Спецможливості
Архів

Плуг-плужинка

04.05.2011
691
Плуг-плужинка фото, ілюстрація

П'ятикорпусний Varimaster 112 T: зовсім не скажеш, що він - пушинка, та, всупереч цьому, справляє враження легкості. Трактор потужністю 120 к.с. без проблем піднімає й тягне його. Які відгуки про його роботу ми зібрали під час тестування, розповідає наш практичний тест. 

П'ятикорпусний Varimaster 112 T: зовсім не скажеш, що він - пушинка, та, всупереч цьому, справляє враження легкості. Трактор потужністю 120 к.с. без проблем піднімає й тягне його. Які відгуки про його роботу ми зібрали під час тестування, розповідає наш практичний тест.

З квадратною рамою 120х120 мм спочатку Varimaster 112 T працює доволі граціозно. Загалом плуг працює філігранно. Навіть щодо регулювання точки тяги та передньої борозни видно очевидні поліпшення, завдяки чому з цим плугом приємніше працювати, аніж з більш старими моделями фірми Kuhn. Він міцний і стійкий: під час роботи в нас не виникло жодних сумнівів щодо його надійності.

Для нашого тесту фірма Kuhn надала Varimaster 112 T з рамою 4Е + 1. Ця модель має чотири фіксовані пари корпусів, п'ята пара була з'єднана фланцями. Для обробітку важких грунтів останні можна зняти, і тоді з рами дещо виглядатиме важільний механізм, що, за даними фірми Kuhn, є допустимим.
Для підготовки поля на супіщаних і суглинистих грунтах після кукурудзи на силос або зерно та кукурудзи на цілі качани фірма Kuhn обладнала плуг корпусами LP та універсальними передплужниками ZXL. Окрім цього, перед останнім корпусом і опірним колесом з гумовою покришкою було закріплено дискові ножі.
Varimaster - це не перший плуг, тестований журналом profi. У випусках 6/00 та 2/03 ми уже тестували моделі з Франції. Тому нині ми дивилися, передусім, на ті місця, яким тоді дісталося критики чи похвали. Змінилося небагато: в основному, залишилось таким самим або подібним. Але все по порядку.

Varimaster іде у навісній версії серійно для навіски категорії ІІ. За бажанням і без додаткової плати є можливість зміни його до категорії IIIn. Для верхнього підйомного важеля існує на вибір п'ять можливостей з'єднання, дві з яких виконано у вигляді повздовжніх отворів - таким чином під кожен трактор можна підібрати відповідне рішення. Крім цього, за допомогою ступінчастих болтів категорію ІІ можна змінити на категорію IIIn. Для нижнього підйомного важеля існує два варіанти висоти. Для цього треба зняти вилки з чотирма гвинтами, оскільки Kuhn залишається прихильником застосування з'єднувального вала.
Звичайне з'єднання закріплюється хомутами вала, оскільки вони разом із валом викручуються вниз, звільняючи таким чином доступ для нижнього підйомного важеля. Хомути, за даними Kuhn, сприяють, передусім, вищій стабільності. Водночас вони призначені для того, щоб слідкувати за правильною роботою вала. Для цього вал від'єднують від плуга, вкладаючи його у нижній підйомний важіль і фіксуючи. Зрештою, трактор подається у бік плуга, і вал розміщують у вилки.
Фіксують вал за допомогою підпружиненого клина та шплінта. У цієї системи є одна перевага: оборотний вал може легко повертатися і навішуватися навскіс. Крім цього, Kuhn зазначає, що вал вирізняється ще й злегка пружною дією. Використовуючи втулку для навішування, виробник надає агрегатові більше стабільності, передусім, під час транспортування.
Поза тим, для роботи механізму повороту й системи встановлення ширини заходу приєднують два контрольні клапани подвійної дії. Прибрати стоянкову стійку можна простим підняттям назад, закріпивши її за допомогою чеки.
Надійний порожнистий вал у якості з'єднувальної ланки між рамою і механізмом повороту також є у плуга Varimaster 112 T. Гідравлічні шланги циліндрів для системи установлення ширини заходу проводяться через них, чим вдається запобігти перетворенню шлангів на перекручене "бадилля". Проте, на жаль, тут бракує стійкого маркування шлангів - це потребує допрацювання.
Наш тестовий зразок важив 1680 кг. Для плуга Vario з п'ятьма корпусами це - посередній результат. Завдяки комбінації маси, малої відстані між корпусами, оптимізованої міцності матеріалу і, за нашим досвідом, вдалому розміщенню центра ваги, трактори з цим плугом не мали жодних проблем, як ми це раніше спостерігали під час тестування чотирьохкорпусних плугів.
Здебільшого трактор Claas Arion 620 CIS із потужністю 99 кВт/135 к.с. добре може впоратися з плугом Varimaster і має ще "запас сили". Таким чином, цього плуга може підняти будь-який трактор із підйомною силою 6000 даН.

