Спецможливості
Статті

Покатаємо корів на каруселі

08.02.2010
1576
Покатаємо корів на каруселі фото, ілюстрація

Успіх молочного бізнесу залежить від багатьох чинників. Щоб ферма працювала продуктивно, передусім, треба подбати про чистопорідних високоудійних корів, а також про те, як створити для тварин умови, які б повністю відповідали їхнім потребам. Не останньою чергою це стосується й доїльного обладнання.

Успіх молочного бізнесу залежить від багатьох чинників. Щоб ферма працювала продуктивно, передусім, треба подбати про чистопорідних високоудійних корів, а також про те, як створити для тварин умови, які б повністю відповідали їхнім потребам. Не останньою чергою це стосується й доїльного обладнання.

Відомо, що якісне й ефективне доїння корів можливе лише в доїльному залі, де створено оптимальні умови для роботи обслуговуючого персоналу, й досягнуто високої товарної якості молока. Адже нині, як ніколи, важлива саме якість українського молока, а не тільки його кількість. Особливо це відчувають молоді підприємства, які тільки-но починають працювати на повну потужність. У цей час належна ціна за продукт є фактично єдиним фактором, який дещо нівелює високі витрати та високу собівартість цього початкового періоду. При цьому треба знати, що якість молока залежить від багатьох факторів,  втому числі не останньою чергою й від доїльного обладнання.

Типи установок
На сучасних фермах застосовують доїльні установки різних типів: "ялинка", "паралель", "карусель", а також різноманітні автоматичні доїльні системи. Усе це поєднують із безприв'язним утриманням тварин, яке нині вважають найбільш доцільнішим та продуктивним, оскільки воно дає змогу ефективніше використовувати засоби механізації виробничих процесів.
В Україні більше поширені доїльні установки типу "ялинка" чи "паралель". Це непогані й доволі економічні установки. Їх можна використовувати для невеликого стада, а якщо на фермі понад 200 голів, то в цьому разі фахівці рекомендують використовувати обладнання роторного типу, яке ще називають "каруселями".

Як працює "карусель"
За кордоном давно вже відчули перевагу таких установок, адже процес доїння там поставлено на потік, і працювати з ними швидко, зручно й ефективно. Завдяки своїй автоматиці та певній організації праці, вони дають можливість раціональніше завантажити обладнання й обслуговуючий персонал.
Нині на ринку представлено багато установок роторного типу. Всі вони характеризуються тим, що оператор у цьому разі стоїть на одному місці, а корова сама під'їжджає до нього на платформі, що повільно рухається. Дояр спокійно працює, йому вже не треба стежити за пересуванням корів, і він може повністю сконцентруватися на процесі доїння.
Швидкість руху платформи під час роботи однакова. Саме цією постійністю та безперервністю й обумовлена висока швидкість доїння в доїльних залах з роторними установками та висока пропускна здатність. Конструкція "каруселей" дає операторові повний доступ до вимені, оптимальний огляд робочої площі, а також достатній простір для роботи.
Принцип доїння на роторному обладнанні різниться з тим, який ми звикли бачити в нерухомому доїльному залі. Там групою корів заповнюють один бік залу, після чого операторові треба обійти корів, поки доїльні апарати не буде прикріплено до кожної з них. Під час виконання цього процесу на другому боці залу відбувається доїння корів. Коли його завершили на цьому боці, корови виходять, а в зал запускають другу групу тварин.  
Процес зміни тварин на "каруселях" відбувається безперервно. Корови постійним потоком входять до доїльного залу й виходять з нього. Спочатку вони заходять на платформу, що рухає їх до місця оператора, який готує корів до процесу доїння: обробляє вим'я, якщо потрібно, приєднує доїльні стакани почергово до кожної корови. Протягом доїння тварини залишаються на своєму місці - в стійлі доїльної установки.
Корови не відразу звикають до того, як треба поводитися на "каруселі". Але вони - тварини розумні. Тож невдовзі після відповідної роботи вони привчаються до нового режиму доїння. Корови добре розбираються, як заходити на платформу і як з неї сходити. Фахівці стверджують, що корови самі почуваються краще на такому "конвеєрі": під час доїння вони пускають слину, а це фізіологічна ознака спокою, комфорту і природного задоволення. Призвичаєні до "каруселей" тварини поводяться дуже спокійно, оскільки процедура доїння для них повторюється однаково з дня в день. Щоб не провокувати стресову поведінку корів, "каруселі" обладнують системами приглушення шумів.

