Спецможливості
Новини

Глобальні зміни клімату: НАСА прогнозує, що погода стане вологішою

13.06.2017
2270
Глобальні зміни клімату: НАСА прогнозує, що погода стане вологішою фото, ілюстрація
Більшість глобальних кліматичних моделей можуть недооцінювати кількість опадів, які випадатимуть у тропічному поясі планети в умовах глобального потепління

Більшість глобальних кліматичних моделей можуть недооцінювати кількість опадів, які випадатимуть у тропічному поясі планети в умовах глобального потепління. Імовірно, це сталося через те, що ці моделі не враховували зниження кількості високих хмар у тропічному поясі, яке спостерігається НАСА.

Такі несподівані результати дало нещодавно опубліковане дослідження НАСА під назвою «Взаємозв’язок висхідних потоків повітря та високих хмар у тропіках та зміни вологості клімату в умовах глобального потепління». Про них розповів керівник дослідження, науковець лабораторії реактивних двигунів НАСА в Пасадіні (Каліфорнія) Хуй Су (Hui Su), пише propozitsiya.com.

Він пояснив, як зменшення кількості хмар може спричинити збільшення кількості опадів. У глобальному масштабі кількість опадів пов’язана не тільки з кількістю хмар, а й з «енергетичним балансом» Землі – співвідношення енергії, отриманої від сонця, та енергії, витраченої на нагрівання. Тропічні хмари високого поясу акумулюють тепло в атмосфері. Якщо цих хмар буде менше, атмосфера в тропіках охолодиться. Судячи зі змін у хмарах, що спостерігалися протягом останніх десятиліть, учені припускають, що атмосфера продукуватиме менше хмар через нагрівання поверхні. Це збільшить кількість опадів у тропіках, що нагріє повітря в процесі компенсації охолодження внаслідок зменшення обсягу хмар.

«Опади, які нагрівають повітря» - звучить теж парадоксально: всі звикли, що дощ охолоджує повітря, а не нагріває. Але на висоті в кілька кілометрів переважають інші процеси. Коли вода на поверхні Землі перетворюється на пару і піднімається в атмосферу, вона переносить з собою теплову енергію. У верхніх, холодних шарах атмосфери пара конденсується або й замерзає, віддаючи своє тепло атмосфері.

Нове дослідження було опубліковане в журналі Nature Communications. Воно розглядає зменшення величини високих мар у тропіках у контексті – як один з наслідків зрушень планетарного масштабу в глобальній циркуляції повітря, що відбуваються по мірі нагрівання поверхні Землі. Ці потужні повітряні потоки, які називають терміном «загальна циркуляція атмосфери», включають широку зону висхідних потоків на екваторі. Спостереження останніх 30-40 років показали, що ця зона звужується по мірі глобального потепління, спричиняючи зменшення кількості хмар високого поясу.

Автори дослідження та вчені з 4 університетів порівняли кліматичні дані за останні кілька десятиліть з 23 кліматичними моделями, побудованими в той самий час. Розробники кліматичних моделей роблять так, коли хочуть перевірити, як їхні математичні моделі здатні відтворювати спостереження. У цьому випадку використовувалися дані спостережень за тепловим випромінюванням, отримані зі супутників і з наземних обсерваторій.

Дослідники виявили, що більшість кліматичних моделей недооцінювали ступінь збільшення кількості опадів на кожен градус нагрівання поверхні, що спостерігалося в останні десятиліття. Моделі, які при порівнянні з результатами поточних спостережень виявилися найточнішими, прогнозують сильніше зростання опадів у майбутньому, ніж інші.

«Дослідження надає спосіб підвищення якості прогнозів зміни кількості опадів у майбутньому», - підсумовує Х. Су.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0