Для узгодження з трактором спеціалісти фірма Kuhn не передбачили жодної можливості роздільного встановлення ширини передньої борозни та точки тяги. Комбінований центр установок на практиці, за даними виробника, показав себе досить надійно. Ручка встановлення ширини першої борозни інтегрована в тяговий механізм і з'єднана шарніром у тому самому місці, що й циліндр для виставлення робочої ширини. Таким чином Kuhn автоматизує встановлення точки тяги під час коригування ширини передньої борозни. Додатково переставляють на потрібну ширину розпірні втулки в отворах грядиля.
Усі необхідні для корегування дані містяться на добре помітних наклейках. Середнє положення відповідає найбільш поширеним відстаням від 1,15 до 1,35 м, чого вистачає для більшості агрегатованих тракторів. Лише в разі застосування там, де ширина колії значно різниться, така перестановка може перетворитися на недолік. У такому разі слід замовляти систему гідравлічної перестановки за додаткові 600 євро (всі ціни - без ПДВ). Автоматичне корегування у наших випробуваннях працювало добре. За кожним разом система влучно визначала бажану відстань.
Регулювання нахилу плуга ми вже розглядали у попередніх тестах плугів фірми Kuhn. Як і раніше, шпинделі потребують змащування, містяться не дуже зручно під триточковою зчіпкою. У цьому місці вони, по-перше, швидко забруднюються, а по-друге, - погано обертаються. Це не сприяє оптимізації налаштування знаряддя.
Поряд із такою великою кількістю знайомих деталей існують також і нові. Зникла типова для фірми Kuhn трикутна секція для підсилення рами, оскільки тут наявні дві приварені до рами сталеві смуги. Вони тепер відповідають за міцність і стійкість до скручування. Ця нова конструкція дає дещо кращу оглядовість і сприяє філігранній роботі.

Як упорався плуг Varimaster 112 T із практичними завданнями? Першою чергою, ми проводили оранку на супіщаних суглинках, покритих пожнивними рештками кукурудзи. Швидкість - 8 км/год за глибини оранки від 25 до 28 см. Частина цих площ була вирівняна, а решта - перебувала в звичайному стані, який спостерігається після збирання врожаю.
Робота плуга Varimaster нам дуже сподобалась. На площах із мульчею взагалі не було проблем із заорюванням пожнивних решток. Тільки на немульчованих ділянках цього поля траплялися проблеми із забиванням. На решті площ теж не було причин для критики. Хоча слід сказати, що у нас були встановлені дискові ножі (за додаткові 720 євро). Для використання по кукурудзяних рештках таке обладнання, в принципі, не є конче потрібним, але без нього проблем із забиванням менше. Установки різального апарата здійснюються за допомогою регулювального гвинта - тут усе в порядку.
На тестовому зразку було встановлено універсальні корпуси LP, які у наших умовах працювали добре. Грунт перегортався чисто і подрібнювався добре. Тільки на більш легких грунтах і більшій робочій швидкості полиця відкидає грунт дещо задалеко. На важких грунтах і більшій робочій швидкості може трапитися так, що грунт, швидше, відсувається, ніж перегортається. Але це означає лиш одне: швидкість таки велика. Тут поряд із погіршенням якості обробітку поля збільшується витрата палива та зношування. Ці корпуси фірма Kuhn радить застосовувати, насамперед, для тракторів із широкими шинами. У трактора Claas Arion 620 CIS параметри задніх шин були 650/65 R 38, чого з головою вистачало для нашого плуга.
Корпуси плуга захищено від перевантаження за допомогою уже відомих болтів на розрив. Тиск, за якого вони спрацьовують, згідно із заявою виробника, становить понад 3000 даН. На практиці ці болти мають ту перевагу, що вони, розірвавшись, ніколи не застряють і не розбивають посадкові гнізда.
Оскільки для нашого випробування ми хотіли мати плуг з універсальним оснащенням, на плуг було змонтовано передплужники ZXL на зрізних болтах (додаткові 305 євро за пару). Хоча разом із передплужниками ZRL (опційно - за 409 євро) Kuhn пропонує також спеціальні передплужники для кукурудзи, але ми добре впоралися і з моделлю ZXL: не останньою чергою - завдяки різноманітним можливостям установки, які фірма Kuhn передбачила для цих знарядь. На жаль, у якості інструменту для цього Kuhn надав лише сталевий прутик, яким переставляється шпиндель для встановлення ширини першої борозни. Напевно, у наявності мають бути ще й ключі для встановлення довжини й висоти передплужника, але у звичайній скриньці для інструментів трактора таких інструментів немає.
Теоретично можна встановити опірне колесо розміром 600 на 210 мм (опція - за цілих 1100 євро), але з наявним колесом між третьою і четвертою парами корпусів нам працювалося добре: ширини вистачало. За нормальних умов воно йде у робочому діапазоні, і лише в разі зменшення робочої ширини - відхиляється від нього. Але і тут воно йде в межах ширини колії трактора, завдяки чому оранка на краю поля здійснюється без проблем.
Корегування глибини проводять за допомогою двох стійких до перекручування стопорних шпинделів, які, на жаль, не мають жодної шкали. Під час маневрування обертання проходить чітко (на практиці не спричиняло жодних проблем). У опірного колеса є чистик, який надійно виконує свою роботу, але на кукурудзі дещо забивається.