Зовнішня та внутрішня
Стійла на платформі роторної доїльної установки можна монтувати або "ялинкою", або паралельно одне до одного - як кому зручніше працювати. Кількість установок теж залежить від потреб господарства.
Крім того, моделі "каруселей" можуть бути з доїльним обладнанням, розміщеним зовні чи зсередини.
У зовнішній "каруселі" оператори-дояри можуть зі своїх місць виконувати всі робочі операції. Пересувний пульт управління, яким зазвичай обладнують такі зали, обмежує зайві рухи оператора під час роботи. Якщо установку обслуговують два оператори, то за годину вони можуть подоїти на "каруселі" від 96 до 480 корів залежно від розмірів установки. Це дає можливість розподілити працю операторів, і тоді огляд, підготовка та доїння корів відбуватимуться в рівномірному темпі.
Якщо стійла на зовнішній роторній установці розміщено паралельно одне до одного, то вони зможуть вмістити на одну третину корів більше, ніж аналогічна внутрішня "карусель". На фермах, де поголів'я сягає понад 1000 голів, такий тип залу зарекомендував себе як ефективна та зручна система і для операторів, і для корів.
А от установки роторного типу із внутрішнім розміщенням доїльного обладнання характеризуються тим, що коровам до них проходити з накопичувача набагато зручніше. Таким чином забезпечується постійний рух тварин. Корови йдуть в однаковому темпі до місця доїння, поки "карусель" повільно обертається. Щоправда, операторові, який керуватиме всією установкою, доведеться під час роботи трохи рухатися. Однак при цьому він матиме хороший огляд руху корів, які входять та виходять з доїльного залу.
Зі свого пульта оператор може керувати всім процесом, у тому числі проводити розділення корів  на декілька потоків за допомогою селекційних воріт, якими управляє комп'ютер. У разі обслуговування системи двома операторами продуктивність цієї системи так само буде високою, як і на зовнішніх "каруселях".

Переваги доїльних залів типу "карусель"
n Коровам треба пройти невелику відстань до доїльної установки.
n Платформа пересуває корів до оператора. Операторові не треба витрачати час на переміщення від корови до корови.
n Платформа працює безперервно й рухається з постійною швидкістю, чим урівноважує темп роботи операторів.
n Швидкість платформи залу можна регулювати.
n Час доїння кожної корови однаковий.
n Кількість корів у групі не має значення, а отже, й немає проблем із "зайвими" коровами чи їхньою нестачею для завантаження одного боку залу.
n Роторні доїльні зали дуже легко вмонтовуються в загальне компонування молочних ферм. Наявність єдиних проходів для входу й виходу спрощує управління рухом корів.

