Спецможливості
Техніка та обладнання

Техніка для обробки ґрунту, що необхідно знати

02.07.2020
12392
Техніка для обробки ґрунту, що необхідно знати фото, ілюстрація

Закладання майбутнього врожаю розпочинається відразу після збирання попередника. Дискові лущильники є першою машиною, яка працює після комбайна. Саме від якості їхньої роботи залежить можливість підготовки поля під урожай наступного року.

Факторів, від яких залежить якість і рівномірність сходів сільськогосподарських культур, дуже багато. Проте слід відзначити два основні моменти, про які не варто забувати, розпочинаючи роботу над майбутнім урожаєм. Це — рівномірне розподілення рослинних решток полем та миттєве закриття вологи після збирання попередника, яке виконують за допомогою різноманітних сільськогосподарських агрегатів (дискові борони, культиватори тощо).

Сучасні дискові лущильники на сьогодні є швидкісними та багатофункціональними агрегатами. Окрім оперативного лущення стерні, ці машини використовують для закриття вологи, передвисівного ґрунтообробітку та, за потреби, висівання й загортання сидеральних культур і трав.

Компанія BEDNAR, провідний чеський виробник ґрунтообробної та висівної техніки, дилером якої в Україні є компанія АМАКО, пропонує чи не найширшу лінійку дискових знарядь, зокрема й лущильники SWIFTERDISC (глибина обробітку ґрунту — від 2 до 12 см). На вітчизняному ринку представлені як навісні, так і причіпні моделі з шириною захвату від 3 до 18 м (понад 12 моделей із різною шириною захвату та набором опцій).

 

SWIFTERDISC — це швидкісні агрегати з робочою швидкістю 15-18 км/год

Для досягнення високої якості ґрунтообробітку, особливо за невеликої робочої глибини, компанія BEDNAR обладнує свої агрегати унікальними агресивними дисками діаметром 520/560 мм. Завдяки своїй формі та невеликій висоті зуба, ці диски забезпечують якісну мілку, без так званої шиферності, підготовку поля під висівання, що гарантує отримання рівномірних і дружних сходів у разі використання агрегату для передвисівного ґрунтообробітку, якісного закриття та збереження вологи під час лущення стерні після збирання попередника.

Дискові робочі органи, що встановлені у два ряди, мають X-подібне розміщення робочих органів, що перешкоджає зсуву знаряддя вбік під час роботи. Одна з особливостей SWIFTERDISC, яка наразі з категорії «опція» перейшла до розряду стандартної комплектації — це встановлення передніх опорних коліс. Ця технічна особливість забезпечує стабільну роботу агрегату та чітке дотримання глибини навіть за мілкого обробітку.

Важливим моментом є налаштування робочої глибини агрегату та положення передніх опорних коліс. Для цього виробник пропонує механічний і гідравлічний способи. До речі, останній є швидшим, практичнішим і точнішим, тому більшість машин, які поставляють на ринок, оснащені гідросистемою регулювання глибини. Крім того, останньою розробкою компанії є використання електрогідравлічної системи EH-Set, яка дає змогу через ISOBUS виконувати всі робочі налаштування, автоматизувати складання/розкладання та дії на поворотній смузі, автоматично змінювати глибину обробітку на основі карти-завдань тощо.

Михайло КришкоМеханічне налаштування глибини обробітку також є доволі простим у виконанні. Адже налаштування положення передніх опорних коліс та заднього котка відбувається за допомогою єдиної системи, що мінімізує помилки під час виконання цього процесу.

В усіх агрегатах компанії встановлене гідравлічно регульоване дишло, що також спрощує агрегатування машини з трактором навіть за частої зміни останнього.

Транспортну вісь напівпричіпних агрегатів інтегровано всередину машин, що робить їх стійкішими в роботі, особливо на високих швидкостях — без створення так званого ефекту галопування. «Така концепція дещо дорожча в технічному виконанні, проте висока якість роботи агрегату та зменшення динамічного навантаження на робочі органи й вузли роблять її просто незамінною», — говорить Михайло Кришко, директор представництва «Беднар Україна».