Виставлення робочої глибини відбувається дуже зручно за допомогою гідравліки. Шкалу на циліндрі видно добре: хоч дивись через ліве плече, хоч через праве. Позначки на ній добре читаються і майже не забруднюються. Однак числові позначки є лише орієнтовними і не відповідають реальному зміщенню в сантиметрах. Ми зробили виміри за робочої ширини від 1,10 до 2,40 м: теоретичний діапазон регулювання перебуває між 30 і 50 см на корпус.
Слід від п'ятки плуга за максимальної ширини заходу становить 35 см, що  в межах норми.
На розворотній смузі в "гру вступає" силовий циліндр системи виставлення ширини заходу. Для оптимального просвіту під час поворотних маневрів плуг спочатку ставлять боком, після цього повертають і, нарешті, знову заводять на вже виставлену робочу ширину. Циліндр працює точно і надійно. Навіть численні маневрування не можуть занадто збити налаштування, так що додаткову корекцію доводилося робити рідко. Плуг обертається плавно, довго чекати не потрібно.

На противагу старішим моделям плугів Master фірма Kuhn змінила геометрію тягового механізму, чим досягла більшої легкості конструкції і більшої оглядовості. Цей тяговий механізм не потребує обслуговування і розташовується всередині труби рами. Для зняття п'ятого корпуса і для інших робіт із тяговим механізмом на рамі передбачено спеціальні отвори, розміщені раціонально.
Виробник наголошує на тому, що цей Varimaster є плугом з унікальним управлінням, адже в разі регулювання робочої ширини змінюється не лише робоча ширина між окремими корпусами плуга, але водночас також корегується ширина першої борозни. Плуг тягнеться постійно за штангу, а не через систему важелів Vario.
Коротко про основне
 На всьому плузі ми нарахували 31 точку змащування.
 У каталозі фірми Kuhn є гідравлічний захист від перевантаження для кам'янистих грунтів, але тут уже йдеться про інший плуг.
 Транспортне колесо, за прайс-листом, коштує 800 євро.
 Поряд із браком потрібних інструментів ми мусимо звернути увагу також на те, що скринька для інструментів закривається нещільно.
 Задня фара, за прайс-листом, коштує 236 євро, її на тестовий зразок ми не встановлювали.
 На плуг можна встановити ущільнювач за додаткові 1300 євро.
 Опорядження й пофарбування справляють добре враження.
 А от інструкцію з експлуатації бажано б поліпшити. Хоча описи та рекомендації написані добре, та для практичного застосування, щоб швидко знайти відповідь, треба оптимізувати ілюстративний матеріал.
 У базовій комплектації плуг у каталозі позиціонується за ціною 15800  євро, а з тестовим оснащенням - 19000 євро.

Висновок
Наша оцінка плуга Kuhn Varimaster 112 T добра. Було таке враження, ніби маєш справу зі старим знайомим у новому образі. Ним легко керувати, хоча він і досить "могутній", робота з ним приносить радість. Комбіноване встановлення першої борозни разом з точкою тяги сподобається, мабуть, не кожному. Але факт залишається фактом: система працює надійно. Вона буде прекрасним рішенням для агровиробника, у якого недостатньо часу або небагато знань. Роботу видно добре. Відносна легкість ходу і розташований спереду центр ваги дають можливість застосування цього плуга з відносно легкими або менш потужними тракторами.

Крістіан Брюзе

Інтерв'ю
У 2-3 рази менше проходів техніки по полю. До 70 % менше витрат (вартість техніки для підготовки ґрунту та паливо)
Застосування технології смугового обробітку у зонах ризикованого землеробства допомагає досягати стабільних врожаїв Клімат вимагає особливого підходу Вже близько половини сільськогосподарських угідь України можна віднести до зони... Подробнее
Зернові колосові культури, такі як пшениця, ячмінь та інші, відіграють важливу роль у світовому сільському господарстві та продовольчій безпеці. Ці культури щороку висівають на мільйонах гектарів землі по всьому світі, де це дозволяють... Подробнее

1
0