють вимоги нормативних документів, але показники відрізняються між собою, оскільки на обприскувачах були встановлені різні розпилювачі, задавалась неоднакова норма внесення робочої рідини, а також вони різнилися за шириною захвату штанги.  

 

В. Войновський, завідувач лабораторії,

А. Войновська, агроном,

УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

 

 

Ключові слова: Amazone, John Deere, Hardi, обприскувачі

Інтерв'ю
Аграрний союз України — громадська організація, яка об’єднує сільгоспвиробників. Переважно — «середняків» із земельним банком від 1000 до 3000 га. Вона, як і низка інших об’єднань сільгоспвиробників, виступила з різкою критикою тієї моделі... Подробнее
Николай Орлов
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей закон має відкрити ринок землі в Україні. 

1
0