Кілька слів про робочі органи. На одній стійці встановлено два диски, що дає змогу покращити проходження пожнивних решток між стійками. Прикріплення стійки до рами агрегату відбувається за допомогою гумових амортизаторів. «Відстань між стійками становить 500 мм, а між дисками — відповідно 250 мм. Саме така відстань є найкращою для роботи на великій швидкості навіть на полях із великою кількістю рослинної маси на поверхні. На всіх агрегатах використовують підшипники FKL, SKF, які не потребують обслуговування. Також хотілося б відзначити просторове розміщення дисків і котків: відстань між рядами дисків становить 80 см, а між другим рядом дисків і котком — 128 мм, кліренс машини — 55 см, що робить SWIFTERDISC однією з найкращих машин на ринку. На жаль, на ці характеристики мало хто звертає увагу. Проте саме вони є одними з основних, які впливають на якість роботи агрегату. Адже, як ми вже зазначали, машина високошвидкісна, і під час руху рослинні рештки піднімаються дисками вгору, проте через малу відстань між рядами дисків подаються поверх другого ряду дисків, а не потрапляють під нього, що значно погіршує подрібнення та перемішування пожнивних залишків. У нашому разі після того, як рослинні рештки буде піднято переднім рядом дисків, за рахунок значної відстані між рядами дисків вони встигають знову лягти на ґрунт і потрапити під диски, які їх додатково подрібнять. Саме це і є одним із основних робочих моментів, який сприяє якісній роботі та інтенсивному подрібненню рослинних решток та ґрунту», — акцентує увагу Михайло.

Як і вся техніка компанії BEDNAR, SWIFTERDISC може бути оснащений низкою додаткових опцій і пристосувань. Зокрема, для виконання передвисівного ґрунтообробітку незамінним буде коток CRUSHBAR, який дає змогу попередньо вирівняти поле після зяблевого ґрунтообробітку.

Цікавою опцією, яка з кожним роком користується все більшою популярністю в аграріїв, є передній коток із функцією рубання рослинних решток TRASH CUTTER, який відмінно себе зарекомендував під час роботи на полях із післязбиральними залишками грубостеблових культур.

За потреби лущильник може бути оснащений штригельними борінками, які встановлюють у передній, центральній (між рядами дисків чи котком) та задній частині агрегату.

 

Фінішним робочим органом агрегату є коток, яких у компанії BEDNAR просто величезний вибір. «Правильно підібраний коток — це 80% успіху. Адже кожен тип ґрунту потребує свого котка, в чому ми переконалися під час проведення демонстрації машини в різних зонах України. Наприклад, коток, який відмінно себе зарекомендував на полях Херсонщини, показує погані результати, скажімо, на Чернігівщині, і навпаки», — говорить Михайло.

Саме тому лінійка котків, якими можуть оснащуватися агрегати, налічує вісім різних модифікацій, що дає змогу дібрати правильний варіант для будь-яких умов господарювання.

Щодо технічних особливостей лущильника слід зазначити, що з 2018 року в конструкції агрегату використано нові загартовані втулки в місцях кріплення гідроциліндрів та складання рами. Ці втулки мають особливу систему мащення, що буквально в рази збільшує ресурс навантажених вузлів.

 

ATLAS — родина важких дискових борін, яка також представлена досить широким модельним рядом та має низку конструкційних особливостей, що робить ці агрегати одними з найкращих на ринку України.

Продуктова лінійка представлена машинами з робочою шириною захвату від 3 до 12 м. Максимальна робоча швидкість також становить 15 км/год. На відміну від SWIFTERDISC, важкі дискові борони ATLAS оснащені дисками діаметром 620 мм та завтовшки 6 мм (А-диски або типу «ромашка»), що дає змогу якісно обробляти ґрунт на глибину до 16 см (за техпаспортом), проте є можливість працювати й на більшу глибину.