Огляд установок роторного типу
На сьогодні вітчизняний виробник ще не випускає доїльних установок типу "карусель". Однак на українському ринку вже є іноземні компанії, які мають у своєму арсеналі таке обладнання.
В асортименті компанії DeLaval представлено два типи роторних доїльних систем. Одна з них - доїльна система TURN-STYLES ® HBR - являє собою інтегральний роторний доїльний зал із конфігурацією стійл "ялинка". Під час управління рухом корів для кожної тварини можна вибрати індивідуальний підхід. Вхідні ворота відчиняються автоматично й дають можливість корові зайти на бетонний чи сталевий настил платформи. У стандартній комплектації хвіртка плавно зачиняється за твариною, після чого корова стає в оптимальне для доїння положення. До того ж, є можливість годувати корів під час доїння. Спеціальне покриття поверхні підлоги сприяє створенню безпечного, чистого й світлого робочого місця.
Час обертання платформи зазвичай виставляють приблизно на 10 хвилин. Але все залежить від середнього часу доїння. Система може бути оснащена також опцією автоматичного уповільнення, що дає змогу закінчити доїння корів до того, як вони залишать платформу. Автоматичне зняття підвісної частини доїльних апаратів виконується після завершення доїння. Кожна корова спокійно спускається з платформи. На виході можна встановити сортувальні ворота для розподілення корів, якщо їм потрібні індивідуальні процедури.
Доїння з центра залу дає можливість оператору оглядати всі стійла й спокійно переходити від корови до корови.
У доїльній системі компанії DeLaval - TURN-STYLES ® PER - корови стоять головою до центра, а дояри працюють зовні платформи. Завдяки цьому вони мають доступ до накопичувача й можуть допомогти корові, коли вона заходить і виходить з платформи. На платформу тварини заходять дуже швидко, бо тут немає ні поворотів, ні воріт. Корови стоять паралельно одна одній, що дає змогу мати менший радіус платформи, ніж у внутрішнього ротора з такою самою кількістю корів.
У кожної корови є своє окреме стійло, тож її не турбуватимуть інші корови. Якщо з обладнанням певного стійла виникнуть проблеми, тоді його можна заблокувати на час доїння, що, хоч і вплине на загальну продуктивність доїльного залу, але не значно.
Дещо більший модельний ряд має компанія ТОВ  "ГЕА Вестфалія-Сьордж". Це системи AutoRotor, на яких застосовується автоматична стимуляція, що дає змогу спокійно й безперервно доїти корів, скорочуючи загальний час підготовчих заходів та доїння. Монолітність платформи гарантує стійкість до навантажень, тихий хід та довгострокове використання обладнання.
Система AutoRotor Magnum 40 - внутрішня "карусель" із розташуванням стійл за типом "ялинка". Завдяки оптимальній позиції тварин під кутом, під час усього процесу доїння оператору добре видно вим'я. Отже, доїльний апарат підключається швидко й надійно. На бажання замовника установку Magnum 40 можна обладнати й системою годування тварин під час доїння.
У цьому роторному доїльному залі можна підвищити ефективність завдяки системі Speed Control, яка регулює кількість обертів платформи залежно від потоку молока. Все дуже просто: світлові елементи реєструють незавершеність процесу доїння в деяких корів, і тоді кількість обертів автоматично зменшується. Залежно від кількості поголів'я, можна обладнати карусель системою EasyEntry для великої кількості тварин з високою пропускною спроможністю або системою з виходом, який контролюється для середнього поголів‘я.
На роторній установці AutoRotor Magnum 90 стійла розташовані паралельно одне з одним. За словами виробників, це дуже ефективна доїльна система для середнього й великого поголів'я. Доїльну техніку тут умонтовано між доїльними місцями в шафі управління функціями. Оригінальна система PosiControl забезпечує зручне підключення доїльного апарата й оптимальне його позиціонування для кращого доїння.
Конструкція станкового обладнання на доїльних місцях та зручні для тварин розподільники місць полегшують коровам вхід на платформу. Тварини швидко займають таку позицію, яка зручна і для доярки, і для них самих.
AutoRotor Global 90 або Perfomer  - ефективна доїльна система для великих тваринницьких комплексів, яким потрібні висока пропускна здатність та економічно ефективна робота. А можливо це, насамперед, завдяки оптимальній конструкції доїльного місця, в результаті чого ні операторові, ні тваринам не потрібно багато пересуватися. Залежно від уподобань замовника, цей зал можна обладнати системою годування. "Каруселі" можна обрати на вибір для обертання за годинниковою стрілкою чи проти неї. Можлива також позиція тварини на доїльному місці під кутом 70 градусів.
На українському ринку представлена також американська компанія Bou-Matic. Діапазон розмірів і технічних характеристик її зовнішніх роторних залів DAYTONA RMS-X розроблено таким чином, щоб охопити весь діапазон систем доїння - від мінімальної автоматизації до повністю автоматизованих систем з комп'ютерними програмами управління стадом. Платформа обертається на одиночних міцних синтетичних колесах, спеціально спроектованих під велике навантаження. Доїння корів здійснюється позаду в положенні 90° до зовнішнього периметра "каруселі". При цьому забезпечується дуже зручне розміщення доїльного колектора під вим'ям.
Доїльний зал MONZA розроблено так, щоб він відповідав будь-якому бюджету господарства й діапазону корівника - від 16 до 44 стійл, від мінімальної автоматизації до повністю автоматизованих систем. Крім цього, в доїльному залі MONZA, за потреби, можна розширити та модернізувати доїльне обладнання. А ще тут можна автоматично знижувати швидкість обертання каруселі, якщо корову не встигли видоїти. Це зменшує кількість зупинок і підвищує продуктивність роторної установки.
Ще один виробник, представлений на вітчизняному ринку, - компанія Dairymaster, яка виготовляє автоматизований доїльний зал SWIFTFLO з кільцевим конвеєром. Ця технологія може бути використана як у новозведеному комплексі, так і в традиційних залах. Тип обладнання залежить від рівня автоматизації, потрібного конкретному господарству. Деякі сільгоспвиробники відразу ж вибирають повністю автоматизовані доїльні зали SWIFTFLO з кільцевим конвеєром, хтось простіше укомплектовує зали з тим, щоб у перспективі розширити автоматизацію. Доїльний зал SWIFTFLO з кільцевим конвеєром можна виготовляти різних розмірів залежно від потреби молочної ферми, яка купує це обладнання.

Ростислав Панічев

Інтерв'ю
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес
Марія Махновець (ліворуч), експерт з органічного трейдингу, на виставці BIOFACH, Нюрнберг, Німеччина, разом з експертами аграрного ринку - André Pilling та Марією Дідух (проект "Agritrade Ukraine")
Україна посідає 10 місце в світі з виробництва органічних зернобобових культур, по олійним та зерновим знаходиться на 6-й позиції. Основні напрямки експорту - Нідерланди, Німеччина, Великобританія,

1
0