Спецможливості
Новини

Погодні умови були задовільними для перезимівлі посівів озимих культур, — НААН

07.12.2020
858
Погодні умови були задовільними для перезимівлі посівів озимих культур, — НААН фото, ілюстрація

Погода у кінці третьої декади листопада — на початку першої декади грудня була нестійкою: у південних областях — теплою, як для цієї пори року; у західних — холодною, з незначними опадами у вигляді снігу; на решті території — прохолодною, хмарною (з незначними проясненнями в деякі дні) і вологою, відносна вологість повітря становила 84-90%.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на naas.gov.ua.

Максимальна температура повітря підвищувалася до 5-14°С, а поверхня ґрунту на півдні прогрівалася до 12-16°С тепла, мінімальна — знижувалася до 6-8°С морозу на заході та сході, на решті території країни — до 0-4°С морозу. Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до 4-9°С морозу.

Ґрунт промерзав на глибину 1-5 см, середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см відповідно становила 2,0 і 4,2°С. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої (3 см) під час найбільшого похолодання не була нижчою 1-6°С морозу. Розрахункові критичні температури вимерзання цієї культури на 30 листопада для середньозимостійких сортів у фазі «кущіння» становили мінус 14,4°С, за наявності 3-х листків — мінус 12,4°С, у фазі «сходів» — мінус 11,4°С.

Опади, які спостерігалися протягом останнього тижня, були у вигляді дощу, мокрого снігу, снігу. Їх кількість становила від 0,4 до 22 мм. Так, у Сумській області випало 18,1 мм опадів, або 113% декадної норми, у Дніпропетровській — 2-10 мм, або 15-70%, на переважній частині Харківської області — 7-8 мм, або 40% від норми, подекуди у північних та північно-західних районах випало 18-22 мм, або 100-125% норми, у Херсонській — 0,9-2,0 мм, або 7-15%, у Львівській — 5,4 мм, у Житомирській — 1 мм, у Київській — 0,4 мм. На жаль, опади не покращили ситуацію з вологозапасами ґрунту, тобто, забезпечення ґрунту вологою не відбулося, а, навпаки, вона втрачалась на транспірацію при проходженні рослинами ростових процесів.

У цілому, погодні умови були задовільними для перезимівлі озимих зернових культур.

Разом з тим, на незначній частині посівів відмічається затримка росту і розвитку рослин через гострий дефіцит вологи як в орному, так і підорному горизонтах ґрунту. На момент припинення осінньої метеорологічної вегетації, більшість посівів мали фазу розвитку «початок кущіння», значна частина посівів перебувала у фазі «2-3 листків», а подекуди «шилець». 

Інтерв'ю
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  

1
0