Спецможливості
Технології

Підготовка теплиці до нового сезону

09.12.2021
6145
Підготовка теплиці до нового сезону фото, ілюстрація

Серед найпоширеніших і злісних шкідників тепличних культур — білокрилка, трипси, кліщі, попелиці й томатна міль. А з хвороб — фітофтороз, гнилі плодів, кореневі гнилі, плямистості, борошниста роса, пероноспороз, мозаїка, антракноз, аскохітоз тощо.

Всі ці шкідливі організми накопичуються в теплицях і, якщо їх не знешкодити, то вони швидко поширяться на рослини з нового обороту, що може викликати значне поширення шкідливих організмів. Це, своєю чергою, стане причиною значних втрат урожаю та його якості або ймовірно призведе до загибелі рослин на ранній стадії — це гарантує повну втрату врожаю.

Ліквідація таких спалахів хвороб і заселень та пошкоджень шкідниками для аграріїв дуже проблематична через обмеження в застосуванні хімічних препаратів у теплицях. Це може дуже дорого коштувати тепличникам — від часткової до повної втрати врожаю й загибелі рослин. Одним із елементів, який попереджає масовий розвиток шкідників і хвороб, є ретельна підготовка теплиць перед новим оборотом, яка складається з очищення, дезінсекції та дезінфекції.

 

Очищення теплиці

Теплиця з фрамугами для провітрюванняОчищення теплиці — це комплекс заходів, із яких важливий кожен складовий елемент. Тож не можна пропускати жодного з них!

Для початку із теплиці виносять усі рослинні рештки аж до останнього листочка. Все знімають із плівки, каркасу, шпагату, ґрунту та інших поверхонь у теплиці і виносять для подальшої утилізації.

Проводять ретельне очищення й миття плівки, полікарбонату, скла, каркасу і так далі. Всі віруси, патогенні гриби й бактерії, а також багато шкідників залишаються на несучих конструкціях теплиці, покривних елементах, тарі, інвентарі, агроволокні тощо. Якщо в господарстві в цілях економії по кілька разів використовують шпагат, агроволокно та інші схожі матеріали, то їх обов’язково потрібно замочувати в спеціальному дезінфікувальному розчині.

Через вологий мікроклімат теплиці її стіни часто заселяють зелені водорості, які ускладнюють проникнення сонячних променів до рослин, що негативно впливає на їхню продуктивність. Якщо все це не змити, то в наступному обороті у вас буде готовий розсадник усіх можливих хвороб і шкідників, і в цьому ви будете винні самі.

 

Дезінфекція ґрунту та інших поверхонь

Фумігація теплиціТі рослинні рештки й залишки плодів, що впали на ґрунт, і ті частини рослин, що містяться у верхньому шарі ґрунту, потрібно видалити чи знищити до проведення механічного обробітку ґрунту, аби не створювати «розсадник » шкідників і хвороб. Для дезінфекції ґрунту використовують спеціальні засоби.

Перекис водню 2О2, 6%). Викликає сильне закислення, яке провокує розрив клітинних мембран у великої кількості грибних і бактеріальних патогенів. Розчин перекису водню наносимо на ґрунт, конструкції, де він до 42 годин зберігає активну дію проти всіх патогенів.

Дутріон. Основним активним компонентом, що входить до складу засобу Дутріон, є діоксид хлору — Cl2O. Дутріон можна застосовувати в теплицях для поливу рослин, дезінфекції матів, дезінфекції конструкцій і поверхонь, профілактики хвороб рослин, кращого зберігання овочів і фруктів. Він ефективний проти: фузаріозу (Fuzarium), сірої гнилі (Bortrydis cinerea), пітіозів (Pythium), бактеріального в’янення (Erwinia tracheiphilla), бактеріальної прикореневої гнилі (Erwinia carotovora, Pseudomonas syringae), аскохітозу (Ascochyta cucumeris), борошнистої роси, а також для видалення біоплівки в системі водопостачання. Застосування діоксиду хлору дає змогу усунути засмічення зрошувальних систем, повністю видалити біоплівку із систем трубопроводу, провести дезінфекцію води й ґрунту, простимулювати розвиток і ріст рослин.

Фармайод. Це 10% розчин йоду. Високоефективний фунгіцид, антисептик і дезінфектор, володіє високою антимікробною активністю щодо грампозитивних і грамнегативних бактерій, усього ряду фітопатогенних вірусів. Застосовують на різних овочевих і плодово- ягідних культурах, а також для дезінфекції теплиць і складських приміщень для більш здорового зберігання врожаю. Фармайод також пригнічує поширення комах шкідників, таких як кліщі, трипси.