Оскільки лінійка ATLAS — це важкі дискові борони, то кожен диск установлений на індивідуальній стійці з власним пружинним захистом (non-stop). Відстань між дисками становить 250 мм. Тиск на кожен диск — 200 кг. Для монтажу системи захисту на балці використовують спеціальну ситему Flexi-box, яка являє собою конструкцію, що не потребує обслуговування. Окрім того, вона ще й додатково поглинає мікровібрації, які передаються від робочих органів до рами.

Для стійкої роботи агрегату навіть за значної робочої глибини дискові борони ATLAS мають Х-подібне розташування дисків на одній балці, що дає змогу точно дотримувати траєкторію руху. Нагадаємо, що дискові борони Bednar оснащені аксіальними підшипниками з потрійним ущільненням, які не потребують обслуговування.

Транспортна вісь агрегату також інтегрована всередину машини, що робить її стійкою під час роботи. Для фінішного ущільнення обробленого ґрунту передбачено вісім різних типів котків.

Регулювання глибини обробітку виконується за допомогою механічної або гідравлічної системи.

Опційно можливе встановлення переднього котка з функцією рубання рослинних решток TRASH CUTTER, одинарного або подвійного переднього опорного колеса. До речі, на важких дискових боронах коток TRASH CUTTER має гідравлічну систему налаштування сили притискання та положення. Також використано систему захисту з гідроакумулятором.

Гідравлічне та електрогідравлічне налаштування глибини (ISOBUS), зносостійкі втулки, підшипники, які не потребують обслуговування, — все це також втілено в конструкцію машин ATLAS.

 

 

 

Валерій Назаренко, керуючий ФГ «Мирна долина», Луганська область:

— Наробіток дискатора SWIFTERDISC ХО 8000 від компанії BEDNAR у нашому господарстві становить уже понад 20 тис. га. Основне завдання, яке ми ставимо перед агрегатом і з яким він упевнено справляється, — це лущення стерні відразу після збирання попередника та підготовка поля під висівання озимих культур, наприклад після збирання соняшнику.

На агрегаті встановлено так званий агресивний диск, що забезпечує високу якість перемішування рослинних решток і ґрунту за роботи на мінімальну та максимальну глибину.

Першу заміну дисків виконали після наробітку 9 тис. га. Причому підшипники, на яких обертаються диски, ще не міняли. Також слід сказати, що за весь період експлуатації було замінено лише два гідроциліндри складання крил.

Завжди працюємо на глибину 10-12 см, що за технічними параметрами цього агрегату є гранично допустимо. Тому трапляються випадки, що диски лопаються в місцях їхнього болтового кріплення.

 

Ігор Ткач, директор СФГ «Левада», Київська область:

Площа нашого господарства становить 2,1 тис. га. Техніку компанії BEDNAR знаємо досить добре. Наразі в господарстві працює два компактори SWIFTER і одна важка дискова борона ATLAS, яка є останнім нашим придбанням на сьогодні. Основне призначення дискової борони — це робота на полях із великою кількістю рослинних решток. Середня глибина обробітку ґрунту становить 10 см.

Щороку за допомогою цієї борони обробляємо близько 3 тис. га. В цілому за п’ятирічний термін експлуатації агрегату і загального наробітку близько 15 тис. га ми лише замінили диски та частково підшипники після обробітку 6 тис. га. Із додаткових опцій нічого не використовуємо — борона й так відмінно справляється зі своїми завданнями.

 

Компанія «АМАКО УКРАЇНА» — офіційний дилер продукції Bednar в Україні, пропонує особливі фінансові умови придбання техніки. Зокрема, безвідсотковий кредит в іноземній валюті терміном до двох років.

 

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

Інтерв'ю
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0