Препаратом можна обробляти ґрунт, плівку, конструкції теплиць. Але слід врахувати, що Фармайод викликає корозію металів. На дерев’яних конструкціях можна застосовувати без обмежень. Препарат Фармайод вирізняється тривалістю дії.

Екоцид С. Діюча речовина: сіль пероксомоносульфату калію потрійна (50%) плюс добавки. Це потужний окислювач, інактивує й руйнує бактерії, грибні та вірусні спори. Активний у жорсткій воді, діє в умовах органічного забруднення і низьких температур. Робочий розчин Екоциду С не руйнує матеріали оброблюваних поверхонь і не викликає корозію.

Біодез. Містить діючу речовину — полігексаметиленгуанідин гідрохлорид. Використовують як дезінфектант (навіть був позитивний досвід використання його проти хвороб на рослинах).

Віроцид, 1–2%-й робочий розчин. Віроцид — дезінфікувальний засіб із піноутворювальною формулою. Має потужну й тривалу дію проти всіх відомих видів мікроорганізмів, у т. ч. вірусів і водоростей. Препарат ефективний у вкрай важких умовах за наявності до 40% органічних забруднень. Застосовують за температур від 0 до 18°C і за використання жорсткої води (до 400 мг/л солей кальцію).

Марганцівка, 0,05%-й робочий розчин. Розчином можна працювати по ґрунту, конструкціях. Завважте, що цей засіб має агресивний склад, тож може викликати корозію металів.

Озон. Озонування теплиць дуже ефективне — знищує як збудників хвороб, так і шкідників. Особливо не витримують пари озону гризуни й швидко гинуть від закислення організму. Озоновий генератор, що працює 6–12 годин, може позбавити приміщення навіть від грибка на стінах будівлі. Озонові генератори є на будь-який смак, для різних приміщень і гаманців.

Кварцювання. Кварцова лампа — це дуже дорогий, але ефективний спосіб дезінфекції теплиць. Спосіб досить простий: закриваєте теплицю, вмикаєте лампу, і витримується на певній площі приміщення відповідна експозиція. Кварцювання ефективно знищує гриби, бактерії і віруси.

Мідний купорос, 3%-й робочий розчин, використовують для обробки ґрунту, а залізний купорос, 3%-й робочий розчин — також для обробки ґрунту, але можна й додавати в його розчин карбамід, що працює дуже ефективно проти грибної мікрофлори.

 

Механічний обробіток ґрунту

Після дезінфекції ґрунту проводимо фрезерування ґрунту на глибину до 5 см. Оскільки в поверхневому шарі ґрунту міститься дуже багато мікроорганізмів, які бояться ультрафіолетових променів, цей захід допоможе їх знищити. Також це буде ефективно й проти деяких шкідників, наприклад Tuta absoluta, личинки й лялечки якої можуть міститися у поверхневому шарі ґрунту й дуже чутливі до ультрафіолетових променів. Також там можуть перебувати й інші шкідники та збудники хвороб.

 

Герметизація теплиць

Герметизація — це дуже ефективний захід, що забезпечує потрібний мікроклімат у теплиці, а також перешкоджає потраплянню шкідливих організмів (переважно комах) усередину приміщення. У період вегетації під час провітрювання теплиць на фрамугах обов’язково використовують москітні сітки, аби не залітали шкідники. До того ж, якщо для запилення рослин використовують бджіл і джмелів, то через такі сітки вони не вилетять назовні. Також за проведення дезінфекції та дезінсекції теплиць, в разі якої вимагається дотримання певної експозиція, герметизація буде дуже доречною і забезпечить максимальний ефект від обробки.

 

Обкурювання теплиці

Обкурювання теплиці сіркоюОбкурювання теплиць проводять сірчаними шашками, а також іншими сірковмісними речовинами. Для цього використовують різноманітні шашки з різними принципами горіння. Ефект їхньої роботи зводиться до виділення сірчаного ангідриду, який потрапляє в найвіддаленіші ділянки й важкодоступні для інших препаратів місця. Цей процес називається «обкурювання» (сірчане горіння), він швидко знищує збудників гнилей та інших патогенів, кліщів, молей. Під час такої обробки для отримання максимального ефекту потрібно герметизувати теплицю й витримати експозицію не менше трьох діб.

Дуже ефективне обкурювання проводять із тютюновим димом: тютюновий пил кидають разом із сіркою у вогнища. Таким чином ми на виході отримуємо дим, насичений нікотиноїдами. Цей дим ефективно знищує сисних комах: попелиць, трипсів, білокрилку.

 

Фумігація

Фумігацію теплиць проводять спеціалізованими газовими балонами, які знищують приховані стадії шкідників. Для цього використовують діючі речовини з фумігувальним ефектом: хлорпірифос, малатіон, піриміфос-метил.

Теплиці можна обробляти цими препаратами тільки за умови відсутності рослин. Інакше рослини можуть отримати опіки, особливо якщо вони перебувають на початкових стадіях розвитку.

 

Обробка поверхні ґрунту перед висаджуванням розсади

Перед висаджуванням розсади ми робимо ще одну контрольну обробку. Це особливо важливо під час підготовки теплиці до другого обороту, коли немає можливості впливу стресових факторів, у тому числі промерзання, на стан шкідливих організмів у теплиці. До слова, є деякі патогени, які досить добре витримують низькі температури й це не впливає на їхню подальшу шкодочинність.

Тому дуже ефективним способом буде проливання гряд 0,05%-м гарячим (45–50°С) розчином марганцівки. Якщо є можливість — накрийте оброблену поверхню плівкою, якщо немає — закриваємо теплицю й чекаємо дві доби. Тільки після закінчення цього часу можна висаджувати розсаду.

 

Внесення біопрепаратів на основі ентомопатогенних грибів

Якщо є проблема з нематодами, ґрунтовими шкідниками (дротянки, личинки хруща, капустянка), можна використати біопрепарати на основі ентомопатогенних грибів. Ці препарати вносимо в період підготовки ґрунту, оскільки ентомопатогенним грибам потрібен час, мінімум три тижні, для розвитку й розмноження.

З ентомопатогенних біопрепаратів можна використовувати Метаризин, Ентоцид — це препарати на основі Metarhizium anisopliae, хижого гриба, який живиться ліпідами ґрунтових шкідників. Цей гриб ефективний проти 70 видів шкідливих комах, його вносять у ґрунт і по вегетуючих рослинах. Єдиний недолік цього гриба — він нестійкий до ультрафіолету, і його дія на листках дуже короткотривала. У ґрунті за достатньої вологості він чудово працює, проникаючи на глибину до 60 см. Якщо трапляється комаха, гриб виділяє фермент, який розчиняє її кутикулу. Таким чином у тіло комахи проникають гіфи гриба, через які він харчується ліпідами жертви. Далі комаха покривається апресоріями гриба, через що вона стає схожою на зацукрований фрукт. Із дозрілих апресорій «випльовуються » спори гриба, які заражають наступну жертву.

Нематофагін — препарат на основі хижого гриба Arthobotrys oligospora, який паразитує на нематодах. Що більше нематод у ґрунті, то більше гриб створює ловчих кілець. У ці кільця потрапляють нематоди, потім гриб спочатку розчиняє кутикулу шкідника, потім занурюється і розчиняє всі нутрощі жертви, чим і харчується. Гриб дуже швидко розростається і добре контролює нематоду. Обом видам грибів для ефективної дії проти шкідників і нематод потрібно тепло, органіка, волога й три тижні, щоб розмножитися.

Ретельне виконання всіх вищеперерахованих заходів дасть можливість рослинам максимально швидко розвиватися на початкових етапах вегетації та закласти потенційну продуктивність культур. Звичайно, після проведеної роботи тепличникам ще не час розслаблятися, адже їх уже чекає висаджування розсади та догляд за рослинами. Проте ретельна підготовка теплиці забезпечила найкращий старт для розвитку молодих рослин.

 

Підготовлено за матеріалами доповіді Зіновії Єлінської «Подготовка теплиць до нового сезону, дезінфекція та дезінсекція», яка прозвучала на конференції «Сучасне тепличне господарство 2020», що відбулася в м. Енергодар Запорізької області.

 

Журнал «Пропозиція», №9, 2020 р.

БілокрилкаПопелицяТоматна мільТрипсиБорошниста росаВерхівкова гнильПероноспорозФітофтороз

Інтерв'ю
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее
экспорт
Після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою українські аграрії отримали шанс вийти на канадський ринок. Втім, позитивний ефект буде відчутним не відразу. 

1
0